Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 652
17 085
113
A háborús helyzet miatt az ESA Oroszországgal közös de felfüggesztett EXOMARS Rover programját, hivatalosan és végérvényesen megszűntették. A program további sorsáról és az esetleges új partnerről július 20-án ígérnek információt.

Pár hónapja még úgy tűnt, hogy az Oroszországgal újra indult egyeztetéseknek lesz eredménye, de a mostani nyilatkozattal az ESA végérvényesen szakít velük.

Persze Rogozin válsza sem késett sokat, bejelentette, hogy a Roszkoszmosz felfüggeszti az ISS Orosz szegmensén (nagy nehezen végre működèsre bírt) Európai ERA robotkart, és annak használatát. Ami annak függvényében különösen érdekes, hogy több karbantartási EVA munka is tervezve van vele, mint pl. a Rassvet zsilipből radiátor átemelés, és felszerelés a Nauka modulra. Így a julius 21-re tervezett következő EVA #VKD54. Oleg Artemyev és Samantha Cristoforetti űrhajóssal is ugrik, hiszen pont az ERA manipulátor karjával terveztek 10 nanosats pályára állítást. https://t.co/2CIQ5i1Itu

Dmitrij Rogozin egy korábbi nyilatkozatában elhangzott; javasolni fogja a műholdak számára mikroelektronikát gyártó vállalkozások államosítását, és azok átadását a Roszkozmoszhoz és a Roszatomhoz, mert a sugárzásálló mikroelektronika hiánya az oroszországi műholdgyártás gyenge pontja.

Több program is már látható csúszásokat szenved el, a SeaLaunch szinte teljesen parkoló pályán, Az idén őszre tervezett Luna 25 Hold küldetés földi tesztjeinél is több hiba jött elő.
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 651
26 817
113

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 658
13 030
113
SpaceX Bocan Chica telepén egy már az indító padon álló Booster7 statikus tesztje alatt berobbant a kiáramló üzemanyag...


Elon kommentjeből úgy tűnik, hogy a robbanást a Raptor2 komplex indító szekvenciája okozta. A gyújtás előtti másodpercekben mire felpörög a két turbópumpa, a már kiáramlott és bekevert gáz robbanhatott be. 33hajtóműnèl ez már jelentősebb mennyiség..

Ez a jelenség egyáltalán nem ismeretlen a gázüzemű hajtöműveknél. Leglátványosabban a Hidrogént használó Delta IV megfigyelhető az indítást megelőző másodpercekben a "tűzgömb", mert gyakorlatilag a rakéta felgyújtja önmagát.
DIVH_burning_itself.gif


A Delta IV RS-68 hajtóművének indítasi szekvenciája, hogy a Hidrogén szelepe előbb nyílik, mint az oxidálószer elkezdene áramlani. Lényegében az indításig csak hidrogén folyik át a motoron. Az extra kifolyt hidrogént körülbelül 5 másodperccel a start előtt tervezetten begyujtják létrehozva a jellegzetes tűzgömböt, ami a rakéta narancssárga szigetelőhab külsején is nyomot hagy. Mivel ekkor még nincs extra O2 csak ami a légkörben van ez a robbanás-lobbanás nem okoz problémát.

A Raptor2 komplex meghajtó rendszere viszont egyszerre kell, hogy felpörgesse mindkét turbópumpát, és ha valami 'gixer' jön közbe, hirtelen oxigén gazdag keverék jut ki nagyobb mennyiségben, és meg is van a baj, pláne, hogy az indító állás sincs felszerelve (még) az extra anyagot időben ellobbantó szikraszóró rendszerrel...
Akkor ezért van a szikraszóró rendszer! (Saját homlok agyoncsapása tenyér által).
Én meg nem értettem, hogy ennyire nem bíznak a gyújtás sikerességében?
(Nem röhög!)
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 977
39 825
113
Rogozin beszélt a ROSS állomás jövőbeli helyéről Rogozin: a ROSS állomást egy pályára állítják a "Zeusz" nukleáris vontatóhajóval

"Az ígéretes orosz Orbitális Szervíz Állomás (ROSS) ugyanarra a pályára kerül, ahonnan a "Zeusz" nukleáris vontatóhajó hajókat küld a Holdra és a mélyűrbe, hogy a kozmonauták kiszolgálhassák" - mondta Dmitrij Rogozin, a Roscosmos főigazgatója a RIA Novostinak.

Rogozin: Orosz űrhajósok szolgálják ki Zeuszt a világűrben

"Teljesen meg vagyok győződve arról, hogy a legénységnek ellenőriznie kell ennek a vontatóhajónak a szétnyitódását mert ha valami nem nyílik meg, az katasztrófa, szinte az egész gép elvesztése. Ezért az űrhajósoknak nemcsak irányítaniuk kell, hanem szükség esetén be kell avatkozniuk... Az extravehicularis tevékenységek során meg kell oldaniuk, ezt a problémát. Ez a legfontosabb feladat a legénység számára" - mondta Rogozin.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 652
17 085
113
Akkor ezért van a szikraszóró rendszer! (Saját homlok agyoncsapása tenyér által).
Én meg nem értettem, hogy ennyire nem bíznak a gyújtás sikerességében?
(Nem röhög!)
Igen! A hajtómű gyújtásához ezeknek semmi köze, és csak a gázüzeműeknél van jelen, az esetleges extra kiáromlott gáz elégetésére. A Delta IV-nél tervezett belobbantás a leglátványosabb, az űrsiklónál és az SLS-nél csak biztonságot szolgálja. A szintén hidrogén meghajtású Ariane 5 nél pl. két kisebb lángcsóva van erre beállítva;
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 652
17 085
113
:eek:


lábjegyzet:
Mi meg itt a Földön közben háborúzgatunk.
Ezeknek a hihetetlen dolgoknak -odakint- a fényében, annyira de annyira pitiáner az összes aktuális dolgunk idelent :/
Gondolom ez csak amolyan "kocsma filozofálas-nak" szántad.
Nem akarom senki lelkesedését lelohasztani a JWST képei kapcsán, de ez a túlzott Hype is indokolatlan.

Először is azon kívűl, (a jelentőségét el nem vitatva), kaptunk pár szép képet ami kiválóan alkalmas monitor háttérképnek, de még csak semmi olyat sem láttunk amire ne számítottunk volna. A JWST majd az exobolygók kapcsán guríthat nagyot, addig "csak" klassz panorámaképeket láthatunk a korábbinál jobb felbontásban.

Ami pedig a filozófiai részét illeti, nem szabad elfelejteni, hogy különösen a messzire visszatekintő képek bár érdekesek és szépek, de egyszersmind halottak is, a galaxisfejlődés, és az idő miatt is, ilyenformán egy csepp édes vízben vagy az ember emésztőrendszerében több élet van mint ezeken a felvételeken.
És ahogy számunkra is közömbös egy hangyaboly sorsa, vagy a körmünk alatt élő milliárdnyi mikroorganizmus, úgy az univerzum is vígan elpörög velünk, ha háborúzunk ha nem. Ilyenformán, hogy valami mennyire 'pitiáner' csak nézőpont kérdés.

Ezzel csak arra celzok, hogy mindent a maga szintjén kell figyelni, és aszerint súlyozni. Ahogy neked nem mindegy ha holnap elütne a villamos a társadalmat tekintve súlytalan történet lenne. Így van ez mindennel. :)

És ha már JWST' eddigi legjobb dokumentumfilm a témában (angol);
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 652
17 085
113
SpaceX utánpótlás küldetés a Nemzetközi Űrállomásra..


Elkezdődtek a mèltánytalanúl kis figyelmet kapó Európai Ariane 6 rakéta és a hozzá tartozó indító komplex integrációs tesztjei. Már összeállították magát a kétfokozatú hordozó +4 boostert. Több mint 800szenzort telepítettek amin mérik a legkülönböző paramétereket (pl, rezgés, lökéshullám, hőmérséklet, stb)
Ha minden jól megy jövő év elejen útjára indulhat az első rakéta, és ha képesek lesznek tartani a ~$45milliós árat Igen versenyképes alternatíva lehet a piacon. (Mellesleg az egyik legszexibb rakéta is szvsz)

IMG-20220715-165049.jpg

IMG-20220715-165046.jpg

IMG-20220715-165256.jpg
 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 854
10 955
113
Jurij Boriszov váltotta Dmitrij Rogozint a Roskosmos élén.

F8DO4tCoxP8.jpg
Jurij Boriszov amennyire tudom, eredetileg tudományos kutató volt. Remélem sikeresen vezeti a Roszkozmoszt, és hagyják is dolgozni, mert igazság szerint korábban azért őt is pakolták ide-oda. Védelmi miniszter helyettes is volt.
Plusz egy kérdés: az orosz filmszínész, Jura Boriszov nem az ő fia esetleg? ( a Kalasnyikov film főszereplője, a Netflix által megvett Menekülés a Tóhoz című orosz sorozat második évadának szpecnazosa, plusz nyert egy komoly díjat is egy orosz-finn koprodukciós filmmel). Csak mert arcra nagyon hasonlítanak.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 380
11 466
113
Van élet rogozin után is.

 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Luthero

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 854
10 955
113
Van élet rogozin után is.

Azért az EU és az ESA megint hozza a "kötelező szintet"... Az oroszok és az amerikaiak a szembenállás ellenére is repülnek egymás űrhajóival. Az ESA bölcs vezetése pedig már jóval korábban bejelentette, hogy Luca Parmitano olasz űrhajós volt az utolsó ESA űrhajós, aki orosz űrhajó fedélzetén repült az ISS-re. Innentől az ESA űrhajósok kizárólag amerikai űrhajóval repülnek majd az ISS-re. Amerikaiabbak akarnak lenni az amerikaiaknál. Jól jellemző, hogy pár napja kiadott egy videót a Roszkozmoz, űrhajósok és űrhajós jelöltek vízi túlélő kiképzéséről. Ott volt egy amerikai űrhajósnő is, akinek tolmács kellett, mert annyira nem értette az oroszt, de az ESA-tól senki nem volt. A többi résztvevő mind orosz volt.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 652
17 085
113
Azért az EU és az ESA megint hozza a "kötelező szintet"... Az oroszok és az amerikaiak a szembenállás ellenére is repülnek egymás űrhajóival. Az ESA bölcs vezetése pedig már jóval korábban bejelentette, hogy Luca Parmitano olasz űrhajós volt az utolsó ESA űrhajós, aki orosz űrhajó fedélzetén repült az ISS-re. Innentől az ESA űrhajósok kizárólag amerikai űrhajóval repülnek majd az ISS-re. Amerikaiabbak akarnak lenni az amerikaiaknál. Jól jellemző, hogy pár napja kiadott egy videót a Roszkozmoz, űrhajósok és űrhajós jelöltek vízi túlélő kiképzéséről. Ott volt egy amerikai űrhajósnő is, akinek tolmács kellett, mert annyira nem értette az oroszt, de az ESA-tól senki nem volt. A többi résztvevő mind orosz volt.
Nem teljesen világos mit akarsz ezzel mondani, de érdemes néhány dolgot tisztázni;
Az Amerikai - Orosz legénységi csere nem egy jópofa célzott program, hanem a kényszer szülte. Mark Vande Hei űrhajósnak váltottak egy helyet a szójúzra akkor amikor a Crewdragon hajók még nem álltak 100%-os szolgálatba, és félő volt, hogy ha valami közbejött nem marad amerikai űrhajós az ISS-en. Ennek eredménye kapcsán adják vissza az oroszoknak a helyet.

Az utóbbi években az oroszok egyébkènt az egekbe emelték a Szojúzokra váltható helyek árát, tehát már pusztán gazdasági oka sincs azokon repülni.
Továbbá az ESA és a NASA sokkal szorosabb együttműködő partner mint a Roszkoszmosz valaha is volt.
Ezen túlmenően rendre lobogtatjak az oroszok, hogy kiszállnak az ISS eggyüttműködésből.

Nem látom semmi okát miért kellene az ESA-nak az orosz hajó használata. És akkor még a háborút nem is említettük!
 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 854
10 955
113
Nem teljesen világos mit akarsz ezzel mondani, de érdemes néhány dolgot tisztázni;
Az Amerikai - Orosz legénységi csere nem egy jópofa célzott program, hanem a kényszer szülte. Mark Vande Hei űrhajósnak váltottak egy helyet a szójúzra akkor amikor a Crewdragon hajók még nem álltak 100%-os szolgálatba, és félő volt, hogy ha valami közbejött nem marad amerikai űrhajós az ISS-en. Ennek eredménye kapcsán adják vissza az oroszoknak a helyet.

Az utóbbi években az oroszok egyébkènt az egekbe emelték a Szojúzokra váltható helyek árát, tehát már pusztán gazdasági oka sincs azokon repülni.
Továbbá az ESA és a NASA sokkal szorosabb együttműködő partner mint a Roszkoszmosz valaha is volt.
Ezen túlmenően rendre lobogtatjak az oroszok, hogy kiszállnak az ISS eggyüttműködésből.

Nem látom semmi okát miért kellene az ESA-nak az orosz hajó használata. És akkor még a háborút nem is említettük!

Azt akartam mondani, hogy ha az EU a csőlátó USA- seggnyaláson kívül nem nagyon képes semmire. Fel, a meleg sz@rig. Az űrkutatás egyik legfontosabb területe az emberes küldetések. Amiben jelenleg még mindig az oroszok a legmegbízhatóbbak. Több lábon állás lenne, több ismeret az űrhajósoknak.
Továbbá itt nem csak egy hely visszaadásról van szó, hanem egy hosszabb távú programról.
Részlet a spacejunkie.hu cikkből:
„A Roszkoszmosz és a NASA megállapodást írt alá az integrált személyzet orosz és amerikai űrhajókon történő repüléséről. A megállapodás Oroszország és az Egyesült Államok érdekeit szolgálja, és elősegíti az együttműködés fejlesztését az ISS program keretében, valamint a világűr békés célú feltárását és az arra célzó projektek hatékony megvalósítását! A megállapodás célja annak biztosítása, hogy egy orosz vagy amerikai űrhajó indításával vagy jelentős késleltetésével összefüggő vészhelyzet esetén legalább egy Roszkoszmosz űrhajós és egy NASA űrhajós jelenléte az ISS fedélzetén biztosított legyen, valamint az orosz és az amerikai szegmenst szolgálja ki”– írta a Roszkoszmosz.

A várakozásoknak megfelelően a NASA űrhajósa, Francisco Rubio, Szergej Prokopjev és Dimitrij Petelin űrhajósokkal együtt indul majd a Szojuz MSz-22 fedélzetén, amely a tervek szerint szeptember 21-én indul a kazahsztáni Bajkonuri Kozmodrómról. Ezenkívül a NASA űrhajósa Loral O’Hara, Oleg Kononyenko és Nikolai Chub űrhajósokkal együtt repül majd a Szojuz MSz-23-on, amely küldetés jövő tavasszal indul."

Az amerikaiak egyébként ingyen viszik az ESA űrhajósokat? Nem hinném. Nem kellett volna b@sztatni az Orosz Űrügynökséget, akkor lehet, hogy vékonyabban fogna a toll. Tehát továbbra sem látom annak értelmét, hogy az ESA politikai okokból elzárkózik az orosz űrhajókkal való repüléstől. Az amerikaiakat nem zavarja ebben a kérdésben a háború. Megint az akarja a legkeményebb amerikai hazafit játszani, aki nem is amerikai, az ESA, akiknek sok mindene van, csak éppen saját személyszállító űrhajója nincs.