Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

Törölt tag 1586

Guest
<blockquote rel="rudi"><blockquote rel="szuvorov">
</blockquote>

Fékezés nem kell. A projekt "csak" arról szól, hogy párszáz nanohajót elindítanak a Proxima Centauri felé, azok 60000 km/s sebességgel végigszáguldanak a csillagrendszeren...

A Voyagerrel tudtommal a kevés energia miatt nehéz a kommunikáció...</blockquote>

A cikk a projekt előtt álló legnagyobb megoldandó feladatként ír a fékezésről, vagyis szertnék lefékezni valahogy a "kütyüket"...

A Voyegereknek a rádioizotópos termoelektromos elelmei még mindig + 250 W elektromos energiát szolgáltatnak vagyis energiája még van és még lesz is évekig...
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
<blockquote rel="blitzkrieg"><blockquote rel="rudi"><blockquote rel="szuvorov">
</blockquote>

Fékezés nem kell. A projekt "csak" arról szól, hogy párszáz nanohajót elindítanak a Proxima Centauri felé, azok 60000 km/s sebességgel végigszáguldanak a csillagrendszeren...

A Voyagerrel tudtommal a kevés energia miatt nehéz a kommunikáció...</blockquote>

A cikk a projekt előtt álló legnagyobb megoldandó feladatként ír a fékezésről, vagyis szertnék lefékezni valahogy a "kütyüket"...

A Voyegereknek a rádioizotópos termoelektromos elelmei még mindig + 250 W elektromos energiát szolgáltatnak vagyis energiája még van és még lesz is évekig...</blockquote>

Erről a cikkről van szó?
origo.hu/tudomany/20160412-alpha-centauri-nanohajo-lezersugar-breakthrough-starshot-csillagaszat-urkutatas-stephen.html

Ebben ezt írják:
"Az alfa Centauri elérése után a nanohajók visszasugároznák az általuk rögzített adatokat a Földre, majd tovább sodródnának a mélyűr felé, kommunikációs távolságon kívül. "

Voyager: hát akkor passz, nem értek hozzá, csak a SETI miatt gondoltam azt, hogy a rádióhullámok messze "elhallatszanak" a világűrbe. Egyszer olvastam egy cikket, amiben írták, hogy már akár 100 fényévre is eljuthattak a földi jelek az űrben és mások tudhatnak rólunk.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 750
28 590
113
Pár fotóriport a Keleti Űrrepülőtérről és környékéről:
http://smitsmitty.livejournal.com/214820.html
http://smitsmitty.livejournal.com/212828.html
http://smitsmitty.livejournal.com/212512.html
http://smitsmitty.livejournal.com/212240.html
http://smitsmitty.livejournal.com/212221.html
http://smitsmitty.livejournal.com/211737.html
 

jani2

Active Member
2013. február 11.
1 039
1
38
<blockquote rel="jani2"><blockquote rel="Mackensen">Ha megoldják, hogy hajóról is indítság és egy másik hajón szálljon le, akkor pont az egyenítőről is indíthatnák. Még több üzemanyagot spórolnának ezzel.
Energia szempontjából nagyszerű lenne, csak szólni kéne az óceánnak, hogy legyen csendes. :)

Szerintem azért használtak úszó platformot, hogy ne kelljen környezetszennyezési díjat, vagy tűzoltókat fizetni, ha nem jön össze a leszállás.
</blockquote>

Energia szempontjából az egyenlítőről történő indítás a legelőnyösebb, nem a tenger miatt. Többek közt azért építették Francia Guineába az űrkikötőt, nem csak azért mert alacsonyabb a népsűrűség.</blockquote>
Köszi a választ. :)

Azzal tisztában vagyok, hogy milyen fontos energetikailag hogy az űrhajó minél távolabbról induljon a Föld tengelytől.

Egyébként, meg másról írtam úszóplatformilag. :)
 

jani2

Active Member
2013. február 11.
1 039
1
38
A Kentaurusz csillagkép a Föld déli feléről figyelhető meg a legjobban. Legyen már egy csillagtérképünk is. :)
Centaurus-constellation-map.gif


Jelenleg a Proxima Centauri nevű vörös törpecsillag van hozzánk legközelebb.

Mint írtam korábban, Kentaurusz csillagképnek a görög alfával jelölt objektuma hármas rendszer. A és B csillag, valamint a Proxima. Jelenleg a Proxima Centauri nevű vörös törpecsillag van hozzánk legközelebb.
schema.png


Ezek egymás körül és a közös tömegközéppontjuk körül is keringenek, bonyolult pályákon.

Nem látok esélyt arra, hogy olyan élet hordozására alkalmas bolygó nagyon hosszú ideig stabil, meghatározott pályán keringhessen ebben a rendszerben, hogy az élet kialakulhasson rajta.

<i>Ennek értelmében véleményem szerint az egész projekt népetetés, gyors hírnév és pénzszerzés. </i>

Na ehhez kell érteni. :)
 

jani2

Active Member
2013. február 11.
1 039
1
38
"Az első ember, aki a maga fizikai mivoltában is el tudott emelkedni a Földtől, azaz kilépett a világűrbe, 55 évvel ezelőtt 1961. április 12-én Jurij Alekszejevics Gagarin szovjet űrhajós volt. "
http://manda.blog.hu/2016/04/12/jurij_gagarin_az_elso
 

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 464
142
63
<blockquote rel="rudi"><blockquote rel="blitzkrieg"><blockquote rel="rudi"><blockquote rel="szuvorov">
</blockquote>

Fékezés nem kell. A projekt "csak" arról szól, hogy párszáz nanohajót elindítanak a Proxima Centauri felé, azok 60000 km/s sebességgel végigszáguldanak a csillagrendszeren...

A Voyagerrel tudtommal a kevés energia miatt nehéz a kommunikáció...</blockquote>

A cikk a projekt előtt álló legnagyobb megoldandó feladatként ír a fékezésről, vagyis szertnék lefékezni valahogy a "kütyüket"...

A Voyegereknek a rádioizotópos termoelektromos elelmei még mindig + 250 W elektromos energiát szolgáltatnak vagyis energiája még van és még lesz is évekig...</blockquote>

Erről a cikkről van szó?
origo.hu/tudomany/20160412-alpha-centauri-nanohajo-lezersugar-breakthrough-starshot-csillagaszat-urkutatas-stephen.html

Ebben ezt írják:
"Az alfa Centauri elérése után a nanohajók visszasugároznák az általuk rögzített adatokat a Földre, majd tovább sodródnának a mélyűr felé, kommunikációs távolságon kívül. "

Voyager: hát akkor passz, nem értek hozzá, csak a SETI miatt gondoltam azt, hogy a rádióhullámok messze "elhallatszanak" a világűrbe. Egyszer olvastam egy cikket, amiben írták, hogy már akár 100 fényévre is eljuthattak a földi jelek az űrben és mások tudhatnak rólunk. </blockquote>

Jelenleg 96 fényév sugarú az a buborék tudomásom szerint, amit az emberi tevékenység rádióhullámok kibocsátásával létrehozott a galaxisban.

1920-tól kezdődött a rövidhullámú rádiójelek sugárzása, amit átenged a földi légkör.
 

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 464
142
63
<blockquote rel="Mackensen"><blockquote rel="jani2"><blockquote rel="Mackensen">Ha megoldják, hogy hajóról is indítság és egy másik hajón szálljon le, akkor pont az egyenítőről is indíthatnák. Még több üzemanyagot spórolnának ezzel.
Energia szempontjából nagyszerű lenne, csak szólni kéne az óceánnak, hogy legyen csendes. :)

Szerintem azért használtak úszó platformot, hogy ne kelljen környezetszennyezési díjat, vagy tűzoltókat fizetni, ha nem jön össze a leszállás.
</blockquote>

Energia szempontjából az egyenlítőről történő indítás a legelőnyösebb, nem a tenger miatt. Többek közt azért építették Francia Guineába az űrkikötőt, nem csak azért mert alacsonyabb a népsűrűség.</blockquote>
Köszi a választ. :)

Azzal tisztában vagyok, hogy milyen fontos energetikailag hogy az űrhajó minél távolabbról induljon a Föld tengelytől.

Egyébként, meg másról írtam úszóplatformilag. :)

</blockquote>

A föld kerületi sebessége segít valamit.

Az olaszoknak is volt egy jó ötletük évtizedekkel ezelőtt, egy tengeri fúrótornyot alakítottak át rakéta indítóhellyé. Az is az egyenlítőn volt Afrika partjainál.

https://en.wikipedia.org/wiki/Broglio_Space_Centre
 

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 464
142
63
<blockquote rel="jani2"><blockquote rel="Mackensen">Ha megoldják, hogy hajóról is indítság és egy másik hajón szálljon le, akkor pont az egyenítőről is indíthatnák. Még több üzemanyagot spórolnának ezzel.
Energia szempontjából nagyszerű lenne, csak szólni kéne az óceánnak, hogy legyen csendes. :)

Szerintem azért használtak úszó platformot, hogy ne kelljen környezetszennyezési díjat, vagy tűzoltókat fizetni, ha nem jön össze a leszállás.
</blockquote>

Energia szempontjából az egyenlítőről történő indítás a legelőnyösebb, nem a tenger miatt. Többek közt azért építették Francia Guineába az űrkikötőt, nem csak azért mert alacsonyabb a népsűrűség.</blockquote>

Mondjuk az sem elhanyagolható ok, hogy a franciákat kizavarták Algériából így ott kellett hagyniuk Hammaguirt.
 
M

molnibalage

Guest
Hawking erösen celebesedik (vagy epul lefele a betegsege kapcsan) es mintha egyre több lenne körulötte a mediafelhajtas. Korabban biztosan topkoponya volt, de ujabban a robotok fellazadasaval riogato es hasonlo bulvarmelysegu, tul gyakori mediaszerepleseivel szepen epiti le a mitoszt maga körul. Nemreg meg eppen azt mondta erös bulvarszinten, hogy maradjunk csendben, mert nem biztos az idegenek joindulataban. Most meg akkor megis oda kene menni, es ne maradjunk csendben? :)
Egyre nagyobb ketkedessel nyitok mar meg minden cikket, aminek a felkonfjaban ra hivatkoznak.
Lehet, hogy asztrofizika terén nagy koponya, de más téren félelmetesen megmosolyogtató butaságokra volt képes.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Hawking celeb elsosorban, akarcsak Neil deGrasse Tyson vagy itthon Mero Laszlo.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Jani: élet szerintem is szinte biztosan nincs ott, de attól még érdekes lehet odamenni. A Holdra sem az élet keresése miatt mentek.
Láthatnánk közelről, milyen egy 3 csillagos rendszer.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
<blockquote rel="blitzkrieg"><blockquote rel="rudi"><blockquote rel="blitzkrieg"><blockquote rel="rudi"><blockquote rel="szuvorov">
</blockquote>

Fékezés nem kell. A projekt "csak" arról szól, hogy párszáz nanohajót elindítanak a Proxima Centauri felé, azok 60000 km/s sebességgel végigszáguldanak a csillagrendszeren...

A Voyagerrel tudtommal a kevés energia miatt nehéz a kommunikáció...</blockquote>

A cikk a projekt előtt álló legnagyobb megoldandó feladatként ír a fékezésről, vagyis szertnék lefékezni valahogy a "kütyüket"...

A Voyegereknek a rádioizotópos termoelektromos elelmei még mindig + 250 W elektromos energiát szolgáltatnak vagyis energiája még van és még lesz is évekig...</blockquote>

Erről a cikkről van szó?
origo.hu/tudomany/20160412-alpha-centauri-nanohajo-lezersugar-breakthrough-starshot-csillagaszat-urkutatas-stephen.html

Ebben ezt írják:
"Az alfa Centauri elérése után a nanohajók visszasugároznák az általuk rögzített adatokat a Földre, majd tovább sodródnának a mélyűr felé, kommunikációs távolságon kívül. "

Voyager: hát akkor passz, nem értek hozzá, csak a SETI miatt gondoltam azt, hogy a rádióhullámok messze "elhallatszanak" a világűrbe. Egyszer olvastam egy cikket, amiben írták, hogy már akár 100 fényévre is eljuthattak a földi jelek az űrben és mások tudhatnak rólunk. </blockquote>

Jelenleg 96 fényév sugarú az a buborék tudomásom szerint, amit az emberi tevékenység rádióhullámok kibocsátásával létrehozott a galaxisban.

1920-tól kezdődött a rövidhullámú rádiójelek sugárzása, amit átenged a földi légkör.</blockquote>

Akkor elég jól emlékeztem.
Kérdés, hogy mennyire lehet még megfejteni az ilyen messzire jutott jelet. Ha fogja azt valaki 4,5 fényévre, akkor megfejthető-e még?
 

formosa

Member
2015. május 18.
427
2
18
Kérdezd meg a Hawkingtól. Ja, és az alapproblémát is: Hogy a lézerrel felgyorsított űrszerkezetet hogyan fogják lelassítani?
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Kérdezd meg a Hawkingtól. Ja, és az alapproblémát is: Hogy a lézerrel felgyorsított űrszerkezetet hogyan fogják lelassítani?

Ok, tudod a telefonszámát? :)
Nem akarják lelassítani. Csak átszáguld a Proxima Centauri rendszeren, nem "áll" meg ott.
 

formosa

Member
2015. május 18.
427
2
18
Ha átszáguld, kevesebb idő marad a kutatásra, mert nem tud az egyik csillag, vagy /ha van/ bolygó körüli pályára állni. Abban meg egyetértünk, hogy ott szinte biztos nem fog életre alkalmas bolygót találni. /Nem véletlen, hogy eddig sem ott keresték őket./

Az viszont lézer energiájától is függ, hogy meddig tart a gyorsítás, tehát meddig kell rajta tartani a sugarat.

Szerintem Hawking nem "celebesedik". De azt pl. érezheti, hogy neki már nem lehet sok hátra az életből, ezért jött elő egy nagyobb bejelentéssel.