Társadalmi folyamatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
@fip7

<i>"Az oktatásnak is meg vannak a maga korlátai, de alapvetően azokban az országokban ahol sok energiát és pénzt fektettek az oktatásba, szakmai lapon, ott az eredmények is el kezdtek jönni.
Először csak a PISA teszteken, aztán a való életben is. A legtöbb mai fejlett ország tudás alapú, ennek a tudásnak az alapja meg az erős oktatás. "</i>

Ezzel egyetertek, arra probaltam utalni, hogy az oktatas nem mindenhato, hanem a "kodolt" kepessegek maximalizalasara alkalmas, ami nem eleg mindenhez. Gyakorlati peldaval a leheto legjobb oktatast kapo 100-as IQ val rendelkezo emberbol sem lesz elmeleti fizikus vagy matematikus, de mernok sem. A fejlett "tudasalapu" orszagok javareszt nem az altalanos tudastol fejlettek, hanem attol, hogy egyreszt kepesek a kiemelkedo elmek megfelelo kepzesere, masreszt ezek az elmek nagyobb szamban fordulnak elo (termeszetes vagy agyelszivos uton), megvan a tarsadalmi struktura a "tudas" betartatasahoz (leginkabb buntetesek utjan) es igy tovabb.


<i>"Az igazság szerintem inkább az, hogy pokoli nehéz jól működő bármit csinálni.
A társadalom "megtervezése" ráadásul olyan bonyolult, és annyira nem egzakt, hogy iszonyatosan nagy kihívás működő rendszereket létre hozni. Jól működőt meg végkép.
Jól működő demokráciára szerintem jó példa Svájc.
Jól működő autokráciára pedig Szingapúr.
Vagyis van két "élő" bizonyíték arra, hogy mind a kettőt lehet jól csinálni. Csak nagyon nehéz..."</i>

Igazad van, viszont arra probaltam utalni, hogy a demokraciaban tobb a "fek", ha rossz iranyba megy valami. Pl. a szovjet mezogazdasag es Liszenko vagy akar a mostani Eszak-Korea.
Szoval osszessegeben a rossz demokracia jobb a rossz autokracianal (en peldaul eleg rossznak tartom a hazai politikai viszonyokat, de azert orulok, hogy Orban nem egy autokracia vezetoje osszessegeben).


A kifejtos reszekhez: koszi.

A szemelyes velemenyem az, hogy ez szerintem keves a hatekony mukodeshez, illetve tobb pont is van, amit vitatnek adott feltetelek eseten.

Vitatott reszek:

Szerintem a torvenyalkotas szakmai feladat, viszont nem jogaszok, stb. szakmai feladata, hanem tisztan tudomanyos feladat sokkal inkabb komoly kutatoi munkat igenyel (pszichologia, biologia, antropologia, stb.). A jog mint olyan egy teljesen mesterseges rendszer, aminek zero koze van a racionalitashoz/elethez (biologiai ertelemben)/abszolut ertekrendszerhez; sokkal inkabb kultura, mintsem tudomany (ezert tartom tevesnek a jogtudomany elnevezest is).


Van ugyan valamekkora atjaras a valodi - vagy valodi fele hajlo - tudomanyok es a jogalkotas kozott, azonban ez lassu es bizonytalan, tovabba a jogrendszer bar latszolag stabil tarsadalmi hatteret ad, valojaban ugyanazokat a problemakat gorgeti maga elott evszazadok ota.

En abban latom a problemat, hogy a tarsadalom szabalyai alapjaiban szakadtak el a fenntarthatosagtol. Biologiai szinten teljesen elszakadtunk az okoszisztemankkal valo egyuttelestol, technologia szinten meg a jozan esztol.

Ezt koveti sajnos a kulturankkal egyutt a jogrendszerunk is; koze nincs a valosaghoz, valos emberi igenyekhez, stb.

Szoval szerintem a jogaszoknak nem jogaszok, hanem szakemberek (tudosok) altal kialakitott szabalyokat kene alkalmazniuk a torvenykezesben es ennel tobbre nem is alkalmasak.

Mivel ez igy homalyos, probalok par peldat irni.

- Mesterseges megtermekenyites tamogatasa, mikozben tele vannak az arvahazak
- Egyhazak, vallasok tamogatasa (ezt gondolom nem kell indokolnom)
- Elsport tamogatasa (mikozben a tomegsportot kene tarsadalmi szempontbol)

- Buncselekmenyek eseten a kornyezet felelossegenek, hajlamosito tenyezoknek ignoralasa (ezt pont egy kivetellel lehet a legjobban illusztralni: kleptomania)

- Artalomcsokkentes helyett buntetes alkalmazasa (pl. drogkerdesekben), kettos mercek (pl. alkohol, dohany)

- Dogmak (pl. holokauszt vitatasat bunteto torveny vagy az emberek egyenlosegenek totalis felreertelmezese)

- Magantulajdon orokolhetosege, magantulajdonhoz valo jog felso hatar nelkul

stb.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
2ndt

1. Az oktatásban egyet értünk, nem ragozom tovább a témát.

2. A rossz demokrácia vs. rossz autokráciánál érdemes azt is számításba venni, hogy a demokrácia sokkal drágább rendszer.
Az USA általános politológiai felfogása szerint azért van egy csomó szegény ország, mert a gonosz autokratikus rendszerük miatt szegények.
Ezzel szemben, ma már az USA-ban is elismerik egyes kutatók (Pl.: Diktátorok kézikönyve című mű), hogy a helyzet fordítva van.
Azért van a szegény országokban autokrácia mert a demokráciát nem tudja megfizetni a társadalom. Így ha történik is politikai változás az sosem lesz demokratikus, mert se szokásjogbeli se anyagi alapja nincs a dolognak.

3. A törvény alkotásba nem mentem részletesen bele, de ez ma is úgy zajlik, hogy:
A, Van egy társadalmi igény/vagy politikai igény valaminek a változására.
B, A különböző szakmai fórumok megfogalmazzák a valós igényeiket hétköznapi (emberi) nyelven.
C, Ez bekerül egy a témához tartozó parlamenti bizottságba, ahol elrendelik a valós lehetőségek vizsgálatát.
D, Valamilyen szakmai szerv/ek csinál/nak egy megvalósíthatósági és hatástanulmányt.
E, Ezt megvitatják a szakmai szervezetek és a kormány+a parlament illetékes bizottsága.
F, A bizottság kidolgozza a részletes törvényjavaslatot. (jogi nyelv)
G, A Jogi bizottság és az előterjesztő (képviselő vagy frakció) benyújtja a törvény tervezetet a parlamentnek.
H, Ezt jó esetben a bizottság ajánlásával összhangban módosítás nélkül megszavazzák.
J, Pár évvel később utólagos tanulmány készül a törvény hatásosságáról amit az illetékes bizottságok és a szakmai szervezek megvitatnak.

Papíron ez ma is így van törvénybe iktatva, így kell törvényt alkotni.
Szerintem ez semmilyen változtatásra nem szorul, egyszerűen csak be kellene tartatni/tartani.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
En is rovid leszek, mert a jelenlegi gyakorlat az elejetol hibas:)

"A, Van egy társadalmi igény/vagy politikai igény valaminek a változására."

A tarsadalmi igenyek ket reszre oszthatoak. Az egyik resze minden emberi lenyre alkalmas (pl. Maslow piramis legalja), a masik meg valos/velt/"kulturalisan oroklott" igeny.

Jelen pillanatban van torvenyunk az ivoviz biztositasara kozkutakkal, viszont nincs torvenyunk a lakhatasra. Ennyit tud a rendszer ennyi evszazad utan.

A velt igenyekkel kapcsolatban meg kell emliteni meg egy dolgot: ahogyan a kozvetlen demokracia ellen ervkent hasznalom a szellemi kulonbsegeket, ugyanigy a tarsadalmi igenyek sem racionalisak sok esetben; raadasul szinte lehetetlen olyan torvenyek iranti igenyt a lakossag egeszetol varni, ami kivul esik a kompetenciajukon (pl. kisebbsegekre vonatkozo jogok, amik nem esnek a pozitiv diszkriminacio hatalya ala). A tarsadalom moral/ertekrend tekinteteben szinte mindig massziv kesesben van (ennek szerintem erdekes peldaja a magyar es a nemet tarsadalom migransokkal kapcsolatos elso reakcioja, ahol a magyarok tobbsege nem racionalis alapon utasitotta el a migransokat (hanem szimplan idegengyuloletbol), mig a nemetek tobbsege nem racionalis alapon udvozolte oket (hanem szimpla alliberalis agymosastol hajtva).

A "politikai igeny" volt a masik opcio.
A politikai igeny azonban - ahogyan a neve meg is magyarazza - politikai. Nem feltetlenul van koze objektiv ertekrendhez, racionalitashoz, stb.

Szoval en azt hianyolom, hogy a torvenykezes valos inputon alapuljon, tenyeken.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
2ndt

Ezeknél valósabb input nem létezik. Vagy a népnek van igénye valamire vagy a vezetőségnek. Más nem létezik.
Az, hogy melyik igényből lesz realitás az a folyamat közben eldől.
(Nehéz utána keresni, de érdemes, hogy hány felmerülő igényből lesz javaslat, és hány javaslatból törvény...)
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Vagy a népnek van igénye valamire vagy a vezetőségnek. Más nem létezik. "

Letezni letezik, de nem ervenyesul a jelenlegi rendszerben, mivel nem meritokraciaban elunk.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
http://tutiblog.com/nem-csak-migransok-veszelyesek-hanem-tularazott-szoja-latte/

A dzsentrifikáció a Közel-Keletről induló népvándorlások mellett az egyik legnagyobb kortárs kihívás, nem meglepő, hogy a nyugati liberális világban van a tűzfészke, de szorgalmasan terjed a világ minden szegletébe.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Én nem tartom annyira rossz dolognak -magam részéről mondhatni örülök is neki, hogy koncentrálódnak Istennek eme teremtményei, mert ezáltal a világ egész nagy része egy fokkal élhetőbb lesz.
Az más kérdés, hogy semmilyen döntéshozói hely közelébe nem lenne szabad engedni őket.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
<blockquote rel="2ndt">@szuvorov

Szuper! Pont ezert ruhellem az alliberalisokat:)
Alapvetően TE jó arc lehetsz :p!

</blockquote>

Kosz (mar akkor, ha nem ironia volt).:)
Egyebkent nem vidam dolog kulonvelemenyen lenni; az alliberalisoknak autoriter es rasszista naci vagyok, a jobboldaliaknak meg nemzetarulo langyi-vedo.:)))))))
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
<blockquote rel="zsolti"><blockquote rel="2ndt">@szuvorov

Szuper! Pont ezert ruhellem az alliberalisokat:)
Alapvetően TE jó arc lehetsz :p!

</blockquote>

Kosz (mar akkor, ha nem ironia volt).:)
Egyebkent nem vidam dolog kulonvelemenyen lenni; az alliberalisoknak autoriter es rasszista naci vagyok, a jobboldaliaknak meg nemzetarulo langyi-vedo.:)))))))

</blockquote>

És a konzervatívoknak?
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113

Mindenkinek megvan a maga keresztje:)))))
Ehhez meg hozza kell adni, hogy a valo eletben sem fogom vissza magam, ha kulonvelemenyen vagyok:)))) Mondjuk ennek viszont hasznos oldala, hogy konfliktusok elsimitasakor jol jon.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
<blockquote rel="zsolti"><blockquote rel="2ndt">@szuvorov

Szuper! Pont ezert ruhellem az alliberalisokat:)
Alapvetően TE jó arc lehetsz :p!

</blockquote>

Kosz (mar akkor, ha nem ironia volt).:)
Egyebkent nem vidam dolog kulonvelemenyen lenni; az alliberalisoknak autoriter es rasszista naci vagyok, a jobboldaliaknak meg nemzetarulo langyi-vedo.:)))))))

</blockquote>
Nem az volt :D.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
<blockquote rel="2ndt"><blockquote rel="zsolti"><blockquote rel="2ndt">@szuvorov

Szuper! Pont ezert ruhellem az alliberalisokat:)
Alapvetően TE jó arc lehetsz :p!

</blockquote>

Kosz (mar akkor, ha nem ironia volt).:)
Egyebkent nem vidam dolog kulonvelemenyen lenni; az alliberalisoknak autoriter es rasszista naci vagyok, a jobboldaliaknak meg nemzetarulo langyi-vedo.:)))))))

</blockquote>

És a konzervatívoknak?</blockquote>


Az, aki mindent, ami regi szet akar verni es nem tiszteli a multat. :)

Persze kerdes, hogyan ertelmezzunk az effele csoportositasokat, mert az "elvi" meg a "gyakorlati/kozbeszedben hasznalt" nem feltetlenul egyeznek mara.
 

karpatalja

Well-Known Member
2015. március 10.
3 323
3 315
113
Ezt csak úgy itt hagyom és elmegyek hányni.

https://www.youtube.com/watch?v=Usm7Q_4Xc7s

Ez mi? Lélegzik, mozgatja a végtagjait. Első ránézésre azt mondanám, h homo erektus. De azok kihaltak. Indulnia kéne valamien vetélkedőn, biztosan nyerne.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Ezt csak úgy itt hagyom és elmegyek hányni.

Tegnap elkezdtem ujranezni a Banshee-t (mar csak egy epizod van hatra a sorozatbol), es mivel van benne egy szerintem vallalhatoan pozicionalt 'travi' szereplo (Job), pont azon gondlolkodtam, hogy mi tesz vallalhatova ketes nemisegu figurakat mondjuk a sorozatokat nezok szemeben. A Banshee ugye alapvetoen egy nagyon eroszakos sorozat es abba a trendbe tartozik, ami osszetett es megkerdojelezheto donteseket/eletformat "nepszerusito" fohost vonultat fel (pl. ilyen a Dexter is). Szoval azon gondolkodtam, hogy a Banshee-bol azert nem log ki egy ilyen karakter, mert alapvetoen szinten eroszakos (vagyis megoriz egy "ferfias" tulajdonsagot), vagy azert, mert van humora?

https://www.youtube.com/watch?v=Usm7Q_4Xc7s