Ukrán haderőfejlesztési program és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Amúgy nem értem, miért tulajdonít immáron a magyar sajtó is jelentőséget annak, hogy Ukrajna végül nem a Patriot mellett döntött.

Sokáig azért lehetett ez kérdés, mert az Sz-300 légvédelemben voltak orosz alkatrészek is. De az idei fegyverkiállításukon már büszkén mutatták be a radar komponens ukrán fejlesztését, amivel immáron teljesen kiváltható minden keleti import kényszer. Arra meg teljesen jó az a technika, hogy a Migeket meg az F-16-osokat lekövesse a levegőben. Egyedül Lengyelországtól kellene tartaniuk, ha oda beérkeznek az új vasak, de velük jelenleg nagyon szoros a kapcsolat, Varsónak eszébe nem jutnak, hogy közelebb hozza magához az orosz határt.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 129
7 153
113
Ahogy egyébként Ukrajna neve valójában a határvidék szavukból ered.

Nem könnyű szavak eredetét meghatározni, én úgy olvastam, hogy Ukrajna igazából nem határvidéket, hanem a határok közötti vidéket jelölte, tehát azt a részt, ami az orosz birodalom, a török birodalom és a lengyel birodalom között volt, egy vad határon túli területet, amit így akár úgy is lehetne értelmezni, hogy a "senki földje". Tehát kb. innen jutottak el oda, ahol most vannak, hogy valamennyire államnak lehet nevezni (még ha nem is igazán egységesnek).
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 467
67 825
113
Nem könnyű szavak eredetét meghatározni, én úgy olvastam, hogy Ukrajna igazából nem határvidéket, hanem a határok közötti vidéket jelölte, tehát azt a részt, ami az orosz birodalom, a török birodalom és a lengyel birodalom között volt, egy vad határon túli területet, amit így akár úgy is lehetne értelmezni, hogy a "senki földje". Tehát kb. innen jutottak el oda, ahol most vannak, hogy valamennyire államnak lehet nevezni (még ha nem is igazán egységesnek).
Sajnos ahogy a látom a Gyűlölt Ellenségeink weboldalt megszüntették már. Kár érte, humorral átitatott realista sovinizmus volt benne, de ott egészen pontosan meghatározva úgy hangzott, hogy Ukrajna az Lengyelország és Oroszország határvidéke lengyelül. :D
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Nem könnyű szavak eredetét meghatározni, én úgy olvastam, hogy Ukrajna igazából nem határvidéket, hanem a határok közötti vidéket jelölte, tehát azt a részt, ami az orosz birodalom, a török birodalom és a lengyel birodalom között volt, egy vad határon túli területet, amit így akár úgy is lehetne értelmezni, hogy a "senki földje". Tehát kb. innen jutottak el oda, ahol most vannak, hogy valamennyire államnak lehet nevezni (még ha nem is igazán egységesnek).

Valóban! Nagyon nehéz a szavak eredetét meghatározni. És Ukrajna esetében nem is a mi dolgunk.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 129
7 153
113
Sajnos ahogy a látom a Gyűlölt Ellenségeink weboldalt megszüntették már. Kár érte, humorral átitatott realista sovinizmus volt benne, de ott egészen pontosan meghatározva úgy hangzott, hogy Ukrajna az Lengyelország és Oroszország határvidéke lengyelül. :D
Még azt is olvastam, hogy a középkorban is elég vonzó területe volt ez a senki földje a törvényen kívülieknek, mivel nem nagyon volt ott törvényes rend, ezért sokan ide menekültek valamilyen felelőségre vonás elől. (Persze ne a mai Ukrajnában gondolkozzunk, a terület jócskán változott azóta).
 
W

Wilson

Guest
Még azt is olvastam, hogy a középkorban is elég vonzó területe volt ez a senki földje a törvényen kívülieknek, mivel nem nagyon volt ott törvényes rend, ezért sokan ide menekültek valamilyen felelőségre vonás elől. (Persze ne a mai Ukrajnában gondolkozzunk, a terület jócskán változott azóta).
Napi szinten nyomon követve az ukrajnai eseményeket én úgy látom, hogy valamilyen szinten ez a történelmi "örökség" és "nemes hagyomány" a mai Ukrajnában is tovább él:)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Ez érdekes!


Azt eddig is tudtam, hogy nagyon komolyan veszik az illető szomszédaink a különböző fegyvernemek összekapcsolását. Sokat tanultak az oroszoktól a háborúban, akik már megszívatták őket azzal, hogy ha a csata állása nem volt alkalmas még bevinni a hk-kat a harcmezőre közvetlenül, akkor közvetett tüzeléssel is dolgoztak.
De eddig nem volt kézzelfogható bizonyíték arra, hogy ezek a törekvések mennyiben voltak sikeresek. A mostani alapján nem csak a klasszikus tüzérségnél van képzési programjuk az UAV-ok használatára, de a harckocsizóknál is jól állnak ezzel.

Én csak remélni tudom, hogy a mieink is hamarosan a Leopárd2 és a remélhetőleg érkező (török? izraeli) drónok kézhezvétele után elkezdhetik gyakorolni ezt az alkalmazást.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Bocsi, hogy ezt a cikket beteszem, a legtöbb dolog benne értelmetlen... szerintem.


Pár dolog viszont elgondolkodtat:

1, 2,5 millió dollár a Lockheed Martinnak az nagyjából mennyi F-16-osra elég? Szlovák Viper alapján 21 db környékén, Bulgár beszerzés alapján 16 db? Hamar meg lehetne becsülni, de a szerző szerintem arra sem érdemes, hogy egy sort leírjon egy cikkhez.
2, "Oroszország már képes volt létrehozni egy folyamatos radarmezőt, amely képes észlelni nem feltűnő tárgyakat az égen Ukrajna felett, például F-35-ös vadászgépeket."
Wilson, ha itt vagy, erről vannak frissebb információk? Vagy a srác keveri az infravörös és egyéb passzív komponenst jóval rövidebb hatótávolsággal az orosz radarhullámokkal. (Volt valamelyik topicban, hogy a hullámhossz változtatásával a rádiós érzékelők is képesek nagyobb távolságban hatékonyabban érzékelni a lopakodókat, de az a technológia sem új és nem igazán értek ehhez.)
3, Mivel az újságíró nem az első művében keveri Red Hawk T-7A kiképző repülőgépet valami egy hajtóműves könnyű vadászgéppel, ezért nem tudok elmenni azon, hogy csak az ő fejében létezik-e az, hogy F-15EX kéthajtóműves nehéz vadászgépet akar-e később Ukrajna beszerezni vagy simán csak kifizetik a "védelmi pénzt" a Boingnak és az LM-nek is. (A szovjet korszakban aszem nekik volt egy és kéthajtóműves gépük is, de 2,5 millió dollár szerintem elviszi az összes fejlesztési pénzt. Viszont az még mindig játszhat, amennyire önsorsrontóak, hogy igaza van a srácnak abban, hogy F-15-ösöket is be akarnak szerezni.)

Jó világ fog jönni Magyarországra, amikor elfogják kezdeni a számlákat kiállítani!
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
K

kamm

Guest
Bocsi, hogy ezt a cikket beteszem, a legtöbb dolog benne értelmetlen... szerintem.


Pár dolog viszont elgondolkodtat:

1, 2,5 millió dollár a Lockheed Martinnak az nagyjából mennyi F-16-osra elég? S
2.5 millio? Semennyire. Mondjuk veszel egy meglevohoz egy bevetesnyi fuelt, meg par AMRAAMot es Sidewindert stb ra.
 
K

kamm

Guest
Tagadja a méteres hullámhosszú radarhullámok létezését? :eek:
Ketlem.
A kenyes kerdes az az amerikai legieronek, hogy hol tartanak a kinai meg orosz bistatic stb radarok - mert kb 20 eve ezen dolgoznak es nem is kerdeses, hogy valoszinuleg tudtak latni mar az F-22 es F-35 korabban is, a kerdes az, tudjak-e mar a megfelelo modon trackelni oket avagy ravezetni az elfogo vadaszokat stb.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Kim Philby

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 723
113
Milyen BMP-k kellenek az ukrán fegyveres erőknek?


 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
960
2 389
93

Ami szöget ütött: "A NATO-nak és az Európai Uniónak is szüksége van Ukrajnára, nélküle ugyanis nem létezhet egyik egyesülés sem − mondta Volodimir Zelenszkij a helyi média kérdésére." Szegénykém.... :D:D
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Egy ukrán cikk, mely áttekinti a két szemben álló fél IFV verzióit, képességeit.


És nem, nem nézi le az orosz medve ezen képességeit.

Gyors összefoglalás:

Ukrajna:
jelen: Pár darab kivételével BMP-1 és BMP-2 különböző variánsai. Lényegében tudják, hogy elavultak, de olcsó megtartani.
jövő: Rengeteg új variáns különböző cégek különböző modernizációs tervrajzai alapján. Ami itt is megdöbbentő, hogy költenek ezek modernizálására, de a minisztérium még meg sem határozta a kívánság listáját, hogy minek kellene megfelelniük. Lényegében csinálják ezen a téren is, mint megannyi fegyvernemben a K+F-et halomra. Az ország védelmi vállalatai nem alkotnak integrációt a termelésben. Az egyik a másik kiszorítására hoz létre prototípusokat, miközben megrendelés nincs a kormánytól. A T-64-esből kialakított nehéz harcjárműtől a felületi kezelés BMP-1 modernizációig minden van, csak igény nincs rájuk.

Oroszország:
jelen: Négyszer nagyobb flotta park a BMP-kből és protó szintjén az Armata platform elgondolás. Az elmúlt években tudatosan hanyagolni kezdték a BMP-1esek rozsdareszelését és a legnagyobb harcértékkel bíró BMP-3 korszerűsítésére és újak gyártására helyeződött a hangsúly. Érdekesség, hogy támadásnak nem kitett régiókban megjelent a kerekes BTR-ekre cserélése a BMP-1eseknek, bár kisebb páncél védelem, de olcsóbb fenntartás.
jövő: Gazdasági okokból nagyon kevés darabszám várható az Armata platform IFV variánsából, ahogy MBT-ből is, a fejlesztésénél erős kritika éri a megnövekedett árakat. Ezért egyértelműen a nagyobb védelmet és tűzerőt jelentő BMP-3 lesz a fő prioritás, mely még megfizethető Putyinéknak. A cikk elismeri, hogy sokkal tudatosabb építkezés zajlik Moszkvában mind új típusok kifejlesztésében, mind azok mögé megrendelés állításában.
 
Status
Not open for further replies.