Fulcrum11: A Spirit és az Opportunity is 7-7 hónap alatt érte el a Marsot. Volt olyan orosz űrhajós, aki 437 töltött egyhuzamban az űrben, de olyan is van, aki összesen 800 napot volt fent 6 utazás alatt. Szóval az utazás hossza nem olyan nagy gond.
A legnagyobb probléma a sugárzás dózis, az oroszok ugye LEO pályán töltötték azt az egy évet, ott még véd a Föld mágneses mezeje. Abban igazad van, hogy a nagyobb egészségügyi problémákat megoldották az ISS-en. (csontritkulás, izomveszteség)
A kolonizálás nem ugyanaz, mint a terraformálás szerintem
Amit írsz, egyfajta ISS-szerűen rotált jelenlétet létrehozni föld(mars)alatti lakásokkal nem túl nehéz, csak előre oda kell vinni egy csomó kiszolgáló egységet és épületnek való alapanyagot. A talajban és a légkörben is van víz, abból lehet oxigént, máshonnan metánból rakétaüza.-t gyártani stb. Aztán már csak valami kellően ellenálló növényeket kell találni
A terraformálás viszont tényleg évszázadokba telik, ha sikerül egyáltalán. A napszél jó kérdés, elvileg 100 g/s az erózió, ami tényleg durva. (8.6 tonna gáz naponta, ha jól számoltam)
Egyébként van egy gyors megoldás a légkör javítására, fel kell robbantani a Marson a sarki jégsapkákat atombombával, az elég lesz egy ideig
http://www.theverge.com/2015/10/2/9441029/elon-musk-mars-nuclear-bomb-colbert-interview-explained
http://index.hu/tudomany/2015/10/03/elon_musk_nem_is_a_marsot_bombazna/