korrupció legszembetűnőbb esete az Ukroboronpromnál 2018-ban a lőszerek sorozatgyártásának létrehozására tett kísérlet.
A konszernnel szerződést kötöttek, amelynek értelmében a 152 mm-es lövedékek gyártásához szükséges berendezések szállítóját a Gazdasági Minisztérium által ellenőrzött SE "Bezpeka" választotta volna ki. Az EP egyik beszélgetőpartnere, aki a védelmi iparban tevékenykedik, "fűrészelő vállalkozásnak" nevezi, amely többször is felbukkant a katonai-ipari komplexummal kapcsolatos korrupciós ügyekben.
Az "Ukroboronprom" felajánlotta a dél-koreai lőszerek gyártásához szükséges berendezések szállítóját, amely számos ország számára hasonló megrendeléseket hajtott végre. A vállalat küldöttséget küldött Koreába, ahol a szakértők megismerkedtek a létesítményeivel.
A SE "Bezpeka" vezetői azonban elutasították ezeket az ajánlásokat, és az amerikai Gray Fox Logistics (GFL) vállalatot választották, amely soha nem gyártott ilyen berendezéseket.
Ennek eredményeként az amerikai GFL 8,3 millió dollár előleget kapott, de az Ukroboronprom nem kapta meg a lőszerek gyártásához szükséges berendezéseket. Nem tudni, hol van a pénz. A cégről kiderült, hogy csaló, és egyik vezetőjét az Egyesült Államokban más csalásokért 12,5 évre ítélték.
Miután az amerikai csalóktól vásárolt berendezésekkel kapcsolatban kudarcot vallott, az SE Bezpeka 172 millió UAH-t követelt vissza az Ukroboronpromtól a szerződés nem teljesítése miatt, noha az Ukroboronprom volt az, amelyik megbízhatatlan beszállítót jelőlt ki.
2019-ben az SBU megállapította, hogy az akkori gazdasági miniszterhelyettes Jurij Brovcsenko állítólag közpénzek elsikkasztásában vett részt, és hazaárulás gyanújával feljelentést tettek ellene.
2019-ben egy ukrán bíróság szabadlábra helyezte Brovcsenkót. Most a volt tisztviselőt néha meghívják a médiába, mint a katonai-ipari komplexum szakértőjét. Az ellene folyó eljárást politikai üldözésnek nevezi.
Vladyslav Hlazunov, a "Bezpeka" állami vállalat vezérigazgatója, akinek a SAPO és a NABU hasonló gyanúsítást kézbesített, szintén elkerülte a börtönbüntetést. A "Slovo i Dilo" portál szerint 2020 januárjában szabadult.
A StateWatch szakértői szervezet vezetője, Hlib Kanevszkij szerint Ruszlan Rjabosapka főügyész hivatali ideje alatt sikkasztási ügyek indultak a védelmi iparban. Amikor a tisztviselő távozott hivatalából, az ügyeket elkezdték lezárni.
Időt és pénzt veszítettek, de 2018 augusztusában az Ukroboronprom mégis vásárolt Dél-Koreából lőszergyártáshoz szükséges berendezéseket. Az egyik vállalat gépeit Petro Porosenko akkori elnök ünnepélyesen bemutatta.
A vállalkozás vezetője megjegyezte, hogy a koreai berendezés "olcsó megoldás", de évente 18 ezer lövedék gyártására képes. Ezenkívül a termelés állítólag növelhető lenne, ha az üzemek elegendő megrendelést és új berendezést kapnának.
Petro Porosenko a nagy kaliberű tüzérségi lövedékek gyártására szolgáló gyártósor megnyitóján az Artemben. Kijev, 2018. augusztus 9.
forrás: president.gov.ua
Miután azonban a képet a médiában létrehozták, az "Ukroboronprom" termelési létesítményeit ténylegesen tétlenségre ítélték. Ehelyett a védelmi minisztérium a Rubin-2017 magáncégtől rendelt lövedékeket, amelyet a StateWatch Szerhij Pasinszkij parlamenti képviselő környezetével hoz összefüggésbe. Ennek oka a Rubin által ajánlott alacsonyabb ár volt.
Az ettől a cégtől származó lőszerekről kiderült, hogy rossz minőségűek. A védelmi minisztérium a Rubin-2017 utolsó két lőszer tételének átvételét a szabványoknak való meg nem felelés miatt megtagadta. A bíróság ítélete kimondja, hogy ez a vállalat nem megfelelő robbanóanyaggal, testtel, acélminőséggel, felszerelési módszerrel és számos más jogsértéssel szállított lövedékeket.
Ennek ellenére Rubinnak sikerült beperelnie a védelmi minisztériumot 7,7 millió UAH-ra a szállított problémás lövedékekért. A bíróság megállapította, hogy az ügynökség a tétel hivatalos átvétele után jelentette a normák megsértését, így a hibás lőszereket az adófizetők pénzéből kell kifizetni.
2021-ben az SBU kémelhárítása egy "kijevi kereskedelmi struktúra" ellen folytatott nyomozást, amely 50 millió UAH értékben szállított rossz minőségű, kézzel készített lövedékeket a védelmi minisztériumnak. Az EP bűnüldöző szerveknél lévő forrásai szerint a "Vognianna Varta" vállalatról van szó, amely a "Rubinnal" együtt teljesítette a lőszerek gyártására vonatkozó megrendeléseket.
A korrupció és a hanyagság vezetett ahhoz, hogy Ukrajnában a lőszerek sorozatgyártása valójában nem fejlődött. Valószínűleg a 2022-re gyártott tüzérségi lövedékek száma messze elmarad még attól a mennyiségtől is, amelyet az ukrán fegyveres erők most egy nap alatt kilőnek.
A lőszerek minősége csorbát is szenvedett, mondta Volodimir Schetinin, a Turingismus vállalat igazgatója, aki lőasztalokat készített az ukrán tüzérek számára, és lövedékeket tesztelt a lőtereken.
Elmondása szerint az Ukroboronprom és a Rubin lőszereinek minősége mindig is nagyon messze volt a más országok speciális gyártósorain előállított analógoktól. Mind a ballisztikával, mind a "gyilkos erővel" problémák voltak.
"Tökéletes tölcsér" egy cseh lövedékből
fotó: Volodimir Schetinin
Scsetinin azt is megjegyezte, hogy az ukrán jogszabályok lehetővé teszik a fegyverekre vonatkozó magas szovjet és NATO minőségi szabványok megkerülését, ami a lőszerek bármilyen gyártását profanizálássá teszi.
Milyen lőszereket gyárt az Ukroboronprom?
Olekszij Reznyikov védelmi miniszter november 4-i tájékoztatóján elmondta, hogy az Ukroboronprom megkezdte a 152 mm-es és 122 mm-es tüzérségi lőszerek sorozatgyártását. És ez nem az összes kaliber, amelyet a konszern most már képes előállítani.
Az Ukroboronprom projektvezetője, Oleh Boldyrev szerint október végére a konszern több ezer "szovjet" kaliberű lövedéket gyártott. Mostanra kiderült, hogy az állami vállalatok elérték a sorozatgyártási kapacitást, azaz havonta több mint 1000 lőszert szállítanak a fegyveres erőknek.
Maga a tény, hogy a háború alatt gyorsan megindult a lövedékek sorozatgyártása, ismét azt jelzi, hogy Ukrajnának korábban is volt ilyen lehetősége, de nem nagyon éltek vele.
A gyártást Ukrajnán belül sikerült létrehozni, de a rakétatámadások miatt szét kellett szórni az egész területen, ami a lőszereket drágábbá teszi az analógoknál, és befolyásolja a gyártás mennyiségét.
Az Ukroboronprom nem képes egyedül biztosítani a teljes termelési ciklust, ezért a folyamatba ukrajnai és partnerországok szakosodott vállalkozásait vonja be.
A nyílt forrásokat elemezve Volodimir Schetinin észrevette, hogy az Ukroboronprom új lőszerei nem hasonlítanak az európai szakosodott vonalakon gyártottakhoz. Ukrajna soha nem rendelkezett a modern szabványoknak megfelelő high-tech berendezésekkel a lövedékek gyártásához, ezért kérdéses a végtermék minősége - biztonsága és harci műveletekre való alkalmassága.
Az "Ukroboronprom" azt válaszolta, hogy a lőszerek sikeresen átmentek minden vizsgálaton, és a frontról nem érkezett panasz a termékeikkel kapcsolatban.
A lövedék pontos jellemzőiről a háború miatt nem nyilvánosak az információk. Ezért lehetetlen felmérni, hogy mennyire célszerű pénzt fektetni e lőszerek gyártásába. Ezt a fegyveres erők igényei alapján kell meghatározni, amelyeket csak a vezérkar és a védelmi minisztérium ismer.
Az Ukroboronprom termelése önmagában nem lesz képes nagymértékben befolyásolni a front helyzetét, mert Ukrajnának naponta többször annyi "szovjet" kaliberű lövedékre van szüksége, mint amennyit a konszern szállít. Ez a termelés azonban számos más, a fegyveres erők ellátására irányuló programot egészít ki, amelyekben más országok is részt vesznek.
A jövőben a vállalat a termelés növelését tervezi. Az EP szerint az Ukroboronprom a saját gyártása mellett a partnerországokkal közösen, azok gyártósorainak felhasználásával is gyárt lőszereket. A közösen gyártott lövedékek első tételét az év végéig kell leszállítani a fegyveres erőknek.
A lőszergyártás kérdését már régóta "későbbre" halasztották, így Ukrajna kénytelen már most minden rendelkezésre álló eszközzel felkészülni egy elhúzódó háborúra.
Почему Минобороны не может отказаться от “советских” калибров, как “Укроборонпром” тайно наладил производство снарядов и почему этого не сделали за восемь лет войны? (укр)
www.epravda.com.ua