Al-Khalid / MBT-2000 / Type 90-IIM (Pakisztán)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
 

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
677
1 878
93
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Ukrajna tankmotorokat szállít Pakisztánnak
Engem pedig az érdekelne, hogy mitől különlegesek ezek a motorok! A szabadon vásárolható tehergépjárművek legnagyobb motorjai, kb 800 le körül mozognak! Ezeket a motorokat előszeretettel építik be hajókba , versenyhajóka. Ott csupá szoftveres tuningal 1000le fölött tudnak, de kisebb módosításokkal 1500le-ig is felhúzzák őket! Az élettartamunk, pedig még igy is bődületesen sok egy tank várható futásteljesítményéhez viszonyítva! És, gondolom fillérekért hozzáférhetőek lennének . Miért nem alkalmazzák őket?
 

atta

Member
2013. január 26.
278
0
16
Régebben olvastam olyat, hogy harcjárművekben azért nem alkalmaztak szívesen elektronikus vezérlésű motorokat mert bonyolultabbak és kevésbé megbízhatóbbak voltak a hagyományos dízeleknél. Ma már szerintem ez megváltozott, a harcjárművekbe is tesznek ilyen motorokat.

Nem vagyok benne biztos, hogy egy 800-ról 1500 LE-re felhúzott motor megbízhatósága és tartóssága azonos lenne egy eleve ekkora teljesítményre tervezett motoréval. Módosított teherautó motorokat szerelnek versenyhajókba?

Egyébként kereskedelmi forgalomban kapható dízeleket ma is építenek be harcjárművekbe, igaz nem tankokba.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Ha jól tudom az Indiaiak T-90S-ébe 840LE motor van. Ezen a téren is észlelhető némi előny velük szemben.
 

shornet24

Active Member
2011. július 7.
272
65
28
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Ukrajna tankmotorokat szállít Pakisztánnak
De ez egy MINDENEVŐ IGÉNYTELEN 2ütemű diesel , itt erre van szükség nem pedig egy injektoros euró5-re :D:D:D:D Nem egy bicikli a kettő! Illetve kicsit szélsőségesebb környezeti viszonyok közt is mint amilyen pakisztánban is előfordul jobban birja a strapát mint egy injektoros valami! A rábáinkat afganisztánban át kellet programozni ha minden igaz?!

Engine power output (h.p.)
1200
Number of cylinders
6
Engine cylinder volume (l)
16.3
Maximum torque (Nm)
282
Rated speed (r.p.m.)
2800
Length (mm)
1602
Width (mm)
955
Height (mm)
581
Fuel consuption (g/h.p.h)
160
Operating temperature, max (degree, C)
55
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Ukrajna tankmotorokat szállít Pakisztánnak
Na igen, azt én is megnézném mit tud egy 1500 lovas MTU-val szembeállítva. Az OK hogy olcsóbb, de szerintem az MTU jóval takarékosabb és megbízhatóbb cucc. Egyedül extrém viszonyok közt lehet némi előnye, de ott is csak akkor ha abszolút nincs karbantartási lehetőség.
 

atta

Member
2013. január 26.
278
0
16
T-64-be szerelt 5TDF motor állítólag megbízhatatlan volt. Gondolom az új 6TD már sokkal jobb.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Ukrajna tankmotorokat szállít Pakisztánnak
Az Arjun viszont licencelt MTU motorral készült :D Ha épp elindulnak akkor az se rossz.
Egyébként élettartamban biztosan meg kell fizetni az árát a különbségnek. A 6TD-2 16,5 literes szemben az MTU masszív 47.6 literével szemben. Erről mindig eszembe jut egy régi ismerős Aki még Ukrajnában tanulta a tankszerelést. Ő mondta hogy kint mikor ment az oktatás valaki felvetette hogy az adott megoldás nem éppen tartós és ráadásul szerelni sem egyszerű. A válasz az volt : Ezt mindenki tudja , de Te tudod e azt, hogy a jobb megoldás 3x annyiba kerülne? Ahhoz pedig hogy szerelhető legyen meg kéne növelni a motorteret amitől a hk nehezebb és nagyobb lenne, és úgy egyébként meg x00 üzemórát ez is kibír amit élesben nem is élne túl a harcmezőn a tank.
-De békeidőben...
-Akkor pont van időtök szerelgetni!
Ha igaz ha nem, az biztos hogy a Szovjetunió idején a fegyverekre kb így költöttek. Ők egy totális európai háborúra számolva teljes hadseregek bevetése mellett számolgatták a túlélési esélyeket és ennek megfelelően költöttek valamire.Ez persze nekik OK volt mivel ott voltak a gyárak amik adott esetben fosták volna a tankokat. Viszont most már kénytelenek ezt átértékelni, mert a vásárló országoknak nem erre van szükségük.
 

atta

Member
2013. január 26.
278
0
16
6TD kétütemű dízel, ezért nagy a fajlagos teljesítménye.

Az orosz szemléletnek háború esetén tényleg van létjogosultsága. Pl. a II. világháborúban a repülőgépek szerkezetét könnyebre gyártották. Nem volt érdemes túl nagy élettartamra méretezni őket, mert jóval hamarabb elvesztek (harcban v. balesetben) volna.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Ukrajna tankmotorokat szállít Pakisztánnak
Azt én is tudom hogy milyen motor, de azért akadnak hátrányai is mindennek. Annak a teljesítménynek az árát meg kell fizetni más jellemzők terén főleg ilyen volumennél. Például arra is kíváncsi lennék hogy egy 20 Tonnával nehezebb hk-t hogyan mozgatna a 6TD-2.
A szovjet szemlélet csak közel azonos szintű technikával rendelkező, vagy fejlettebb de jóval kisebb létszámú ellenség ellen hatásos.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
A wiki szerint készülőben van az Al-Khalid II amibe már 1500 kategótiájú motor kerül. Kíváncsi vagyok, hogy azt kitől veszik majd.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 373
55 014
113
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Ukrajna tankmotorokat szállít Pakisztánnak
Mackensen

"A wiki szerint készülőben van az Al-Khalid II amibe már 1500 kategótiájú motor kerül. Kíváncsi vagyok, hogy azt kitől veszik majd."

Állítólag lesz ebből a motorból erősebb változat is.

"Ha jól tudom az Indiaiak T-90S-ébe 840LE motor van. Ezen a téren is észlelhető némi előny velük szemben."

Az orosz T-90-s ekben van 1000LE, illetve 1130LE-s motor is. De állítólag fejlesztenek az Armata platformnak egy erősebb, állítólag 1800LE-s egységet.

duckdodgers

"Azt én is tudom hogy milyen motor, de azért akadnak hátrányai is mindennek. "

Tudtommal eszi a motorolajat, nem kicsit. (pontos adatra már nem emlékszem)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Az olvastam, hogy kifejlesztettek az oroszok 1000+ LE harckocsimotorokat, de az indiai modellbe tudtommal az eredeti 840 Le van. És azt hiszem, hogy a jelenleg üzemben lévő Orosz változatokban is.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 825
81 199
113
Elso példányokba volt 840 LE motor, A késobbi változatokba(2000) -T-90A, T-90S kerult 1000 LE motor, (indiai tankokban is ilyen motor van) A T-90AM, T-90M -ben van 1130/1200 LE motor (2010) . Az Armatába fejlesztenek-tesztelnek 1500 és 1800 LE motorokat, (ha minden jól megy szeptemberben bemutatják az Armatát)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Most nézem a wikipédiát. Az, azt írja amit te mondasz. Nekem az volt a forrásom. Itt még 840 LE motort említ.

 

http://www.army-technology.com/projects/t90/