Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 832
113
Optikai tartományban bármekkora távcsővel fekete az űr. 160,4 GHz-en viszont meglehetősen fényes, mert itt van a háttérsugárzás maximuma.
igen ezt tudom hogy háttérsugárzás az egész és a nem látható tartománnyal is tisztába vagyok.

nekem a kérdéseminkább arra irányult mekkora távcső (milyen érzékeny és felbontású) kellene ahhoz hogy a galaxisok olyan sürűek legyenek a képen egymás mellett hogy kb fényessé vállik az űr. (ha elindítanák vonalakat az ürbe a földről elöbb utobb egy galaxisba utközne.) mind1 hogy 1000 fényévre vagy 1mmillio)
és ha ezeket a 3d mélységbe nagy távolságokra levő galaxisokat 2D sítsük (kép) akkor kvázi egymás melle kerülnek mert nem létezik mélység.
 
  • Tetszik
Reactions: csakb

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 435
25 084
113
igen ezt tudom hogy háttérsugárzás az egész és a nem látható tartománnyal is tisztába vagyok.

nekem a kérdéseminkább arra irányult mekkora távcső (milyen érzékeny és felbontású) kellene ahhoz hogy a galaxisok olyan sürűek legyenek a képen egymás mellett hogy kb fényessé vállik az űr. (ha elindítanák vonalakat az ürbe a földről elöbb utobb egy galaxisba utközne.) mind1 hogy 1000 fényévre vagy 1mmillio)
és ha ezeket a 3d mélységbe nagy távolságokra levő galaxisokat 2D sítsük (kép) akkor kvázi egymás melle kerülnek mert nem létezik mélység.
Kicsit sem egyszerű lenne, csak 1 példa, különböző a fényességük. A galaxisok nem teljes alkotnak homogén felületet, biztos hogy találnál üres helyet a "vonaladnak", ami még ráadásul meg is görbülhet. :)

univerzum1.jpg


"A 2MASS Redshift Survey program 10 évig tartó galaxis felmérésének eredményeként kapott térkép 380 millió fényéven belül több mint 43 000 galaxist tartalmaz. A galaxisok eloszlása szálas szerkezetű struktúrákat tár fel, de eloszlásuk a Tejútrendszer fősíkjában található kitakarástól eltekintve nagy léptéken izotróp."

Egy kis iránymutatás, de nyilvánvalóan töredéke a témának.

 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Szittya

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 907
91 523
113
A bejátszás végén Ferencz Orsolya arra utal, hogy nem egyszeri űrutazás lesz ez a mostani. A most élesedő amerikaikkal közös nemzeti űrhajós progin kívül továbbra is él az orosz szál, illetve az EU-s programra 150 magyar űrhajósjelölt jelentkezett.

 
W

Wilson

Guest
Hogyan forgott a Nemzetközi Űrállomás a Nauka hajtóműveinek aktiválásának köszönhetően?

Scott Manley megmutatja, hogyan forgott az állomás valójában (nem nagy ügy), és elmagyarázza, honnan származik a hiba.


Valójában az állomás egy óra alatt csak másfél fordulatot tett meg az egyik tengely mentén, majd másfél fordulatot az ellenkező irányba, hogy visszanyerje a pozícióját. A maximális forgási sebesség 0,5°/s volt, ami lényegesen lassabb, mint a standard manővereknél. Sem a legénységet, sem magát az állomást nem fenyegette veszély.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Visszaolvastam jó pár oldalt, de nem értettem meg, hogy a mostani űrversenynek mi a tétje? Kolonizálni más bolygót, ipari tevékenységet végezni mint a sci-fikben? Míg a pórnép feje tele van tömve a bűntudattal, hogy lassan már azzal bűnös, hogy létezik, másik oldalon ezeket sem a szeretet repíti a légkörön kívülre.
Abban biztos vagyok, hogy a kormány okkal szállt bele ebbe, bár a miértje nálam ugyanúgy kérdés mint a nagyhatalmak esetén. A kutatás mint válasz meg biztos nem fedi a valóságot, az eddig is ment többé-kevésbé.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 089
10 278
113
Visszaolvastam jó pár oldalt, de nem értettem meg, hogy a mostani űrversenynek mi a tétje? Kolonizálni más bolygót, ipari tevékenységet végezni mint a sci-fikben? Míg a pórnép feje tele van tömve a bűntudattal, hogy lassan már azzal bűnös, hogy létezik, másik oldalon ezeket sem a szeretet repíti a légkörön kívülre.
Abban biztos vagyok, hogy a kormány okkal szállt bele ebbe, bár a miértje nálam ugyanúgy kérdés mint a nagyhatalmak esetén. A kutatás mint válasz meg biztos nem fedi a valóságot, az eddig is ment többé-kevésbé.

Választ kaphatnánk, ha tudnánk, hogy mi az oka annak a lázas sietségnek, ahogy a Space X telephelyén építik a kilövő-elkapó tornyot, a gyártó csarnokokat, készítik elő a Starship tesztpéldányokat.
 
  • Tetszik
Reactions: luperator

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 882
35 611
113
E
Visszaolvastam jó pár oldalt, de nem értettem meg, hogy a mostani űrversenynek mi a tétje? Kolonizálni más bolygót, ipari tevékenységet végezni mint a sci-fikben? Míg a pórnép feje tele van tömve a bűntudattal, hogy lassan már azzal bűnös, hogy létezik, másik oldalon ezeket sem a szeretet repíti a légkörön kívülre.
Abban biztos vagyok, hogy a kormány okkal szállt bele ebbe, bár a miértje nálam ugyanúgy kérdés mint a nagyhatalmak esetén. A kutatás mint válasz meg biztos nem fedi a valóságot, az eddig is ment többé-kevésbé.
Hold Kincs-Hélium-3
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 534
46 513
113
Választ kaphatnánk, ha tudnánk, hogy mi az oka annak a lázas sietségnek, ahogy a Space X telephelyén építik a kilövő-elkapó tornyot, a gyártó csarnokokat, készítik elő a Starship tesztpéldányokat.
A lázas sietség oka a kormány felé vállalt szerződések meredek határidejei. Igazság szerint a saját ütemtervtől is el vannak némileg maradva, mert a leszállási balesetek eléggé késleltették a programot.
A NASA pedig a kínaiak jelentette újabb űrvesenyre reagálnak egy feszítettebb tempóval.
Most a fő cél a kolonizáció. Mert lehet, hogy az amerikaiak gazdaságosabban fogják az egész űrprogramot csinálni de Kína ezt nagyjából letojja.
Ismerve a földi tevékenységüket, ha bárhova először ők rakják ki a zászlót - telibehányva minden nemzetközi egyezményt -, azt az égitestet maguknak fogják követelni.
Ugyebár jelenleg az az irányadó, hogy a Kármán vonal felett minden "nemzetközi vizeknek" számít. Namost a kínaiak arra is képesek idelent, hogy más országok jogos területét elbirtokolják, és magánhadsereget odatelepítve sajátként használják.
Egy esetleges elsőségük azt jelentené, hogy ők hozhatnak új szabályokat adott égitest kapcsán.
És az a helyzet, hogy a kínaiak csak az erőből értenek.
Ha nem szüntetik meg a minimális jogalapjukat is a birtoklásra, akkor egy extraterrestriális jogi konfliktus nagyon könnyen valós földi konfliktussá fajulhat.
Hogy a felgyorsult tempó máshoz is elkerülhetetlen, az nyilvánvaló.
Pl. sokkal könnyebb lesz a Pentagonnak létrehoznia a hiperszonikus előrejelző rendszert, ha százasával eregetheti fel őket - ha elkészül a Starship. Igazság szerint az orbitális Starship már egy nagyon komoly előnyt fog nekik jelenteni, még ha nem is tudják az első jónéhányat visszahozni.
A SpaceX ott tart, hogy nagyon durva tempóban (ugye ez annak az eredménye, amit itt a topicban többen eszetlen pazarlásnak tulajdonítottak) lesz képes nehéz hordozókat előállítani. Tehát először majd a szükséges felbocsátási kapacitással fognak rendelkezni. Ha pedig később rutinszerűvé válik az újrahasznosítás, akkor olyan pénzügyi előnyük lesz, amivel ezt a hidegháborút is megnyerhetik.
 

csakb

Well-Known Member
2014. március 2.
396
651
93
igen ezt tudom hogy háttérsugárzás az egész és a nem látható tartománnyal is tisztába vagyok.

nekem a kérdéseminkább arra irányult mekkora távcső (milyen érzékeny és felbontású) kellene ahhoz hogy a galaxisok olyan sürűek legyenek a képen egymás mellett hogy kb fényessé vállik az űr. (ha elindítanák vonalakat az ürbe a földről elöbb utobb egy galaxisba utközne.) mind1 hogy 1000 fényévre vagy 1mmillio)
és ha ezeket a 3d mélységbe nagy távolságokra levő galaxisokat 2D sítsük (kép) akkor kvázi egymás melle kerülnek mert nem létezik mélység.
Ja, értem!

Ebben az esetben is mindegy, hogy mekkora a távcső, mert a Világegyetem véges méretű, és véges számú galaxis van benne. Csak akkor állhatna elő ilyen kép távcsőben, ha végtelen lenne (mármint az Univerzum). Akkor viszont szabad szemmel is vakítóan fényes lenne az ég a távoli galaxisok összeolvadó fénye miatt. Ez az Olbers-paradoxon, aminek az a feloldása, hogy a Világegyetem véges méretű (és a csillagok élettartama is véges).

A Hubble eXtreme Deep Fielden jól látszik, hogy véges mennyiségű galaxist észlelhetünk. Ez egy kb. 2x2 ívperces égterület, és a 2,5 m-es Hubble-lel összesen 23 napnyi expozíciós idővel készült. Úgy van megválasztva a látómező, hogy nagyon kevés előtércsillag van csak benne, minden más objektum távoli galaxis, kb. 5500 db összesen. A leghalványabbak nagyjából 13,2 mrd fényévre.

Hubble_Extreme_Deep_Field_%28full_resolution%29.png
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 832
113
Ja, értem!

Ebben az esetben is mindegy, hogy mekkora a távcső, mert a Világegyetem véges méretű, és véges számú galaxis van benne. Csak akkor állhatna elő ilyen kép távcsőben, ha végtelen lenne (mármint az Univerzum). Akkor viszont szabad szemmel is vakítóan fényes lenne az ég a távoli galaxisok összeolvadó fénye miatt. Ez az Olbers-paradoxon, aminek az a feloldása, hogy a Világegyetem véges méretű (és a csillagok élettartama is véges).

A Hubble eXtreme Deep Fielden jól látszik, hogy véges mennyiségű galaxist észlelhetünk. Ez egy kb. 2x2 ívperces égterület, és a 2,5 m-es Hubble-lel összesen 23 napnyi expozíciós idővel készült. Úgy van megválasztva a látómező, hogy nagyon kevés előtércsillag van csak benne, minden más objektum távoli galaxis, kb. 5500 db összesen. A leghalványabbak nagyjából 13,2 mrd fényévre.

Hubble_Extreme_Deep_Field_%28full_resolution%29.png
azért ez nem teljesen igaz mert nem kell hozzá végtelen univerum. elég ha egy galaxishalmaz "rossz helyén" lennénk és már nem is lenne kilátásunk. mégcsak a saját galaxisunkból sem. (jó kép köszönöm már szépen fényesedik a sötétség az emberi szem számára is)
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 994
14 041
113
Visszaolvastam jó pár oldalt, de nem értettem meg, hogy a mostani űrversenynek mi a tétje? Kolonizálni más bolygót, ipari tevékenységet végezni mint a sci-fikben? Míg a pórnép feje tele van tömve a bűntudattal, hogy lassan már azzal bűnös, hogy létezik, másik oldalon ezeket sem a szeretet repíti a légkörön kívülre.
Abban biztos vagyok, hogy a kormány okkal szállt bele ebbe, bár a miértje nálam ugyanúgy kérdés mint a nagyhatalmak esetén. A kutatás mint válasz meg biztos nem fedi a valóságot, az eddig is ment többé-kevésbé.
Érdemes elkülöníteni a szuborbitalis-orbitális kereskedelmi repülési versenyt, hordozórakéta-teherszállítás/műhold pályára állítás és a űrállomás/Hold versenyt.

Az elsőt és másodikat piaci szereplők viszik, piaci alapon, az űr-repülés iránti növekvő érdeklődést meglovagolni/lefölözni, (Virgin, Blue Origin, stb.)
valamint a növekvő igények a "kisebb" kereskedelmi műholdak iránt.
(RocketLab, SpaceX, Virgin, és a rengeteg rakéta startup)

Az utolsó mögött jelentősebb Állami pénzek állnak, és komolyabb ambíciók.

Az emberes hozzáférés a LEO-hoz, eddig csak orosz-amerikai (ISS) részről lehetett, most megjelentek a kínaiak, és hamarosan jönnek a kereskedelmi állomások Axiom Space, Sierra Nevada.
Az oda utazás ára csökkenő tendeciát mutat elsősorban a SpaceX nyomán.
Szintén egyre olcsóbban lehet hasznos terhet pályára állítani az újrafelhasználható rakétáknak hála, ahol a verseny tovább fokozódik az újabb szereplőkkel.

Külön kell venni a Hold-versenyt, ott most a fokozódó versengést elsősorban az táplálja, hogy a "Holdverseny" összes résztvevője ugyanazokra a helyekre és erőforrásokra irányul.

Minden Hold projektnél az állandó bázis helyét a Déli-sark régiójában határozzák meg. Annak ellenére is, hogy pusztán technikailag az orbitális állomásra és a visszafelé tartó transzfert könnyebb elvégezni az egyenlítői zónából.
A Hold déli sarkvidékén koncentrálódnak az úgynevezett hidegcsapdák, olyan állandóan árnyékos területek, ahol a víz kinyeréséhez szükséges jég található.

Bővebben írtam erről itt;
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 022
32 455
113
Az Apollo 11 Sas holdkompjának visszatérő egysége valószínűleg még mindig a Hold körül keringhet, pedig korábban azt gondolták, hogy az égitestek perturbációs hatása folytán a Holdra zuhan.


És az Apollo 12, 14, 15, 16, 17-é ?
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55 and jani22

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 893
30 608
113
Ja, értem!

Ebben az esetben is mindegy, hogy mekkora a távcső, mert a Világegyetem véges méretű, és véges számú galaxis van benne. Csak akkor állhatna elő ilyen kép távcsőben, ha végtelen lenne (mármint az Univerzum). Akkor viszont szabad szemmel is vakítóan fényes lenne az ég a távoli galaxisok összeolvadó fénye miatt. Ez az Olbers-paradoxon, aminek az a feloldása, hogy a Világegyetem véges méretű (és a csillagok élettartama is véges).

A Hubble eXtreme Deep Fielden jól látszik, hogy véges mennyiségű galaxist észlelhetünk. Ez egy kb. 2x2 ívperces égterület, és a 2,5 m-es Hubble-lel összesen 23 napnyi expozíciós idővel készült. Úgy van megválasztva a látómező, hogy nagyon kevés előtércsillag van csak benne, minden más objektum távoli galaxis, kb. 5500 db összesen. A leghalványabbak nagyjából 13,2 mrd fényévre.

Hubble_Extreme_Deep_Field_%28full_resolution%29.png
Vagy ugye feltételezzük az ősrobbanást, és azért fekete egy része az égboltnak. Ugyanis a "múltat" látván, még nem ért ide a fény. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: jani22 and gergo55

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 435
25 084
113
Vagy ugye feltételezzük az ősrobbanást, és azért fekete egy része az égboltnak. Ugyanis a "múltat" látván, még nem ért ide a fény. ;)
A probléma többrétegű, kiemelném, hogy a világegyetem nem végtelen és tágul. Meg bekavar, hogy a csillagok sem világítanak örökké, a fény hullámhossza megváltozik, meg elnyelődik útközben, a fényáram erőssége a fényforrástól mért távolság négyzetével fordított arányban csökken. De egy nagyon jó összefoglaló van:


Mint írja is, nem biztos, hogy mindent tudunk e témakörben. :)