Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 063
113
Ez így van, viszont az is hozzá tartozik a képhez hogy a megfigyelet hatások egy nem egész egy éves időszak alatt jöttek létre egy még a Föld mágneses mezejében végrehajtott repülés alatt.
Szerintem egyenlőre ott tartunk hogy egy közel háromszor ilyen hosszú, a Föld mágneses mezején túl végrehajtott marsi út hatásait csak igen nagy hibahatárral és legfeljebb becsülni tudják.
Magyarul símán lehet hogy a visszatérő űrhahósból pár hét rehabilitációval újra embert faragnak, mint ahogy az is hogy még az út alatt meghal valamilyen a súlytalanság vagy sugárzás okozta betegségben.

Szerintem egy emberes Mars utazás előtt még ezek vannak hátra;
- nagyon, nagyon sokat kell még kutatni az űrorvosoknak
- ezerrel dolgozni kell a sugárvédelem megoldásán
- fejleszteni kell a nagyobb struktúrák űrbeli építésének technológiáját (forgó űrhajók, űrállomàsok)
- új fejlett meghajtó és energia termelő rendszereket kell kifejleszteni (pl.VASIMR, LM CFR)

Problémák és megoldások:

  1. Az első generációs utaknál (kutatóutaknál) a személyzet rizikófaktora amúgy is igen magas, ez benne van a pakliban, aki vállalkozik rá, az is tisztában van a veszélyekkel (vagy legalábbis nagyjából). Viszont velük lehet komolyabb tapasztalatok gyűjteni, tehát nélkülük a hiányos ismeretekre épülő, következetesen messze nem tökéletes megoldásokat tudsz összerakni.
  2. Ahhoz, hogy a sugárvédelem hatékonyságát, az űrbéli hatások tartós hatását megfigyeljék, az kell, hogy legyenek ilyen kutatóutak.
  3. Ha a felhozott érveket nézed, érdemes belegondolni, hogy még 2-3 évig tartó űrmisszió sem volt egy űrhajósnak. Poljakov is csak 437,7 napig volt fent, azt is még a Mir idejében. Scott Kelly mindössze 340 napot volt egyhuzamban.
  4. Amit elvársz, inkább a komolyabb civil utak elvárásainál tényező. Attól tartok az még 50-100 év...
Egy kis összefoglaló a problémáról.
Itt egy összefoglaló a NASA-tól, alap szinten, de nagyon összefogottan a problémáról.
Nem véletlen, hogy pont Kelly ment fel. Nem elég hogy iker kísérletekre is alkalmas, de idősebb is. A leírás szerint az idősebb emberek jobban bírják a sugárzást. Továbbá valószínűleg nem tervez gyereket.
A mikrogravitáció nagyjából olyan, mint a hegyibetegség. Különböző emberekre eltérően hat, és amennyiben nem okoz problémát a küldetés legelején, akkor általában bírják, A leépülés (izom, csont) karban tartható és kis odafigyeléssel, és a küldetés utáni rehabilitációval kezelhető a dolog. A pszichés oldala (be- és összezártság) is nehéz ügy az utazásnak, de ezt egy altatásos szedálásos tervvel szerintem lehet kezelni. A 9 hónap kezelhető dolog, és az oda és a visszaút esetén is viszonylag fixen tervezhető a program, így a komoly célok segíthetnek átvészelni az időt.
Nagyon fontos, hogy a fő probléma nem a mikrogravitáció, hanem a sugárzás!
Eddig is mindenki - aki ebben érintett volt - tudta, hogy a sugárzás káros, és állatkísérletek elég jól bizonyítják is, de hogy a tartós fenntartózkodás pontosan mire hat, és mit is jelent azt senki nem tudta. Kellyvel végzett kíséretek kimondottan élettani oldalról voltak megtervezve. És különösen hangsúlyos volt a sejtszintű , és kromoszómális vizsgálat.
A Kelly küldetése egy első lépés a probléma komolyságának felméréseben. Esetében minimálisra volt fogva a kockázat, mind az életkorából következőleg, mind az ISS helyzetéből fakadóan (földhöz közel, részben annak védelmében kering).
........És nem mentek jól a dolgok. Amíg nincs komolyabb védelem kifejlesztve, addig Kellynél többet senkivel nem fognak kockáztattatni. Ő tisztában volt a kockázatokkal. Folyamatosan monitorozva volt, és ha nem bírja, azonnal lehozzák. Ezt egy a Mars felé tartó űrhajóról, vagy akár egy holdi bázisról nem lett volna egyszerű.
Biztosan lesznek még hosszabb távú holdi küldetések, amik összehasonlítást jelenthetnek a Mars felé, de ehhez nincs értelme állandó Hold bázisnak, mert a sugárzást egy hold körüli pályán is meg fogja kapni a személyzet. DE ahhoz, hogy ezeket a méréseket elvégezzék nem kell lemenni a Holdra.
Persze biztos, hogy vissza fogunk térni a Holdra. Még komolyabb kutatásokat is végezhetünk, de csak rövid, max. 1-2 hetes küldetésekkel - szerintem, hogy csökkentsék az elnyelt sugárzás mértékét.
Az első generációs utaknál (kutatóutaknál) a személyzet rizikófaktora amúgy is igen magas, ez benne van a pakliban, aki vállalkozik rá, az is tisztában van a veszélyekkel (vagy legalábbis nagyjából). Viszont velük lehet komolyabb tapasztalatok gyűjteni, tehát nélkülük a hiányos ismeretekre épülő, következetesen messze nem tökéletes megoldásokat tudsz összerakni.
Ez azért vet fel etikai kérdéseket - ha ez nem lenne világos - mert ahogy te leírod, az nagyjából megegyező szintű dolog lenne Mengele és "harcostársai" kísérleteivel.
Ott is elképesztően sokat fejlődött az orvostudomány, csak hát milyen áron.
Az pedig biztos, hogy egy 2+éves út pedig a mai szintünkön 100%,hogy komoly, visszafordíthatatlan károsodásokat jelentene a legénységnek.
Különösen az őssejtekre, és az osztódó szövetekre jelentene nagyon komoly veszélyt, ezen kívül a női űrhajósok gyakorlatilag le is mondhatnak a későbbi gyerekvállalásról, de a férfiaknak is igen komoly kockázat lehet.
És ez még csak egy egyszerű felfedező küldetés, és nem egy állandó kolónia. Minél tovább van az emberi test a sugárterhelésnek kitéve, annál nagyobb a károsodás.
És talán pont Kelly küldetése segíthet a kutatásban. Mert a későbbiekben az Ő időarányos adataival is lehet szimulálni az adott rövidebb idejű tesztjeinek hosszútávú lehetséges kimenetlét, anélkül, hogy ténylegesen kitették volna az alanyokat a teljes sugárdózisnak.
 
M

molnibalage

Guest
E
Ez azért vet fel etikai kérdéseket - ha ez nem lenne világos - mert ahogy te leírod, az nagyjából megegyező szintű dolog lenne Mengele és "harcostársai" kísérleteivel.
Ott is elképesztően sokat fejlődött az orvostudomány, csak hát milyen áron.
Soha senki nem magyarázta meg nekem, hogy mit fejlődött valóban az orvostudomány annak az állatnak a kísérletei nyomán. Inkább tűnt afféle pszihopatának, aki élvezte azt, hogy embereket kísérletezhet, mint valódi tudósnak az a patkány.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Soha senki nem magyarázta meg nekem, hogy mit fejlődött valóban az orvostudomány annak az állatnak a kísérletei nyomán. Inkább tűnt afféle pszihopatának, aki élvezte azt, hogy embereket kísérletezhet, mint valódi tudósnak az a patkány.

Nem ő volt az egyetlen (de nem véletlenül a leghírhedtebb), amerikai tudósok elfogott japánokon, japánokon elfogott kínaiakon... Mindenki kísérletezett valakin ilyen embertelen módon.

Akkor alakultak ki pl. a modern pilótaruhák, mentőfelszerelések, orvosi eljárások kihűlt emberek megmentésére, sós víz ivásának hatása a szervezetre, ezeknek az adatait a mai napig felhasználják, mivel más módon nem lehet hozzájutni.
 
M

molnibalage

Guest
Nem ő volt az egyetlen (de nem véletlenül a leghírhedtebb), amerikai tudósok elfogott japánokon, japánokon elfogott kínaiakon...
Bocs, de elfog a röhögés. Elfogott kínaiakon...? Kína az USA szövetségese volt és japán foglyokat Iwo Jimáig komoly mennyiségben nem is fogtak el....
A jenkik inkább jellemzően nem vesződtek velük, bár ezt soha nem merték nyíltan kimondani csak manapság vetődik fel, hogy miért is volt tényleg annyira kevés japán fogoly.

Honnan szedted ezt....?

Akkor alakultak ki pl. a modern pilótaruhák, mentőfelszerelések, orvosi eljárások kihűlt emberek megmentésére, sós víz ivásának hatása a szervezetre, ezeknek az adatait a mai napig felhasználják, mivel más módon nem lehet hozzájutni.
Hát, ez nem sok. Ezek egy részét magától kitermelték volna a katasztrófák és balesetek is.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 497
84 658
113
FEDOR már az ürhajóban, várja az indítást...

RSrf7jQd1RA.jpg

kmAS63SrOao.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 063
113
Nem ő volt az egyetlen (de nem véletlenül a leghírhedtebb), amerikai tudósok elfogott japánokon, japánokon elfogott kínaiakon... Mindenki kísérletezett valakin ilyen embertelen módon.

Akkor alakultak ki pl. a modern pilótaruhák, mentőfelszerelések, orvosi eljárások kihűlt emberek megmentésére, sós víz ivásának hatása a szervezetre, ezeknek az adatait a mai napig felhasználják, mivel más módon nem lehet hozzájutni.
És a legnagyobb mennyiségű ikerkutatást is Ő (ők) végezték. Tulajdonképpen a mostani ikerprogram is hasonló elveken alapszik, csak etikus keretek között.
A neurológia is rengeteg olyan kísérlettel "gazdagodott" ami épeszű orvosnak a fejében sem fordul meg (az agy betegség nélküli roncsolása, hogy kiderítsék az agy funkcióinak a "helyét"). Nekik viszont nem voltak erkölcsi határaik.
A mostani program egy nem tömeges, de igen részletesen elemzett program, ahol biztos volt a károsodás, azonban nem olyan mértékű, amit korábban mások már ne szenvedtek volna el /akkor még elsősorban tudatlanságból/, és túlélték .
És pontosan, hogy az ikerkísérlet az a fajta, ami egész jó következtetéseket adhat az alanyok nagy száma nélkül is.
Így csak 1 embert kellett terhelni, aki tulajdonképpen pontosan tudta, hogy mi vár rá. (Kellynek volt egészségügyi tapasztalata) Ráadásul már a hatások nagy részével találkozott is, mivel már járt az űrben korábban.

Jelen körülmények között egy marsi, holdi, de úgy általában egy a föld védelmét nélkülöző tartós (3-4 hónapnál hosszabb) küldetés nagy valószínűséggel visszafordíthatatlan károsodásokat okozna az űrhajósok testében. Ha egy komolyabb napkitörés is elkapja őket, akkor viszont ennél rövidebb idő is végzetes lehet.
Ez nem azt jelenti, hogy azonnal agonizálva meghal, hanem mondjuk sejtosztódási problémákhoz vezet. És a visszatérés után 1-2 évvel egy többszörösen áttétes daganatos állapotba hal bele.
Ez nem egy olyan dolog, mint egy zárlat miatti robbanás, vagy egy megsérült hővédő csempe miatti szerkezeti károsodás. Mert ezek egy jó tervezéssel, minőségbiztosítással kiküszöbölhetők.
A kozmikus, és a napból érkező sugárzás viszont nem esetleges.

Szerintem a hosszútávú űrutazások egyik megoldása egy "Bakta-tartály" (Star Wars rulez) jellegű tartály lehet, ahol a tartályban lévő viz (speciális összetevőkkel) pajzsként csökkentheti a a testet ért sugárzást. Ezzel a megoldással talán a hosszú út okozta pszichés terhelés is csökkenthető, mert a tartályba természetesen csak altatva kerülhetnének az űrhajósok.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
T

Törölt tag 1711

Guest
Elütöttem mobilon, japánok kisérleteztek kínaiakon, kb. azon a szinten mint a németek a zsidókon/cigányokon/szlávokon.
Amerikaiaknak volt bőven hazaárulónak titulált japánjuk országon belül.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 335
11 290
113
Soha senki nem magyarázta meg nekem, hogy mit fejlődött valóban az orvostudomány annak az állatnak a kísérletei nyomán. Inkább tűnt afféle pszihopatának, aki élvezte azt, hogy embereket kísérletezhet, mint valódi tudósnak az a patkány.

Soga sehol senki nem fog hivatkozni a dolgozatában az ilyen emberkisérletekre.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 632
113
“Kilopower’s prototype is about the size of a fridge and fits into a rocket. It could provide a base with around 40 kilowatts of powerIn last year’s KRUSTY (Kilopower Reactor Using Stirling Technology) ground tests, the prototype reactor “converted 30 percent of fission heat into electricity,” reports Space.com. “This efficiency dwarfs that of RTGs, which convert about 7 percent of available heat.”
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 063
113
“Kilopower’s prototype is about the size of a fridge and fits into a rocket. It could provide a base with around 40 kilowatts of powerIn last year’s KRUSTY (Kilopower Reactor Using Stirling Technology) ground tests, the prototype reactor “converted 30 percent of fission heat into electricity,” reports Space.com. “This efficiency dwarfs that of RTGs, which convert about 7 percent of available heat.”
Ne felejtsük, hogy a felszabaduló 70% hőt is hasznosan fel lehet használni.
Íme a Curiosity Marson mért hőmérsékleti értékei:
PIA16081_hires.jpg