Engen egyetlen dolog érdekelne.
Ha az ukránok háborúba kezdenek az oroszok ellen, amit elveszítenek (mert más vége egy ilyen 1v. 1 mecsnek nem lehet) és az önálló Ukrán állam, mint olyan az orosz megszállás miatt megszűnne (bár szvsz az oroszok csak az orosz ajkú területeket vinnék, az egész csődtömeg nem kellene nekik), akkor az ukránok által felvett hitelek visszafizetését is megörökölnék az oroszok, vagy mivel Ukrajna jogutód nélkül szűnik meg, a hitelezők hoppon maradnak és fogcsikorgatva leírják a veszteséget?
Szerintem kezditek nagyon túlgondolni A. Sügérnek ezt a kérdését.
1, Nincs olyan, hogy 1 vs. 1 szituáció. Ha kedvenc példámmal élünk, a magyar kormány szigorúan Washingtoni nyomásra, de belekeveredhet egy ilyen háborúba. És csapataink bevonulnak Kárpátaljára az Ukrán Állam nemzetközileg is elismert kormányának védelme érdekébe. És bízom magunkban annyira, hogy megvédelmezve szomszédunkat... az orosz előrenyomulás kifullad a Kárpátok lábainál és nem is tudna újra lendületet venni. Maradna jogilag Ukrajna, a maga adósságával és mi röhögve megoldjuk az ottani magyarok védelmét ezentúl.
2, Kár jogászkodnotok. Nincs az a helyzet, ahol Oroszország nem örökölné meg az adósságot. És ma képtelen lenne fizetni az ukrán csődtömeget. És itt nem csak a meglévő adósságot értem, mert makro számokat nézve még mindig nem a reménytelen helyzet kategóriája Ukrajna... Ha csak Harkovig eljutnak, már örömünneppel fogadják a felszabadító csapatokat és sorban állnak Putyinnál, hogy melyik tankgyár munkásainak -elmaradt- bérét fizesse ki a másik melósai előtt, amiből neki egyikre sincs szüksége. Van elég tankgyártó kapacitása.
Ténylegesen ami elmaradásokat felhalmozott Határvidék népe, nos, azt önmagában megérezné még Oroszország is. A háború óta próbálják Ukrajnában kimenteni az addigra csődbe ment hadipari vállalatokat és ha azokat leírják veszteségként, akkor meg a munkanélküliség és a GDP csökkenése temet maga alá bárkit.
3, Moszkva megteheti, hogy annektálja az egész országot, mint anno a Krímet. És nem ismeri el az államadósságot, nem fizet semmit. Ennek kb olyan következménye lenne, mint amikor Argentína bejelentette, hogy nem fizeti vissza a tartozását. Oké, hogy amíg az oroszok szuronya elér, addig azt csinálnak, amit akarnak. De gazdaságilag nem tud semmit meghatározni. Civil vonalon nem nagyhatalom.
4, Sokkal valószínűbbnek tartom, hogy egy Oo. elleni nyílt háború helyett inkább csak célpontot keresnek. Vállaljanak-e kurva sok pénzért zsoldos szerepet egy nyugati érdekeltségű háborúban a harmadik világban? Olyan kérdéseket fognak vizsgálni, hogy PMC felárban van-e szüksége a franciáknak rájuk Maliban. (Nincs. A németek és egyre több uniós sereg fog odaérkezni a megsegítésükre, aranyárban mért, rosszul felszerelt csapat nem kell golyófogónak.)
Belorusszia- Ennek elég nagy az esélye, Minszk nem sokat költött fegyverekre az utóbbi időben, mostanában kezd észbe kapni, de nagyon komótosan csinálja. Sokkal többre számít a területén most kiadott katonai bázisoktól, ahol orosz katonák fognak állomásozni. Lukasenka helyében aggódnék, hogy valaki kifizet egy kövér csekket, hogy a mostani "demokrácia deficitet" oldják már meg Kijevből.
Lengyelo.- esélytelenek nyugalma, egyedül is lerendezné Kijevet, végtelenül barátságos a hangvétel, hiszen Varsó imádja az oroszok elleni retorikát.
Magyarország- NATO tag, de ide a rozsdás bökőt, hogy amilyen őrültek, az egyik asztalfiók mélyén lapul egy vaskos dosszié arra az esetre, ha végleg megromlik a viszonyunk a Nyugattal.
Románia- Szintén könnyű célpont, de szintén NATO tag. Viszont lehetne vele is és ellene is játszani a szürke zónában. Bukarest be akarja kebelezni Moldovát. Ebben ukrán csapatok kihasíthatnának egy északi részt, ezzel egyrészt legalizálnák, hogy egyetlen szomszédos állam sem kívánta a Földön látni többé az állam alakulatot. Másfelől fényes győzelmet arathatnának egy ellátási gonddal küszködő orosz békefenntartó alakulat felett. Csak ebben a szent pillanatban hadüzenet lenne Moszkva felé, és szembe néznének mindketten azzal, hogy kettejük serege együtt nem képes megállítani a medve mancsát.
Összefoglalva: A legvalószínűbb forgatókönyv, hogy még egy darabig pingpongozunk azon, hogy ki fizesse ki azt a pénzmennyiséget, amit felhalmoztak, de senki nem akar kicsengetni. USA távol tartja a kezét, kötelezettséget nem vállal. Csupán már most is szélsebesen köt olyan üzleteket, ahol például haditech cuccokért később majd több lóvét visszakap, mint amennyit most elajándékozott. (Érdekes elgondolás egy olyan országból kiszipolyozni, amiben most sincs elég önmaga fenntartásához.)
A hadsereg méretét nem lesznek hajlandóak egy jó darabig értelmes szintre lecsökkenteni. Velünk közel megegyező összGDP-vel akarnak egy 250ezres katonaságot fenntartani. Mivel a harcmezőn legalább látvány eredményeket kell elérni a szakadárok ellen, ezért megy a kidobált jenki cuccok megszerzése. Egyre inkább a skulótól kezdve minden szarért oda fizetnek majd. Ez a 6%-os költés, ami növekedni fog, ha elkezdik beszerezni az F-15 és F-16 flottát, hogy csak egy nagyszerű modernizációs ötletet említsek.
Ténylegesen lenne megoldás a helyzetükre, csak mint minden ilyen, túl szép, hogy igaz legyen. Az állami hadi cégeket simán a csőd és felszámolás előtt el kéne adniuk, javarészt át lehetne alakítani külföldi multiknak civil termelő üzemekké. A minőség-ellenőrzést megszervezni normálisra. Jelenleg még nem az a fő gondjuk, hogy nincs termelő kapacitásuk, csak nincs áru, amit export piacra termeljenek. A kelet-nyugati kereskedelmi útvonalakat elszaggatták a háborúval, amiből kis hasznot fölöztek le előtte. (Északi Áramlat az ő tranzit díjuk kikerülésével épült, teherautósok is meggondolják, hogy Oo-ból rajtuk keresztül hozzanak-e bármit EU-ba.) Hamarosan viszont, ha ez így halad, akkor már a gyártó kapacitás is a múlté lesz. Nem az lesz a kérdés, hogy az odaköltöző multi költ-e jobb szerszámokra. A gyárak be fognak zárni, az épület omladozik majd és nem lesz értelme ott létre hozni egy újat, hanem megy majd a zöldmezős beruházás. Ami a közmű kiépítés, az épületfelhúzás miatt mindig lassabb és költségesebb az államnak is, mint megelőzni a csődöt.