Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 769
113
Teszek én is egy hajtómű teszteléses videót
https://youtu.be/LWqivudPZhU
 

Capslock

Member
2010. december 30.
579
2
18
Ha átszáguld, kevesebb idő marad a kutatásra, mert nem tud az egyik csillag, vagy /ha van/ bolygó körüli pályára állni.

Ez a dolognak csak a kisebb baja. De itt az alapsztori szerint kb mobiltelefon meretu "nanoszondak" fognak utazni, igaz, azokbol talan eleg sok. De mit tud csinalni egy ilyen nanoszonda ekkora sebessegnel, grammokban merhetö tudomanyos muszerkapacitassal, meg mondjuk egy mobiltelefonokra emlkeztetö fenykepezögeppel? Valoszinuleg semmi erdemlegeset, amit radiokapcsolat hijan amugy se tud visszakuldeni, szoval kb mindegy is az egesz.
De itt van pl az egyes szondak energiaellatasa sok-sok even keresztul. Napelemre nem lehet alapozni, maradnak a radioizotopos termoelektromos generatoros megoldasok, de az meg önmagaban buktatja a szondak tervezett nanomeretet.

Raadasul az se mindegy, hol epitik fel a lezerallomast, es pont mikor inditjak az akciot, mert a Föld forgasa miatt valoszinuleg, nem is tudjak folyamatosan megvilagitani (gyorsitani) lezerrel a szondat az ut soran, igy a szamolt utazasi idök is bukosak lehetnek.

Blöff ez a terv, barki elöallhatok ilyen koncepcioval, es az utokorra hagyom, hogy a reszleteken gondolkozzon. Hawkingot a neve miatt meghallgatta a media, ennyi a plusz az eseteben. Az orosz ficko 100 millioja meg nem rossz penz, de ha ugy nezzuk, hogy egy sima ut az ISS-re (400km) egy urhajos szamara is 50 millio dollar reg meglevö technikaval, akkor meg valojaban nevetseges apropenz a 100m egy ilyen akciohoz, amihez jelenleg semmi sincs meg.
 

jani2

Active Member
2013. február 11.
999
1
38
Jani: élet szerintem is szinte biztosan nincs ott, de attól még érdekes lehet odamenni. A Holdra sem az élet keresése miatt mentek.
Láthatnánk közelről, milyen egy 3 csillagos rendszer.
Tényleg jó lenne látni, hogy hogy néz ki a szomszéd. Hátha ott is van Vénusz. :)
Na, menjünk. :))

<i>(Továbbra is azt állítom, hogy hírnévkeltés, pénz elnyelés a cél. )</i>

A jelek visszajuttatásához annyit, hogy a világegyetemben jó néhány objektum van, amely nem kis teljesítménnyel sugároz, minden hullámhosszon. Na ebből kellene kiszűrni a visszaküldött jeleket.

Lehet, hogy a nano-kat össze lehetne kötni szoftveresen, interferométerként (?) (http://www.konkoly.hu/staff/mosoni/if.html). Legfeljebb, az elcseszett szoftver update esetleg gondot okozhat. :D



Jelenleg a Naprendszeren belül a Plútó távolságából is nem egyszerű a jeleket fogadni.

Legyen néhány számadat, hogy milyen távolságot kellene legyőzni a jel fogadása érdekében.

Föld–Hold 1,3 fénymásodperc
Nap–Föld 8,3 fényperc
Nap–Plutó 5,5 fényóra
A Naprendszerhez legközelebbi csillag (Proxima Centauri) 4,24 fényév.
 

jani2

Active Member
2013. február 11.
999
1
38
A valóság talaján állva fényképezzünk az Űrállomásról.

iss_photogear.jpg


http://digiretus.blog.hu/2016/04/14/ezzel_fenykepeznek_az_urhajosok
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 780
18 056
113
a világűr sajnos nem annyira "üres", mint amennyire szeretnék. Volt anno az SDI - a lézer résszel emlékeim szerint nem értek el sok mindent. (pedig ott még az atomrobbanást követő röntgensugárzást is körbejárták, állítólag sikertelenül...)

A lézereknél visszatérő sláger az üveg gyártása és hűtése. A földi légkört is át kell lőni, vagy majd űrhajón állítja elő az a rengeteg teljesítmény, ami ehhez kellene? A BME-n az egyik tantárgy keretében számolgattunk ilyeneket (15 méteres tükör jött ki, stb.)

Én azt a verziót kaptam, hogy részecskenyalábbal nyírjuk ki a műholdat. Egy részecskegyorsítót számoltam ki. A számolás visszafelé indult, vagyis a céltárgyon mekkora hőteljesítmény kell, majd felvettem egy átlagos légkört (por, összetétel), és számoltam a részecskegyorsító energiáját. A fő gond a Föld mágneses mezejének eltérítő hatása volt. Elkezdtem számolni azt is, ha ez műholdon lenne, viszont akkora műholdat még az oroszok sem terveztek :))) A sugárvédelmet sajna nem lehetett lespórolni, mivel a rendszer működés közben kiütötte volna saját magát. Az energiát szolgáltató rendszert megsaccoltam thermoelektromos, thermoionos rendszerben - csak a vicc kedvéért.

Végül is vagy 5 előadás alatt veséztük ki ezt a témát.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 830
33
38
Nézzünk szét:

Az ismert Univerzum

https://youtu.be/17jymDn0W6U

Nem semmi kis nullák vagyunk.

A naprendszerünk mozgása, ami kicsi hiba a modellben, hogy nem egyenes vonalban haladunk előre, a többi stimmel:
https://www.youtube.com/watch?v=QuMydfLwgfk
 

jani2

Active Member
2013. február 11.
999
1
38
<blockquote rel="jani2">Nézzünk szét:

Az ismert Univerzum

youtu.be/17jymDn0W6U

Nem semmi kis nullák vagyunk.

A naprendszerünk mozgása, ami kicsi hiba a modellben, hogy nem egyenes vonalban haladunk előre, a többi stimmel:
www.youtube.com/watch?v=QuMydfLwgfk</blockquote>
Na igen, a sápatag és ahol él nagyon kis térrész foglal el a Világegyetemben. Most_még. :))

A Naprendszerünkben a bolygók és a betévedő üstökösök mozgását korrektnek nevezném, azzal, hogy a bolygók Naphoz képesti távolsága az ábrázolhatóság érdekében nem méretarányos. A Napunk kering a Tejútrendszer tömegközéppontja körül, és a körülötte közel egy síkben keringő bolygók valóságban spirális pályán haladnak előre égi útjuk során.

A videóban a hatásvadász elemek (más spirális struktúra idehozása) nem annyira tetszenek. Maga a mozgás rész más videóban is fellelhető.

Pl . Az alábbinál 2:40-től jobban látható a Nap és a bolygó mozgás, az előzőből a lényeget kivágták. :)

https://youtu.be/AR1ni-VwzbM

Ennél is a címet el lehet felejteni. :D
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 830
33
38
<b>Üdv Jani2!</b>

A spiritualitás nem hatásvadászat!
Egy dologra felhívnám a figyelmet, mégpedig arra, hogy minden tudományunk alapja a filozófia! A filozófiáink alapján alkotunk modelleket és ezekre a modellekre építve próbáljuk lekövetni több kevesebb sikerrel a valóságot, vagyis azt, amit a valóságból képesek vagyunk érzékelni.
A matematikánk is axiómákra épül, minden fizikai világképünk és egyenletünk szintén modellekre van ráhúzva, de senki se felejtse: a valóság mindig pontosabb, mint a mi matekunk és fizikánk!
A filozófiai alapokon nyugvó modelljeink mellé a megtapasztalás jön még, mint visszaigazolás és innentől kezdve pedig van létjogosultsága a spiritualitásnak is, pláne, ha egyeznek az alapelvek és a természet az orrunk előtt ezt nap, mint nap be is mutatja.
A tudományaink és az okosságunk ott siklik félre, hogy elveszünk a részletek részleteibe és nem akarjuk/merjük látni a komplex egészet.

Üdv:M
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 520
5 757
113
origo.hu/tudomany/20160417-kepler-urtavcso-bolygok-csillagok-gravitacios-hatas.html

"A Kepler-űrtávcső segítségével számtalan exobolygójelöltet sikerült azonosítani, több mint ezer esetében nyert megerősítést a felfedezés. Azonban a leggyakoribb exobolygó-kutatási módszerek főként a csillagukhoz közeli égitesteket tudták azonosítani, míg a távolabbi pályákon keringő vagy éppen csillag nélkül a galaxisban vándorló exobolygók rejtve maradtak előlünk. Ezen sötét világok felfedezésére irányulna a Kepler-űrtávcső következő kutatási programja, amely a következő hónapokban zajlana. Sajnos a legfrissebb hírek arról árulkodnak, hogy az űrtávcsőn valamiféle meghibásodás történhetett, így kérdéses az új kutatási program elindulása is."
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Rossz hír a Mars terraformálásában hívőknek.
A MAVEN szonda mérési eredményei alátámasztják azt a korábbi hipotézist hogy a Mars atmoszféráját - mágneses mező hiányában - a napszél egyszerűen "elfújja".

Code:
https://www.youtube.com/watch?v=5V49yL4pe2E
 

jani2

Active Member
2013. február 11.
999
1
38
<b>Üdv Jani2!</b>

A spiritualitás nem hatásvadászat!
Egy dologra felhívnám a figyelmet, mégpedig arra, hogy minden tudományunk alapja a filozófia! A filozófiáink alapján alkotunk modelleket és ezekre a modellekre építve próbáljuk lekövetni több kevesebb sikerrel a valóságot, vagyis azt, amit a valóságból képesek vagyunk érzékelni.
A matematikánk is axiómákra épül, minden fizikai világképünk és egyenletünk szintén modellekre van ráhúzva, de senki se felejtse: a valóság mindig pontosabb, mint a mi matekunk és fizikánk!
A filozófiai alapokon nyugvó modelljeink mellé a megtapasztalás jön még, mint visszaigazolás és innentől kezdve pedig van létjogosultsága a spiritualitásnak is, pláne, ha egyeznek az alapelvek és a természet az orrunk előtt ezt nap, mint nap be is mutatja.
A tudományaink és az okosságunk ott siklik félre, hogy elveszünk a részletek részleteibe és nem akarjuk/merjük látni a komplex egészet.

Üdv:M
Szia!

Csak tologatom a választ. :)

A szigorlaton 3-at kaptam filozófiából. :)

(Nehogy nagyképűsködésnek hasson, egy délutánom volt felkészülni az anyagból, mert más - számomra fontosabb tantárgyakra tanultam. )

A filozófia veszélyes fegyver. Csak példa rá. Teljesen világosan ki tudták számomra mutatni, hogy a margarin a jó, más nem. Sajnos nem sokkal rá az lett kimutatva, hogy zsír a jó, a margarin életveszélyes.
Jelenleg éhezek. :D
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 769
113
China Develops Its First Space 3D Printer
https://youtu.be/lgT3DaUiP2Y
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 787
86 017
113
Vosztocsnijban minden készen áll az elso hordozorakéta indítására,
A Szojuz-2.1a már az indítóálláson van. Az elso start április 27.-én esedékes .
dc5117198ea66b6388d63de6abc91cf2.png
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 830
33
38
<b>Jani2</b>
Nincs ezzel gond, csak sokan elfelejtik (eszükbe sem jut) hogy a nagybetűs tudományunk alapja csupa elvi modell és axióma + valamilyen szintű tapasztalati visszaigazolás.
Ettől függetlenül pl. a fizikai egyenleteink és modelljeink csak közelítik a valóságot, de semmiképpen sem 100%-ban fedik le.
A természet nem téved, aki téved, azok mi vagyunk és a tudományunk.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 787
86 017
113
Vosztocsnijban minden készen áll az elso hordozorakéta indítására,
A Szojuz-2.1a már az indítóálláson van. Az elso start április 27.-én esedékes .
dc5117198ea66b6388d63de6abc91cf2.png

https://www.youtube.com/watch?v=G24bXgno1Xw