"Pont ugyanakkora szuksege van a 32 colosra mint az 50 centis regi kepcsovesre.
Azt kell latni, hogy mar reg nem arrol van szo, hogy ki mit erdemelne; semmi nem szol a valos erdemrol, valos szuksegletekrol, valos ertekekrol, mert akkor be kellene latnunk, hogy marha nagy szarban vagyunk gondolkodas tekinteteben."
Gondolom itt most a természet kiaknázására célzol."
Nem, de arra is igaz. Arra gondoltam, hogy a penz mar reg nincs kapcsolatban az "ertekkel", ami alatt a valos szuksegleteket biztosito munka ertekere celzok (a fedezet is ide tartozik, de az most mas tema).
Ha megnezed a fejlett nyugati tarsadalmakat, akkor ok "szolgaltatnak" meg nyomatjak a kutatas-fejlesztest (legalabb a profitabilis teruleteken, mert az alapkutatast hagyjak az allamra). Az utobbi valodi erteket hoz letre, a szolgaltatoipar meg sokszor csak illuziot.
"Csakhát akkor megint ott tartunk, hogy a német akkor megérdemli, hogy évente vegyen egy új egyméteres tv-t, míg egy magyar elégedjen meg a 20 évessel?"
Nem. A nemet sem erdemli meg, mert ez nem erdem kerdese. Csak megteheti.
"Ilyenkor arra gondolok, hogy Afrikában az emberek boldogok amikor találnak a földben egy gumót, amivel olthatják a szomjukat és tökéletesen elégedettek az életükkel, de amint meglátják, hogy mi hogy élünk, akkor már egyből nem olyan boldogok és ide vágynak. "
Afrikaban ugyanaz van mint Europaban: hajsza a javak utan.
"Ilyen az emberi természet, ez hajtja előre. Minél kevesebb munkával minél jobb életet akar elérni. De ez szerintem nem baj, csak tudni kell kezelni a felmerülő problémákat. És szerintem az emberiség elég jól kezeli a problémákat. "
Az emberiseg pocsekul kezeli a problemakat; eleg, ha megnezed az elmult 100 evet. Az emberek idiotak, ezt kell megerteni. Te is, en is idiotak vagyunk valamiben. Na most minel idiotabb az ember, annal rosszabb donteseket hoz, annal kevesbe tudja megerteni az ot korulvevo vilagot, annal fogekonyabb ellensegkepekre, stb.
"Nem kell olyan pesszimistának lenni. A 19. század végén is attól féltek az emberek, hogy a sok gőzgépnek hála meg fogunk fulladni a nagy füsttől. Aztán a gőzgépek eltűntek, lett helyettük robbanómotor, ami már sokkal kevésbé füstől. Mostanra odáig jutottunk, hogy a robbanómotorok miatt is füstben állnak a városok. Hamarosan ezek is eltűnnek és jönnek az elektromos kocsik.
Ugyanez igaz az erőforrásokra is. Régen Európában mindent fából készítettek, félő volt, hogy elfogynak az erdők, hát nem fogytak el. Sőt az utóbbi évtizedekben jelentősen nőttek az erdők. A világ más részén még ma is fogynak az erdők, majd ők is eljutnak arra a színtre, hogy óvni fogják őket."
En maradok pesszimista, mert annyit tettunk, hogy a problemas dolgainkat attoltuk egy foldresszel arrebb. Kina vadallat modjara fejlodik, de kozben szetcseszi a kornyezetet. A nyugat abbol prosperal, hogy kihasznalja a gyengebb/olcsobb, stb. orszagokat.
Nem azzal a gond, hogy a magyar nem tud BMW-t venni az atlagfizetesbol. Azzal van a gond, hogy a nemetnek sem kene tudnia a nemet atlagfizetesbol.
"Ha mindenki egyszerre emel, akkor mindenkinek megnő a bevétele is így ki tudja fizetni a nagyobb fizut. Az államnak ebben 2 dologra kell figyelnie. Az egyik, hogy mindenkivel betartassa az emelést, a másik, ami a nehezebb akadályozza meg azt, hogy a plusz pénzt más országokban költsék el az emberek. Erre jók pl. a különféle utalványok, amiket csak az országban lehet elkölteni. "
Ez illuzio, mert rogton megy mindennek felfele az ara is, logikusan.
Csak inflaciot generalsz vele. A vasarloero szamitana, az ertekfedezet a penz mogott, na az meg nincs.
Egyebkent nezd meg, merre "fejlodtunk" pl. tartos fogyasztasi cikkek teren, de akar mas teruleteken is. Szart gyartunk/gyartatunk - mint nyugati kultura - folyamatosan (van par kivetel, de nem sok).