https://karpathir.com/2018/08/03/nagy-a-baj-az-ukran-allamkasszaval/
"Ha így folytatódik, Ukrajna államcsődöt jelenthet.
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy
az ukrán államkincstár számláján augusztusra csupán 1,99 milliárd hrivnya maradt. Egy hónappal ezelőtt még 9,4 milliárd hrivnya volt ott, tavaly ilyenkor pedig 44 milliárdnál is több. Ennél kevesebb pénze az államkincstárnak csupán 2014 januárjában, az Euromajdan idején volt, tudjuk, hogy az akkor milyen pénzromláshoz, inflációhoz és gyors elszegényedéshez vezetett.
Az államkincstár tartaléka azért apadt le ilyen drasztikusan, mert hitelt folyósított a nyugdíjalapnak, ugyanis az előző hónapban elfogyott a nyugdíjkasszában a pénz, s csak ebből a hitelből tudták kifizetni a nyugdíjasok pénzét, de azt is jókora késésekkel.
Hogy ilyen pénzügyi helyzet mellett hogy akarja Ukrajna végigcsinálni ezt az évet, biztosítani a költségvetési dolgozók, a nyugdíjasok pénzét, a szubvencióról vagy a szociális segélyekről már nem is szólva."
Néhány apró észrevétel:
Ez most tényleg nagyon rossz lehet. Főleg, mert az államkincstár ürességén kívül nem igazán van konkrét információ.(az információ hiánya ugyan információ, de negatív, mert spekulációra ad okot, és az már magában is romboló)
Ha nincs pénz, akkor nem tudják etetni a hadsereget, a felhalmozott készleteken túl üzemanyaggal ellátni a technikákat, nem beszélve a katonák és egyéb fegyveresek.. bérét fizetni.
Nem tudják fizetni a következő nyugdíjat. Azt meg mindenki felejtse el, hogy a nyugdíjalap valaha is vissza tudja fizetni az államkincstárnak a "hitelt". Mégis miből tenné? Honnan lesz a nyugdíjalapnak jövő hónapban pénze?
Éppen fel kellene tölteni télire a gáz.. szén-antracit készleteket. Miből, ha nincs pénz?
Miből fogják fizetni a közigazgatást, közszférát...? Miből fizetik ki az állami megrendeléseket? (pl a nagy PR-al belengetett új fegyverek, de akárcsak a külföldi fegyver.. vásárlások)
Logikus, hogy mindenhonnan el fognak vonni pénzeket, ami a már amúgy is alultervezett intézményi szervezeti... (lásd nyugdíjalap) költségvetések miatt gyakorlatilag minden szinten és téren általános leálláshoz vezethet.
Többek közt problémák lehetnek a benzinellátással, és ha az emberek tömege nem fog pénzhez jutni a kialakult helyzetben minden még rosszabb lesz.
Mert Többek közt leállhat a vasút,... a városi állami közlekedési vállalatok.
Attól, hogy az államkincstárban nincs pénz, még működhetnek saját bevételekből a régiók, ha nem vonják el a pénzüket. Ha ilyen a helyzet, akkor bizonyosan el fogják, de legalábbis megpróbálják.
Mindezek mellett az emberek bevételei a hírek alapján nem csak csökkennek, de szürkülnek is. Ami azt is jelenti, hogy ebből is egyre kevesebb bevétele lehet az államnak.
Attól. hogy üres a kincstár, még lesznek továbbra is bevételei az államnak, pl a külföldön dolgozók hazaküldött pénzei... Még inkább vannak/lesznek bevételei a cégeknek- főleg ha külföldre adnak el. Merthogy a belföldi piac gyorsan összeomolhat egy gyakorlati államcsődtől. És azt nem hinném hogy sok oligarcha feláldozná a közjó érdekében a saját pénzét. Ami meg elvezethet oda, hogy az állam nem fog kifizetéseket eszközölni az állami ellátórendszereknek szerveknek, szolgáltatóknak...,elvon pénzeket a régióktól, városoktól..., de az állami szerveit felhasználva megpróbálhat majd pénzeket beszedni mindenféle címszóval. És az oligarchákhoz közelállónak mondható (eufemizmus) fegyveres alakulatok mindeközben továbbra is pénzhez fognak jutni...
Számtalan módja van annak, hogy az Ukrán "állam" számára ebben a helyzetben rosszul süljenek el az események. Még több a társadalom és az egyének számára.
Igaz, Ukrajna négy éve finanszírozza a csődállapotát, de ez most egyszerűen más helyzet lehet. Nincsenek már tartalékok, romlik le minden, az ország elvesztette piacai nagy részét, (a Donbassban elvesztett ipari potenciált nem sikerült átmenteni/felépíteni Nyugat-Ukrajnában, bár ott is vannak területek amik az átlagnál még jobban állnak) újakkal meg nem tudta pótolni érdemben, ennek következtében az állami bevételek drasztikusan csökkenek.
A nemzetközi kereskedelmi konfliktusok még inkább rátesznek Ukrajna problémáira, mert a megmaradt iparági részek elvesztik maradék piacukat. Amerika acélipari vámemelése Európa irányába azt is eredményezi, hogy nem fogja megvenni senki az Ukrán acéltermékeket (és erre rátesznek azért még az oroszok is, amikor Mariupol tengeri áru/nyersanyag...forgalmát gyakorlatilag akadályozzák)..
Hatalmas állami/közigazgatási., vállalati.. elbocsátási hullámok jöhetnek.
Nem igazán van már mit eladni (vállalatokat, cégeket...) sem, mert már alig van aki megvenné.Pláne úgy, hogy az ne elherdálás legyen.
És még rengeteg egyéb.
Minderre rájön az, hogy egyes régiók és/vagy területek jobban állnak másoknál. Jellemzően az orosz ajkú területek még megvannak. Különösen Odessa, Harkov... De Kárpátalja is jobb állapotban az Ukrán területeknél. Mindez meg egyfajta társadalmi robbanást is okozhat az Ukrán területek és minden más között.
Ugyanakkor az is lehetséges, hogy egy darabig még ezt is túlélheti Ukrajna. Akár még be is tudják tömni az államkincstárt. Csak nem nagyon látom hogy miből. Mert ha most jönnek is majd időszaki bevételek, egyáltalán nincs növekedési pályájuk, tehát a helyzetük ennél nem lesz jobb már.