T-90

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 457
79 468
113
2ndt

Lett volna légi fölény?Mert hiába voltak gyengébbek az orosz gépek rengeteg volt belőlük és ott volt még a csapatlégvédelem is ami tudta követni az előre mozgó páncélosokat.Ezen kívül ne gondoljuk,hogy nem a NATO repterek voltak az első számú célpontok(a szovjetek sem voltak hülyék tudták,hogy nagyon veszélyes a NATO légi ereő).Bár azt tegyük hozzá,hogy a 70-es évek közepéig végéig én nem gondolom,hogy a NATO légi ereje <b>összességében</b> annyival modernebb lett volna,hogy ellensúlyozni tudja a túlerőt.De ugyan ezt gondolom a 80-as évek második feléről is amikor már nagy számban voltak MIG-29 és SZU-27 gépek amik ha nem is érték el a NATO tömeges F-15/16 gépeinek színvonalát azért voltak olyan jók,hogy a nagy számuk a meglévő tömérdek más géppel együtt elég legyen.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
dudi, nem eleg a "jo" repulo, olyat tudtak az oroszok mindig.
Most is azzal kuzdenek, hogy nincs normalis legiharc-raketajuk hozza (BVR) meg most sem, csak a kuszkodes az R-70-essel (javits ki, ha rosszul emlekszem).
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 795
46 983
113
<blockquote rel="Montezuma">Az elmúlt években az orosz haderő gyakorlatilag mindenre rácáfolt, amiről itt külön esszék íródtak és ugyanez elmondható a nyugat-európai katonai erőkről is, csak fordított előjellel.
<b>
rudi</b>
<i>„Egyébként minek az Oroszoknak 20 vagy 15 ezer tank?
Milyen "nagyméretű szárazföldi háborút" akarnának megvívni?
Abban a nemvárt esetben ha kitörne a III. vh. első 30 percben nagyjából minden város, ipari központ és katonai célpont hamuvá válna Londontól </i>Kamcsatkáig (és több mint v.színű hogy az USA-ban is)”

Dogma, erre semmiféle bizonyíték nincs, csak a kötelező hit.
Mostanáig két város ellen vetettek be atomfegyvert és mindkét város 10 év múlva virágzó nagyváros lett ismét. Ugyanezt támasztják alá azok az amerikai szakvélemények, melyek sokkal kisebb globális bammeget jósolnak egy regionális/korlátozott atomháború esetére is.

Minek nekik ennyi tank?

Talán azért, mert egy nagyméretű orosz-NATO (<i>cseppet sem váratlan</i>) háború esetén az első 48 órában minden high-tech kütyü, műholdas és kommunikációs rendszernek kaput, az okos bombák secperc alatt elfogynak, utána <b>csak és kizárólag anyagháború jön</b>.
Nagy mennyiségben, egyszerűen és gyorsan bevethető erők kellenek majd, pont úgy, mint eddig minden nagy háborúban.
De említhetném a Sivatagi Vihart is, ahol ugyancsak több ezer páncélos volt bevetve, pedig az „csak” egy lokális kis háború volt, papíron.

Az orosz haderő a szárazföldi összfegyvernemi hadviselés nagymestere volt eddig is, a tízezer tank mellé még befigyel háromszor ennyi lövészpáncélos, pár ezen önjáró tüzérség és MLRS valamint nem kevés harci heli + csatagép egy igen komoly csapatlégvédelemmel párosítva. Európai hadszíntéren ez elsöprő katonai erőt jelent és még hozzá sem számoltam a több ezer taktikai atomtöltetüket, amelyeket vígan kombinálhatnak a hagyományos erőkkel.

Miért nekik ennyi tank?
Minek az USA-nak több ezer harci repülő és helikopter?
Na, az oroszoknak pont ugyanezért kell: a saját történelmi befolyási övezeteik (cári gyarmataik) érdekében szárazföldön (közel-külföld) nem verhetőek az oroszok, ha itt az idő.

Szerintem ne otthonról a gép elől akarjuk már kitalálni a nagy tutit, hogy minek nekik ez meg az.
Ez röhejes.
Az amerikaiak és az oroszok nem ma kezdték a pályát, eddig minden világháborút megnyertek és szerintem nyugodtan fogadjuk el, hogy nagyon is jól tudják, mit és miért tesznek.
Nálunk kábé ezerszer jobban.

<b>2ndt</b>
Több ezer T-72 és T-80 támadó hk olyan katonai erőt képvisel, amivel szemben hiába pakolsz oda pár száz Leo-2-őt meg Leclerc-et, a háborút így nem lehet megnyerni ellenük.
Pláne, ha pár ezer (tízezer) előbb felsorolt egyéb technika is betársul melléjük. Az 500-700 db T-90 csak a hab lesz a tortán.

Amúgy megnéznék néhány nagy arcot, hogy mit lépne, amikor pár ezer T-80 nekiindul… :D
Na jó, csak vicceltem, nem akarok látni a halálfélelemtől zokogó embereket, amikor a valóság rácáfol a szép reményekre.

Amikor beindult a Barbarossa, a szovjet Vörös Hadsereg tömve volt BT meg hasonló harckocsikkal.

Sokra nem mentek vele, pedig akkor még a Wehrmacht is PzII-III-asokkal, meg T-38-asokkal és rövid csövű PzIV-esekkel nyomult.

Amennyiben NATO légi fölény lenne, a harckocsirohamnak reszeltek.</blockquote>

A Barbarossához: 41 ben, a szovjetek meg lettek lepve. A légierejük 2/3 a földön lett megsemmisítve. A harckocsijaik nagy része, úgy kb. 90% feletti arány, BT-5/7 volt, illetve T-26. Ezekhez képest, az akkori PIII, meg rövid csövő P4ek, pzkw 38 ak csúcs gépek voltak. Arról nem is beszélve, hogy a német haderő, évek óta a blitzkriegre felkészített, spanyolországban, benelux államokban, lengyeleknél, franciáknál élesben is begyakorolt új harceljárásokkal, kiválóan képzett - motivált tisztekkel, altisztekkel nézett szembe azzal a Szovjet hadsereggel, amit az az őrült Sztálin a saját politikai paranoiája miatt fejezett le nem sokkal korábban, rengeteg valamire való tisztet kivégezve. Valóban volt elvétve néhol egy egy KV-1, százas nagyságrendben KV-2, ill. a 40'-es kezdeti T-34, de ezek darabszáma elenyésző volt, s zömmel zöldfülű tisztek, mindenbe beleugató NKVD-sektől rettegve.

Az tény, amit itt írtak sokan, hogy a nyugati ellátmányok nélkül megtört volna a SZU, gyanúsan. De én azért gyorsan hozzátenném, ha ez így alakul, még azt is kétségbe vonom, ha 42 előtt ez megtörténik, hogy nem a németek nyerik meg a végén a háborút. Mert az tény, hogy US segítséggel tartott ki a SZU, de ahogy én tudom(és igen jól ismerem a II.VH-t, ezt álszerénység nélkül el kell mondjam), ha a SZU kb. úgy és annyira áll csak ellent, mint a Franciák( :p ), akkor az USA és a Britek nem nyerik meg ezt a háborút, de hogy nem összesen 800.000 fő veszteséggel, az biztos. Röhejes, mikor ríddogálnak a Hollywood-i filmekben, Utah Uno Sword Omaha etc. partaszállás mennyi áldozat etc., meg hogy az Afrikai hadszíntér is micsoda nagy háborúknak adott színteret, és az átlag tudatlan, ezekből kiindulva azt hiszi, hogy a Nyugati hatalmak győzték le a Németeket... Nos, El Alamein-nél, a legnagyobb - leghíresebb csatában, kevesebb mint 50.000 fő német veszteség volt, ugyan ez a keleti fronton, mondjuk Kurszknál, kb 200.000 fő. Ezek az arányok végig megvoltak a második VH-ban, nagyjából a német hadigépezet 80% a keleti fronton vérzett ki. S ehhez még azt is hozzá kell venni, hogy a legjobbak, az igazi élkatonák, akik nem volksturm csapatok, hanem profi katonák voltak, már mire a bátor nyugati hatalmak 44' ben partra mertek szállni, igen csak megtizedelődtek, pont a Szovjetek elleni harcokban. A német légierőről is igen sokat olvastam olyan infókat, hogy mire elengedték a láncról a Mustangokat, és megvolt általuk a "big mop up"-ként elhíresült luftwaffe maradékának megsemmisítése, a német pilóták jó része annyira tapasztalatlan volt, hogy a fel-leszállás legalább annyira veszélyes volt rájuk nézve, mint a légiharc, egy Bf-109 en... Nem véletlen volt csalódott Sztálin, 42 ről 43 ra ígérték neki a 2. frontot, aztán 44 lett belőle... Gyakorlatilag én azért úgy fogalmaznék, hogy megvárták Nyugaton, míg a SZU megnyeri a világháborút, és a már döglődő tetemből téptek ki egy koncot, meg forgatnak most róla gyönyörű filmeket, mint a Ryan közlegény kiszabadítása, vagy Harag :p... A háború KELETEN dőlt el, ez egyértelmű, még ha Hollywood nem is ezt kommunikálja le.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 457
79 468
113
R-77-1(ha jól tudom ez az Orosz Légierőben rendszeresített változat megjelölése) igazából és nem küszködnek vele,már mint exportra vagy 10 éve gyártják és ha nem is egy AIM-120C de azért a B pláne az A vagy a Mica képességeit eléri.A probléma ott van,hogy nem volt rendszeresítve a légierőben de ennek nem a rakéta hanem a géppark volt a gátja.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 457
79 468
113
2ndt

Ha az <b>egész</b> NATO légierőt nézzük akkor az amikon kívül elég siralmas volt az összkép nem véletlen kaptak külön az angolok modern rakétát a falklandi konfliktus elején,hisz akkoriban ők is mint mindenki az amerikaiakon kívül csak hátsó féllégtérből indítható AIM-9-el vagy hasonló képességű hazaival rendelkezett.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 795
46 983
113
ÉN úgy emlékszem, hogy pl. mikor bukott a mutatvány, és haza kellett ballagni a SZU katonáknak, akkor az NDK-ban ottmaradt MIG-29 +sisakcélzó, KOLS + R-73 na a csodájára mászkáltak... Még hasonló sem volt nyugaton sehol. Na egy olyan scenárióban, ahol szó szerint 1000-nyi gép van fent egyszerre a levegőben, mindenki zavar mindenkit, levegőből, földről, amivel és ahogy csak tud, nagyon nem vagyok biztos benne, hogy az Aim-9/Sparrow kombó akkora hatalmas légifölényt hozott volna, egy Mig-29/Szu-27 mozgékonyságú gép ellen, R-73 al. S mondom, vegyük hozzá, hogy több ezer gép egyszerre a levegőben, +folyamatos zavarás---> Nem kedvez a BVR nek, én azt hiszem...
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Az M zárolt készleteket senki ne úgy képzelje el,hogy beül és már indul is,idő kell a bevethetőségükhöz de közel sem hónapok hisz az így letárolt technika folyamatos karbantartás alatt áll így nincs benne elért gumitömítés vagy használhatatlan elektromos vezeték.
Dudi!
Bizony- bizony igazad van! Évente egyszer alapos szemlére kerültek és a hetven %-uk első pöcre indult! Lehetett volna jobb is az arány, ha az éjszaka leple alatt nem történt volna egy kis "pity-puty a laktanyán belül az év leforgása alatt. Legalább is ez volt a helyzet Kalocsán a hetvenes években.
Gaborv!
"Valaki dobjon ki az udvarára 20 évre egy sima elektromos kábelt, aztán az első mozdulatnár letörik róla a műanyag."
Láttál már HK kábelezést?
Mert azt nyugodtan kirakhatod a napra húsz évre!
Elárulom, hogy nem szem.gépkocsi kábelezés!
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Nem is értem, hogy miért ukrán hk temetők fotóit dobják be a szagértőink, amikor a mai ruszki haderőről beszélünk, tudjátok, arról, ahol nincs erőkivetőt képesség. :D

Boki
Ugyan már, ez csak fotosóp vagy fosótop..., nincs is tankjuk az oroszoknak.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 102
15 697
113
ÉN úgy emlékszem, hogy pl. mikor bukott a mutatvány, és haza kellett ballagni a SZU katonáknak, akkor az NDK-ban ottmaradt MIG-29 +sisakcélzó, KOLS + R-73 na a csodájára mászkáltak... Még hasonló sem volt nyugaton sehol. Na egy olyan scenárióban, ahol szó szerint 1000-nyi gép van fent egyszerre a levegőben, mindenki zavar mindenkit, levegőből, földről, amivel és ahogy csak tud, nagyon nem vagyok biztos benne, hogy az Aim-9/Sparrow kombó akkora hatalmas légifölényt hozott volna, egy Mig-29/Szu-27 mozgékonyságú gép ellen, R-73 al. S mondom, vegyük hozzá, hogy több ezer gép egyszerre a levegőben, +folyamatos zavarás---> Nem kedvez a BVR nek, én azt hiszem...

F4-esnél volt sisakcélzó. De az amik már akkoriban is azzal számoltak, hogy lehetőleg BVR fegyverzettel kell kilőni az ellent.

A SZU-nak és a többi VSZ államnak 90-ben lehetett olyan 2000 Szu27/Mig29-ese.

Ezzel szemben a NATO-nak lehetett olyan 1500 F15-öse, 3000 F-16osa, 500 F18-asa, 300 Mirage 2000-ese.



Azt is vegyük figyelembe, hogy a szovjet légvédelem nem szerepelt oylan fényesen sem Vietnamban, sem a közel-Keleten.

+ az USA+EGK gazdasági kapacitása messze felülmúlta a SZU-ét.

A SZU erőforrásainak durván nagy részét áldozta arra, hogy csak megközelítőleg olyan katonai erőt képviseljen, mint a NATO.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 795
46 983
113
Az F-4 esnél volt sisakcélzó, csak az F-4 nem egy agilis WVR vadászgép. A sisakcélónak meg olyanon van értelme, egy R-73 kailberű rakétával, főleg a 80-as évek közepe táján... Vietnam, Közel kelet kb. annyira releváns példa, légvédelem szempontjából, mint ahogy a Szaudiak használják az US csúcsfegyverzetet, a mezitlábasok ellen, és egyre jobban szopnak tőle... Senki sem tudja még elképzelni sem, hogy mennyire okozott volna gondot, egy jobbról balról sok sok ezer vadászgép egymásnak esik marha nagy kavarodás közepette szituációban a biztonságos BVR harcászat, mert a nagy zavarások közepette ott szerintem igen nagy eséllyel sokan vakon tapogatóztak volna a fehérzajban. S akkor két esélyes a BVR, vagy lősz mindenre messziről, és néha televágod a sajátjaid is, vagy nincs BVR. Azért ha már idevesszük a miből mennyi van dolgot, ilyen marha nagy kavarodásba, ne hagyjuk ki a játékból a sok sok ezer Mig-23, 25, 31 et sem, szerintem darabszámra bőven sokan voltak ők is. S a minőség bár nagyon fontos, de az érintett darabszámok ahogy emelkednek, egy adott konfliktusban, egy térben, a II VH óta, a mai napig a RED FLAG-okon is kijön, úgy inflálódik el... Bizony egy marha nagy kavalkádban, nagy mennyiség mellett, simán előfordulhatott volna, a nagy zavarások közepette, hogy úgy elcsúsznak egymás mellett gépek, hogy Mig-23 lő le F-15 öt. Egy ilyen szituban benne lett volna jobban, mint egy korlátozott konfliktusban.
 

gaborv

Member
2013. február 2.
141
11
18
@tarzaan
Teljesen egyetértek.

Na de az F-15 és a BVR harc nem T-90.
Visszatérve a lényegre, lenne <b>hipotézisem a T-90 páncéljára</b>, várom a kritikákat:

Na most a T-72B páncélja acél lapok közé préselt gumival roncsolta a kumulatív sugarat és a kinetikus lőszereket (előbbi esetén az elpárolgó gumi és a deformálódó fém instabillá teszi a sugarat, utóbbinál miközben hajlik a réteg kibillenti az egyensúlyából a lövedéket).


Tippem az lenne, hogy ezen réteget cserélték modernebbre, tipp: 21mm titán+ 3-5mm hő hatására sok gázt fejlesztő rugalmas műanyag + 3 acél + 22mm légrés. Ez ismétlődve.

E mögött a T-72B 45mm-es SHS (keményített acél) rétege helyett talán kerámia van. Ez az orosz tankokban korundot szokott jelenteni, 80-90% tisztasággal.

Az általam ismert képek alapján két blokk van a T-90 torony-főpáncéljában, tehát mindez duplázva.
T-90_1.gif~original


Ha valakinek van jobb tippje várom :)
 

telak

Member
2013. június 26.
367
5
18
Szerintem várjunk pár napot. Ha gaborv nem ír többé akkor igaza van, és likvidálta az orosz titkosszolgálat.
 
M

molnibalage

Guest
Figyu, a 21000 "bármikor el tudna" indulni tanknak a felét már jelcin alatt szétlopták. Most kb ilyenek:
Hát igen. Eleve nem tudna elindulni, mert személyzet nincs hozzá, meg kb. semmit. Hasamat fogtam a röhögéstől a kommenten.
 
M

molnibalage

Guest
ÉN úgy emlékszem, hogy pl. mikor bukott a mutatvány, és haza kellett ballagni a SZU katonáknak, akkor az NDK-ban ottmaradt MIG-29 +sisakcélzó, KOLS + R-73 na a csodájára mászkáltak... Még hasonló sem volt nyugaton sehol.

Idézet a HT összefoglalóból...

<i><b>Érdekesség, hogy F-4N Phantom II változaton – a Haditengerészet (US Navy) rendelkezett ezzel a variánssal – már 1969-ben (!) lehetőség volt sisakcélzó használatára, de az amerikaiak valamiért nem erőltették hasonló rendszerek fejlesztését és rendszeresítését még jó ideig. Az akkori rendszer képessége az AIM-9H rakétával több szempontból sem volt összemérhető a MiG-29 és Szu-27 gépeken az R-73-mal dolgozó rendszerrel, már csak a rakéták eltérő kinematikai paraméterei miatt, ugyanis az AIM-9H nem volt tolóerő-vektorált. Az, hogy maga a sisakcélzó mennyire volt pontos és megbízható, arról semmiféle adat nem áll rendelkezésemre. A lényeg az, hogy megvolt a lehetőség egy képesség magasabb szintű alkalmazására az adott kor szintjén.</b></i>

Csak majdnem 20 évvel korábbi bevethetősége volt, mint az R-73-nak a Szu-27/MiG-29 pároson. A Szu-27-en 1987 elején volt elérhető az R-73.

Utána meg összerakták az IRIS-T és az AIM-9X-et, aminek a Block I változata is lenyomja az R-73-at, nemhogy az Block II...

Na egy olyan scenárióban, ahol szó szerint 1000-nyi gép van fent egyszerre a levegőben, mindenki zavar mindenkit, levegőből, földről, amivel és ahogy csak tud, nagyon nem vagyok biztos benne, hogy az Aim-9/Sparrow kombó akkora hatalmas légifölényt hozott volna, egy Mig-29/Szu-27 mozgékonyságú gép ellen, R-73 al.
Érdekes módon a BVR képesség mindig csak akkor lesz kétséges, ha nyugati gépet vizsgálnak. Az R-27R és az agyonsztárol R-27ER meg biztosan csak dísz az orosz gépeken. Meg most már a csigalassan terjedő R-77 leszármazott.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 085
82 687
113
<blockquote>A SZU-nak és a többi VSZ államnak 90-ben lehetett olyan 2000 Szu27/Mig29-ese.
Nem volt annyi.</blockquote>

Volt annyi. Kb. 800 drb Szu-27-et és kb. 1600 drb Mig-29-est gyártottak le.
 
M

molnibalage

Guest
Csak nem 1990-ig... A Szu-27-es gyártása bőven tartott a '90-es években is. Az 1600-ás szám meg kicsit wikis szagú. Igen, mai napig gyártottak ennyit. Összesen, mindenféle változatból...