T-80

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

S

speziale

Guest
Ha jól tudom az RH-120/L55 nyomástűrése 580 MP. (710 MP az elméleti csúcs, ha jól emlékszem....)
Ezzel szemben a korábban kifejlesztett francia GIAT CN120-26 (L52) 670 MP-al üzemel. És elég pontos is (0.2 mil) meg van hozzá szegényített urán lőszer is (OFL 120 F2)
Meg se az izraeliek se az amerikaiak nem tolonganak az RM-120/L55-ért. Az L44 licencéből kiindulva csináltak saját ágyút....

Szovjet 2A46: 510 MP 2A46M-1: 650 MP
Az orosz 2A82-s ágyú ami az Armatában van, meg elvileg MJ-ban 15-20%-al erősebb, mint a német RM 120/L55

hát ezt bizony elég rosszul tudod:


"the L55A1, which feature the same chamber volume that is of approximately 10 litres. The Extreme Service Condition Pressure (ESCP) is raised from 672 to 700 MPa, the Permissible Maximum Pressure (PMP) from 710 to 735 MPa, and the Design Pressure from 740 to 760 MPa."
 
  • Tetszik
Reactions: endre
S

speziale

Guest
Ja értem, meg most sem emésztetted meg, hogy ótvar lőszereket gyártott a SZU a HH alatt. Fordulj orvoshoz. A BM42 volt az első nyugati mércével merve is modernnek nevezhetőnlőszerük...

ja de még az sem monolit volt, hanem olyan két részből álló, mint amilyen a DM13 volt
 
  • Vicces
Reactions: fip7
S

speziale

Guest
hát ezt bizony elég rosszul tudod:


"the L55A1, which feature the same chamber volume that is of approximately 10 litres. The Extreme Service Condition Pressure (ESCP) is raised from 672 to 700 MPa, the Permissible Maximum Pressure (PMP) from 710 to 735 MPa, and the Design Pressure from 740 to 760 MPa."

megjegyezném továbbá, hogy amire te a francia ágyúnál a 670 Mpa-t írod, az az L55-nél 710 Mpa
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Mert az RHA az egy szabvány azért, ez meg nem felel meg neki.
A régi RHA szabvány 320-350 HB-t írt elő emlékeim szerint, a kb. 10 éve létező új meg talán 500 HB-t. MÚltkor beszéltünk erről Ozyval valahol, akkor be is linkeltem a szabványokat.
Azt írd le neki lehet úgy megérti , hogy a betonnál se mindegy , hogy C-6-os vagy C-30-as szilárdságú ! Beton lesz mindkettő de a födémet inkább a C30-ból csinálnám .
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 029
58 892
113
Azt írd le neki lehet úgy megérti , hogy a betonnál se mindegy , hogy C-6-os vagy C-30-as szilárdságú ! Beton lesz mindkettő de a födémet inkább a C30-ból csinálnám

Szerintem a betonozáshoz ennyire sem értenek....

megjegyezném továbbá, hogy amire te a francia ágyúnál a 670 Mpa-t írod, az az L55-nél 710 Mpa

Van köztük vagy 15 év....
Azért megnézném a 2A82 nyomását, csak nem találtam rá infót.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
(A torkolati energia erősen lőszer függő. A töltényűri nyomas, na az löveg függő.)
majom.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 112
81 190
113
Kik gyártottak és alkalmaztak a világon először HK-ba nyíllövedéket? :rolleyes:
Ez miben releváns 2021-ben vagy a 80-as években? Amikor megtalalták az arabok a Hetzet akkor döbbentek rá a szovjetek, hogy milyen primitívek is az általuk használt APFSDS lőszerek. A dátum megkeresését rád bízom.
 
  • Tetszik
Reactions: gorkamorka
S

speziale

Guest
Vagy 20-szor le lett írva, hogy a 3BM42 teljesen más okból 2 részes, mint a DM13.
De nem várom el mindenkitől, hogy ezt megértse.
Ezt max te mantrázod…én meg arra emlékszem hogy @dudi elmagyarázta hogy a bm42 felépítése teljesen más mint a modern szegmentált penetrátoké… de nem várom tőled hogy ezt megértsd
 
S

speziale

Guest
Szerintem a betonozáshoz ennyire sem értenek....



Van köztük vagy 15 év

Egyébként miközött van 15 év? Az l55 nyomása az annyi mint az l44-é. Az l44 meg kicsit régebbi mint a francia ágyú… vagy úgy érted tán hogy a franciák vannak 15 évvel a németek mögött? (Szarkazmus)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 029
58 892
113
Ez nem változtat azon a tényen hogy hülyeséget írtál…

Mondjok én fejből 710 MP-re emlékeztem, neked ehhez rá kellet googlizni.
Az 580 MP, ha pontos, akkor lehet az L44-hez tartozik. De majd erre is rá tudsz googlizni ;)

Ezt max te mantrázod…én meg arra emlékszem hogy @dudi elmagyarázta hogy a bm42 felépítése teljesen más mint a modern szegmentált penetrátoké… de nem várom tőled hogy ezt megértsd

Dudi sokszor magyaráz olyan dolgokat amiket nem ért.
A 3BM42 NERA páncélok ellen lett tervezve, azért szegmentált.
A DM13 meg azért, mert nem tudtak egy darabban ilyen méretű WC darabot gyártani a németek....

gyébként miközött van 15 év? Az l55 nyomása az annyi mint az l44-é.

Erre azért hozzál már valami péát légyszíves. Mondjuk az 1980-ban alkalmazott L44 nyomás értékeire...
 
S

speziale

Guest
Mondjok én fejből 710 MP-re emlékeztem, neked ehhez rá kellet googlizni.
Az 580 MP, ha pontos, akkor lehet az L44-hez tartozik. De majd erre is rá tudsz googlizni ;)



Dudi sokszor magyaráz olyan dolgokat amiket nem ért.
A 3BM42 NERA páncélok ellen lett tervezve, azért szegmentált.
A DM13 meg azért, mert nem tudtak egy darabban ilyen méretű WC darabot gyártani a németek....



Erre azért hozzál már valami péát légyszíves. Mondjuk az 1980-ban alkalmazott L44 nyomás értékeire...

Figyelj, egy “ bocs rosszul tudtam” is megtenné ilyekor…

Egyébként látszik hogy nem olvastad elcikket amit beraktam…kukants csak bele hogy melyik 2 ágyú nyomásértékei szerepelnek ott…
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 112
81 190
113
Mondjok én fejből 710 MP-re emlékeztem, neked ehhez rá kellet googlizni.
Az 580 MP, ha pontos, akkor lehet az L44-hez tartozik. De majd erre is rá tudsz googlizni ;)



Dudi sokszor magyaráz olyan dolgokat amiket nem ért.
A 3BM42 NERA páncélok ellen lett tervezve, azért szegmentált.
A DM13 meg azért, mert nem tudtak egy darabban ilyen méretű WC darabot gyártani a németek....



Erre azért hozzál már valami péát légyszíves. Mondjuk az 1980-ban alkalmazott L44 nyomás értékeire...
Ez csakba belemagyarázás.
Nézegesd csak a modern szegmentált APFSDS lőszereket. Az ERA ellen tervezett APFSDS-ek közül egyik sem a felénél van szegmentálva, mert az hülyeség. Jóval kisebb rész is beindítja az ERA-t és több marad a penetratorból is ami nem billen ki. A BM42 meg el van felezve, amivel azt éred el, hogy az ERA lekukázz az átütés felét, mert kibillenti a penetrátor felét. Jah és ha úgy is ERA ellen van akkor nem lenne szükség a vastag burkolatra, hisz az csak akadályozná az első szegmens szabad kibillenését. A BM42-vel az a helyzet mint ami volt a DM13-al, egész egyszerűen csak így tudták legyártani.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 538
18 813
113
Ezek az átütések lehetnek mm pontosak?
Szerintem-de lehet tévedek-ha egy rod 10mm híján nem üti át a páncélt,attól még lehet,hogy belülre megy pár repesz,ami lenullázza kezelőket,felgyújtja a gépet,vagy csak simán megsüketülnek a kezelők,akár végleg,akár időlegesen.
Ahhoz,hogy egy találat után még mind a gép,mind a kezelők üzem/harcképesek maradjanak-szerintem- kellene vagy 50mm "biztosági távolság" a rod hegye,és a páncélzat belső felülete között,mármint ennyivel az átütés/behatolás előtt meg kellene állnia.
Még ekkor is simán elrepedhet,deformálódhat belül is a páncélzat,esetleg felizzhat,felmelegedhet,hogy felgyújtja a gépet,vagy telemegy füsttel a küzdőtér,stb.
Azt akarom kihozni belőle,hogy itt kés hegyig menő vitákat folytattok páncélzatokról,meg lőszerekről,meg forrásokról,holott,akár anélkül is harcképtelen lehet egy tank,hogy átütnék a páncélját,ezt nem lehet mm-re kiszámolni,a megadott értékek miatt még lehetnek +- értékek.
A legtöbb harckocsi, harcjármű deszant- vagy küzdőtér belső borítással rendelkezik.
Az oroszok korábban ólom, vagy ahhoz hasonló anyagot tartalmazó szövettel burkolták az áthatoló sugárzás ellen.
A modern nyugatiak szálerősitésű kompozit réteggel vannak burkolva a leváló repeszek ellen.
Emiatt nem jelentkezik az a hatás, amit írtál.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 029
58 892
113
Ez csakba belemagyarázás.
Nézegesd csak a modern szegmentált APFSDS lőszereket. Az ERA ellen tervezett APFSDS-ek közül egyik sem a felénél van szegmentálva, mert az hülyeség. Jóval kisebb rész is beindítja az ERA-t és több marad a penetratorból is ami nem billen ki. A BM42 meg el van felezve, amivel azt éred el, hogy az ERA lekukázz az átütés felét, mert kibillenti a penetrátor felét. Jah és ha úgy is ERA ellen van akkor nem lenne szükség a vastag burkolatra, hisz az csak akadályozná az első szegmens szabad kibillenését. A BM42-vel az a helyzet mint ami volt a DM13-al, egész egyszerűen csak így tudták legyártani.

Ennyi hülyeséget....
Kezdjük ott, hogy nem ERA-ról hanem NERA-ról beszéltem. Kurvára nem ugyan az a kettő :D
Ha ez sincs meg, akkor miről elemezgettek itt speziállal?
A másik , a 3BM42-s nem a felénél van elválasztva! E mellet van külön pct. sapkája és energia elnyelő sapkája is. Meg egy viszonylag rugalmas oldalfala, hogy ki tudja mozogni a nyíró erőket....
Annyira hasonlít a nyomorult DM13-ra, mint a trabant a bálnamercire! Jól megszakértettétek..... :rolleyes:

670px-3BM-42.jpg

DM13.jpg
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 029
58 892
113
Figyelj, egy “ bocs rosszul tudtam” is megtenné ilyekor…

Egyébként látszik hogy nem olvastad elcikket amit beraktam…kukants csak bele hogy melyik 2 ágyú nyomásértékei szerepelnek ott…

Egy olyan cikket linkeltél, ahol az L44-s és az L55-ös ágyúnak szerintük ugyan az a térfogata. Aztán lehet én olvastam félre....
A forrás kritika hasznos dolog!
Várom, hogy hozz adatott az eredeti L44 nyomás adataira....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 112
81 190
113
Ennyi hülyeséget....
Kezdjük ott, hogy nem ERA-ról hanem NERA-ról beszéltem. Kurvára nem ugyan az a kettő :D
Ha ez sincs meg, akkor miről elemezgettek itt speziállal?
A másik , a 3BM42-s nem a felénél van elválasztva! E mellet van külön pct. sapkája és energia elnyelő sapkája is. Meg egy viszonylag rugalmas oldalfala, hogy ki tudja mozogni a nyíró erőket....
Annyira hasonlít a nyomorult DM13-ra, mint a trabant a bálnamercire! Jól megszakértettétek..... :rolleyes:

670px-3BM-42.jpg

DM13.jpg
Van egy rossz hírem. Ez a DM13 ábra hibás.
Ez meg a helyes:
DM13.png

Ezen jobban látszik:

088047236731.jpg

Valóban nem a fele olyan 40-60%...

NERA ellen nem kell szegmentálás, nem véletlen monolit szinte az összes nyugati modern penetrátor. Halkan jegyzem meg, hogy a BM32 ami kopra azonos korú a BM42-vel az bizony monolit (és nincs ilyen-olyan sapkaja). Mondjuk ott meg volt a fűtőrudak miatt a monolit DU rúd gyártási technológiája ebben a meretben, ellenben a Wolframmal amiből a BM42 előtt csak bolhafasznyi méretűt gyartottak a szovjetek.
De amennyire én tudom a 3BM46 is monolit és elhagyták a szuper szofisztikált pct. és energiaelnyelő sapkát (mint ahogy minden nyugatitól is). Bár ehet, hogy a kisebb páncélátütes volt a cél és az, hogy a NERA-ról meg a festéket se verje le.