Társadalmi folyamatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
És ez vonatkozik a tőkejövedelmére. A kisbefektetőnek is joga van a tőkejövedelmére a kockázatáért cserébe. Hogy kinek mennyi van ebből az kurvára irreleváns a tőkejövedelem / kockázat témakörben. És ahogy már privátban is írtam, ha valamihez nem értesz, arról nem kelle kiselőadást tarts.

Jogod van persze, csak éppen ebből kicsiben nem élsz meg. Pont erről beszéltem akkor, amikor azt mondtam, hogy a kapitalista rendszer mesterien el tudja hitetni mindenkivel, hogy őbelőle is lehet tőkés...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Az ipari forradalom óta hallgatom, hogy a gép elveszi a munkát. Egyenlőre úgy néz ki, hogy óriási munkaerőhiány van, nem pedig munkanélküliség szinte egész Európában. Az tény, hogy a munkakörök egyre összetettebbek lesznek, ezért kell az oktatást radikálisan átalakítani.


Szerintem jól is mondták ezt, csak ne egy falura, hanem globálisan gondold át. A szövőgép utcára tette a takácsok nagy részét, de a gyarmatokról behozott új források lendületet adtak a munkanélküliek felszívásának a szolgáltató szektorba. Ma a munkerőhiányba belejátszik, hogy NYEU-ba a koszos munkát egy osztráknak már nem nagyon derogál elvégezni, hála a miénknél sűrűbb szociális hálójukról. Aztán még kuszábbá teszi a képet a társadalom előregedése is... De attól még a gép elveszi a munkát az emberektől. Csak maga a társadalom a hosszabb távon próbál korrigálni, ha tud. Ha nem meg megy majd olvasmányként a könyvekbe...
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Már bocsánat, ha nekem van legálisan szerzett jövedelmem akár 100 akár 100 millió forint, már hadd én döntsem el, hogy mi a hasznos és mi a felesleges, ugyanis az az én pénzem.

Szavakon lovagolunk... akkor felejsd el a felesleges szót... ha sok pénzed van, akkor abból ha veszítesz is, több marad, ezért bátrabban kockáztathatsz, ennyi. Csak azért szóltam bele, mert a tőkések akkora fájdalmat kiáltanak, hogy jaj, mi azért jutunk tőkejövedelemhez, mert kockáztatunk... de nagy dolog is kockáztatni, ha van miből. Rövidebben a tőkés azért jut pénzhez, mert sok pénze van. Ennyi.
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Jogod van persze, csak éppen ebből kicsiben nem élsz meg. Pont erről beszéltem akkor, amikor azt mondtam, hogy a kapitalista rendszer mesterien el tudja hitetni mindenkivel, hogy őbelőle is lehet tőkés...
Tőkés vagy az első befektetésed első pillanatától. Hogy mekkora az megint kurvára irreleváns ilyen tekintetben.
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
Szavakon lovagolunk... akkor felejsd el a felesleges szót... ha sok pénzed van, akkor abból ha veszítesz is, több marad, ezért bátrabban kockáztathatsz, ennyi. Csak azért szóltam bele, mert a tőkések akkora fájdalmat kiáltanak, hogy jaj, mi azért jutunk tőkejövedelemhez, mert kockáztatunk... de nagy dolog is kockáztatni, ha van miből. Rövidebben a tőkés azért jut pénzhez, mert sok pénze van. Ennyi.
Nyilván sok pénzből könnyebb sokat csinálni. De már bocsánat, és akkor mi van? Ettől még az ő pénze, ő kockáztatja. Az, hogy a tőkés esetleg nem hal éhen akkor ha elbukik pár milliárdot, akkor mi van? Az ő pénze, ő kockáztatja.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
ha sok pénzed van, akkor abból ha veszítesz is, több marad, ezért bátrabban kockáztathatsz, ennyi.
És ez így ahogy van hülyeség. Mondtam, amihez nem értesz arról ne tarts előadást! A kockázatvállalási hajlandóságod a saját preferenciád, semmi köze ahoz, hogy mennyi befektetni való pénzed van, csak ahoz, hogy mennyire kockázatos dolgokba vagy hajlandó pénzt rakni.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Tőkés vagy az első befektetésed első pillanatától. Hogy mekkora az megint kurvára irreleváns ilyen tekintetben.


Joker, nem olvastad még (vagy már) Marx-ot, aki szerint egy bizonyos szint felett a mennyiség átcsap egy új minőségbe.. Az itteni vitátokra pont jó ez a szösszenet, mert, ha én 50 dollárt kockáztatok, és mondjuk nyerek, annak az eredménye max. egy extra pizza lenne, mint mondjuk, ha 1 Milla dollárral nyertél volna ugyanolyan arányban. A "hóbagoly"-nak szerintem igaza van, el kellene ezt a szívósságot engedned végre...
 
  • Tetszik
Reactions: haubagoi

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Az ipari forradalom óta hallgatom, hogy a gép elveszi a munkát. Egyenlőre úgy néz ki, hogy óriási munkaerőhiány van, nem pedig munkanélküliség szinte egész Európában. Az tény, hogy a munkakörök egyre összetettebbek lesznek, ezért kell az oktatást radikálisan átalakítani.

El is veszi. Sőt, ha a gépek tudatra ébrednek, akkor Skynet-ként az emberek életét is el fogják venni, nem csak a munkáját. Valójában véve mikorra kicsúcsosodik a dolog,
a tőkés-munkás harc egy gép-ember harccá válik majd, melyben a tőkések a gépeket képviselik (ezért is vannak akkora izgalomban a robotok és a mesterséges intelligencia miatt).
Munkaerőhiány pedig bizonyos szakmákban van, másutt meg munkanélküliség van. Az egyre összetettebb munkakörök sem segítenek a tőkés-munkás erőviszonyok helyrebillentésében, mert azért van szükség egyre összetettebb munkakörökre, mert egyre összetettebbek a gépek. Ha pedig egyre összetettebbek a gépek, akkor megint csak a tőkejövedelem lesz az indokoltabb, nem pedig a gépet nyomkodó egyre össztettebb munkakörű dolgozó jövedelme, mivel az utóbbi kevesebb értéket termel meg - a tőkések szerint.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Nyilván sok pénzből könnyebb sokat csinálni. De már bocsánat, és akkor mi van? Ettől még az ő pénze, ő kockáztatja. Az, hogy a tőkés esetleg nem hal éhen akkor ha elbukik pár milliárdot, akkor mi van? Az ő pénze, ő kockáztatja.

Megmondom mi van: kurva nagy egyenlőtlenség. A tőkés a pár milliárdból csinál még pár milliárdot, miközben kevesebbet dolgozik, mint az, aki a nap 24 órájában robotol.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
És ez így ahogy van hülyeség. Mondtam, amihez nem értesz arról ne tarts előadást! A kockázatvállalási hajlandóságod a saját preferenciád, semmi köze ahoz, hogy mennyi befektetni való pénzed van, csak ahoz, hogy mennyire kockázatos dolgokba vagy hajlandó pénzt rakni.

jaj, joker. igen, a tankönyv definiálja a "kockázatvállalási hajlandóságot". nyilván a falusi roma srác aki játékautomatában elveri az összes pénzét, akkor annak sem volt befektetni való pénze, csak kurva nagy volt a "kockázatvállalási hajlandósága". nyilván ezt értem, de én arról beszélek, hogy mi lesz veled, ha elbukod a pénzed.
ha egy kis pénzű befektető bukja el a pénzét, akkor neki semmi nem marad, míg ha egy milliárdos bukja el a pénzét, akkor - ha volt annyi esze - hogy nem az összes pénzét tette kockára, akkor neki marad még pénze a megélhetésre. ennyi a különbség.
annak tudatában pedig, hogy marad még pénzed a megélhetésedre, nyilván bátrabban tudsz kockáztatni. nem olyan nehéz ezt fölfogni, joker.
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Joker, nem olvastad még (vagy már) Marx-ot, aki szerint egy bizonyos szint felett a mennyiség átcsap egy új minőségbe.. Az itteni vitátokra pont jó ez a szösszenet, mert, ha én 50 dollárt kockáztatok, és mondjuk nyerek, annak az eredménye max. egy extra pizza lenne, mint mondjuk, ha 1 Milla dollárral nyertél volna ugyanolyan arányban. A "hóbagoly"-nak szerintem igaza van, el kellene ezt a szívósságot engedned végre...

"egy bizonyos szint felett a mennyiség átcsap egy új minőségbe.. Az itteni vitátokra pont jó ez a szösszenet, mert, ha én 50 dollárt kockáztatok, és mondjuk nyerek, annak az eredménye max. egy extra pizza lenne, mint mondjuk, ha 1 Milla dollárral nyertél volna ugyanolyan arányban"

Így van, erről van szó. A tőkések előszeretettel hangoztatják, hogy bárki lehet befektető, mert befektethetsz mondjuk 50 dollárt, csak épp ez a te társadalmi helyzeteden nem fog változtatni, mert maradsz bérjövedelemért munkaviszonyban dolgozó alkalmazott.
Másrészt, minél több pénze van valakinek, annál inkább könnyebben le tud mondani a pénze egy részéről. Ha van valakinek 1 millió dollártja, akkor a második 1 millió dollár már kevésbé létszükséglet neki. Így nyilván ezt befekteti, és ezután tőkejövedelmet kap. Csak épp nagyon ellenszenves ennek jogosságát azzal bizonyítani, hogy ez a tőkejövedelem a kockáztatásért jár, mivel nyilván könnyebb 2 millió dollárból 1 millió dollárt kockára tenni, mint 1000 dollárból 500-at, ha ebből kell az adott hónapban megélned.
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
jaj, joker. igen, a tankönyv definiálja a "kockázatvállalási hajlandóságot". nyilván a falusi roma srác aki játékautomatában elveri az összes pénzét, akkor annak sem volt befektetni való pénze, csak kurva nagy volt a "kockázatvállalási hajlandósága". nyilván ezt értem, de én arról beszélek, hogy mi lesz veled, ha elbukod a pénzed.
ha egy kis pénzű befektető bukja el a pénzét, akkor neki semmi nem marad, míg ha egy milliárdos bukja el a pénzét, akkor - ha volt annyi esze - hogy nem az összes pénzét tette kockára, akkor neki marad még pénze a megélhetésre. ennyi a különbség.
annak tudatában pedig, hogy marad még pénzed a megélhetésedre, nyilván bátrabban tudsz kockáztatni. nem olyan nehéz ezt fölfogni, joker.
Tehát mégegyszer: nem értesz hozza, ne okoskodj róla! Ha én, mint kisbefektető elbukom a pénzem, akkor elbuktam azt a pénzt, amit a lehetőségeim alapján kockázatos ügyletekbe belerakhattam, és annyira kockázatosokba amiknek a várható megtérülését elégségesnek ítéltem meg a kockázathoz képest. A falusi játékgépfüggő cigány meg nem befektető, hanem egy beteg ember, egy balfasz. És végre fel kellene fogd, hogy a felelős kisbefektető sem egy dologba teszi a pénzét és nem bukja el minden pénzét ha elbukja a befektetéseit, mert csak az a pénze van ilyenekbe, aminél megengedheti a veszteséget is. És ezt kellene már végre felfogd, nem pedig a hülyeségeiddet itt oldalakat tölts meg.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Tehát mégegyszer: nem értesz hozza, ne okoskodj róla! Ha én, mint kisbefektető elbukom a pénzem, akkor elbuktam azt a pénzt, amit a lehetőségeim alapján kockázatos ügyletekbe belerakhattam, és annyira kockázatosokba amiknek a várható megtérülését elégségesnek ítéltem meg a kockázathoz képest. A falusi játékgépfüggő cigány meg nem befektető, hanem egy beteg ember, egy balfasz. És végre fel kellene fogd, hogy a felelős kisbefektető sem egy dologba teszi a pénzét és nem bukja el minden pénzét ha elbukja a befektetéseit, mert csak az a pénze van ilyenekbe, aminél megengedheti a veszteséget is. És ezt kellene már végre felfogd, nem pedig a hülyeségeiddet itt oldalakat tölts meg.

"A falusi játékgépfüggő cigány meg nem befektető, hanem egy beteg ember, egy balfasz."

Dehogyis, egy racionális befektető, csak épp túl nagy volt a kockázatvállalási hajlandósága.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
nyilván könnyebb 2 millió dollárból 1 millió dollárt kockára tenni, mint 1000 dollárból 500-at, ha ebből kell az adott hónapban megélned.
Hát pont nem ez a helyzet. Mindkét esetben ha felelősen fektetsz be, akkor a 2 millió és az 1000 is abból a pénzből van, ami az életviteledet nem befolyásolja, mert se egyik se másik nem ebből kell megéljen. Hogy te is értsd, a fenti barbár kifejezéseddel élve ez a "felesleges pénzed". Így mindkét esetben 50%-os rész van teljes összegből "kockára téve".
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Tehát mégegyszer: nem értesz hozza, ne okoskodj róla! Ha én, mint kisbefektető elbukom a pénzem, akkor elbuktam azt a pénzt, amit a lehetőségeim alapján kockázatos ügyletekbe belerakhattam, és annyira kockázatosokba amiknek a várható megtérülését elégségesnek ítéltem meg a kockázathoz képest. A falusi játékgépfüggő cigány meg nem befektető, hanem egy beteg ember, egy balfasz. És végre fel kellene fogd, hogy a felelős kisbefektető sem egy dologba teszi a pénzét és nem bukja el minden pénzét ha elbukja a befektetéseit, mert csak az a pénze van ilyenekbe, aminél megengedheti a veszteséget is. És ezt kellene már végre felfogd, nem pedig a hülyeségeiddet itt oldalakat tölts meg.


Annyi a szépséghiba ebben, hogy a felelős kisbefektetőből a legritkább esetben lesz nagybefektető. Ki tudja egészíteni a konyhapénzt, pedig a Te elveid szerint ugyanazt csinálja, mint a Soros Gyuri bácsi... Ha a kisbefektetőtől nem kell félnünk, akkor miért félünk a Gyuri bácsitól, aki elviekben ugyanazt csinálja?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Dehogyis, egy racionális befektető, csak épp túl nagy volt a kockázatvállalási hajlandósága.
Ha még így is lenne, ha abból a pénzből teszi, ami nem változtat az életszínvonalán, akkor belefér. Ha a kajapénzét bassza el játékgépen az meg más történet. De attól még nem tud számolni, viszont ez nálad is fenn áll.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Hát pont nem ez a helyzet. Mindkét esetben ha felelősen fektetsz be, akkor a 2 millió és az 1000 is abból a pénzből van, ami az életviteledet nem befolyásolja, mert se egyik se másik nem ebből kell megéljen. Hogy te is értsd, a fenti barbár kifejezéseddel élve ez a "felesleges pénzed". Így mindkét esetben 50%-os rész van teljes összegből "kockára téve".

"ha felelősen fektetsz be, akkor a 2 millió és az 1000 is abból a pénzből van, ami az életviteledet nem befolyásolja,"

Nem erről volt szó. Arról volt szó, hogy az egyiknek 2 millió dollárja van, amiből megélhet, a másiknak meg 1000 dollárja van, amiből megélhet. Ekkor a 2 millió dollárból lazább dolog befektetni 1 milliót, mint az 1000-ből 500-at, érthető?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 792
57 487
113
haubagoi

Nem akartam bele szólni a beszélgetésbe, és ne is vedd személyeskedésnek amit írok, de neked lövésed sincs arról, hogy mit jelent ma Magyarországon tőkésnek lenni....
Ilyen milliárdos összegekről hadoválsz, miközben a tőkések 99%-a maximum pár 10 millió forintnyi tőkével rendelkezik....
Ha nem is ismered testközelből a helyzetet, akkor legalább annak néz már utána, hogy a frissen alapított cégek hány %-a szűnik meg 1 illetve 2 éven belül....
A kockázat vállalás fogalmával sem vagy tisztában!
Rakd bele te egy cégbe a nehezen össze spórolt pénzedet, aztán lássuk milyen fejet vágsz akkor amikor nem fizetnek ki a megrendelők, de neked fizetni kellene az adót meg az alkalmazottakat! A NAV inkasszál, mert ő leszarja, aztán a semmiből fizesd ki az alkalmazottakat, akiknek nagyrészt családjuk van!
Tudod nem hatja meg őket az a "kifogás", hogy "majd 10 év alatt lezárul a per, és majd megkapjuk a pénzünket akkor", mert neki holnap is kell enni adnia a gyereknek!
És a tőkés sem sz@rja a pénzt, szóval végtelen mennyiségűt nem tud bele nyomni a cégbe, hogy az minden helyzetet átvészeljen!
Sok olyan embert ismerek akinek BT-je volt, és ilyen helyzetben mindenüket elvesztették, szó szerint az utcára kerültek!
Diverzifikálni meg az tud, aki nagy tétben játszik, csak ugye oda akárki nem juthat ám el, és ez sem garancia arra, hogy jól járj, mert könnyen előfordulhat az, hogy egyik cégből a másikba kell rakosgatnod a lóvét, hogy ne fogj padlót!
Az állami megrendeléseket sem azért szeretik a vállalkozók, mert lopni lehet, (minden hülye ezt hiszi) hanem azért, mert az állam 100%-ban kifizet! (már ha te vagy a fővállalkozó)
Mondom, lövésed sincs arról, hogy mivel jár ma tőkésnek lenni, meg arról, hogy valójában milyenek a tőke viszonyok és a kockázatok a való életben.
Addig meg amíg ezzel nem vagy tisztában , fölösleges róla okoskodni. Szerintem.....
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
Megmondom mi van: kurva nagy egyenlőtlenség. A tőkés a pár milliárdból csinál még pár milliárdot, miközben kevesebbet dolgozik, mint az, aki a nap 24 órájában robotol.
Igen egyenlőtlenség van. És? Kipróbáltuk már az egyenlősdit a komcsik alatt és igazuk lett. Mindenki egyenlően szegény lett.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Ha még így is lenne, ha abból a pénzből teszi, ami nem változtat az életszínvonalán, akkor belefér. Ha a kajapénzét bassza el játékgépen az meg más történet. De attól még nem tud számolni, viszont ez nálad is fenn áll.

És szerinted abból a pénzből teszi, ami nem változtat az életszínvonlán? :D

De egyébként innen már látszik a saját butaságod, mert nyilván egy szegény embernek egy kevés pénz is sokat változtat az életszínvonalán, és ebből egyenesen következik, hogy alig marad befektethető pénze.
Ha pedig befektet 10 Ft-ot, akkor abból ugyanúgy nem tud megélni, mintha az egészet úgy ahogy van bebaszná a játékautomatába.