Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 188
10 711
113
Elindult!
A 33 Raptor végig működött, a szétválás is megvolt, utána a booster felrobbant.
A 2. fokozat ment szépen tovább, elérte a sebességet, magasságot, a hajtóművek leálltak menetrend szerint.
Kicsit később elveszett a kapcsolat.
Eddig ennyi.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 171
113
Elindult!
A 33 Raptor végig működött, a szétválás is megvolt, utána a booster felrobbant.
A 2. fokozat ment szépen tovább, elérte a sebességet, magasságot, a hajtóművek leálltak menetrend szerint.
Kicsit később elveszett a kapcsolat.
Eddig ennyi.
Ez már rakétindításnak tűnt, nem szenvedésnek és lassú halálnak, mint az előző. Nem volt hibátlan, de már reménytkeltő.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 188
10 711
113
A spacejunlies
Nagyon szép volt. Kíváncsi lennék az indítóra közelről, hogy vizsgázott élesben a vizes megoldás, mert akkor a SpaceX kitalálta a nagy rakéták lángterelő árok nélküli fellövését is

A spacejunkies youtube csatornán kedden lesz összefoglaló a tesztrepülésről rengeteg képpel, videóval!
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 177
14 808
113
Nagyon szép volt. Kíváncsi lennék az indítóra közelről, hogy vizsgázott élesben a vizes megoldás, mert akkor a SpaceX kitalálta a nagy rakéták lángterelő árok nélküli fellövését is.
Úgy nézem, most megúszták komolyabb járulékos sérülés nélkül.
IMG-20231118-190412.jpg

De ez a mostani rendszer se egyszerűbb ès pláne hosszú távon nem olcsóbb mint egy normálisan megèpített árok. Most megfelelhet, ès belefèrhet az inditasok utani javitás, de a végleges Cape indító állás tutira veszem nem ilyen utólagos tákolmány lessz.
IMG-20231118-193055.jpg

Tippre nekem így tünik, hogy a "Hot Staging" kaphatott szét valamit a Booster tetején. Masszív gáz szivárgás látszik azon a területen, és az nem a cold trusters fúvókái.
Itt a bezoomolt lassított felvétel a robbanás előtti másodpercről;
Most azt olvasom, hogy ez önmegsemmisítő robbantás volt..
Ha igaz, legalább ez is jól vizsgázott!

Szerintem az igazán érdekes kérdés mi a fene történt a 2.fokozattal a sikeres indítás után?!

Akárhogy is, ez már értékelhető teszt volt!
IMG-20231118-192651.jpg
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 171
113
Tippre nekem így tünik, hogy a "Hot Staging" kaphatott szét valamit a Booster tetején. Masszív gáz szivárgás látszik azon a területen, és az nem a cold trusters fúvókái.
Öööö... az nem a rakéta "alja"? Már ahol a hajtóművek vannak. Tett egy 180 fokos fordulatot a fékezéshez. Inkább valamilyen hajtómű- vagy üzemanyagellátási hiba lehetett.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Most azt olvasom, hogy ez önmegsemmisítő robbantás volt..
Ha igaz, legalább ez is jól vizsgázott!
Szerintem ez nyilvánvaló volt. Látszik a videón, hogy az utolsó pillanatban sorban lekapcsolták a hajtóműveket,
Igazság szerint a furcsa az egész, mert a leválás után teljesen értelmetlen, hogy az összes belső (10+3) hajtómű üzemelt. Miközben hajtóművek az ég felé álltak. Ha jól emlékszem a teljes visszatérő művelet során csak a 3 legbelsőnek kellett volna mennie. Ha jól emlékszem a leszálláshoz is elégnek kellene lennie a legbelső 3-nak.
Szerintem a második fokozatot is megsemmisítették. Valami nem volt 100%-os, és inkább ledurrantották.
De szerintem rövidesen ki fogják adni az infót.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Öööö... az nem a rakéta "alja"? Már ahol a hajtóművek vannak. Tett egy 180 fokos fordulatot a fékezéshez. Inkább valamilyen hajtómű- vagy üzemanyagellátási hiba lehetett.
Nem. Tényleg vannak arra utaló jelek, hogy valami szétment az első fokozat teteján, és emiatt túlfordult.
Valószínűleg emiatt indították vissza a fő manőverező hajtóműveket is, mert azzal is rá tudtak volna segíteni a fejben lévő fúvókáknak.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 171
113
Nem. Tényleg vannak arra utaló jelek, hogy valami szétment az első fokozat teteján, és emiatt túlfordult.
Valószínűleg emiatt indították vissza a fő manőverező hajtóműveket is, mert azzal is rá tudtak volna segíteni a fejben lévő fúvókáknak.
Azon a nagyításon csak a hajtóművek oldalán láttam kaotikus gázkiáramlást, a "tetején" nem láttam semmit. Ettől még lehetett ott a hiba.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 177
14 808
113
Szerintem ez nyilvánvaló volt. Látszik a videón, hogy az utolsó pillanatban sorban lekapcsolták a hajtóműveket,
Igazság szerint a furcsa az egész, mert a leválás után teljesen értelmetlen, hogy az összes belső (10+3) hajtómű üzemelt. Miközben hajtóművek az ég felé álltak. Ha jól emlékszem a teljes visszatérő művelet során csak a 3 legbelsőnek kellett volna mennie. Ha jól emlékszem a leszálláshoz is elégnek kellene lennie a legbelső 3-nak.
Szerintem a második fokozatot is megsemmisítették. Valami nem volt 100%-os, és inkább ledurrantották.
De szerintem rövidesen ki fogják adni az infót.
A belső 3 hajtóművek még nem kellett volna leállani egy darabig.
Közben megerősítette a SpaceX a második fokozat önmegsemmisítő rendszere aktivalódott.

Scott észrevétele, hogy a szeparációkor röd időre de radikálisan esett a gyorsulás, vagyis, nem tervezett negatív G erő lépett fel, ami hatással lehetett a szerkezetre, illetve ugye a tartályok bán lévő folyadèkokra.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
A belső 3 hajtóművek még nem kellett volna leállani egy darabig.
Közben megerősítette a SpaceX a második fokozat önmegsemmisítő rendszere aktivalódott.

Scott észrevétele, hogy a szeparációkor röd időre de radikálisan esett a gyorsulás, vagyis, nem tervezett negatív G erő lépett fel, ami hatással lehetett a szerkezetre, illetve ugye a tartályok bán lévő folyadèkokra.
Szerintem ez természetes. Pont ez a lényege a hot stagingnek. A második fokozat hajtőműve löki vissza az elsőt.
Alapvetően nem is történt jelentős lassulás. 5625-ről csökkent vissza 5575 körülire. Ez 50km/h-s lassulás.
Ráadásul ez a lassulás szinte azonnal megszűnt.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 177
14 808
113
Öööö... az nem a rakéta "alja"? Már ahol a hajtóművek vannak. Tett egy 180 fokos fordulatot a fékezéshez. Inkább valamilyen hajtómű- vagy üzemanyagellátási hiba lehetett.
Igaz! Bár így még érthetetlenebb a dolog számomra. Mert látszolag nem a hajtómű hiba okozta a robbanást, az láthatóan attól messzebb a két tartály közötti szekcióból indult.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 177
14 808
113
Szerintem ez természetes. Pont ez a lényege a hot stagingnek. A második fokozat hajtőműve löki vissza az elsőt.
Alapvetően nem is történt jelentős lassulás. 5625-ről csökkent vissza 5575 körülire. Ez 50km/h-s lassulás.
Ráadásul ez a lassulás szinte azonnal megszűnt.
A Hot stagingnek nem ez a lényege, hanem hogy a második fokozat indítása előtt ne lépjen fel súlytalanság azaz az üzemanyag ne buborékosodjon, maradjon a tank aljában.

Ha 50km lassulás másodperc alatt szerinted nem jelentős, akkor szaladj neki egy fának ennyivel, és megváltozik majd a véleményed a fellépő erők kapcsán.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 171
113
A Hot stagingnek nem ez a lényege, hanem hogy a második fokozat indítása előtt ne lépjen fel súlytalanság azaz az üzemanyag ne buborékosodjon, maradjon a tank aljában.

Ha 50km lassulás másodperc alatt szerinted nem jelentős, akkor szaladj neki egy fának ennyivel, és megváltozik majd a véleményed a fellépő erők kapcsán.
Lehet, tényleg annyira meglöttyent a maradék, nafta, amit nem tudott az irányítórendszer kezelni. Volt ilyen a Falcon 1 2. fokozatánál is, ami jóval kisebb.