Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Samsung Galaxy mini. Az leszámíva meg az elsőre emlékszem, az Siemens A40 volt.
 

formosa

Member
2015. május 18.
427
2
18
az oroszok ebbe a napelemes probléma-körbe belefutottak anno a Legenda műholdaknál. Fedélzeti atomreaktor, oszt csókolom. Árnyékolást, kidobást megoldották. Nem hiszem, hogy ha ez ment 30 éve, akkor most nem lehet megoldani...
A "fedélzeti atomreaktor" túlzás, hivatalosan radioizotópos termoelektromos generátornak /RTG/ nevezik. A 60-as évektől kezdve az űrszondákon kívül földi /pl. sarkvidéki/ automata kutatóállomásokon is használtak ilyeneket. Ma már csak a Jupiteren túlra küldött űrszondákon alkalmazzák, mert a földi használata veszélyes a környezetre.
 

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 460
141
63
Mindenkinek Siemens volt az elso?
Nekem is, Siemens M35i

Mondjuk kellett is a tarsadalmi ervenyesuleshez, mert abban a korban akinek nem volt teloja a suliban mar luzer volt.
 

jani2

Active Member
2013. február 11.
999
1
38
Gondolom, a fenti eszközök nem űrbéli használatra vannak tervezve.

Egy jó átfogó cikk régebbről.

http://www.origo.hu/tudomany/20160704-nasa-juno-jupiter-misszio-urkutatas-urszonda-gazorias-felfedezes.html

Mostani.

http://www.origo.hu/tudomany/20160713-juno-jupiter-holdak-foto-elso-kep-urkutatas-nasa.html
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 269
2 090
113
Egy kis aktualitás:
A következő július 18-i Falcon 9 SpaceX CRS 9 ISS kiszolgáló küldetés részletei:
- Launch time: 0445 GMT (12:45 a.m. EDT)
- space-based DNA sequencer (<i>súlytalanságban DNS-t szekvenálni. Aki látott már Földön biológust ilyet játszani és még hallotta is az édes ajkait elhagyó fohászt, az sejtheti, milyen lesz ez az űrben<i>).
- phase-change material heat exchanger (<i>ez valami víz-alapú zselé, ami hőt von el...?! </i>)
- gravity’s effect on bone cell function (<i> csontsűrűség vizsgálat Földön, mágneses lebegtetéssel szimulált mikrogravitációval</i>)
- how microgravity changes the human heart (<i>cell replacement therapy for future space missions</i>)
- international docking adapters (IDA) that will be installed on the space station. The IDA’s first users are expected to be Boeing's CST-100 Starliner and SpaceX's Crew Dragon spacecraft
- és még 250 egyéb bigyó

Hogy ne érje szó a ház elejét amiatt, hogy a Space-X szekerét tolom, itt a legutóbbi (június 22-én befejezett) Orbital-ATK Cygnus misszós videó (OA-6):
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/RZ77ZSdH-04" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Augusztusban az Orbital-ATK ismét előhozakodik a maga Antares 230 rakétájával. Ez a konfiguráció pont egy verziószámot ugrott a két éve (2014 október 28) felrobbant változathoz képest, például már nem felújotott poszt-szovjet első fokozatai lesznek, hanem RD-181-esek, amelyeket oroszok (Energomash) építettek.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 269
2 090
113
T. sirdavegd! Az informatikának köszönhetően hatalmas fejlődés történt az elektronikában. Itt a 60 éves technológia már rég elavult.
Hát ööö szóval az a Soyuz, amivel a két úr és egy hölgy a minap felment az ISS-re az bizony 1967-ben debütált. Persze most már a 4. generáció (1986 óta) 4. frissítésénél tartunk. Szóval ez egy 49 vagy 30 évesnek tekinthető konstrukció, sok-sok plasztikai műtétet követően. És pillanatnyilag ez az egyedüli emberes szállítójármű az űrbe.

Ha már "űrmeghódíccsa", 2016 június 27-én az Orion európai gyártású szervízmodulja megfelelt a NASA és ESA által végzett mélyűri teszteknek. <i>American planes will always be superior as long as there are wonderful men like you in the cockpit. And German parts.</i>
 
M

molnibalage

Guest
Ez így költői túlzás. Az alapelve 140 éves, de a mai autókban pl. karburátor sincs már, ami régen alapelem volt.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
7 958
22 843
113
Hatha valakinek csak ennyi hianyzik az intergalaktikus terveihez. :) Felkerult a teljes apollo-11 forraskod a githubra.
Issues kommentek:

"Have you tried migrating your project to jQuery?"

"Have you tried turning it off and on again?"

"Just had this issue happen to me, I took a screenshot."
2fa93314-445e-11e6-95b7-b5e13f5c5e36.jpg

:)
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 688
2 392
113
Már kezd unalmas lenni a SpaceX landolás . :D
https://www.youtube.com/watch?v=cKCU6WfLtjk
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 269
2 090
113
Már kezd unalmas lenni a SpaceX landolás . :D
https://www.youtube.com/watch?v=cKCU6WfLtjk
Ó, a buta időzónák miatt én ma délután 6-ra vártam a közvetítést :p Így számítson az emberi a havi betevő streamelt online űrpornóra :D :D
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 269
2 090
113
Már kezd unalmas lenni a SpaceX landolás . :D
https://twitter.com/elonmusk/status/754931091891453952
LEO-pálya esetében azt mondták a szakik, hogy elegendőnek érzik az első fokozat teljesítmény tartalékát a földi leszálláshoz és csak geostac pályánál akarják használni a drónhajókat. Ezért tették most betonra.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 269
2 090
113
<i>"Egy amatőr műhold spotter úgy gondolja, hogy Kína első űrállomása irányítatlanul kering az űrben. Thomas Dorman a 2011-es fellövése óta követi a 8 tonnás laboratóriumot, és adatai szerint a Tiangong-1 jelenleg lassú orsózásban van, és a napelemei már nem a csillagunk felén néznek. Úgy véli, hogy Kína már nem tudja irányítani az űrállomást, és nem képesek arra, hogy a majdani lezuhanást úgy irányítsák hogy az óceánba vagy lakatlan területre érkezzen. Más szakértők szerint egyelőre korai ilyen következtetéseket levonni."</i>
Ez mondjuk kínai források is megerősítik. (nem szeretném, ha egy kínai űrállomás wc ülőkéje vágna fejbe :p)
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 269
2 090
113
40 éve voltak a Viking-küldetések.
Gondolom Molni kedvéért írták bele, hogy a NASA 2030-ra (<i>bármikori honi euró-bevezetés +3 év</i>) akar embert küldeni, a Space-X meg 2018-ban. <i>Emberes űrhajója mondjuk egyiknek sincs, szóval ennyi erővel én meg szép és okos vagyok.</i>
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 269
2 090
113
Érdekes létformák: "electric bacteria use energy in its purest form – naked electricity in the shape of electrons harvested from rocks and metals"

Ha a zsurnalizmus mögé kukkantunk:
- Fe(II)-oxidizing aerobic bacteria --> természetes élőhelyén kell neki oxigén és vas
(i) providing a steady supply of electrons as Fe(II) while
(ii) managing rapid formation of insoluble Fe(III) oxide precipitates and
(iii) maintaining oxygen concentrations in the micromolar range to minimize abiotic Fe(II) oxidation

Viszont, ha leszúrunk egy elektródát és adunk neki áramot, na akkor már elcsemegézget magában is (a negatív pólust nyalogatják, váltóáramot ne köss rája):
<i>"if the electron transport machinery is able to oxidize metals at the outer cell surface, electrodes poised at potentials near those of natural substrates could serve as electron donors, eliminating concentration issues, side reactions, and mineral end products associated with metal oxidation"</i>

A Fe(II) amúgy vasoxid FeO és fekete színű. A Fe(III) is vasoxid, de az vár vörös színű és látnivalóan több minden van benne: Fe2O3. Tehát, a bacinak nem elég, ha adunk két darab Fe(II)-t, mert kell neki valahonnan egy O is. De onnantól nagyon boldog lesz. És gyártja a rozsdát ezerrel.

Kérdés persze, hogy életben maradna-e, ha szépen letennénk a Ganümédesz felszínére (hőmérséklet, nyomás). Ott a masszív sugárzás miatt elemi oxigén szokott felszabadulni, meg mindenféle egyéb ionok is. A sarki területeken 10-100 kiloektronvoltos elektronok mászkálnak és a jég sötétebb színéért a nehezebb ionok a felelősek. Lehet, hogy ott kevésbé lenne őszinte a mosolya, de valószínűleg ez a környezet közelebb állna hozzá mint mondjuk a Merkur felszíne.

Gzadasági hasznát mondjuk nem látom, mert megenni gondolom nem lehet, a rozsda sem egy olyan dolog, amiért emberek fizetnének.