Donbassz kontra Ukrajna: Ki fog nyerni?
A cikket 2021 júliusában írták az Expert magazin számára. Az írás szeptember 20-án jelent meg a magazin 39. számában:
https://expert.ru/expert/2021/39/donbass-protiv-ukrainy-kto-pobedit/
A magazinban a cikk rövidített változata található. Itt egy teljesebb változatot teszünk közzé.
Bevezetés.
A donbasszi konfliktus, a kelet-ukrajnai háború immár több mint hét éve tart. 2014 áprilisában kezdődött és a mai napig tart. Történelmileg Ukrajna kényelmes folyosó a kelet-nyugati és nyugat-keleti mozgáshoz. Ezenkívül az ukrán terület kiemelt fontosságú ugródeszka az Oroszország elleni fellépéshez. A különböző radarok és rakéták telepítése mellett a luhanszki sziklaszirt egy olyan hely, ahonnan Oroszország egész déli részét (és annak fájó pontját, a Kaukázust) elég gyorsan és fájdalommentesen el lehet vágni. Miért Ukrajna most az orosz külpolitika legfontosabb iránya. És a Nyugat, a fő ellenfele, erőinek és erőforrásainak alkalmazási pontja. Ebben a tekintetben nem zárható ki, hogy az ellenségeskedések több éves viszonylagos stagnálás után újra fellángolnak. Sok jóslatot írtak már, sok lándzsát törtek már el a vitákban, hogy mi fog itt történni legközelebb. Ukrajna el fog bukni, sok apró darabra fog szétesni, vagy a konfliktus a jelenlegi állapotában megmarad. Próbáljuk meg értékelni a helyzetet a katonai elemzés és a hadművészet szempontjai szerint.
A műveleti színtér (TCO) rövid jellemzése.
A katonai műveletek területe sík terület, amelyet a front peremén a Donyecki-hát magaslatai határolnak, mély "szakadékokkal" és a patakok és kisebb folyók völgyeiben lévő "résekkel". Ez utóbbi korlátozza a nagy gépesített erők manőverezését az utakon kívül. Más szóval, ez nem egy sík, asztalszerű felszín, mint Dél-Irakban, ahol az amerikaiak egykor sikeresen működtek. A TVD erősen urbanizált. Itt van a legjelentősebb város Donyeck (közel 1 millió lakosú, az agglomerációval együtt), a nagyvárosok Mariupol, Luganszk (400-450 ezer lakos), Makejevka, Gorlovka (250-350 ezer) és mások. Ez lehetővé tette, hogy a Novorosszijai Fegyveres Erők (a továbbiakban: NAF) vagy a milícia a beépített területekre támaszkodjon, hogy kialakítson egy modern "érintkezési" vonalat. A nagyfokú urbanizáció megnehezíti a nagy erők szabad mozgását, és megkönnyíti a védekezést a beépített területeken. Így egy támadáshoz legalább öt-hatszoros túlerőre van szükség, különösen a városi területeken és azok ellen folytatott akciók esetében.
A Luhanszki és a Donyecki Népköztársaságok (a továbbiakban: LPR, LNR és DPR) lakossága 3,7-3,8 millió fő között mozog. A népesség szerkezet legalább 300 000 szolgálatra alkalmas férfit tesz lehetővé (ez csak gazdasági kapacitás kérdése). Ukrajna lakossága mintegy 35 millió fő, a Krím és az LNRD területe nélkül. Ez az érték legalább 3 millió szolgálatra képes férfit jelent, akiket gazdasági okokból (az ukrán gazdaság gyengesége) nem lehet egyszerre szolgálatba állítani. Az érintkezési vonal 426 kilométer. Ez csak az első vonalban mindkét oldalon becslések szerint 14 hadosztály számára jelent helyet (140 000 katona). Tekintettel az erők koncentrációjának mai tényleges nagyságrendjére, valamint arra, hogy egyes csapatokat a második szakaszba vontak vissza, a szemben álló erők - az AFU és az Ukrán Fegyveres Erők (AFU) - tényleges harcvonalai a normálisnak a felére, sőt háromszorosára ritkultak.
A régió sűrű közlekedési hálózattal, mindenekelőtt vasúthálózattal rendelkezik. Ez utóbbi egy időben az egyik legmagasabb sűrűségű volt a Szovjetunióban. Az AFN három vasútvonala biztosítja az összeköttetést Oroszországgal, amelyek kapacitása legalább napi 200-250 vonatpár. Ez lehetővé teszi legalább (az utakat figyelembe véve valójában még több) napi tíz (!) becsült osztás titkos átszállítását. Ez összesen nem kevesebb, mint 100 ezer ember, de valószínűleg sokkal több naponta. Csak ezek a vasutak legalább 10 millió (!) aktív szolgálatban lévő katonát képesek ellátni. Ezek a számadatok nem veszik figyelembe az autó- és csővezetékes szállításban rejlő lehetőségeket. Vagyis objektíve az LNR-csapatok aktív és bevetett csoportosításának ellátási igényeit konfliktus esetén a meglévő közlekedési hálózat mindössze 1-2%-ának potenciáljával is ki lehet elégíteni. A meglévő kommunikációs hálózat pedig sokkal - sokszorosan - nagyobb erőket is képes támogatni.
1.példa : az ellátási szükségletek kiszámítása, 10 főre napi 1 tonna alapján: 200 szakasz naponta x 5 000 tonna utánpótlás szakaszonként (minimum) x 10 ember = 10 000 000 tonna naponta;
2. példa: a vasúton érkező erősítések lehetséges érkezésének kiszámítása, hadosztályonként 20-25 ejtőernyős igény alapján: 200-250 szakasz naponta / 20-25 szakasz hadosztályonként = 10 hadosztály naponta x 10 000 ember becsült hadosztályonként = 100 000 ember naponta;
3.példa: A védelmi normák kiszámítása a donbásszi frontvonalra:
426 kilométer / 30 kilométer becsült hadosztályonként (sík terepen) = 14 becsült hadosztály x 10 000 ember becsült hadosztályonként = 140 000 ember (csak az első vonalban).
Ennek megfelelően nincs szó semmilyen villámháborúról "az erősítés megérkezése előtt" az AFU részéről. Egy ilyen villámháború, egy megsemmisítő hadművelet a legkisebb orosz részvétellel is könnyen ellensúlyozható lenne. Ezenkívül az LDPR az AFU-val ellentétben rendelkezik egy Debalceve városán keresztül vezető közvetlen vasútvonallal (ami hozzájárult a városért folytatott heves harcokhoz 2015 telén). Ez a vasút biztosítja a köztársaságok közötti közlekedési összeköttetést, és lehetővé teszi nagy erők gyors manőverezését a frontvonalak közötti szakaszok között (nagyjából legalább két becsült hadosztály - 20-30 000 ember - naponta).
Az AFU részéről öt vasútvonal vezet az érintkezési vonalhoz. Átbocsátóképességükkel a tartalékok gyors átcsoportosításának kérdése is megoldódik. Az egyetlen probléma ezeknek a tartalékoknak a rendelkezésre állása, valamint az ukrán vasút gyenge és elavult gördülő állománya, ami korlátozza a szállítási képességeket. Számos ilyen logisztikai útvonal több okból is sebezhető a szabotázzsal szemben. Például egy híd felrobbantása Harkiv közelében elvágja az AFU-csoportosulás teljes északi frontális ívének ellátását a közös hadműveleti zónában (JFOR).
Ukrajna fegyveres erői (AFU)....
Mint ismeretes, a Szovjetunió 1991-es összeomlása után Ukrajna a második legnagyobb létszámú hadsereggel rendelkezett a posztszovjet térségben, 780 ezer fővel. Az állam független fennállásának évei alatt leromlott és csökkent a számuk. 2014 márciusában már csak 5-6000 tiszt és katona volt (a tényleges 184000 katonából). A donbásszi háború lényegében az AFU második megszületéséhez vezetett. 2021 elején 255 000 katonát számláltak. Ebből a szárazföldi erők létszáma 145 000 és 170 000 fő között volt. A légierőnek (amely 2004-ben a légvédelmi erőket is magában foglalta) 36-45 ezer tisztje és katonája volt. A különleges erőkhöz és a haditengerészethez hivatalosan is több ezer embert tartozott. A mintegy 30 000 ejtőernyősből (hét dandár és más alakulat) álló légideszantos csapatok az ukrán vezérkar külön alárendeltségébe kerültek. Külön alárendelték a központ és a műveleti parancsnokságok, a vezérkar és a parancsnoki struktúrák, valamint a katonai rendvédelmi szolgálat hátországi csapatait.
Az ukrán szárazföldi erők összesen mintegy 40 dandárral rendelkeztek (beleértve öt harckocsizó dandárt, beleértve a DShV-t, és kivéve a hadsereg négy repülődandárját). Számos különálló ezred és különálló alacsonyabb rangú alakulat létezik. Ami kétségbe vonja az AFU 255 ezer fős hivatalos összlétszámát (ez egyértelműen alábecsült adat). Így a Donbasszban számos dandárt megerősítettek különböző félig reguláris alakulatokat (zászlóaljakat), amelyek a háború során alakultak ki, és nyilvánvalóan nem tudták, hová tegyék őket.
E tekintetben javasolt az ukrajnai legnagyobb katonai (és félkatonai) struktúrák számának megbecslése:
1. AFU. Ennek a struktúrának a tényleges száma bizonyos manipulációktól függ. Így 2017 végén azt állították, hogy az AFU létszáma 255 ezer katonát számlál. 2017 elején azonban 260 ezer ember volt az AFU-ban - 180 ezer katonai és 80 ezer civil alkalmazott (a konkrét arány, mint látható, valahol egyharmad és 30-35% között van). Figyelembe véve a máskor 280 ezer katonát elérő létszámot és a 255 ezer tiszt és katona törvényi korlátozást, vagy az AFU létszámának valamilyen csökkentéséről beszélhetünk az utóbbi időben, vagy a létszámmal való manipulációról.
Például az ukrán SDF (Különleges Műveleti Erők), amely szintén egy meglehetősen ravaszul szervezett struktúra, hol szerepel és hol nem szerepel a létszámban.
2. NGU (Nemzeti Gárda vagy Nemzeti Gárda) Ukrajna Belügyminisztériumának ellenörzése alatt. A törvényes határ 60 000 fő (ebből 52 000 a katonák száma). Például 2017 nyarán (július-augusztus) ismét sorozás volt az NSU-ba, amelynek során hirtelen kiderült, hogy az Ukrán Nemzeti Gárda létszáma a hét pecsétes titok (mivel növekedhet). Az analógia egyszerű: ugyanebben az időszakban növelték a GSSU (ukrán határőrcsapatok) létszámát.
3. GSSU (Határőrcsapatok). 2017 júliusában számuk 53 ezerre nőtt. Nem ismert, hogy a civil személyzetet is beleértve vagy kizárva.
4. Egyéb egységek (félkatonai önkéntes egységek, különleges összekötő szolgálat és különleges szállítási szolgálat). A teljes szám csekély.
Az összlétszám kicsi.) A teljes számok alacsonyak.