T-80

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Ogretank, egyetlen értelmes hozzászólást nem láttam még tőled, csak a vihogást és a mások lehülyezését, egy igazi troll vagy ! Nem is értem mit keresel itt, és miért is tűrnek meg még a fórumon ...
igazs-g5.jpg


Tudjátok én csak egy görbe tükör vagyok főleg felétek akik a fotelból , néhány gigányi internetes irományból már harckocsi professzornak érzitek magatokat és itt élitek ki elnyomott személyiségetek összes frusztrációját mindenféle vita kompromisszum nélkül ! Olyan olvtársakat degradáltok le vélt tudásotokkal akik tényleges tudással rendelkeznek , de ez titeket qrvára nem érdekel csak nyomjátok a sódert akkor is amikor nyilvánvalóan hülyeséget írtok , pedig ahhoz kell ám a tudás , hogy meghallgasd és megértsd a másik álláspontját és ha kiderül , hogy az a valóság akkor csak simán fejet hajtotok és elrebegtek egy szimpla igazad van-t ! Nem ti okosabbnak vélitek magatokat az Magyar , az Orosz , Német , Amerikai etc mérnököknél ! Pedig nem tudom ültetek e már igazi tankban? Voltatok a Kubinkán vagy Bovington-ban ? Értem én , hogy fájnak a csipkedéseim de sokunknak fáj a tudásnak álcázott véleményetek és nem a tartalma miatt hanem a gőgös magabiztossággal előadott stílusotok miatt !

Részemről mindketten galamb kategória vagytok és amíg nem ignoráltok és olvashatom a kommentjeiteket addig ha nagyúri mocsárlakó kedvem is úgy hozza reagálni is fogok rá !

Na csá !
 

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Az osztott lőszerhez ötször kell cserélni a töltőgépet és akár löveget is, addig az egybeszerelt lőszernél nem kell semmit megbuherálni.
Nem tudom, hogy hány alkalommal módosították a töltőgépet, de feltételzem több alkalommal a megbízhatóság/töltési sebesség/biztonságosság/gyárthatóság és hasonló tényezők érdekében történhetett a dolog.

Ezektől eltekintve viszont csak akkor kell hozzányúlni a berendzésekhez, ha a lőszer mérete olyan mértékben változik, ami lehetetlenné/túl hátrányossá teszi a korábbi alkalmazási módot. Amikor áttértek az M1 -nél 105 mm -ről 120 mm -re a lőszertárloló berendezéseket tuti ki kellett cserélni. Az automata töltő egyfajta "kiterjesztett" tároló.
Ha hosszabb lesz a lövedék vagy szélesebb a hajtótöltet, az egybeszerelt lőszereknél is ugyanúgy problémákba fognak ütközni, s át kell méretezni a dolgokat.
Így nézve ténylegesen van(volt?) előnye az egybeszerelt lőszernek:
A nyíllövedék hosszát lehetett a lőporttöltet vége irányába növelni. Viszont itt is a végére érnek a lehetőségeknek, nem csoda, hogy új lövegekkel (és így lőszerekkel) próbál mindeki kijönni:
6GRkbH9.jpg
 

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Nem tudom, hogy hány alkalommal módosították a töltőgépet, de feltételzem több alkalommal a megbízhatóság/töltési sebesség/biztonságosság/gyárthatóság és hasonló tényezők érdekében történhetett a dolog.

Ezektől eltekintve viszont csak akkor kell hozzányúlni a berendzésekhez, ha a lőszer mérete olyan mértékben változik, ami lehetetlenné/túl hátrányossá teszi a korábbi alkalmazási módot. Amikor áttértek az M1 -nél 105 mm -ről 120 mm -re a lőszertárloló berendezéseket tuti ki kellett cserélni. Az automata töltő egyfajta "kiterjesztett" tároló.
Ha hosszabb lesz a lövedék vagy szélesebb a hajtótöltet, az egybeszerelt lőszereknél is ugyanúgy problémákba fognak ütközni, s át kell méretezni a dolgokat.
Így nézve ténylegesen van(volt?) előnye az egybeszerelt lőszernek:
A nyíllövedék hosszát lehetett a lőporttöltet vége irányába növelni. Viszont itt is a végére érnek a lehetőségeknek, nem csoda, hogy új lövegekkel (és így lőszerekkel) próbál mindeki kijönni:
6GRkbH9.jpg
Amit nem tudok megállapítani, hogy mennyire ronthatja a hatásosságot, ha a hajtótöltet a nyíl körül van, s nem mögötte.
Ha a fenti képen az M829 és M829A1 képeket nézzük, simán le lehet vágni a nyíl mögötti részt és osztottá tenni a lőszert, hátrány nélkül. Ha viszont az M829A3 az optimális kialakítás, akkor tényleg nincs értelme osztott lőszert használni, hiszen a nyíl mögött szinte semmi sincs, amit leválasztva helyet lehetne megtakarítani. Persze ha később növelni kell a lőszer teljesítményét, utóbbi esetben megint csak át kell alakítani a berendezéseket.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 685
14 410
113
Amikor áttértek az M1 -nél 105 mm -ről 120 mm -re a lőszertárloló berendezéseket tuti ki kellett cserélni. Az automata töltő egyfajta "kiterjesztett" tároló.

Volt egy rakat M48A5 és M60A1, sőt M60A3 Patton-jük, millió lőszerrel, nem akarták a 105-ösöket kukázni, és akkor legyen az Abrams is 105-ös. Pedig 120-assal is lehetett volna a Rollout, 1979-ben, lényegileg az M1A1-es, csak szerényebb páncélvédettséggel.

Hasonló okból ragaszkodtak sokáig a .30-06-os (7,62 x 63) puskalőszerhez. Ott meg ellentétes tendencia, a kisebb méretű puskalőszerek felé fejlődnek.

Nyugaton is a Britek ülik meg fordítva a lovat az osztott lőszereikkel, mármint a Minisztériumban ülők, miközben a közkatona szeretne NATO standard lenni. A többi ország is az AMX-40-est, a Leclerc-et, az Ariete-t, és a Távol-Keleti harckocsikat a NATO egybeszerelt 120-ashoz tervezték.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Amit nem tudok megállapítani, hogy mennyire ronthatja a hatásosságot, ha a hajtótöltet a nyíl körül van, s nem mögötte.
Ha a fenti képen az M829 és M829A1 képeket nézzük, simán le lehet vágni a nyíl mögötti részt és osztottá tenni a lőszert, hátrány nélkül. Ha viszont az M829A3 az optimális kialakítás, akkor tényleg nincs értelme osztott lőszert használni, hiszen a nyíl mögött szinte semmi sincs, amit leválasztva helyet lehetne megtakarítani. Persze ha később növelni kell a lőszer teljesítményét, utóbbi esetben megint csak át kell alakítani a berendezéseket.
Ez egy érdekes felvetés és sokat gondolkoztam rajta ! A hagyományos lövedékeknél szigorúan figyelni kell az ültetési minimumra , mert ha túl mélyre ültetik akkor tömörített töltet jön létre a hüvelybe ami sok galibát okozhat !

De itt máshogyan kellett megközelíteni a dolgot mert itt gyakorlatilag megvalósul a töltetBE való ültetés vagy inkább ágyazás ! A töltet összetétele és penetrátort köpeny kialakítása lehet a megfejtés . Az M1-esnél ezt megkönnyítették , hogy a hüvely gyakorlatilag elég így qvázi nem áll fent a vázolt probléma de a Leo2-nél réz hüvely van ott érdekes terhelés lehet . Bár egy kontrollált töltetrobbanásnál a köpeny gyakorlatilag kihúzza a hüvelyből .

Amúgy a töltet összetételben biztosan van tartalék a kérdés a nyíl mérete , hogy meddig észerű és meddig lehet egyáltalán növelni a hosszát ?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 468
79 528
113
Ez egy érdekes felvetés és sokat gondolkoztam rajta ! A hagyományos lövedékeknél szigorúan figyelni kell az ültetési minimumra , mert ha túl mélyre ültetik akkor tömörített töltet jön létre a hüvelybe ami sok galibát okozhat !

De itt máshogyan kellett megközelíteni a dolgot mert itt gyakorlatilag megvalósul a töltetBE való ültetés vagy inkább ágyazás ! A töltet összetétele és penetrátort köpeny kialakítása lehet a megfejtés . Az M1-esnél ezt megkönnyítették , hogy a hüvely gyakorlatilag elég így qvázi nem áll fent a vázolt probléma de a Leo2-nél réz hüvely van ott érdekes terhelés lehet . Bár egy kontrollált töltetrobbanásnál a köpeny gyakorlatilag kihúzza a hüvelyből .

Amúgy a töltet összetételben biztosan van tartalék a kérdés a nyíl mérete , hogy meddig észerű és meddig lehet egyáltalán növelni a hosszát ?
Elégő hüvelyes minden NATO szabvány 120-as ágyúlőszer.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 685
14 410
113
Hát akkor magyarázatot várok tőled erre :


Én itt azt látom réz hüvelyt köp ki minden lövés után .

Dán Leó 1-es van rajta, az 1965-ös harckocsi, az 1983-as AMX-40-es és 1994-es Leclerc és azutániakhoz mennyire egyeznek meg vele, lövegre és lőszerekre ? Semennyire. Azonban mind a Leó 1-es, mind az M60-as Patton-ön a 105-ös kicserélhető Rh-120 / M256-osra.

De a NATO, a Britek kivételével az mindig egybeszerelt lőszert használt, csak annyi változott, hogy a 105-ösök fémből készült hüvellyel bírtak, addig a 120-asok eléghetővel, cellulózból (???).


nUz3i9q.jpg
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 685
14 410
113
Talán mert olyan helyről mérhetnek tűzcsapást amit az ellen nehezen tud megtorolni ? Kisebb az élőerő veszteség ? Nagyobb a pusztító erő ?

Minek harckocsival és gyalogosan megütközni mezőn az ellennel vagy bemenni a városba, utcáról - utcára, házról - házra vívnak a harcokat, amikor 30 - 60 km-ről romokká lehet lőni, és a civilek járulékos áldozat, főleg a Kaukázusban, mert azok teljesen más etnikumok, mint az Oroszok és a terroristák / lázongók melegágya.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
A magyarázat az, hogy halvány lila gőzöd sincs arról amiről osztod az észt.
Mert te mindig okosakat írsz ugye ? A lényegen nem változtat amit leírtam az valós , az hogy a Leo 1-t benéztem azt elismertem ! Veled ellentétben aki bármilyen baromságot leírsz és ez kiderül akkor is véded körömszakadtáig !
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and LMzek 2.0

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 994
32 969
113
igazs-g5.jpg


Tudjátok én csak egy görbe tükör vagyok főleg felétek akik a fotelból , néhány gigányi internetes irományból már harckocsi professzornak érzitek magatokat és itt élitek ki elnyomott személyiségetek összes frusztrációját mindenféle vita kompromisszum nélkül ! Olyan olvtársakat degradáltok le vélt tudásotokkal akik tényleges tudással rendelkeznek , de ez titeket qrvára nem érdekel csak nyomjátok a sódert akkor is amikor nyilvánvalóan hülyeséget írtok , pedig ahhoz kell ám a tudás , hogy meghallgasd és megértsd a másik álláspontját és ha kiderül , hogy az a valóság akkor csak simán fejet hajtotok és elrebegtek egy szimpla igazad van-t ! Nem ti okosabbnak vélitek magatokat az Magyar , az Orosz , Német , Amerikai etc mérnököknél ! Pedig nem tudom ültetek e már igazi tankban? Voltatok a Kubinkán vagy Bovington-ban ? Értem én , hogy fájnak a csipkedéseim de sokunknak fáj a tudásnak álcázott véleményetek és nem a tartalma miatt hanem a gőgös magabiztossággal előadott stílusotok miatt !

Részemről mindketten galamb kategória vagytok és amíg nem ignoráltok és olvashatom a kommentjeiteket addig ha nagyúri mocsárlakó kedvem is úgy hozza reagálni is fogok rá !

Na csá !
Hát,elég torz ez a görbe tükör:cool:.....Kubinkán és Bovingtonban nem,Saomurban és Münsterben viszont voltam.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 994
32 969
113
Ez egy érdekes felvetés és sokat gondolkoztam rajta ! A hagyományos lövedékeknél szigorúan figyelni kell az ültetési minimumra , mert ha túl mélyre ültetik akkor tömörített töltet jön létre a hüvelybe ami sok galibát okozhat !

De itt máshogyan kellett megközelíteni a dolgot mert itt gyakorlatilag megvalósul a töltetBE való ültetés vagy inkább ágyazás ! A töltet összetétele és penetrátort köpeny kialakítása lehet a megfejtés . Az M1-esnél ezt megkönnyítették , hogy a hüvely gyakorlatilag elég így qvázi nem áll fent a vázolt probléma de a Leo2-nél réz hüvely van ott érdekes terhelés lehet . Bár egy kontrollált töltetrobbanásnál a köpeny gyakorlatilag kihúzza a hüvelyből .

Amúgy a töltet összetételben biztosan van tartalék a kérdés a nyíl mérete , hogy meddig észerű és meddig lehet egyáltalán növelni a hosszát ?
G11 hüvely nélküli lőszere.Amcsi 308 duplex.És az orosznak is van olyan nyillövedéke,ahol már a nyilon is van hajtótöltet.A löszergyártáskori túl mélyre ültetett lövedék esete ezzel nem analóg.Ott tachnológiai hibát vétesz,ami a lőpor égését befolyásolja.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
G11 hüvely nélküli lőszere.Amcsi 308 duplex.És az orosznak is van olyan nyillövedéke,ahol már a nyilon is van hajtótöltet.A löszergyártáskori túl mélyre ültetett lövedék esete ezzel nem analóg.Ott tachnológiai hibát vétesz,ami a lőpor égését befolyásolja.
Amikor a nyílon van plusz töltet az még a csőben ég el vagy qvzi rakéta hajtóműként működik ? Ha van infód erről megoszthatod hagy okosodjon a mocsár lakó is !
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 994
32 969
113
Amikor a nyílon van plusz töltet az még a csőben ég el vagy qvzi rakéta hajtóműként működik ? Ha van infód erről megoszthatod hagy okosodjon a mocsár lakó is !
Semmi extra.A tolólapon hat a gáznyomás.A nyilon lévő töltet meg az alatt van.Lényegében ugyan az belballisztikailag,mint a nyugati egybeszerelt lőszereknél a hüvelyfenékig érő nyil esetén.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
De itt máshogyan kellett megközelíteni a dolgot mert itt gyakorlatilag megvalósul a töltetBE való ültetés vagy inkább ágyazás ! A töltet összetétele és penetrátort köpeny kialakítása lehet a megfejtés . Az M1-esnél ezt megkönnyítették , hogy a hüvely gyakorlatilag elég így qvázi nem áll fent a vázolt probléma de a Leo2-nél réz hüvely van ott érdekes terhelés lehet . Bár egy kontrollált töltetrobbanásnál a köpeny gyakorlatilag kihúzza a hüvelyből .
Rossz puskádat vizsgálgatod, inkább a sörétest kéne tanulmányozgatni.