Társadalmi folyamatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Meg valami: a hazai vallalkozoknak az az erdekuk, hogy biztonsagos, kalkulalhato jogi kornyezet legyen. Nem erdekuk a simliskedes hosszu tavon. A problema ott van, hogy ez nincs meg.
Sem a vallalkozasbarat megkozelites allam bacsi oldalarol, pedig igy az egesz orszag kiszolgaltatottabb lesz naprol napra.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Sajnos nekem is hasonló a tapasztalatom, lehet hogy a multi rossz, de a magyar vállalkozó mindent alulmúl. Nagyon kevés aki normálisan megfizeti az alkalmazottait.
Rengeteg példát tudok hozni, sajna.
De mit is várunk egy olyan országban ahol a minisztériumi dolgozókat elbocsátják és közmunkásként foglalkoztatják őket újra!

A magyar kisvállalkozó és a multi között az a különbség, hogy a kisvállalkozó nem tud offshore céget nyitni és azon keresztül eltüntetni az összes profitját. Így ő kénytelen kifizetni az adót, de hogy versenyben tudjon maradni a multival, valahol ő is muszály spóroljon, na ezért próbál a munkásokon spórolni. Meg lehet nézni, hogy milyen nevetséges összegek után adóznak egyes multik. Sokszor olyan kicsi profitot hazudnak, hogy ha 1000 évig működnének, akkor sem termelnék ki még a gyár felépítésének a költségét sem.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
"Nem, de hagyomanyos tevejuk volt, te meg azt irtad, hogy nincs tevejuk. Nagyon sok nagyon szegeny otthonaban jartam. Volt tevejuk kivetel nelkul."

Nem azt írtam, hogy nincs tv-jük, hanem azt, hogy nem engedhetik meg maguknak, hogy megvegye annak a gyárnak a tv-jét, ahol dolgozik. És itt vannak a problémák, hogy az emberek még azt sem engedhetik meg maguknak amit ők gyártanak. De ugyanígy van ezzel a szállodarecepciós, az éttermi dolgozó, stb. Ha pedig a dolgozók a saját maguk által gyártott termékeket sem tudják megvenni, akkor hogy várhatja el bármelyik gyár is, hogy legyen kereslet a termékére?
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Bocs ha félreértettem, kissé úgy jött le, mintha lenéznéd a dolgozókat.
Igen, eddig munkást könnyebb volt találni, most úgy látszik kezd változni a helyzet és könnyebb munkahelyet találni. Sírnak is miatta a cégek.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Nem azt írtam, hogy nincs tv-jük, hanem azt, hogy nem engedhetik meg maguknak, hogy megvegye annak a gyárnak a tv-jét, ahol dolgozik. És itt vannak a problémák, hogy az emberek még azt sem engedhetik meg maguknak amit ők gyártanak."

Miert lenne ez problema? A Boeing dolgozoinak sajat repulojuk van?
Hat a Ferrarisok? A luxusszallodak epitoi?

Ez egy teveszme, miszerint az embereknek meg kell tudni venniuk azt, amit gyartanak.

A vicces az, hogy a szegenyek hamarabb megveszik a "lapostevet" hitelre (mert urizalni muszaj), mintsem maradnanak a kepcsovesnel.

A gyarak/cegek pedig koszonik, jol vannak, mert nem a magyar piacra gyartanak, raadasul termektol fuggoen lenyegesen kisebb lehet a profit mint pl. a szolgaltato iparban.

Tovabbra sem ertem, hova szeretnel kilyukadni. Egyetertunk, hogy szar a rendszer. Szerintem nem lehet megvaltoztatni, mert szar alapokra epult.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 191
15 868
113
Az én tapasztalataim azt mutatják hogy a kisebb vállalkozások nem bírnák ki a 10-15% kötelezett fizetés emelést és a többiek is valószínűleg megbeszélnék a munkással hogy hazudjon arról hány órát dolgozik cserébe "adómentesen" kapja meg a bér maradékát.
Vannak vállalkozások amik kibírnák de ezek főként közép és nagy vállalkozások, némelyiknek még így is elég nagy kockázatot jelentene ha csak időszakosan tud bevételhez jutni. Egy két rosszabb hónap után jönnének a leépítések szükségből.
Voltam olyan helyen ahol az üzlet jól ment, a főnök és a középvezetők meg el voltak mint hal a vízben, de ez egy elég nagy vállalat volt. A multiknál ahol dolgoztam mindenki ment mint a gép, a vezetők kávézgatása is valamilyen szinten a munkájuk része volt hogy ápolják a kapcsolatot a többi ottani cég vezetőivel. De az ilyen multik általában versenyképes fizetést adnak és nem mernek okoskodni az órákkal mert a nyakukon van az állam.
De kis vállalkozások ahol dolgoztam már nem mentek simán a dolgok. 12 óra munka 6-ra bejelentve, volt ahol a 14-16 órát (ez vagyonőr volt) 4 órának jelentették be. A mosodában ahol dolgoztam olyan 60-an lehettünk két műszakban összesen, persze ez a két műszak lefedi a 24 órát a 12 órás műszakokkal. Itt ki kellett érdemelni hogy megbízzanak benned és bejelentsenek 8 órára. Így kaptál kb. 80 ezret hó elején. Fenejó üzletnek hangzik a tulajdonos szempontjából de nem így volt. Az egyik ismerősöm hallotta ahogy a kocsmában panaszkodik hogy így is többet fizet a dolgozóknak mint amennyit megérne neki. Szóval a cég csak döcög pedig a beszállítások folyamatosak az ország minden részéről ide jön a szaros lepedő meg a véres műtős cucc. Ha ennek a cégnek azt mondanák fizess 90-100 ezer forintot, csődbe menne. Hogy kár lenne e érte? Igen mert sok kórház és idősek otthona náluk mosat és 60 főt dolgoztatnak.
Szóval csak azt akarom írni hogy elvi alapon emelni az alapjövedelmet, még akkor is hogyha növelné fogyasztást, túl kockázatos és rosszul sülhet el. Gondolom ezért nem teszik.

Ezeket a gyakorlatokat kéne tűzzel-vassal irtani. Akkor is, ha esetleg tönkremegy miatta pár vállalkozás. Ki kell rostálni a "selejtet", mert úgy sincs bennük perspektíva.

És nem lenne kár, mert a dolog kikényszerítené, hogy megrendelő megfizesse a rendes árat. Aki nem fizet rendesen a mosatásért az mosson maga.

Ugyanez a helyzet a keményen dolgozó vállalkozóval is. Át kell gondolnia, hogy megéri-e neki jobban fizetnie a munkavállalóit, vagy inkább hagyja az egészet.

Megjegyzem a sikeres vállalkozó nem keményen dolgozik, hanem okosan.

Jelenleg az a helyzet, hogy százezer számra mennek ki a fiatal, értelmes és szorgalmas emberek. A munkavállalói jövedelmek érezhető emelésének nincs alternatívája. 20 évig el lehetett játszani a dolgot, de ennyi.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 191
15 868
113
Egyébként nagyon lenézed a fizikai munkásokat. Pedig mint ahogy ők se nagyon boldogulnak a szellemi munkával, ugyanúgy a szellemi munkát végzők sem tudnák végezni a fizikai munkát. Ugyanez igaz a cégvezetőkre is. Hiába van neki egy jó ötlete ha nem lennének munkások, akik megvalósítják, akkor semmit sem érne vele. A világon mindenki mindenkitől függ. A cég is ugyanúgy függ a munkásaitól, mint a munkás a cégtől. Ha a munkás nem megy be dolgozni, akkor a cégvezető beáll a gyártósorba? A mezőgazdasági dolgozókat is szeretik lenézni és alulfizetni, mondván, hogy alulképzettek. Na de megnézném én, hogy mi lenne a városlakókkal, ha tegyük fel egy hétig a parasztok nem adnának el kaját. A paraszt tv, telefon, de akár áram nélkül is bármeddig megél, de egy városlakó éhenhal, míg megtanul disznót nevelni.

Nekem egyébként az jutott eszembe, hogy ezzel az elvándorlással most ütnek vissza a munkavállalók a munkáltatóknak. Ugyebár a nagy multicégek kitalálták, hogy elköltöztetik a gyáraikat az olyan országokba ahol bagóért dolgoztathatnak, többek között Magyarországra. Kicsit késve, de a magyar emberek is rájöttek, hogy ők is el tudnak ám költözni olyan országokba, ahol megfizetik őket. Most pedig ott tartunk, hogy a cégek pofáraestek, mert nincs munkásuk. Így választhatnak. Vagy emelik a fizetést vagy elmennek egy újabb országba.

+1
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Bocs ha félreértettem, kissé úgy jött le, mintha lenéznéd a dolgozókat."

Sokkal jobban kedvelem a ketkezi munkasokat mint a jelenleg divatos "ertelmiseget", akik szerintem messze tul vannak fizetve a kepessegeikhez/munkajukhoz kepest.

"Igen, eddig munkást könnyebb volt találni, most úgy látszik kezd változni a helyzet és könnyebb munkahelyet találni. Sírnak is miatta a cégek. "

Es jogosan sirnak egyebkent, mert az itthoni kornyezetben annyit fizetnek, amennyit tudnak ugy, hogy megerje vallalkozni.
Ez is egy rendszer, ami egyensulyra torekszik.
Aztan igy jo esellyel egy csomo hazai vallalkozas le fogja huzni a rolot es orulhetunk mindannyian, hogy milyen szep dolog is a kapitalizmus.

Tarzaan:

"Megjegyzem a sikeres vállalkozó nem keményen dolgozik, hanem okosan."

Ez nem "vagy/vagy", meglepo modon.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
"Nem azt írtam, hogy nincs tv-jük, hanem azt, hogy nem engedhetik meg maguknak, hogy megvegye annak a gyárnak a tv-jét, ahol dolgozik. És itt vannak a problémák, hogy az emberek még azt sem engedhetik meg maguknak amit ők gyártanak."

Miert lenne ez problema? A Boeing dolgozoinak sajat repulojuk van?
Hat a Ferrarisok? A luxusszallodak epitoi?

Ez egy teveszme, miszerint az embereknek meg kell tudni venniuk azt, amit gyartanak.

A vicces az, hogy a szegenyek hamarabb megveszik a "lapostevet" hitelre (mert urizalni muszaj), mintsem maradnanak a kepcsovesnel.

A gyarak/cegek pedig koszonik, jol vannak, mert nem a magyar piacra gyartanak, raadasul termektol fuggoen lenyegesen kisebb lehet a profit mint pl. a szolgaltato iparban.

Tovabbra sem ertem, hova szeretnel kilyukadni. Egyetertunk, hogy szar a rendszer. Szerintem nem lehet megvaltoztatni, mert szar alapokra epult.

Jó, most a luxustermékeket nem kell számolni, de a XXI-dik században Európában egy gyári munkás hadd vehessen már meg egy 32 colos tv-t.
Egyébként nem én találtam ezt ki, 100 évvel ezelőtt már Ford is rájött, hogy a munkásainak akkora fizetést kell adni, hogy ők is megvehessék a kocsit.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"100 évvel ezelőtt már Ford is rájött, hogy a munkásainak akkora fizetést kell adni"

Azota is mindenki ezt hozza peldanak, altalaban feleslegesen:))))

"gyári munkás hadd vehessen már meg egy 32 colos tv"

Pont ugyanakkora szuksege van a 32 colosra mint az 50 centis regi kepcsovesre.

Azt kell latni, hogy mar reg nem arrol van szo, hogy ki mit erdemelne; semmi nem szol a valos erdemrol, valos szuksegletekrol, valos ertekekrol, mert akkor be kellene latnunk, hogy marha nagy szarban vagyunk gondolkodas tekinteteben.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
2ndt
Szerintem érted te, hogy mit akart blitzkrieg mondani. Nem a luxus Ferrari-gyár dolgozóiról beszélt. Egy fodrász nem tud beülni egy étterembe, egy pincér nem tud elmenni a fodrászhoz. A vízszerelőnek fáj kihívnia a gázszerelőt és fordítva. Egy tanár nem tud könyveket venni, egy gyógytornász nem tud uszodabérletet váltani stb. Ilyesmi. Hétköznapi dolgoknak kellene lenni, de nem fér bele a fizuba. Megjegyzem ha itt lenne egy Boeing-gyár akkor annak a dolgozói nem bírnák kifizetni még a kis távirányítós rc gépeket sem. Pedig milyen jó móka az. :) Ma közelebb állunk a távol-keleti iphone összeszerelő rabszolgákhoz, mint Ausztriához, pedig az infrastruktúránk és a tudásunk megvan.
 

omae

Well-Known Member
2015. július 13.
1 690
2 304
113
<blockquote rel="omae">

Ezeket a gyakorlatokat kéne tűzzel-vassal irtani. Akkor is, ha esetleg tönkremegy miatta pár vállalkozás. Ki kell rostálni a "selejtet", mert úgy sincs bennük perspektíva.

És nem lenne kár, mert a dolog kikényszerítené, hogy megrendelő megfizesse a rendes árat. Aki nem fizet rendesen a mosatásért az mosson maga.

Ugyanez a helyzet a keményen dolgozó vállalkozóval is. Át kell gondolnia, hogy megéri-e neki jobban fizetnie a munkavállalóit, vagy inkább hagyja az egészet.

Megjegyzem a sikeres vállalkozó nem keményen dolgozik, hanem okosan.

Jelenleg az a helyzet, hogy százezer számra mennek ki a fiatal, értelmes és szorgalmas emberek. A munkavállalói jövedelmek érezhető emelésének nincs alternatívája. 20 évig el lehetett játszani a dolgot, de ennyi.

Na jó de az sem perspektíva hogy hozol egy döntést ami megöl egy csomó kisvállalkozást ami rész vesz az ország hétköznapi működésében. Csak úgy nem tud a kórház kimosatni egy teherautónyi cuccot 2-3 naponta mert nincs meg rá az eszköze meg az embere. Ha ez a mosoda megszűnne elég gyorsan szörnyű állapotok lennének a szegedi és kecskeméti kórházakban. Tehát ha radikális nyúlsz valamihez az nem feltétlenül jelenti azt hogy működni is fog. Kell valami ami átveszi a társadalomban betöltött helyét a szolgáltatásnak amit adott a vállalkozás.
Az a baj hogy nincs versenyképessége a legtöbb magyar vállalatnak, meg hogy vannak szférák ahol verseny sincs. Így kapod meg az okoskodást, feketézést, kizsigerelést és menekülést amit tapasztalunk.
Az a félmillió ember aki most valamelyik nyugati társadalomnak dolgozik nagyon hiányzik itthonról, de nekem semmi nem jut eszembe amivel visszalehetne csalni őket. Mellesleg azért amikor egyesek az Eu előnyeiként megjegyzik hogy milyen szívtelenek vagyunk mert hát mindig kapjuk a pénzt cserébe meg nem adunk semmit igazán eszükbe juthatna hogy a német meg angol piac felszívta a magyar fiatalokat. Talán ha itthon lennének nem kéne demográfiai apokalipszissel riogatni a népet, de persze ezt csak laikusként mondom.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
"Pont ugyanakkora szuksege van a 32 colosra mint az 50 centis regi kepcsovesre.

Azt kell latni, hogy mar reg nem arrol van szo, hogy ki mit erdemelne; semmi nem szol a valos erdemrol, valos szuksegletekrol, valos ertekekrol, mert akkor be kellene latnunk, hogy marha nagy szarban vagyunk gondolkodas tekinteteben."

Gondolom itt most a természet kiaknázására célzol.
Ebben valamennyire igazat kell adjak Neked. Csakhát akkor megint ott tartunk, hogy a német akkor megérdemli, hogy évente vegyen egy új egyméteres tv-t, míg egy magyar elégedjen meg a 20 évessel?
Ilyenkor arra gondolok, hogy Afrikában az emberek boldogok amikor találnak a földben egy gumót, amivel olthatják a szomjukat és tökéletesen elégedettek az életükkel, de amint meglátják, hogy mi hogy élünk, akkor már egyből nem olyan boldogok és ide vágynak. Ilyen az emberi természet, ez hajtja előre. Minél kevesebb munkával minél jobb életet akar elérni. De ez szerintem nem baj, csak tudni kell kezelni a felmerülő problémákat. És szerintem az emberiség elég jól kezeli a problémákat. Nem kell olyan pesszimistának lenni. A 19. század végén is attól féltek az emberek, hogy a sok gőzgépnek hála meg fogunk fulladni a nagy füsttől. Aztán a gőzgépek eltűntek, lett helyettük robbanómotor, ami már sokkal kevésbé füstől. Mostanra odáig jutottunk, hogy a robbanómotorok miatt is füstben állnak a városok. Hamarosan ezek is eltűnnek és jönnek az elektromos kocsik.
Ugyanez igaz az erőforrásokra is. Régen Európában mindent fából készítettek, félő volt, hogy elfogynak az erdők, hát nem fogytak el. Sőt az utóbbi évtizedekben jelentősen nőttek az erdők. A világ más részén még ma is fogynak az erdők, majd ők is eljutnak arra a színtre, hogy óvni fogják őket.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
<blockquote rel="tarzaan"><blockquote rel="omae">

Ezeket a gyakorlatokat kéne tűzzel-vassal irtani. Akkor is, ha esetleg tönkremegy miatta pár vállalkozás. Ki kell rostálni a "selejtet", mert úgy sincs bennük perspektíva.

És nem lenne kár, mert a dolog kikényszerítené, hogy megrendelő megfizesse a rendes árat. Aki nem fizet rendesen a mosatásért az mosson maga.

Ugyanez a helyzet a keményen dolgozó vállalkozóval is. Át kell gondolnia, hogy megéri-e neki jobban fizetnie a munkavállalóit, vagy inkább hagyja az egészet.

Megjegyzem a sikeres vállalkozó nem keményen dolgozik, hanem okosan.

Jelenleg az a helyzet, hogy százezer számra mennek ki a fiatal, értelmes és szorgalmas emberek. A munkavállalói jövedelmek érezhető emelésének nincs alternatívája. 20 évig el lehetett játszani a dolgot, de ennyi.

Na jó de az sem perspektíva hogy hozol egy döntést ami megöl egy csomó kisvállalkozást ami rész vesz az ország hétköznapi működésében. Csak úgy nem tud a kórház kimosatni egy teherautónyi cuccot 2-3 naponta mert nincs meg rá az eszköze meg az embere. Ha ez a mosoda megszűnne elég gyorsan szörnyű állapotok lennének a szegedi és kecskeméti kórházakban. Tehát ha radikális nyúlsz valamihez az nem feltétlenül jelenti azt hogy működni is fog. Kell valami ami átveszi a társadalomban betöltött helyét a szolgáltatásnak amit adott a vállalkozás.
Az a baj hogy nincs versenyképessége a legtöbb magyar vállalatnak, meg hogy vannak szférák ahol verseny sincs. Így kapod meg az okoskodást, feketézést, kizsigerelést és menekülést amit tapasztalunk.
Az a félmillió ember aki most valamelyik nyugati társadalomnak dolgozik nagyon hiányzik itthonról, de nekem semmi nem jut eszembe amivel visszalehetne csalni őket. Mellesleg azért amikor egyesek az Eu előnyeiként megjegyzik hogy milyen szívtelenek vagyunk mert hát mindig kapjuk a pénzt cserébe meg nem adunk semmit igazán eszükbe juthatna hogy a német meg angol piac felszívta a magyar fiatalokat. Talán ha itthon lennének nem kéne demográfiai apokalipszissel riogatni a népet, de persze ezt csak laikusként mondom.</blockquote>

A korház azért nem tudja tisztességesen megfizetni a mosodát, mert nem kap tisztességes támogatást az államtól. Az állam pedig azért nem ad támogatást, mert nincs elég jövedelme. Azért nincs jövedelme, mert az emberek nem fizetnek elég adót. És miért nem fizetnek elég adót? Visszatértünk a kicsi fizetések problémájához.
 

omae

Well-Known Member
2015. július 13.
1 690
2 304
113
Ez egy ördögi kör, de nem magyarázza meg miként fizesse ki a munkáltató az emelést.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
2ndt
Szerintem érted te, hogy mit akart blitzkrieg mondani. Nem a luxus Ferrari-gyár dolgozóiról beszélt. Egy fodrász nem tud beülni egy étterembe, egy pincér nem tud elmenni a fodrászhoz. A vízszerelőnek fáj kihívnia a gázszerelőt és fordítva. Egy tanár nem tud könyveket venni, egy gyógytornász nem tud uszodabérletet váltani stb. Ilyesmi. Hétköznapi dolgoknak kellene lenni, de nem fér bele a fizuba. Megjegyzem ha itt lenne egy Boeing-gyár akkor annak a dolgozói nem bírnák kifizetni még a kis távirányítós rc gépeket sem. Pedig milyen jó móka az. :) Ma közelebb állunk a távol-keleti iphone összeszerelő rabszolgákhoz, mint Ausztriához, pedig az infrastruktúránk és a tudásunk megvan.

Pontosan. És az a probléma, hogy ezen egy gyár nem változtathat, mert azzal csődbeviszi magát (pl. a mosoda esete), egyszerre kell az egész nemzetgazdaság emelje a fizetéseket. Ezért kell az állam beavatkozzon.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ez egy ördögi kör, de nem magyarázza meg miként fizesse ki a munkáltató az emelést.

Ha mindenki egyszerre emel, akkor mindenkinek megnő a bevétele is így ki tudja fizetni a nagyobb fizut. Az államnak ebben 2 dologra kell figyelnie. Az egyik, hogy mindenkivel betartassa az emelést, a másik, ami a nehezebb akadályozza meg azt, hogy a plusz pénzt más országokban költsék el az emberek. Erre jók pl. a különféle utalványok, amiket csak az országban lehet elkölteni.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Szerintem érted te, hogy mit akart blitzkrieg mondani."

Ertem hat, csak nem mukodik.

Egyebkent a fodraszok, pincerek el tudnak menni etterembe. Sot, az eheto etelt keszito ettermek most sem uresek, meg a szar Mekik is tele vannak allandoan.
A viz meg a gazszerelok sem halnak ehen, cserebe legalabb fosul dolgoznak es feketen.

A tanar tud konyvtarba iratkozni, de az allami alkalmazottakat nagyon ne soroljuk ide, mert akkor en is irom, hogy milyen szinten nem becsuli meg szinte semmilyen tarsadalom a tanarait, rendoreit, tuzoltoit, stb.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Pont ugyanakkora szuksege van a 32 colosra mint az 50 centis regi kepcsovesre.

Azt kell latni, hogy mar reg nem arrol van szo, hogy ki mit erdemelne; semmi nem szol a valos erdemrol, valos szuksegletekrol, valos ertekekrol, mert akkor be kellene latnunk, hogy marha nagy szarban vagyunk gondolkodas tekinteteben."

Gondolom itt most a természet kiaknázására célzol."

Nem, de arra is igaz. Arra gondoltam, hogy a penz mar reg nincs kapcsolatban az "ertekkel", ami alatt a valos szuksegleteket biztosito munka ertekere celzok (a fedezet is ide tartozik, de az most mas tema).

Ha megnezed a fejlett nyugati tarsadalmakat, akkor ok "szolgaltatnak" meg nyomatjak a kutatas-fejlesztest (legalabb a profitabilis teruleteken, mert az alapkutatast hagyjak az allamra). Az utobbi valodi erteket hoz letre, a szolgaltatoipar meg sokszor csak illuziot.


"Csakhát akkor megint ott tartunk, hogy a német akkor megérdemli, hogy évente vegyen egy új egyméteres tv-t, míg egy magyar elégedjen meg a 20 évessel?"

Nem. A nemet sem erdemli meg, mert ez nem erdem kerdese. Csak megteheti.

"Ilyenkor arra gondolok, hogy Afrikában az emberek boldogok amikor találnak a földben egy gumót, amivel olthatják a szomjukat és tökéletesen elégedettek az életükkel, de amint meglátják, hogy mi hogy élünk, akkor már egyből nem olyan boldogok és ide vágynak. "

Afrikaban ugyanaz van mint Europaban: hajsza a javak utan.

"Ilyen az emberi természet, ez hajtja előre. Minél kevesebb munkával minél jobb életet akar elérni. De ez szerintem nem baj, csak tudni kell kezelni a felmerülő problémákat. És szerintem az emberiség elég jól kezeli a problémákat. "

Az emberiseg pocsekul kezeli a problemakat; eleg, ha megnezed az elmult 100 evet. Az emberek idiotak, ezt kell megerteni. Te is, en is idiotak vagyunk valamiben. Na most minel idiotabb az ember, annal rosszabb donteseket hoz, annal kevesbe tudja megerteni az ot korulvevo vilagot, annal fogekonyabb ellensegkepekre, stb.

"Nem kell olyan pesszimistának lenni. A 19. század végén is attól féltek az emberek, hogy a sok gőzgépnek hála meg fogunk fulladni a nagy füsttől. Aztán a gőzgépek eltűntek, lett helyettük robbanómotor, ami már sokkal kevésbé füstől. Mostanra odáig jutottunk, hogy a robbanómotorok miatt is füstben állnak a városok. Hamarosan ezek is eltűnnek és jönnek az elektromos kocsik.
Ugyanez igaz az erőforrásokra is. Régen Európában mindent fából készítettek, félő volt, hogy elfogynak az erdők, hát nem fogytak el. Sőt az utóbbi évtizedekben jelentősen nőttek az erdők. A világ más részén még ma is fogynak az erdők, majd ők is eljutnak arra a színtre, hogy óvni fogják őket."

En maradok pesszimista, mert annyit tettunk, hogy a problemas dolgainkat attoltuk egy foldresszel arrebb. Kina vadallat modjara fejlodik, de kozben szetcseszi a kornyezetet. A nyugat abbol prosperal, hogy kihasznalja a gyengebb/olcsobb, stb. orszagokat.
Nem azzal a gond, hogy a magyar nem tud BMW-t venni az atlagfizetesbol. Azzal van a gond, hogy a nemetnek sem kene tudnia a nemet atlagfizetesbol.

"Ha mindenki egyszerre emel, akkor mindenkinek megnő a bevétele is így ki tudja fizetni a nagyobb fizut. Az államnak ebben 2 dologra kell figyelnie. Az egyik, hogy mindenkivel betartassa az emelést, a másik, ami a nehezebb akadályozza meg azt, hogy a plusz pénzt más országokban költsék el az emberek. Erre jók pl. a különféle utalványok, amiket csak az országban lehet elkölteni. "

Ez illuzio, mert rogton megy mindennek felfele az ara is, logikusan.
Csak inflaciot generalsz vele. A vasarloero szamitana, az ertekfedezet a penz mogott, na az meg nincs.

Egyebkent nezd meg, merre "fejlodtunk" pl. tartos fogyasztasi cikkek teren, de akar mas teruleteken is. Szart gyartunk/gyartatunk - mint nyugati kultura - folyamatosan (van par kivetel, de nem sok).