Visszatérve a munka alapú társadalomra, annyi a baj ezzel a fogalommal, hogy minden társadalom munka alapú. Amit a jelenlegi politikai elit munka alapú társadalomnak nevez, ez megint inkább egy politikai szlogen, ami annyira jól hangzik. Mégis úgy érzem, hogy ezzel a régmúltban szocializált választókat célozzák meg, akik nosztalgiával emlékeznek vissza azokra az időkre mikor még "folyt a termelés". Tehát én inkább termelés apalú társadalomnak nevezném amit ők munka alapúnak hívnak. Ezt alátámasztja, hogy bezzegországnak mondanak olyanokat mint Kína. Csakhogy ez olyanoknak előrelépés, akik agrár országok voltak, nem olyanoknak akik ebből már kinőttek.
A munka alapú társadalom fogalommal semmi baj nincs.
Alapvetően kétféle jövedelem létezik:
- aktív,
- és passzív.
Az aktív jövedelem az, amihez munkát kell végezni (mindegy milyet, de kell - és itt MINDEGY, hogy ipari "termelésről", vagy szolgáltatásról van szó).
A passzív jövedelem az, aminél ha leülsz a székbe és várod, hogy teljen az idő, akkor is pusztán az idő elteltével kapod a jövedelmet (pl. kamat, osztalék, jogdíj, bérleti díj stb. típusú jövedelmek).
A passzív jövedelemnek egy problémája van: hogy mindenki nem élhet passzív jövedelemből, mert valakinek dolgoznia is kell.
(Ebből adódóan a passzív jövedelemből élők nagyon csúnya szóval "élősködnek" a társadalmon - hiszen ők pusztán az idő múlása alapján, automatikusan kapják a jövedelmet.)
A "munka alapú társadalom" kifejezés arra utal, hogy az aktív jövedelemből élők számát meg kell növelni a passzív jövedelemből elők számához képest, mivel már túl sok az eltartott (passzív jövedelemből élő), és túl kevés az eltartó (aktív jövedelemből, azaz munkából élő).
(Ha a passzív jövedelemből élést, mint lehetőséget teljesen megszüntetnénk, akkor azzal lényegében a kommunizmust valósítanánk meg. A kommunizmus legfőbb célja ugyanis a passzív jövedelemből élés, mint lehetőség kizárása. A kapitalizmus pedig az a rendszer, ahol a passzív jövedelem lehetséges. A passzív jövedelemszerzést ugyanis a tőke birtoklása teszi lehetővé.)
Tehát nem arról van szó, hogy ipari értelemben vett "termelés" zajlik-e, vagy szolgáltatásnyújtás történik (tercier szektor).
Az aktív ill. passzív jövedelemszerzés közötti különbség a lényeg.
Ha kíváncsi vagy, hogy te milyen jövedelemből élsz (aktív, vagy passzív), akkor tedd fel magadnak a kérdést, hogy mi történik, ha holnaptól kezdve nem mész be munkába ill. nem dolgozol a vállalkozásodban sem:
- ha ekkor a jövedelmeid is elapadnak, akkor aktív jövedelemből élsz,
- ha továbbra is rendszeres bevételeid vannak, akkor passzív jövedelemből élsz (és természetesen ekkor más dolgozik helyetted, te csak fogyasztasz).
Ez a dolog lényege.