Társadalmi folyamatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
<blockquote rel="blitzkrieg"><blockquote rel="plushun"><blockquote rel="silurusglanis">Van ez a tantárgy, tudomány, amelynek ismeretei nélkül ezen a fórumon sem folyhatna a társalgás.
Most drasztikusan el akarják vágni ezt a fontos ismeretanyagot a fiataloktól.
További a cikkben (kivételesen korrekt).
Alább a petíció, ennyit tudunk tenni egyelőre.
Írjátok alá! (Aktív és csak olvasó fórumtársakhoz is szólok!)
Köszönöm!

http://nol.hu/belfold/tobb-szaz-gimnaziumban-szunhet-meg-a-foldrajz-ketsegbeesetten-lazadnak-a-tanarok-1612127

http://www.peticiok.com/vegveszelyben_a_foldrajz_a_kozoktatasban

Szégyen. Hadd legyen a gyereknek minél kevesebb általános műveltsége. Pont a földrajz.. Anno ez volt a választott érettségi tantárgyam a gimnáziumban. Nagyon szerettem és szeretem mind a mai napig. </blockquote>

Én egyet tudok érteni a megszüntetéssel. 5-8 osztályban is van földrajz, ott már meg kellene tanulja a gyerek, amit tudnia kell. Nekem pl. semmi újjat nem tanítottak gimnázium alatt földrajzórákon, amit tanítottak, azt már tudtam addig is. Aki pedig nem tanulta meg 8-dikig, az azután sem fogja.
Megjegyzem, hogy nagyon szerettem és ma is szeretem a földrajzt.
Ugyanígy, én az irodalmat is megszüntetném (vagy legalábbis kevesebb óraszámban oktatnám) az olyan szakokon, amihez nem kell. Pl. aki matekra vagy infóra megy, minek kell még irodalmat tanuljon? Írni-olvasni már megtanult, az általános műveltséghez szükséges irodalmat szintén megtanulta már.
Pl. volt osztálytársam (matek-infon), aki a reál tantárgyakból kitűnő volt, viszont a sok humán tantárgynak köszönhetően kisebb médiával zárt, mint az az osztálytársam, aki semmit nem értett a reál tantárgyakhoz. Gondolom értitek a probléma lényegét.</blockquote>

Az elég nagy baj, ha semmi újat nem tanítottak.
Geográfia, geológia, meteorológia, vízháztartás és felszín alatti vizek, ezeket mind a kisujjadból szoptad ki mikor bekerültél gimnáziumba?
</blockquote>

Természetesen előfordulhat, hogy földrajz tanárral volt baj és sokkal komolyabb témákat kellett volna tanítson, mert pl. én ezekről nem is hallottam gimiben.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Nem tudom, hogy mi a probléma pont a földrajzzal, főleg, hogy két évben tanulják heti kettő és heti egy órában. Nem arról kellene inkább szakmai(!) vitának zajlania, hogy mit tanítsanak földrajz alatt? Én például nagyon hiányolom a történelmi földrajzot, ami ált. elveszik valahol a történelem és a földrajztudomány között.
Megjegyzem, én sem emlékszem, hogy új ismereteket adott volna maga a földrajz középiskolában, igaz nekünk volt mellé sok kapcsolódó szakmai tantárgy.

<i>"Szilassi szerint ma a földrajz nem csak arról szól, hogy mi hol van, és Németországnak mi a fővárosa. "</i> Érdekes, mert fősulin földrajzszakos ismerősök rendszeresen ezt biflázták, meg a geológiát.

Ez viszont jó megállapítás!
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Mert az, aki kinyeri az "ingyen" energiát, pont ezek miatt a költségek miatt nem fogja nekünk ingyen adni! Házilag én magam pl. nem tudok ingyenes geotermikus energiát kinyerni és azzal fűteni a lakást meg a fürdővizet, az a cég viszont aki ehhez befektet, kinyeri és elszállítja hozzám, az a saját költségei és elvárt nyeresége miatt nem fogja ingyen adni. Gyanítom, hogy te se adnád ingyen másnak.
De igen. Napkollektor a meleg vízhez nyáron, kútvíz a klíma üzemeltetéséhez és nem kompresszor, ugyanaz hőszivattyúval télen a fűtéshez, a meleg vízhez, természetes tüzelőanyagok, a felesleges energiafogyasztás megszüntetése is sokat segít csak körül kellene nézni a nem használt, piacról kiszorított technikai megoldások között.

melampo

Szerintem te vagy kicsit elkeveredve :)
Emel már leírta a lényeget, annyival kiegészíteném, hogy a szén is ingyen ég meg az urán is ingyen hasad mégis pénzbe kerül az energiát kinyerni. Ingyen energia nem létezik, mert a hasznosítása mindig erőforrásba (pénzbe) kerül.

A szén égése és az urán hasadása egy mesterségesen generált a spontán folyamatoknál, a reciklálódásnál nagyságrenddel gyorsabban lezajló nem természetes folyamat.
Mivel nem végezzük el a reciklálást csak elhasználjuk az energiahordozókat így az energia "előállítása" nekünk nem kerül semmibe.
A kinyerésére használt eszközök, anyagok ára nem az energia ára.
Azt mos kezdjük majd "megfizetni".
Ez a fajta gondolkodás vezetett oda ahol most tartunk.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Melampo: a szélkereken komolyan gondolkodok, hogy megcsinálom.
Viszont mielőtt vennék egy autógenerátort, megkérdezném, nem-e tudod, hány wattot termel átlagos szélben a képen látható kerék?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 853
57 855
113
melampo

<i>"A szén égése és az urán hasadása egy mesterségesen generált a spontán folyamatoknál, a reciklálódásnál nagyságrenddel gyorsabban lezajló nem természetes folyamat. "</i>

A szén természetes és önfenntartó módon ég, pont úgy, mint bármelyik hasonló szénhidrogén.
Az urán hasadása annyira természetes, hogy ettől és más anyagok hasadásától meleg a bolygónk belseje....

Egyébként a napsütés, szél, vízkörforgása is csak addig tart amíg a Nap-unk ki nem fogy a nukleáris üzemanyagából. Ez is egy véges folyamat....

Ajánlom figyelmedbe ezt a könyvet:
http://www.inference.eng.cam.ac.uk/sustainable/book/translate/hungarian/synopsis-hu.pdf
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
melampo

<i>"A szén égése és az urán hasadása egy mesterségesen generált a spontán folyamatoknál, a reciklálódásnál nagyságrenddel gyorsabban lezajló nem természetes folyamat. "</i>

A szén természetes és önfenntartó módon ég, pont úgy, mint bármelyik hasonló szénhidrogén.
Az urán hasadása annyira természetes, hogy ettől és más anyagok hasadásától meleg a bolygónk belseje....

Egyébként a napsütés, szél, vízkörforgása is csak addig tart amíg a Nap-unk ki nem fogy a nukleáris üzemanyagából. Ez is egy véges folyamat....

Ajánlom figyelmedbe ezt a könyvet:
http://www.inference.eng.cam.ac.uk/sustainable/book/translate/hungarian/synopsis-hu.pdf
Nem tudom mi nem érthető ezen? Átfogalmazhatom.
"A szén égetése és az urán hasítása egy mesterségesen generált a spontán folyamatoknál, a reciklálódásnál nagyságrenddel gyorsabban lezajló nem természetes folyamat."
A reciklációt pedig szinte soha nem végezzük el.

A szén önmagától nem szokott sem feljönni a felszínre sem spontán meggyulladni, a föld alatt pedig- igen ritka kivételes elszigetelt esetektől eltekintve- meggyulladni sem igen tud nemhogy égni.
Az urán sem kezd önmagától hasadásba földi, felszíni viszonyok között.
Megpróbálom újra hátha ismételgetve érthetőbbé válik. Évezredek, évmilliók esetenként évmilliárdok alatt végbemenő folyamatok eredményét használjuk el percek alatt.
Az utóbbi évszázadok exponenciális energetikai "fejlődési" ütemét tartva néhány évtized múlva a galaktika összes energiája sem lenne elég az igényeink kielégítésére.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 853
57 855
113
melampo

Én sem értem mi nem érthető ezen. Se a szél, se a nap se a víz energia nem hasznosul önmagától. Ahhoz befektetés kell nem is kevés pénzért. Ez az energia ára. Szóval pont annyira ingyen energia mint a szén vagy az atom.
Semmi sincs ingyen, az energia meg végkép nincs.
 

karpatalja

Well-Known Member
2015. március 10.
3 323
3 315
113
Ha annyira csökkenteni akarják az órákat, akkor kezdjék azokkal, ahol tíz egynéhány évenként megdöntík az elméleteket. Fizika, régészet, stb. Tudnám sorolni. Amit én tanultam anno az iskolában ezekből, mára szinte semmi sem igaz. Magyarán azért fizetünk, h hülyét csináljanak belőlünk. A földrajz nálam szent dolog, mert nem nagyon tudok olyan anyagról a múltból, ami mára elavult volna.
Ez az én álláspontom.
 

karpatalja

Well-Known Member
2015. március 10.
3 323
3 315
113
Az energia kinyerésnél nagyon sok hibás tudás van belénk vésődve. Az egyik az, h mindent pénzben mérünk, pedig energiában kéne. Ha így tennénk hamar rájönnek, h nem nagyon létezik használható alternatív, megújuló energia forrás. Vegyünk egy példát.
Napelem.
Bekerülési energia. (KW) az az energia mennyiség amennyi szükséges egy panel beüzemeléséhez. A nyersanyag kibányászása, elszállítása, alapanyagok legyártása, összeszerelése, elszallitasa, üzembe állítása. A munkaerő energia szükséglete. Itt gyorsan megjegyzem, h a teljes rendszer működéséhez még sok minden másra is szükség van. Inverter, vezetékek számítógép. Ezek után azt kérdem, ki az aki úgy gondolja, h a rendszer több energiát fog megtermelni a szavatossági ideje alatt, mint amennyi energiába került kiépíteni azt.

Pénzben mérve megéri, mert a szénhidrogén alapú energia még mindig nagyon olcsó. De ha elfogy akkor napelem sem lesz. Lesz viszont ló, ökör, szélkerék, vízimalom, a nap energiát pedig ismét a kískertben a növények fogják élvezni :)
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Az energia kinyerésnél nagyon sok hibás tudás van belénk vésődve. Az egyik az, h mindent pénzben mérünk, pedig energiában kéne. Ha így tennénk hamar rájönnek, h nem nagyon létezik használható alternatív, megújuló energia forrás..........
.......Pénzben mérve megéri, mert a szénhidrogén alapú energia még mindig nagyon olcsó. De ha elfogy akkor napelem sem lesz. Lesz viszont ló, ökör, szélkerék, vízimalom, a nap energiát pedig ismét a kískertben a növények fogják élvezni :)

Így igaz, a kollektorok még esetleg lehetnek pozitív energiamérlegűek de a napelemek semmiképpen nem azok.
Addig amíg mi előállítunk mondjuk a mezőgazdaságban 1cal energiatartalmú élelmiszert 9-10 cal bevitt energiával addig az ázsiai termelő 1cal bevitt energiával előállít 1 cal energiatartalmú élelmiszert.
De mi nem vagyunk elégedettek ezzel az eredménnyel sem, mert még kényelmesebben, gépesítve, automatizálva, nagyobb nyereséggel szeretnénk elérni még többet. Baromság. Ez a biztos összeomlás felé vezető út. A felhasznált energia ugyanis a mi szisztémánkban nem termelődik újra.
Az exponenciális növekedés pedig egy egyszerű dolog.
Mivel már a szinte függőleges felszálló ágban vagyunk, még emberi mértékkel mérve is viszonylag gyorsan bekövetkezik az a helyzet amiről fentebb is írtam, hogy néhány évtized múlva a galaktika összes energiája sem lenne elég az igényeink kielégítésére. Tök mindegy, hogy szén, urán, gáz, hidrogén.
Ezen az úton haladva rövidesen a galaktika teljes anyagát energiává kellene alakítanunk.
Tehát vagy hajlandóak leszünk megérteni az egyszerű szabályokat, vagy következik a ló, ökör, szélkerék, vízimalom.
Azoknak akik túlélik a visszatérést ezekhez az eszközökhöz.
Mert az nem szokott simán menni.
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
melampo

Én sem értem mi nem érthető ezen. Se a szél, se a nap se a víz energia nem hasznosul önmagától. Ahhoz befektetés kell nem is kevés pénzért. Ez az energia ára. Szóval pont annyira ingyen energia mint a szén vagy az atom.
Semmi sincs ingyen, az energia meg végkép nincs.
Én ezt értem de folyamatosan összemosod az energia és kinyeréséhez szükséges rendszerek árát.
Az energia "ára" az lenne ha az erdő telepítésének költségét, vagy csak a terület spontán újra erdősülésének gondozási költségét vetnénk össze a fa elégetése során nyert energia árával.
Bevitt energia, kontra kinyert energia.
A mai gyakorlat ugyanis ott hibás, hogy a kinyeréshez felhasznált költségeket nevezi az energia árának. Az nem az.
Ez csak akkor lenne tovább folytatható ha létezne további egyszer elhasználható, valamikor keletkezett, vagy majd valamikor önmagától újra reciklálódó energiaforrás.
De ilyen nincs, mert mint az előbb is írtam, még emberi mértékkel mérve is viszonylag gyorsan bekövetkezik az a helyzet, hogy néhány évtized múlva a galaktika összes energiája sem lenne elég az igényeink kielégítésére.
 

karpatalja

Well-Known Member
2015. március 10.
3 323
3 315
113
<blockquote rel="karpatalja">Az energia kinyerésnél nagyon sok hibás tudás van belénk vésődve. Az egyik az, h mindent pénzben mérünk, pedig energiában kéne. Ha így tennénk hamar rájönnek, h nem nagyon létezik használható alternatív, megújuló energia forrás..........
.......Pénzben mérve megéri, mert a szénhidrogén alapú energia még mindig nagyon olcsó. De ha elfogy akkor napelem sem lesz. Lesz viszont ló, ökör, szélkerék, vízimalom, a nap energiát pedig ismét a kískertben a növények fogják élvezni :)

Így igaz, a kollektorok még esetleg lehetnek pozitív energiamérlegűek de a napelemek semmiképpen nem azok.
Addig amíg mi előállítunk mondjuk a mezőgazdaságban 1cal energiatartalmú élelmiszert 9-10 cal bevitt energiával addig az ázsiai termelő 1cal bevitt energiával előállít 1 cal energiatartalmú élelmiszert.
De mi nem vagyunk elégedettek ezzel az eredménnyel sem, mert még kényelmesebben, gépesítve, automatizálva, nagyobb nyereséggel szeretnénk elérni még többet. Baromság. Ez a biztos összeomlás felé vezető út. A felhasznált energia ugyanis a mi szisztémánkban nem termelődik újra.
Az exponenciális növekedés pedig egy egyszerű dolog.
Mivel már a szinte függőleges felszálló ágban vagyunk, még emberi mértékkel mérve is viszonylag gyorsan bekövetkezik az a helyzet amiről fentebb is írtam, hogy néhány évtized múlva a galaktika összes energiája sem lenne elég az igényeink kielégítésére. Tök mindegy, hogy szén, urán, gáz, hidrogén.
Ezen az úton haladva rövidesen a galaktika teljes anyagát energiává kellene alakítanunk.
Tehát vagy hajlandóak leszünk megérteni az egyszerű szabályokat, vagy következik a ló, ökör, szélkerék, vízimalom.
Azoknak akik túlélik a visszatérést ezekhez az eszközökhöz.
Mert az nem szokott simán menni.</blockquote>

Itt megjegyezném, h az élő szervezet az ember is egy hideg fúziós erőmű. Semmilyen eszközzel nem lehet kívenni annyi energiát egy tányér rizsből, mintha elfogyasztanánk azt és egész nap kapálnánk belőle.

A vegyszerezés és a mély szántás is külön megér egy műsort. Olyan ütemben tesszük tönkre a termő földeket, h már Magyarországon is megjelentek a nulla reakciós földek. Semmilyen műtrágya hatására sem nől már rajta semmi. Mindez kb. 60 év alatt.

Korábban volt róla szó, h hány milliárd embert is képes eltartani a föld? Egy fontos kérdést senki nem tett fel, mennyi ideig?
Nem számít a terület nagysága, nem kell a tengerre költöztünk. A fosszilis energia és a termőföld véges. Ha nem lesz kőolaj nem lesz semmi. Még az elektromos vezetékek szigetelését sem tudnánk megoldani.
Mennyi élelmet tudnánk megtermelni Magyarországon állati erővel műtrágya és gyomirtók nélkül, a már eddig is végletekig kizsigerelt termőföldeken? Nem is olyan nagy baj, h egyre fogyunk. Kevesebb lesz az áldozat az teljes összeomláskor. A természet nem is olyan buta, h nem hagy minket szaporodni!
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
<blockquote rel="melampo"><blockquote rel="karpatalja">Az energia kinyerésnél nagyon sok hibás tudás van belénk vésődve. Az egyik az, h mindent pénzben mérünk, pedig energiában kéne. Ha így tennénk hamar rájönnek, h nem nagyon létezik használható alternatív, megújuló energia forrás..........
.......Pénzben mérve megéri, mert a szénhidrogén alapú energia még mindig nagyon olcsó. De ha elfogy akkor napelem sem lesz. Lesz viszont ló, ökör, szélkerék, vízimalom, a nap energiát pedig ismét a kískertben a növények fogják élvezni :)

Így igaz, a kollektorok még esetleg lehetnek pozitív energiamérlegűek de a napelemek semmiképpen nem azok.
Addig amíg mi előállítunk mondjuk a mezőgazdaságban 1cal energiatartalmú élelmiszert 9-10 cal bevitt energiával addig az ázsiai termelő 1cal bevitt energiával előállít 1 cal energiatartalmú élelmiszert.
De mi nem vagyunk elégedettek ezzel az eredménnyel sem, mert még kényelmesebben, gépesítve, automatizálva, nagyobb nyereséggel szeretnénk elérni még többet. Baromság. Ez a biztos összeomlás felé vezető út. A felhasznált energia ugyanis a mi szisztémánkban nem termelődik újra.
Az exponenciális növekedés pedig egy egyszerű dolog.
Mivel már a szinte függőleges felszálló ágban vagyunk, még emberi mértékkel mérve is viszonylag gyorsan bekövetkezik az a helyzet amiről fentebb is írtam, hogy néhány évtized múlva a galaktika összes energiája sem lenne elég az igényeink kielégítésére. Tök mindegy, hogy szén, urán, gáz, hidrogén.
Ezen az úton haladva rövidesen a galaktika teljes anyagát energiává kellene alakítanunk.
Tehát vagy hajlandóak leszünk megérteni az egyszerű szabályokat, vagy következik a ló, ökör, szélkerék, vízimalom.
Azoknak akik túlélik a visszatérést ezekhez az eszközökhöz.
Mert az nem szokott simán menni.</blockquote>

Itt megjegyezném, h az élő szervezet az ember is egy hideg fúziós erőmű. Semmilyen eszközzel nem lehet kívenni annyi energiát egy tányér rizsből, mintha elfogyasztanánk azt és egész nap kapálnánk belőle.

A vegyszerezés és a mély szántás is külön megér egy műsort. Olyan ütemben tesszük tönkre a termő földeket, h már Magyarországon is megjelentek a nulla reakciós földek. Semmilyen műtrágya hatására sem nől már rajta semmi. Mindez kb. 60 év alatt.

Korábban volt róla szó, h hány milliárd embert is képes eltartani a föld? Egy fontos kérdést senki nem tett fel, mennyi ideig?
Nem számít a terület nagysága, nem kell a tengerre költöztünk. A fosszilis energia és a termőföld véges. Ha nem lesz kőolaj nem lesz semmi. Még az elektromos vezetékek szigetelését sem tudnánk megoldani.
Mennyi élelmet tudnánk megtermelni Magyarországon állati erővel műtrágya és gyomirtók nélkül, a már eddig is végletekig kizsigerelt termőföldeken? Nem is olyan nagy baj, h egyre fogyunk. Kevesebb lesz az áldozat az teljes összeomláskor. A természet nem is olyan buta, h nem hagy minket szaporodni! </blockquote>

Ez a megölt terület hol van?

Kérdésedre válaszolva, a történelmi Magyarország (Gyimesbükktől Fiuméig) területe a jelenlegi erdő/termelésbe bevont föld/beépített terület arányokkal 30 millió fő ellátását tudná biztosítani fenntartható módon.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
A jelenlegi élelmezési viszonyok között!
Valamilyen szinten megváltoztatott étrend mellett (nem kevesebb, csak másabb, többféle növényi és állati táplálék fogyasztásával) a fokgazdálkodás és a legelőerdők révén az erdők arányát azonos termésmennyiség mellett meg lehet növelni.
 

karpatalja

Well-Known Member
2015. március 10.
3 323
3 315
113
<blockquote rel="karpatalja"><blockquote rel="melampo"><blockquote rel="karpatalja">Az energia kinyerésnél nagyon sok hibás tudás van belénk vésődve. Az egyik az, h mindent pénzben mérünk, pedig energiában kéne. Ha így tennénk hamar rájönnek, h nem nagyon létezik használható alternatív, megújuló energia forrás..........
.......Pénzben mérve megéri, mert a szénhidrogén alapú energia még mindig nagyon olcsó. De ha elfogy akkor napelem sem lesz. Lesz viszont ló, ökör, szélkerék, vízimalom, a nap energiát pedig ismét a kískertben a növények fogják élvezni :)

Így igaz, a kollektorok még esetleg lehetnek pozitív energiamérlegűek de a napelemek semmiképpen nem azok.
Addig amíg mi előállítunk mondjuk a mezőgazdaságban 1cal energiatartalmú élelmiszert 9-10 cal bevitt energiával addig az ázsiai termelő 1cal bevitt energiával előállít 1 cal energiatartalmú élelmiszert.
De mi nem vagyunk elégedettek ezzel az eredménnyel sem, mert még kényelmesebben, gépesítve, automatizálva, nagyobb nyereséggel szeretnénk elérni még többet. Baromság. Ez a biztos összeomlás felé vezető út. A felhasznált energia ugyanis a mi szisztémánkban nem termelődik újra.
Az exponenciális növekedés pedig egy egyszerű dolog.
Mivel már a szinte függőleges felszálló ágban vagyunk, még emberi mértékkel mérve is viszonylag gyorsan bekövetkezik az a helyzet amiről fentebb is írtam, hogy néhány évtized múlva a galaktika összes energiája sem lenne elég az igényeink kielégítésére. Tök mindegy, hogy szén, urán, gáz, hidrogén.
Ezen az úton haladva rövidesen a galaktika teljes anyagát energiává kellene alakítanunk.
Tehát vagy hajlandóak leszünk megérteni az egyszerű szabályokat, vagy következik a ló, ökör, szélkerék, vízimalom.
Azoknak akik túlélik a visszatérést ezekhez az eszközökhöz.
Mert az nem szokott simán menni.</blockquote>

Itt megjegyezném, h az élő szervezet az ember is egy hideg fúziós erőmű. Semmilyen eszközzel nem lehet kívenni annyi energiát egy tányér rizsből, mintha elfogyasztanánk azt és egész nap kapálnánk belőle.

A vegyszerezés és a mély szántás is külön megér egy műsort. Olyan ütemben tesszük tönkre a termő földeket, h már Magyarországon is megjelentek a nulla reakciós földek. Semmilyen műtrágya hatására sem nől már rajta semmi. Mindez kb. 60 év alatt.

Korábban volt róla szó, h hány milliárd embert is képes eltartani a föld? Egy fontos kérdést senki nem tett fel, mennyi ideig?
Nem számít a terület nagysága, nem kell a tengerre költöztünk. A fosszilis energia és a termőföld véges. Ha nem lesz kőolaj nem lesz semmi. Még az elektromos vezetékek szigetelését sem tudnánk megoldani.
Mennyi élelmet tudnánk megtermelni Magyarországon állati erővel műtrágya és gyomirtók nélkül, a már eddig is végletekig kizsigerelt termőföldeken? Nem is olyan nagy baj, h egyre fogyunk. Kevesebb lesz az áldozat az teljes összeomláskor. A természet nem is olyan buta, h nem hagy minket szaporodni! </blockquote>

Ez a megölt terület hol van?

Kérdésedre válaszolva, a történelmi Magyarország (Gyimesbükktől Fiuméig) területe a jelenlegi erdő/termelésbe bevont föld/beépített terület arányokkal 30 millió fő ellátását tudná biztosítani fenntartható módon.</blockquote>

Utána nézek, már nem emlékszem. Minket pont eltudna látni az ország, igaz szűkösen és az átállás az kész tragédia lenne a városainak.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Mi alatt Kárpátalja Köztársaságot :) , vagy Magyarországot érted feltételes módban?
Mindenhol szarban lennének a városiak, de a falusiak nagy része is.
A városban javarészt SHTF-ben nem hasznosítható tudású emberek tömege él, de falun pedig a meglévő, decentralizáltan üzemeltethető infrastruktúrához kellő tudás nincs meg.
Habár valamilyen szinten készülök rá, de nem tartok valószínűnek egy ilyen hirtelen, drasztikus átalakulást.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 853
57 855
113
melampo & karpatalja

Nagyon meredek dolgokat írtok. Tudományos értelemben kb. 0 alapja van mindnek. Ezt nem bántásból mondom. Linkeltem azt a könyvet, azt tessék elolvasni és akkor sokkal többet fogtuk tudni az energiáról, annak hasznosítási módjairól meg úgy teljes egészében a minket körülvevő világról.

Csak pár dologra reagálnék, bár nem tudom van-e bármi értelme:
<i>"Én ezt értem de folyamatosan összemosod az energia és kinyeréséhez szükséges rendszerek árát. "
</i>
Mert a kettő egy és ugyan az! Amióta létezik az univerzum azóta az energia mennyisége X. Ez egy állandó. Az energia pedig nem vész el csak átalakul. Mivel ez egy körülöttünk lévő "valami" ami mindenben és mindenhol ott van így értelemszerűen ára sem lehet.
De az univerzumból kinyert energiának , legyen a kiindulási anyag bármi (szén, szél, fa...) annak mindig ára van, hiszen a kinyerése energia befektetésbe kerül aminek a közgazdasági mértékegysége a pénz. Ennél egyszerűbben nem tudom megfogalmazni.
(magyarán soha semmiből nem tudsz "ingyen" energiát kinyerni)


<i>"Itt megjegyezném, h az élő szervezet az ember is egy hideg fúziós erőmű. "</i>

Ez emberi test sok minden csak nem hideg fúziós erőmű....
https://en.wikipedia.org/wiki/Cold_fusion
<i>
"Semmilyen eszközzel nem lehet kívenni annyi energiát egy tányér rizsből, </i>mintha elfogyasztanánk azt és egész nap kapálnánk belőle. "
Ez megint egy hamis állítás. Az állatok (és az emberek) energia kinyerési hatékonysága igen csekély. Az általam linkelt könyvben ez is konkrétan le van írva!
Persze a könyv ingyen csak angolul érhető el PDF-ben, de magyar nyelven könyvtárakban megtalálható.
<i>
"Korábban volt róla szó, h hány milliárd embert is képes eltartani a föld? Egy fontos kérdést senki nem tett fel, mennyi ideig?"
</i>
Emberi mércével mérve bármeddig. Még talaj sem kell a mezőgazdasághoz. Modern helyeken a zöldségek már földet sem "látnak", tápoldatos tálcában úszkálnak mesterséges/természetes fény alatt, üvegházban.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 853
57 855
113
silurusglanis

Nem lesz a népeknek semmi baja. Ez így termesztett növények sokkal egészségesebbek, mint a talajban termesztettek, lényegében semmilyen szennyező anyag nem éri őket. Permetezni sem kell. A négyzetméterre vetített termés átlag meg vagy 20 szorosa a legjobb hagyományos talajban termelő módszerének.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Jóval kisebb a táp- és élvezeti értékük :) Előbbit hidd el nekem :)
Amúgy attól, hogy a saláta többségét így termesztik, pl. a paradicsomot nem feltétlenül (aminek íze van, az földben gyökerezett).
De nem akarom megint szétparasztkodni a topikot :)