Ticonderoga osztály (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Ennél a résznél és is kikerekedett szemmel olvastam. A másik a CIC képe '88-ból. Akkori szemmel nézve elképesztően modern.
 

uninvited

New Member
2011. március 21.
18
0
1
@dudi: azt olvastam igen (de így a logikus is), átadható az irányítás egy másik aegis rendszerrel rendelkező hajónak, tehát a hordozókötelék légvédelmét minden esetben valamelyik tico vezérli, ilyen master-slave kapcsolat lehet. mióta a spruance osztály is megkapta az an/spy-t ez is lehetségessé vált.

molni helyes a levezetésed. a rendszer olyan számítási kapacitással rendelkezik, hogy a kivilágítást meg tudja oldani az éppen rávezetni kívánt rakétánál. gyakorlatilag egy CVBG ellen indított támadásnál ők is négyes sorozatokat lőnének, de a rendszer időben (is) tudja számolni és priorizálni is tudja, hogy mit kell megvilágítani.

és itt a válasz az ÉK-s cikk alatti felvetésemre is, a ticoknak van ABM kapacitása az SM-3 block I-el. nemrég olvastam, hogy állítólag küldenek is a térségbe hajókat.
 

uninvited

New Member
2011. március 21.
18
0
1
"A másik a CIC képe ’88-ból. Akkori szemmel nézve elképesztően modern."

Maga a hajó is csúcstechnológia volt akkor (most is), bár kíváncsi lennék, hogy az akkori verziók (cg 47-51) mit tudtak volna kezdeni az akkori állapotban egy szovjet salvoval... gyakorlatilag ha jól értelmeztem, akkor special-auto módban egy méretes salvo esetén alig pár perc alatt ellövi a javadalmazását.
 
M

molnibalage

Guest
Az attól függ. Mert ugyebár az úgy kezdődik, hogy van a külső F-14 BARCAP, ami alsó hangon 200 mérföldre van a hordozótól, már az el kezdheti nyírni magát a platformokat is és az alacsonyan próbálkozó csúnyaságok ellen a belső BARCAP Hornetjei dolgozhatnak Sparrow-val. Csak eztán jön a AEGIS.
 

Batka

Member
2010. május 11.
127
2
16
Remek cikk! Lemérhető ez a hozzászólások színvonalán is!

Az eddigiek alapján akkor joggal feltételezhető, hogy a Burke-nek pedig három célcsatornája van. (?)
 

Kuruc71

Member
2010. április 20.
829
7
18
"Van a hajónk és pl 100 km távolságra egy tengeralattjáró, mely egyesével kezdi indítani a rakétáit.
A hajónk azonnal észleli az indításokat és azonnal kezdi indítani ő is a rakétáit."


NEM !

Ha csak a hajo van es nincs egi szem akkor a hajo a laposan kozeledo raketakat cca 40-45 km korul fogja eloszor eszrevenni de nem a radrjaval hanem az EOD vel, de ezt is csak jo ido eseten. Felhos kodos szeles idoben csak a radar van az meg olyan 35 rol fogja eloszor elcsipni. A raketa masodpercenkent egy kilometert tesz meg es ha azutomata uzemmodban is van a rendszer akkor is kell neki cca 3-5 masodperc az elso raketa kilovesere. Tehat az elso kiroppeno legvedelmi raketanal a cel olyan 25-30 km re 25-30 masodpercnyire van.


"A rendszer mikor észleli a rakétákat elfogási pályára állítja őket és mindíg a legelső rakéta számára világítja meg a legközelebbi célt.
Miután az első rakéta eltalálta az első célt, a második támadó rakétát világítják meg a második elhárító rakétánk számára. Miután ez is talált jön a harmadik vs harmadik stb. stb.
A mi esetünkben 4 antenna van a hajó legmagasabb pontján, hogy minnél nagyobb szöget tudjanak lefedni."

Sacc per kabe helyes nemi finomitassal ami a hatasfokot tovabb noveli.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 766
113
Kuruc, ne gondollj bele:)
Ez csak egy végtelenségig leegyszerüsített példa volt, arrol, hogy elméletben, hogy is működik a dolog.
De ezt az elején leszögeztem.

"Szóval vegyünk egy végtelenségig leegyszerüsített rendszert, csak a példa kedvéért."
 

Kuruc71

Member
2010. április 20.
829
7
18
molni, vagy barki ?

Van otleted a kerdesemre ? Az az hogy ha a FC radar megkapta egyszer a celadatokat es be is fogta CW vel ( az az folyamatosan ad ) de utanna nem kap tovabbi frissitest a AEGIS tol akkor hogyan tudja kovetni a celt ?
 
M

molnibalage

Guest
Nem értem a kérdést.

FC radar = Fire control radar. Ez valójában a CW illumiator, radarnak hívni elég furcsa, mert nem igazán az. Az F-15 tölcsérsugárzója sem radar.

A CW visszaverődése alapján a rakéta rámegy a megvilágított célra. Milyen további frissítés kellene?
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 669
113
Ha jól értem, Kuruc71 arra gondolt, hogy jelen esetben a besugárzás egy mozgó tárgyra történik és annak mozgásának adatait megkapja e a tűzvezető radar.
 
M

molnibalage

Guest
A CW illuminator mi mástól kaphatna adatot, mint a keresőradartól? Valami alapján meg kall világítani a célokat...
 

chimera

Member
2010. április 19.
559
1
18
És mi történik ha a bejövő rakéták manővereznek? Pl felhúz magasba hogy onnan támadjon! Nyilván az egyszerűbb rakéták pl MM-39 Exocet Silkworm stb nem manővereznek de jóval nehezebb a céláthelyezés ha manőverek vannak! Sőt a modern robotrepcsik több irányból is közelíthetnek egyidejű célbaérkezéssel...
 
M

molnibalage

Guest
Mi történne? Amíg messze vannak, addig annyira kicsi az irányszög eltérés, hogy a vezérlés szempontjából tökmindegy, az MCG teszi a dolgát, hogy a célmegvilágítás ugorhasson. A többirányból támadás a zizis, azonban olyan összehozni sem egyszerű főleg egyidejű célbaérkezéssel. Hogyan hangolsz össze több tengó és vadászgép indítást időben? Szerintem sehogy, mert a taktikai helyze függvényében ezek önállóan tevékenykednek, maguknak kell eldönteni, hogy mennyire kockázatatnak vagy éppen lehetséges -e az indítás.

Fura, hogy minden nehézséget csak a védekező félnél veszel figyelembe. Ahhoz, hogy tényleg túlterheld a távolságot is figyelembe véve 20-30 másodperces pontossággal kell egyszerre indítani minden fenyegetésnek. Tehet mondjuk az X távolságból indító tengó és a Y távolságból operáló légi indítású is egyszerre érjen célba. Szép elmélet, csak éppen még az ereje csúcsán levő SZU sem tudta volna megcsinálni... Néhány perces időközzel érkező hullám összehozása is igen nehéz feladat. BTW a kommunikácóhoz meg rádiózni kell ---> Meglepetés hogyan lesz? A SZU-nál még csak csak ment az, hogy felderítő Bear --> műhold ---> tengó, de honnan tudta a tengó, hogy akkor éppen most kell felszínre emelkednie...? Stb.

Nagyon elbagatelizálod a támadó oldal problémáit...
 

chimera

Member
2010. április 19.
559
1
18
Szó sincs róla hogy elbagatelizálnám. Az oroszoknak pl ma is van 2 Tu-22M ezrede ezek egy laza legyező alakzatban akár 3-400km szélességben miért ne tudnának egyszerre rakétát indítani? Ezt 30 éve is meg tudták tenni és egészen bizonyosan ma is! Gépenként asszem 3 rakétát tudnak indítani aztán forduló és utánégető !
De megválaszoltad a kérdésemet köszönöm.
Nyilván a támadónak is komoly problémái vannak de azt inkább a BARCAP miatti túlélési esélyek alacsony voltában látom!
A tengóknál jobbak az esélyek de ha ilyen koncentrált támadás valószínű akkor az Aegis-es hajóknak kimerül a készletük és védtelenné válnak!
Egy ilyen támadás sikert érhet el egy CBG ellen de az USA-nak van 10 ilyen köteléke úgyhogy ez csak teoretikus vita marad....
 
G

Guest

Guest
FC radar = Fire control radar. Ez valójában a CW illumiator, radarnak hívni elég furcsa, mert nem igazán az. Az F-15 tölcsérsugárzója sem radar.

Miért nem lehet magyarul tűzvezető lokátornak hívni.. Imádom az angol szavakat de legtöbbnek van magyar katonai terminológiai változata..
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 669
113
Ha már rakétákról és azok használatáról van szó. Próbáltam megkeresni annak a jó pár éves emlékemnek a nyomát, hogy a hordozókról a Phalanx-rendszerű csöves légvédelem tényleg eltűnt?


Ha nincs így, akkor megnyugodtam, de ha igen, nem fektetnek túl nagy bizalmat ezekbe az eszközökbe? Mint pl. a cikkben tárgyalt Aegis rendszer.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 766
113
Ezek a tűzvezérlő radarok, ahogy látom a hajó majd legmagasabb pontján vannak. Oldallra mind a négy célt tud világítani. Előre és hátra kettő kettő.
Az új Standardoknak van passzív infra rávezetésük is. Szóval nem olyan egyszerű lebontani ezt a védelmet.
 
M

molnibalage

Guest
<i>Az oroszoknak pl ma is van 2 Tu-22M ezrede ezek egy laza legyező alakzatban akár 3-400km szélességben miért ne tudnának egyszerre rakétát indítani? Ezt 30 éve is meg tudták tenni és egészen bizonyosan ma is! Gépenként asszem 3 rakétát tudnak indítani aztán forduló és utánégető !</i>

Ez 0 támadóerő, ez még a '80-as években is kevés lett volna, nemhogy ma. Akkor is nem véletlen számoltak azzal, hogy szükség lehet a nukleáris töltere. Az oroszok becsülték úgy, hogy jó ha 20 indításból egy átjut.

A forgatókönyv ott hibázik, hogy már a közeledési fázisban M2.0 kell, mert különben a vadászok halomra mészárolják őket, mert az AWACS bőven az indítási táv előtt kiszúrja a célokat. A magas közeledési sebességgel csökkenthető a vadászok reakcióideje. A külső BARCAP +300 km-re is lehet a hajótól, ezér a 400 km az indítási táv az olyan, hogy, lehet imádkozni a Backfire-ön, hogy ne érjenek utol...

3 rakétával csak nagyon közeli célpontok ellen mehetnek a hatótáv probléma miatt és azzal feltornázni a sebességet is eltart egy ideig... Tanerkapacitás...?


<iyNyilván a támadónak is komoly problémái vannak de azt inkább a BARCAP miatti túlélési esélyek alacsony voltában látom!

Igen. Bár most átmenetileg egy kis könnyítés van, mert AIM-120D még nincs. Az F-14 + AIM-54 kombináció jóval nagyobb megsemmítési zónát adott. A 20-25 km-re felkapaszkodó rakétákat is képes volt leszedni. AMRAAM szerintem fizikailag képtelen felmászni ilyen magasra még 12 km indító magasság esetén is, de még ha meg is teszi, manőverező képessége szinte semmi az alacsony CAS (calibratet air speed) miatt.


<i>A tengóknál jobbak az esélyek de ha ilyen koncentrált támadás valószínű akkor az Aegis-es hajóknak kimerül a készletük és védtelenné válnak!</i>

Hogyan merülne ki...? Egy Ticon van ~80-100 SM-2 a tárazástól függően, és egy hordozót kísér kettő ilyen, ma meg már az AB rombolókon is van SM-2. Jelenleg egy mezei hordozóval hajókázó CSG-n több SM-2 van, mint amennyit a teljes orosz haditengerészeti légierő és a tengók összesen tudnak indítani 100%-os hadrafoghatóság mellett. Ha összevonod a hordozócsoportokat, akkor 4-5 Tico + 3-4 AB + BARCAP + CIWS/RAM jön ki. A számok elég beszédesek... Ez olyan tűzerő, hogy jelenleg ezzel szembeállítni elég nehéz bármit is. Persze minél nagyobb kavarodást csinál az ellen, annál nehezebb kihasználni a nagy tűzerőt.

Csak pl. elég nehéz olyat elképzelni, hogy mondjuk egyszerre akciózzon több tucat Tu-22M szintű gép, támadjonn 150+ taktikai csapásmérő és tengó is egyszerre. Vagy azért, mert akinek van ennyi csapásmérőke, annak nincs Tu-22-je - Kína, bár H-6 gépe van, de szuperszonikus ASM-je az nincs komoly méretben, mennyiségben meg kicsiből sem (H-31) - a CSG műveleti területe amúgy is jellemzően távol esne a partoktól ilyen helyzetben. Az, hogy a Sivatagi Vihar alatt közel mentek, az egészen más tészta, lényegében komoly fenyegetés nem létezett számukra.

Tehát a bibi az, hogy a mennyiséget összevonva még keményebb a fal, mert majd a jenki hülye lesz egyéként felajánlani eltaposásra a CSG-ket...
 

Wolfrick

New Member
2010. április 19.
27
1
1
Molni:

A tengeralattjáró nagy hullámhosszú rádióval (vagy mivel, nem értek nagyon hozzá) kapta a tűzparancsot a P-700 estében, az összehangolást meg a granit maga megoldja.
Persze típuson belül, a többi cuccal - talán p-800 kivételével - nem kommunikál. Elviekben, szerencsére sosem próbálták ki...

Megjegyzem, továbbra sem értek veled egyet a végfázisban 3M sebesség lehetetlenségén (végül is csak egyszer kell kibírnia), de végül is ez mindegy is, nem vitatkozni akarok, csak megosztottam a fenti infót.

dudi:
a phalanx alkalmas a robotrepülőgépek, rakéták eltalálására, csak én pl. kételkedek benne, hogy egy granitot vagy bazaltot eléggé szét tud szedni ahhoz, hogy ne "essen rá" a célpontjára.
 

Kuruc71

Member
2010. április 20.
829
7
18
molni

"FC radar = Fire control radar. Ez valójában a CW illumiator, radarnak hívni elég furcsa, mert nem igazán az. Az F-15 tölcsérsugárzója sem radar."

Az bizony egy radar ( is ) !!!

Az a kerdes hogyan ha egyszer folyamatosan sugaroz, ad !!!???


"A CW visszaverődése alapján a rakéta rámegy a megvilágított célra. Milyen további frissítés kellene?"

A raketa mozog es a FC radarok igen igen keskeny sugarnyalabbal dolgoznak hogy a megfelelo teljesitmenysuruseg meglegyen a nagyhatotavolsagu besugarzas esetere is.


"A CW illuminator mi mástól kaphatna adatot, mint a keresőradartól? Valami alapján meg kall világítani a célokat…"

Csak addig kapja a koordinatat a felderito radartol amig ra nem lockol a celra. Onnantol "valami" modon kepes kovetni azt a folyamatos kisugarzas ( adas ) ellenere.

Hogyan ???