Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 850
91 315
113
Ha meg is szűnik az ISS a jelenlegi formájában legkorábban 25-28 körűl, mondjuk az orszok kilépése miatt, akkor is marad egy amerikai-eu-japán állomás alap amibe addigra már az axiom is benne lesz a saját moduljával, és addigra már akár a Sierra Nevada saját kereskedelmi állomása is fent lehet, de ha nagyon kell a kínai is elérhető,több eu kisérlet is lesz ott, és lehet, hogy űrhajós is.
(Mondjuk szerintem 2030-ig is lesz ISS az oroszokkal együtt)

Ami Szíjártót illeti abban egyetértek, hogy nagyon ködösít, nem mond semmi konkrétumot.

A közlönyből tudni, hogy a Texasi Axiom Space-el akarnak szerződni, akiknek már 4 lekötött szerződése van a SpaceX crewdragon kapszulára amiket 24-ig bezárólag akarnak felküldeni.
Az árak nem nyilvánosak, így nem tudni mennyibe lehet egy hely a járatokon, de ezek teljesen kereskedelmi, nem NASA küldetések, így a missziók hossza is valószínűleg sokkal rövidebb lesz. (Szerintem max csak pár hetesek lesznek)

Ok, nem turistáskodni megy majd a magyar űrhajós, de nem világos miért kell a propaganda értékétől eltekintve saját ember a kisérletek elvégzéséhez.
Persze jó dolog, és örülök neki.
Nem hinném, hogy nagy propaganda értéke van az utazásnak. A többség azt gondolja, ami itt is előjött, fölösleges pénzszórás, ahogy a haderőfejlesztés is.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 797
80 998
113
Ha meg is szűnik az ISS a jelenlegi formájában legkorábban 25-28 körűl, mondjuk az orszok kilépése miatt, akkor is marad egy amerikai-eu-japán állomás alap amibe addigra már az axiom is benne lesz a saját moduljával, és addigra már akár a Sierra Nevada saját kereskedelmi állomása is fent lehet, de ha nagyon kell a kínai is elérhető,több eu kisérlet is lesz ott, és lehet, hogy űrhajós is.
(Mondjuk szerintem 2030-ig is lesz ISS az oroszokkal együtt)
2028-ig az oroszok biztos ott lesznek az ISS-en.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 797
80 998
113
225573380_10158903227618411_4027433358157152392_n.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and gergo55

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 091
113
Nem hinném, hogy nagy propaganda értéke van az utazásnak. A többség azt gondolja, ami itt is előjött, fölösleges pénzszórás, ahogy a haderőfejlesztés is.
Akkor nem lesz belőle semmi, ha népszerűtlen lesz. A haderőt muszáj fejleszteni mert irgumburgum a NATO-tól. Az nem Eu.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 619
5 336
113
Nem hinném, hogy nagy propaganda értéke van az utazásnak. A többség azt gondolja, ami itt is előjött, fölösleges pénzszórás, ahogy a haderőfejlesztés is.
Azért nagyzolni, dicsekedni lehet vele, hogy nálunk milyen jól megy a gazdaság pl, űrhajóst küldthetünk az űrbe, bezzeg a többiek (szomszédok pl) Személy szerint nem vagyok ellene, érdekel mi fog kisülni belőle, ki fog menni, de itt a fórumon a többségi hurrá optimizmussal szemben, én 3/4 részt űrturista kategóriának tartom
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and gafzhu

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 966
13 946
113
Akkor nem lesz belőle semmi, ha népszerűtlen lesz. A haderőt muszáj fejleszteni mert irgumburgum a NATO-tól. Az nem Eu.
Az űrszektor világviszonylatban az egyik legjobban fejlődő ágazat, van benne potenciál itthon is. Nem feltétlenül rossz ötlet azt támogatni..
Az, hogy kell-e Magyar űrhajós? - nehéz megitélni, mert nem tudjuk pontosan milyen feladatokat kisérletet szánnak neki.

(Így első blikkre nekem 70/30 a propaganda értéke, remélem viszünk majd fel Erős Pistát, meg kolbász, egy kis tokajit, és legalább egy migráns/soros vagy Brüsszel ellenes plakátot)
 
W

Wilson

Guest
Azért nagyzolni, dicsekedni lehet vele, hogy nálunk milyen jól megy a gazdaság pl, űrhajóst küldthetünk az űrbe, bezzeg a többiek (szomszédok pl) Személy szerint nem vagyok ellene, érdekel mi fog kisülni belőle, ki fog menni, de itt a fórumon a többségi hurrá optimizmussal szemben, én 3/4 részt űrturista kategóriának tartom
Szerintem sem kell többet belelátni ennél, szerintem ezt a küldjünk fel "gyorsan" egy magyart az űrbe 90 százalékban propagandának szánja a kormány illetve ez jelképezi majd a kormány űrkutatás illetve az "űripar" iránti elkötelezettségét.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 082
10 240
113
Szerintem sem kell többet belelátni ennél, szerintem ezt a küldjünk fel "gyorsan" egy magyart az űrbe 90 százalékban propagandának szánja a kormány illetve ez jelképezi majd a kormány űrkutatás illetve az "űripar" iránti elkötelezettségét.

Megértem azokat, akik progandát szagolnak az űrhajósunk ügyében. Magam is így vagyok.
DE!
A magyar űripari és tudományos kutató helyek bőven el tudják látni kutatni való programokkal a leendő űrhajóst, nem kell gyorsan "kamu" témákat mondvacsinálni mögé!
Arról nem is beszélve, hogy mennyivel hatékonyabban tudnak eredményt felmutatni a mi emberünk közreműködésével futattott programok, mint rábízni idegenre, vagy akár automatikára.
A politikától független presztizsértéke is számít, szerintem.
 
W

Wilson

Guest
Megértem azokat, akik progandát szagolnak az űrhajósunk ügyében. Magam is így vagyok.
DE!
A magyar űripari és tudományos kutató helyek bőven el tudják látni kutatni való programokkal a leendő űrhajóst, nem kell gyorsan "kamu" témákat mondvacsinálni mögé!
Arról nem is beszélve, hogy mennyivel hatékonyabban tudnak eredményt felmutatni a mi emberünk közreműködésével futattott programok, mint rábízni idegenre, vagy akár automatikára.
A politikától független presztizsértéke is számít, szerintem.
Nézd én nem kétlem, hogy a mi "hősünk" biztos fontos kutatómunkát fog végezni, de itt nem arról van szó, hogy indítottunk egy olyan űrprogramot amelyben egymás után küldjük fel a magyar űrhajósokat amelyek szisztematikus és hosszútávú kutatómunkát folytatnak az űrben.Jelenleg ez szerintem nem több mint a Farkas Bertalan által végrehajtott űrrepülés jelenkori változata, aminek én őszintén örülök.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 092
33 358
113
Az űrszektor világviszonylatban az egyik legjobban fejlődő ágazat, van benne potenciál itthon is. Nem feltétlenül rossz ötlet azt támogatni..
Az, hogy kell-e Magyar űrhajós? - nehéz megitélni, mert nem tudjuk pontosan milyen feladatokat kisérletet szánnak neki.

(Így első blikkre nekem 70/30 a propaganda értéke, remélem viszünk majd fel Erős Pistát, meg kolbász, egy kis tokajit, és legalább egy migráns/soros vagy Brüsszel ellenes plakátot)
Az előző alkalommal a Pille és a Balaton ment fel. a Pilleét elég sokáig használták. Szerintem most sem a pr dolgok lessznek felvíve. ha valami étel fel lessz víve az valószínűleg olyan lessz ami késöbb elérhetővé vállik más ürhalyósok számára ételcsomag részeként... (ami lehet akár pick szalámi ízű krém is persze)
de szerintem van bőven kapacitás az itthoni mérnökökben hogy valami hasznosat készítsenek és arra is megvan az esély hogy a valamikből valami sikeres termék váljon.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 092
33 358
113
Egyébként a balaton is egy igen hasznos jószág vólt (több ember életét is megmenthette igaz nem űrrepülés közben)
Csak ugye űrrepüllés szempontjából a pille lett a sikersztori a 2 közül.
 
  • Tetszik
Reactions: jani22

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 091
113
Megértem azokat, akik progandát szagolnak az űrhajósunk ügyében. Magam is így vagyok.
DE!
A magyar űripari és tudományos kutató helyek bőven el tudják látni kutatni való programokkal a leendő űrhajóst, nem kell gyorsan "kamu" témákat mondvacsinálni mögé!
Arról nem is beszélve, hogy mennyivel hatékonyabban tudnak eredményt felmutatni a mi emberünk közreműködésével futattott programok, mint rábízni idegenre, vagy akár automatikára.
A politikától független presztizsértéke is számít, szerintem.
Na de milyen programot? Az ISS-t drága kiképzés nélkül nem használhatja...
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 966
13 946
113
Megértem azokat, akik progandát szagolnak az űrhajósunk ügyében. Magam is így vagyok.
DE!
A magyar űripari és tudományos kutató helyek bőven el tudják látni kutatni való programokkal a leendő űrhajóst, nem kell gyorsan "kamu" témákat mondvacsinálni mögé!
Arról nem is beszélve, hogy mennyivel hatékonyabban tudnak eredményt felmutatni a mi emberünk közreműködésével futattott programok, mint rábízni idegenre, vagy akár automatikára.
Nem tudom mi ezzel a probléma, ha csak nem valami katonai cuccrol van szó? A hazaiaknál komolyabb, nagyobb cégek is ezt teszik, nem küldenek fel külön űrhajóst. Nekik megfelel, akkor nekünk is jó lehet, és az árkülönbözetet lehetne fejlesztésre fordítani.
Persze eltudom képzelni, hogy hirtelen annyi fejleszteni valók akadt a súlytalanságban, hogy csuda, de jól titkolják....
A politikától független presztizsértéke is számít, szerintem.
Klassz dolog lesz, ha megint lesz Magyar odafent, de preztízsértéke kb annyi mint ha kölcsönzött luxusautóval villogni, majd hazameni a panelba.
Aki ismer az elött felesleges virítani, pont azért, aki meg nem, annak meg minek? !
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and bel

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 344
24 626
113
Az Apollo 11 Sas holdkompjának visszatérő egysége valószínűleg még mindig a Hold körül keringhet, pedig korábban azt gondolták, hogy az égitestek perturbációs hatása folytán a Holdra zuhan.

 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 344
24 626
113
3 galaxis összeütközése, de ezen a nagy képen is jó sok másik csillagváros is található.

"Az ilyen extra megfigyelések nemcsak látványos képeket nyújtanak, hanem segítenek olyan ígéretes célpontok azonosításában is, amelyeket teleszkópok, például a közelgő NASA/ESA/CSA James Webb űrtávcső segítségével lehet követni."

hubble-spots-squabblin.jpg


 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 092
33 358
113
3 galaxis összeütközése, de ezen a nagy képen is jó sok másik csillagváros is található.

"Az ilyen extra megfigyelések nemcsak látványos képeket nyújtanak, hanem segítenek olyan ígéretes célpontok azonosításában is, amelyeket teleszkópok, például a közelgő NASA/ESA/CSA James Webb űrtávcső segítségével lehet követni."

hubble-spots-squabblin.jpg


Milyen nagy távcső kellene ahhoz hogy a világűrt fényesnek lássuk és ne sötétnek? kb