Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 903
58 145
113
Amennyire én tudom a Mars kolonizálása nem lehetséges. Mert ha ki is alakulna légkör azt a naptevékenység "elfújná", mivel nincs a bolygónak olyan mágneses védőmezeje, mint a földnek.
Ennél 100 szor egyszerűbb "megmenteni" a földet saját magunktól :)
 

yrkon

Well-Known Member
2012. február 24.
790
2 040
93
Szvsz a kolonizálás lehetséges: kupolavárosokkal, akár a Mars saját anyagából. Ilyet akarnak a Holdon is csinálni a közeljövőben, 3D nyomtatással. Ha elég vastag a fal, megvéd minden sugárzástól.

link:
http://www.space.com/32375-international-moon-village-is-way-to-go-according-to-european-space-agency-video.html
 

yrkon

Well-Known Member
2012. február 24.
790
2 040
93
Lemaradt: a terraformálás nem lehetséges a jelenlegi technológiákkal (valamiféle növénytelepítés, légkörátalakítás)
 

yrkon

Well-Known Member
2012. február 24.
790
2 040
93
Most már tényleg befogom :)
fulcrum11: ezzel gyorsabban oda lehet érni, elég jól haladnak vele:
https://en.wikipedia.org/wiki/Variable_Specific_Impulse_Magnetoplasma_Rocket
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Amennyire én tudom a Mars kolonizálása nem lehetséges. Mert ha ki is alakulna légkör azt a naptevékenység "elfújná", mivel nincs a bolygónak olyan mágneses védőmezeje, mint a földnek.
Ennél 100 szor egyszerűbb "megmenteni" a földet saját magunktól :)

Ha nem fújná el a napszél a légkört, akkor sem tudnánk kolonizálni. Még ha lennének is óriási űrhajóink, akkor is lehetetlen feladat lenne belátható időn belül kialakítani a légkört.
Érdekesen hangzik amikor mondják tudósok, hogy algákat lehetne rá telepíteni, vagy aszteroidákat rázúdítani, de bármilyen módszerrel több ezer, ha nem több millió évbe telne, míg kialakulna a légkör.
Ki az, aki annyi időre leköti a pénzét?
Bázisokat (esetleg üvekupola alatti városokat) a Marson el tudok képzelni, de semmi komolyabbat.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Fulcrum11: A Spirit és az Opportunity is 7-7 hónap alatt érte el a Marsot. Volt olyan orosz űrhajós, aki 437 töltött egyhuzamban az űrben, de olyan is van, aki összesen 800 napot volt fent 6 utazás alatt. Szóval az utazás hossza nem olyan nagy gond.
 

fulcrum11

Well-Known Member
2015. április 17.
246
293
63
Fulcrum11: A Spirit és az Opportunity is 7-7 hónap alatt érte el a Marsot. Volt olyan orosz űrhajós, aki 437 töltött egyhuzamban az űrben, de olyan is van, aki összesen 800 napot volt fent 6 utazás alatt. Szóval az utazás hossza nem olyan nagy gond.

A legnagyobb probléma a sugárzás dózis, az oroszok ugye LEO pályán töltötték azt az egy évet, ott még véd a Föld mágneses mezeje. Abban igazad van, hogy a nagyobb egészségügyi problémákat megoldották az ISS-en. (csontritkulás, izomveszteség)

A kolonizálás nem ugyanaz, mint a terraformálás szerintem :) Amit írsz, egyfajta ISS-szerűen rotált jelenlétet létrehozni föld(mars)alatti lakásokkal nem túl nehéz, csak előre oda kell vinni egy csomó kiszolgáló egységet és épületnek való alapanyagot. A talajban és a légkörben is van víz, abból lehet oxigént, máshonnan metánból rakétaüza.-t gyártani stb. Aztán már csak valami kellően ellenálló növényeket kell találni :) A terraformálás viszont tényleg évszázadokba telik, ha sikerül egyáltalán. A napszél jó kérdés, elvileg 100 g/s az erózió, ami tényleg durva. (8.6 tonna gáz naponta, ha jól számoltam)
Egyébként van egy gyors megoldás a légkör javítására, fel kell robbantani a Marson a sarki jégsapkákat atombombával, az elég lesz egy ideig :)
http://www.theverge.com/2015/10/2/9441029/elon-musk-mars-nuclear-bomb-colbert-interview-explained
http://index.hu/tudomany/2015/10/03/elon_musk_nem_is_a_marsot_bombazna/
 

jani2

Active Member
2013. február 11.
1 039
1
38
Beálltatok egy sémába, amit "fulcrum11 " feldobott.

Csak annyit tennék hozzá, ha nincs megfelelően kezelhető és kellően nagy kapacitású energiakibocsátó gépezet, amivel a célhelyen (Hold, Mars, Proxima Centauri, ... M51 = NGC 5194 ... ) a létfeltételek háttérét biztosítani lehet, akkor addig várni kell.

Lehet, hogy ez már nagyon is készül?
Boki említett valamit ...

:)
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 756
2 624
113
Ha már mars kolonozációs víziok, akkor egy videó klipet beteszek ide. :)
https://www.youtube.com/watch?v=WjNssEVlB6M
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 756
2 624
113
Minden képen egy atomreaktorra lesz szükségünk odafent. Én már egy pár száz kilowattosnak is örülnék, de az igazi a MW kategória lenne, „mert ha áram van minden van” népi bölcsességet idézve.
Ha már van elegendő kakaónk, akkor már egy elektromágneses védőpajzs kivitelezhető lenne, és persze egy VASMIR hajtóművel megspékelve, kész is vagyunk a naprendszeren belüli utazásokra.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 872
47 476
113
Mennyit hallottam életemben már ezt az "ha áram van, minden van" szöveget :p. Nagyjából egyet is értek vele, s elég sok olyan technológia van fejlesztés alatt, amelyek ha beérnek, a Mars reálisan elérhetővé válna számunkra. Lehet hogy optimista vagyok, de egy emberes MARS utazás, HA LESZ RÁ SZÁNDÉK, még a mi életünkben teljesen reális, tehát 20-30 éven belül, szerintem.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Minden képen egy atomreaktorra lesz szükségünk odafent. Én már egy pár száz kilowattosnak is örülnék, de az igazi a MW kategória lenne, „mert ha áram van minden van” népi bölcsességet idézve.
Ha már van elegendő kakaónk, akkor már egy elektromágneses védőpajzs kivitelezhető lenne, és persze egy VASMIR hajtóművel megspékelve, kész is vagyunk a naprendszeren belüli utazásokra.

Hát ez a VASMIR igencsak gyenge tolóerejű lesz. A tervek szerint 5 N lesz a maximális tolóereje. Ok, hogy akár 300 km/s maximális sebességre képes, de egy komolyabb szállítmánnyal mennyi idő alatt gyorsul fel ennyire?
Persze a mostani ionhajtóművekhez képest szép előrelépés ez is.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 130
82 908
113
Nem jott ossze a ma reggeli elso Szojuz-2.1a indítás Vosztocsnijban, pedig maga V.V.P. is megérkezett az éjjel, hogy személyesen is ott legyen az elso Szojuz indításnál. A start elott 1,5 perccel az automatikus ellenorzo rendszer muszaki hiba miatt leálította az indítási folyamatot. A hiba kijavításán dolgoznak és holnap reggelre van kituzve az új indítás. Addig Putyin is ott marad.
 
M

molnibalage

Guest
Ha átszáguld, kevesebb idő marad a kutatásra, mert nem tud az egyik csillag, vagy /ha van/ bolygó körüli pályára állni. Abban meg egyetértünk, hogy ott szinte biztos nem fog életre alkalmas bolygót találni. /Nem véletlen, hogy eddig sem ott keresték őket./

Az viszont lézer energiájától is függ, hogy meddig tart a gyorsítás, tehát meddig kell rajta tartani a sugarat.

Szerintem Hawking nem "celebesedik". De azt pl. érezheti, hogy neki már nem lehet sok hátra az életből, ezért jött elő egy nagyobb bejelentéssel.

A New Horizons sem lassított és olyan adatokat és képeket küldött vissza a Plútórol, hogy azon összefosta magát a tudományos közösség. Teljesen más a Plutó, mint amire számítottak.

Egy másik csillag környezetse során ennyire közelről végzett mérések, még ha rövid ideig is tartanának, akkor is a fél lelki üdvét odaadná érte minden csillagász.

Számomra az nem világos, hogy ha a Pluto tájáról olyan sávszélen jön az adat, ahogy, akkor fényév távolsából mit tudnánk venni? 1 bit/sec-el jönne az adat?
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Jo sokat irtatok, amig nem voltam.

Kozmikus sugarzas problemaja: a legtobb urhajos kb. le se tojna a 10%-kal nagyobb rak-kockazatot, ha ezzel "halhatatlanna" tenne magat mint elso Mars-utazo. Ezzel egyutt az utazas sebessege lenyeges, a sulytalansag okozta problemak eseteben szinten.

Aram van=minden van. Tulajdonkeppen ez igaz.