Időszámításunk előtt pár száz évvel már őrülten komplex, több tucat fogaskerékkel rendelkező analóg számítógépeket készítettek, és erről kézzelfogható lelet is van, az Antiküthérai szerkezet.Ne fárasz már ilyen baromságokkal légyszíves XD
De, hogy ismét jöjjek egy kis arrogáns tudománnyal:
"A kocsi őse a szán lehetett. A szánok a mocsaras síkságon hasznosabbak, és utak hiányában Kr. e. 800-ig a kocsit a hegyekben sem használhatták. A szekér tulajdonképpen kerekekre helyezett szán volt. A kerekes járműveket 5500 éve ismerik. Egy Kr. e. 3500 körüli, a sumer Uruk városából származó jeleneten kerekekkel is felszerelt szán látható. A Közel-keletről a Kr. e. 4. évezredből származnak a legkorábbi agyag kocsileletek és domborműves jelenetek is. Csaknem biztos azonban, hogy már előbb is alkalmazták a kereket. Előkerültek Kr. e. 3500 körülről lengyelországi kordémodellek és oroszországi valódi kordék is. 2002-ben a szlovéniai Ljubljanától 20 km-re előkerült egy fából készült kerék és annak tengelyének maradványa. A kerék átmérője 72 cm volt, a vizsgálatok a korát 5150 évre becsülték, ezzel a világon eddig előkerült legrégebbi keréknek számít a ljubljanai kerék."
Maradjunk annyiban, hogy lehet szinten 5000+ éves a kerék, de valósan jó lehet az akár 6-7000 évnek is.
A tengely, vagyis a forgásra alkalmas formájú farönk meg kb. 10,000 éves dolog. De igen, a piramis építői pont nem ismerték.
A kötél:
Az ókori egyiptom volt valószínűleg az első civilizáció, amely speciális kötélverő eszközöket fejlesztett ki. A szalmából készült egyiptomi kötelek i.e. 4000-3500 évvel jelentek meg. Az ókorban ezen kívül datolyapálma, len, füvek, papirusz rostjaiból és bőrből is készítettek kötelet.
De az egyszerűbb kötelek szintén olyan 10,000 évesek.
A kötél+forgástest (rönk/kerék) = csörlő. Több átmérőben egymás mögé kötve csiga rendszer.
Csiga/csőrlő:
"A csigák legkorábbi bizonyítékai az ókori Egyiptomból származnak a tizenkettedik dinasztia idején (Kr. E. 1991–1802),[1] valamint Mezopotámiából az i. e. 2. évezred elején."
Itt sem akarok nagy poént lelőni, de ez a leletes bizonyíték. Azt, hogy előtti hány évszázaddal vagy ezreddel használták az elsőt arról fingunk sincs, mert a fa ennyi idő alatt elenyészik.
A legtöbb leletes bizonyításunkkal ez a baj. Egyszerűen annyi idő eltelt, hogy a tárgyi bizonyíték eltűnik.
Ugyan ez a helyzet a bronz vs. vas korral. Valószínűleg egy időben létező korszakok ezek, csak amíg a vas szétoxidálódik, addig a bronz kicsit tovább bírja. Pusztán ebből gondolják, hogy előbb volt a bronzkor a vasnál.
Egyedül a fogaskerék az ami feltehetően nem létezett akkor. Abból a legrégebbi lelet a kr. előtti 4 .századból van.
Tudom, hogy ezt nem akarjátok elfogadni de a helyzet az, hogy műszakilag az Kr.e. 3. évezred, és a Kr. u. 1. évezred között alig volt érdemben eltérés. Már a római birodalomban belassult a fejlődés (volt bőven munkaerő) aztán a középkorban megállt. Nagyjából 1000 környékétől kezdték újra föltalálni a világot itt Európában, kb. az 1400-as években jártunk ott műszakilag, mint római a fénypontján. Csak mondom...
A kairói múzeumban egyébként vannak fogaskerékre megtévesztésig hasonlító műtárgyak.