Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 817
81 133
113
Nauka belsejében...
223774244_10160155607054271_1282741994577187678_n.jpg

224649253_10160155607089271_6853156276199591839_n.jpg
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 977
13 987
113
Jól telepakolták. Mi ez a sok cucc? Így nem lett több hely a műhelyben.
Gondolom olyan műszerek-berendezések amiket a Szojuz/Progress helyszűke miatt nem tudtak volna felvinni a többi modulhoz. Valószínűleg eltávolítják a modul közepéből azokat.
Oleg Novitski későbbre igért egy részletesebb bemutató videót a Nauka-ról.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and gacsat

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 868
91 385
113
.
Bocsi, az valaki meg tudja mondani, hogy miért jó nekünk, ha felküldenek egy űrturistát az adónkból?
Kutatóűrhajós meg az űrturista közti különbséget vágod??
Ez olyan kérdés, hogy miért kell költeni hadseregre, miért kell itthon oltóanyaggyár, stb..
Kolumbuszt miért finanszírozták, hogy fedezze fel Amerikát??

Az utóbbi évtizedben hatalamas lökést kapott az űripar, minden nagyhatalom több programot is aktivan végrehajt. A cél az űr tudományos, gazdasagi és katonai kiaknázása. Ez persze ilyen szinten nem a mi játszóterünk, de aki ott van aktivan, nagyobb szeletet hasíthat ki a dinamikusan fejlődő űriparból. Sokszor mondják nem a betonba kell fektetni, meg összeszerelőüzemekbe. Most meg beszállunk aktivan egy innovatív iparba és jön a nyünnyögés, miért költünk az adómból űrturistákra. Proli style!!

négy magyar űrhajóst képeznének ki, közülük kerülhetne ki az az egy, aki végül Farkas Bertalan nyomdokaiba léphet. A kiképzésük 3 évig tart majd és 7-10 milliárd forintba kerülhet.

Ez még az eredeti orosz kooperációban zajló terv volt. De gondolom a költségek most is hasonló nagyságrendűek lesznek. Legyen 16 milliard. 4 év alatt, évi 4 milliárd. Egy több mint 23.000 milliárdos költségvetésből. Számold ki hány század százalék, aztán sokalhatod.

U. I. : Bocs a stilus miatt, kben birom a hozzászólásaidat!! o_O
 

Tcat

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
2 070
9 190
113
226450457_10159296626497230_7596634002878212436_n.jpg


Apropó, tegnap volt 50 éve, hogy első alkalommal járatták meg a holdjárót. A Holdra eljutó 3 db négykerekű első példányával összesen 27,8 kilométert tettek meg.

Az Apollo 15, 16 és 17 küldetések részét képző Lunar Roving Vehicle a General Motors Defense Research Laboratories portékája volt. Tervezése, kivitelezése az '56 után emigrált gépészmérnök Pavlics Ferenc és Samuel Romano felügyeletével zajlott.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 627
5 351
113
.

Kutatóűrhajós meg az űrturista közti különbséget vágod??
Ez olyan kérdés, hogy miért kell költeni hadseregre, miért kell itthon oltóanyaggyár, stb..
Kolumbuszt miért finanszírozták, hogy fedezze fel Amerikát??

Az utóbbi évtizedben hatalamas lökést kapott az űripar, minden nagyhatalom több programot is aktivan végrehajt. A cél az űr tudományos, gazdasagi és katonai kiaknázása. Ez persze ilyen szinten nem a mi játszóterünk, de aki ott van aktivan, nagyobb szeletet hasíthat ki a dinamikusan fejlődő űriparból. Sokszor mondják nem a betonba kell fektetni, meg összeszerelőüzemekbe. Most meg beszállunk aktivan egy innovatív iparba és jön a nyünnyögés, miért költünk az adómból űrturistákra. Proli style!!

négy magyar űrhajóst képeznének ki, közülük kerülhetne ki az az egy, aki végül Farkas Bertalan nyomdokaiba léphet. A kiképzésük 3 évig tart majd és 7-10 milliárd forintba kerülhet.

Ez még az eredeti orosz kooperációban zajló terv volt. De gondolom a költségek most is hasonló nagyságrendűek lesznek. Legyen 16 milliard. 4 év alatt, évi 4 milliárd. Egy több mint 23.000 milliárdos költségvetésből. Számold ki hány század százalék, aztán sokalhatod.

U. I. : Bocs a stilus miatt, kben birom a hozzászólásaidat!! o_O

Csak 1 milliós kiképzés, valószínűleg SpaceX-es fellövés, ahol kb minden automata, semmit se kell csinálni, ISS komolyabb rendszereihez se valószínű hogy odaengednék az űrhajósunkat. Ez így közelebb van az űrturistáskodáshoz, mint a kutató űrhajóshoz. Én eddig ebbe inkább a szokásos kormányzati nagyzolást, önfényezést látom. Aztán majd kiderül, kinek lesz igaza
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 091
113
.

Kutatóűrhajós meg az űrturista közti különbséget vágod??
Ez olyan kérdés, hogy miért kell költeni hadseregre, miért kell itthon oltóanyaggyár, stb..
Kolumbuszt miért finanszírozták, hogy fedezze fel Amerikát??

Az utóbbi évtizedben hatalamas lökést kapott az űripar, minden nagyhatalom több programot is aktivan végrehajt. A cél az űr tudományos, gazdasagi és katonai kiaknázása. Ez persze ilyen szinten nem a mi játszóterünk, de aki ott van aktivan, nagyobb szeletet hasíthat ki a dinamikusan fejlődő űriparból. Sokszor mondják nem a betonba kell fektetni, meg összeszerelőüzemekbe. Most meg beszállunk aktivan egy innovatív iparba és jön a nyünnyögés, miért költünk az adómból űrturistákra. Proli style!!

négy magyar űrhajóst képeznének ki, közülük kerülhetne ki az az egy, aki végül Farkas Bertalan nyomdokaiba léphet. A kiképzésük 3 évig tart majd és 7-10 milliárd forintba kerülhet.

Ez még az eredeti orosz kooperációban zajló terv volt. De gondolom a költségek most is hasonló nagyságrendűek lesznek. Legyen 16 milliard. 4 év alatt, évi 4 milliárd. Egy több mint 23.000 milliárdos költségvetésből. Számold ki hány század százalék, aztán sokalhatod.

U. I. : Bocs a stilus miatt, kben birom a hozzászólásaidat!! o_O
És ebből mit fogunk profitálni? Amit olcsón és egyszerűen fel lehetett fedezni, azt már felfedezték. A többi sok pénz és sok idő, még a NASA-nak is nagy megterhelés. Képalkotó vagy egyéb kutató miniműholdakkal vizsgálhatunk valami hasznosat értelmes költségen, na de mit tud egy ember 1 hétig az ISS-en vagy egy Dragon-ban? Még ha ESA kutatóűrhajós magyar ember lenne pár hónapig az ISS-en, megérteném. De mint magánűrhajós? Fényképez az ablakon? Sugárzást mér pillével? Lehet, kicsit földhöz ragadt vagyok, vagy teljesen el vagyok tájékozva a téméban (akkor elnézést a fárasztásért), de nekem ez figyelemelterelő pénzköltésnek tőnik.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 091
113
Csak 1 milliós kiképzés, valószínűleg SpaceX-es fellövés, ahol kb minden automata, semmit se kell csinálni, ISS komolyabb rendszereihez se valószínű hogy odaengednék az űrhajósunkat. Ez így közelebb van az űrturistáskodáshoz, mint a kutató űrhajóshoz. Én eddig ebbe inkább a szokásos kormányzati nagyzolást, önfényezést látom. Aztán majd kiderül, kinek lesz igaza
Ezt esküszöm utólag olvastam el...
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 991
32 310
113
Csak 1 milliós kiképzés, valószínűleg SpaceX-es fellövés, ahol kb minden automata, semmit se kell csinálni, ISS komolyabb rendszereihez se valószínű hogy odaengednék az űrhajósunkat. Ez így közelebb van az űrturistáskodáshoz, mint a kutató űrhajóshoz. Én eddig ebbe inkább a szokásos kormányzati nagyzolást, önfényezést látom. Aztán majd kiderül, kinek lesz igaza

Lehet, volt anno egy kormányunk, ami azt hirdette: merjünk kicsik lenni, nekem ez szimpibb akkor is, ha szét lehetne osztani, és minden polgár vehetne belőle egy rúd parizert. Persze lehetne lélegeztetőgépekre lefordítani ennek az árát is, csak hát most pont arra nem lenne adekvát, miután bevásároltak belőle az árcsúcson többszörösen.... :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: Fade

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 416
46 258
113
És ebből mit fogunk profitálni? Amit olcsón és egyszerűen fel lehetett fedezni, azt már felfedezték. A többi sok pénz és sok idő, még a NASA-nak is nagy megterhelés. Képalkotó vagy egyéb kutató miniműholdakkal vizsgálhatunk valami hasznosat értelmes költségen, na de mit tud egy ember 1 hétig az ISS-en vagy egy Dragon-ban? Még ha ESA kutatóűrhajós magyar ember lenne pár hónapig az ISS-en, megérteném. De mint magánűrhajós? Fényképez az ablakon? Sugárzást mér pillével? Lehet, kicsit földhöz ragadt vagyok, vagy teljesen el vagyok tájékozva a téméban (akkor elnézést a fárasztásért), de nekem ez figyelemelterelő pénzköltésnek tőnik.
Nézd vissza Szíjjártó videójat!
Hatalmas félrebeszélés, de pl. a cél elég érthetően és részletesen el van mondva.
Közben van egy együttműködés az Airbus-szal. És egy időben ezzel bevásároltuk magunkat az izraeli céghez.
Ezzekkel a lépésekkel kb. egy nagyságrenddel meggyorsítják a saját műhold előállítását. Ugyanakkor a a felvitt berendezések legkevésbé kockázatos (pénzügyileg) módja a fejlesztésnek, ha egy mérnök odafent is végezheti a fejlesztési meló utolsó részét.
Ha nem így lenne, akkor felküldenek egy műholdat, és amennyiben az első konfig nem működik 100%-osan, akkor csak új indítassal lehet javítani a helyzeten. És ez mind-mind pénzbe kerül. És minden későbbi iteráció újabb és újabb indításba. Ehhez képest, ha az "űrtúrista" viszi magával a cumót, még az ISS fedélzetén el tudja végezni a szükséges változtatásokat a berendezéseken.
És nem véletlen, hogy ennyire sietnek, mert az ISS hónapjai meg vannak számlálva. Szóval ez most egy rohadt nagy rohanás lesz....
Én nagyon szurkolok, hogy még sikerüljön elvégezni a munkát.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 091
113
Ehhez képest, ha az "űrtúrista" viszi magával a cumót, még az ISS fedélzetén el tudja végezni a szükséges változtatásokat a berendezéseken.
Ilyenre szerintem még nem volt példa, műholdszervízre az ISS-en belül. Bár nem vagyok túl tájékozott a témában. Amúgy mit tud kitapasztalni egy űrturista a műholdgyártásról, ami információ nem áll már rendelkezésre töredék pénzért?
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 416
46 258
113
Ilyenre szerintem még nem volt példa, műholdszervízre az ISS-en belül. Bár nem vagyok túl tájékozott a témában. Amúgy mit tud kitapasztalni egy űrturista a műholdgyártásról, ami információ nem áll már rendelkezésre töredék pénzért?
Nem műholdgyártásról.
A berendezés fejlesztésről.
Tessék, az izraeliek ezt valahogy így csinálják.
Felhívnám a figyelmedet a 11-es kísérletre:
11. Space to Water - two-way communication between space and the ocean
This experiment will demonstrate two-way communication and a combination of underwater acoustics with satellite communication. The astronaut will send orders from the space station to a vehicle located on the seafloor, and receive data and feedback from the water. It is being led by the University of Haifa in collaboration with Gilat Telecom.
Nyilván itt nem a vöröstengeri könnyűbúvárok víz alatti kommunikációját szeretnék javítani. Bár végül is annak is lenne létjogosultsága.
Amikor Avi búvárkodás közben hazaszól az anyjának, hogy 2 óra múlva ér haza, és addigra legyen meleg a macesz...
A fejlesztő, a Gilat Telecom (többek között) katonai műholdas rendszereket fejleszt.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Csak 1 milliós kiképzés, valószínűleg SpaceX-es fellövés, ahol kb minden automata, semmit se kell csinálni, ISS komolyabb rendszereihez se valószínű hogy odaengednék az űrhajósunkat. Ez így közelebb van az űrturistáskodáshoz, mint a kutató űrhajóshoz. Én eddig ebbe inkább a szokásos kormányzati nagyzolást, önfényezést látom. Aztán majd kiderül, kinek lesz igaza
Berci, miért piros a kezed? Kibaszott Kubaszov rábaszott.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 977
13 987
113
Nézd vissza Szíjjártó videójat!
Hatalmas félrebeszélés, de pl. a cél elég érthetően és részletesen el van mondva.
Közben van egy együttműködés az Airbus-szal. És egy időben ezzel bevásároltuk magunkat az izraeli céghez.
Ezzekkel a lépésekkel kb. egy nagyságrenddel meggyorsítják a saját műhold előállítását. Ugyanakkor a a felvitt berendezések legkevésbé kockázatos (pénzügyileg) módja a fejlesztésnek, ha egy mérnök odafent is végezheti a fejlesztési meló utolsó részét.
Ha nem így lenne, akkor felküldenek egy műholdat, és amennyiben az első konfig nem működik 100%-osan, akkor csak új indítassal lehet javítani a helyzeten. És ez mind-mind pénzbe kerül. És minden későbbi iteráció újabb és újabb indításba. Ehhez képest, ha az "űrtúrista" viszi magával a cumót, még az ISS fedélzetén el tudja végezni a szükséges változtatásokat a berendezéseken.
És nem véletlen, hogy ennyire sietnek, mert az ISS hónapjai meg vannak számlálva. Szóval ez most egy rohadt nagy rohanás lesz....
Én nagyon szurkolok, hogy még sikerüljön elvégezni a munkát.
Ha meg is szűnik az ISS a jelenlegi formájában legkorábban 25-28 körűl, mondjuk az orszok kilépése miatt, akkor is marad egy amerikai-eu-japán állomás alap amibe addigra már az axiom is benne lesz a saját moduljával, és addigra már akár a Sierra Nevada saját kereskedelmi állomása is fent lehet, de ha nagyon kell a kínai is elérhető,több eu kisérlet is lesz ott, és lehet, hogy űrhajós is.
(Mondjuk szerintem 2030-ig is lesz ISS az oroszokkal együtt)

Ami Szíjártót illeti abban egyetértek, hogy nagyon ködösít, nem mond semmi konkrétumot.

A közlönyből tudni, hogy a Texasi Axiom Space-el akarnak szerződni, akiknek már 4 lekötött szerződése van a SpaceX crewdragon kapszulára amiket 24-ig bezárólag akarnak felküldeni.
Az árak nem nyilvánosak, így nem tudni mennyibe lehet egy hely a járatokon, de ezek teljesen kereskedelmi, nem NASA küldetések, így a missziók hossza is valószínűleg sokkal rövidebb lesz. (Szerintem max csak pár hetesek lesznek)

Ok, nem turistáskodni megy majd a magyar űrhajós, de nem világos miért kell a propaganda értékétől eltekintve saját ember a kisérletek elvégzéséhez.
Persze jó dolog, és örülök neki.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 633
3 913
113
Sziasztok,

Eddig azt hittem, hogy valami nagy ESA program egy kicsi resze lesz az uj magyar urutazas.
Tevedtem?
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 977
13 987
113
Sziasztok,

Eddig azt hittem, hogy valami nagy ESA program egy kicsi resze lesz az uj magyar urutazas.
Tevedtem?
Az ESA egy "önállóan" müködő szervezet, saját emberes űrutazási képesség nélkül. Ezért ha küldenek eu asztronautát akkor az rendes NASA missziók tagjai annak megfelelő kiképzésre mégha az oroszokkal is mennek fel. Az ESA űrhajósok jelentkezés után kerülnek kiválasztva, és az ESA kiképzésének túl komoly NASA képzést is kapnak, mivel az ESA jelentős összeggel van benne az ISS-ben.
Pont idén lehetett újra a jelentkezni ESA űrhajósnak, és van is 150 magyar jelentkező.