Vadászgép beszerzési tender (1995-2006)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 100
31 047
113
Hitelt lízinget nem adtak az F-16-oshoz! Azért lett többek között Gripen, mert a védek meg adtak mellé lízinget.
A magyar GDP 47 mrd volt 2000-ben, most meg 180 milliárd körül van. Lényegesen mások most a lehetőségeink mint akkor voltak.
Korogald az inflacioval,es vedd tekintetbe az arak valtozasait.Mikor elosszor szoba kerult az F16,az gyari ujkent 20 milkaba kerult......
 
  • Tetszik
Reactions: bel

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 646
14 620
113
Eljatszva a gondolattal, anno ugy tudom innen, hogy kertunk F-16-osokat csak nem adtak. Nem lett volna akkor alternativakent jobb otlet B tervnek az F-20 Tigershark?


F-16-osokat még az Antal kormány idején kértünk, tényleg nem adtak.

Az F-20 nem került szériába, mert nem volt rá komoly érdeklődő ill. zuhant is le prototípusa.
Az amerikaiak konkrétan megsértődtek hogy nem F-16 -ot vettünk. Amit egyébként a katonák is javasoltak. Az volt az indok Gripen döntés mellett, hogy olcsóbb. Majd módosítottuk a szerződést, így már drágább lett, de még mindig kevesebbet tudott.

24 db használt F16 ADF -volt az ajánlatban ha jól tudom. Pár év alatt lett is gazdája a közel 300 db-os ADF készletnek, mert sok ország vett belőle.
A katonák az F/A-18 C/D-t preferálták volna.
 

Chima3ra

Well-Known Member
2020. július 28.
296
1 041
93
2000-es 20 millió dollár 35 millió dollár lenne ma.
A GDP-nk meg 4x-esére nőtt 24 év alatt - tehát baromira látszik, akkor mennyire nem volt mozgás tér a mához képest.
Azért azt ne felejtsd el,hogy ma már új vadászgépet nem kapsz 80-100 millió dollár alatt, szóval ok, hogy négyszer akkora lett az ezredforduló óta a gazdaságunk, a baj csak annyi,hogy a közben a gépek ára is.
 

ZsoltHun

Well-Known Member
2018. október 26.
549
1 369
93
Ha jól emlékszem, ennyi év távlatából, az ajánlatok a váltótipusra a következők voltak.

F-16
F-18
Mirage 2000-5
Gripen

A két amerikai közöt ment a vita, mert politika F-16-ot akart míg a piloták F-18-at.
A Mirage 2000-5 kiesett, Gripen mardt tartalékban.
Majd kiesett mindkét amerikai gép is, és maradt a korai JAS-39A/B.
Mindkét esetnél felbukkant korrupciós eset(ek).
A hivatalos bejelentés elött Selmeci Gabika és még valaki nagyon nyomot valakit a Locheed-től, hogy ő legyen az új amerikai nagykövet nálunk.
A Gripen esetében meg egy gróf nyomult.

Amúgy az amcsik csak eladni akartak, semmi mást.

Ennyi maradt meg ennyi év után ebből a sztoriból. :(
 

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
754
2 030
93
Ki emlékszik még a 2002 és 2010 közötti időszakra? Akkor még a szaksajtó véleménye is az volt, hogy a PG bevonásával az orosz gépek korszerűsítése (MiG-21, MiG-29) és továbbüzemeltetése jobb, gazdaságosabb megoldás lett volna. Vagy F-16-ost venni, mert a Gripenhez se sisakcélzó, se R-73 szintű rakéta nincs és a "plasztikfantasztik" gép még nem is a miénk mert lízingeljük. A Gripennel kapcsolatban nálunk nem túl sok minden változott 20 év alatt. De talán majd most. Hogy a világpolitika változása igazolta-e a beszerzést, az egy másik történet. Utólag persze már minden máshogy látszik. De most ugyanilyen dilemma előtt állnak a döntéshozók és megint 20-30 évre előre kellene okosnak lenni.
Èn is itt voltam már akkortájt... múltkor merengtem ezen, hogy 10 ève még mindennapos téma volt itt a mig21 reaktiválás a fórumon. Nem hittem volna, hogy újra előkerül...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 695
113
vissza kell keresni a cikkeket vagy az írásokat itt a forumon molni is írt beszerzés témába meg mások is.
 
  • Tetszik
Reactions: Crusader

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 000
32 364
113
Hát, lehet. 46 évesen már zavarodik mi volt a Top Gunban 24 vagy 33 éve.

Én úgy emlékszem, mint te (szintén Top Gun olvasóként), hogy a kanadai F-5 ajánlat az a MiG-29 rendszeresítése előtt volt, 92-93.
2000-ben szerintem már nem jött szóba ilyen korú és képességű gép.

Mondjuk szerintem nem biztos, hogy hülyeség lett volna elfogadni, megismertük volna a nyugati üzemeltetési kultúrát. De hát az akkori hivatásos állomány a szovjet technika híve volt, azt ismerte. És persze a 29-eshez nem lett volna semmiben mérhető a CF-5, a MiG-21bisz-t vagy a MiG-23MF-et viszont dogfightban elverte volna. A 23-as BVR képességével persze nem rendelkezett. De a zsidókkal (ahogy @Negan mondaná :)) lehetett volna modernizálni akár a brazil gépekhez hasonlóan.

A kanadai gépeket Botswana kapta meg végül, még ma is repülnek ha igaz.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 133
73 671
113
Én úgy emlékszem, mint te (szintén Top Gun olvasóként), hogy a kanadai F-5 ajánlat az a MiG-29 rendszeresítése előtt volt, 92-93.
2000-ben szerintem már nem jött szóba ilyen korú és képességű gép.

Mondjuk szerintem nem biztos, hogy hülyeség lett volna elfogadni, megismertük volna a nyugati üzemeltetési kultúrát. De hát az akkori hivatásos állomány a szovjet technika híve volt, azt ismerte. És persze a 29-eshez nem lett volna semmiben mérhető a CF-5, a MiG-21bisz-t vagy a MiG-23MF-et viszont dogfightban elverte volna. A 23-as BVR képességével persze nem rendelkezett. De a zsidókkal (ahogy @Negan mondaná :)) lehetett volna modernizálni akár a brazil gépekhez hasonlóan.

A kanadai gépeket Botswana kapta meg végül, még ma is repülnek ha igaz.
A Gripen beszerzést vizsgáló bizottsági jelentésében volt benne hogy a kanadai védelmi miniszter levélben ajánlotta fel a már kivont CF-5-ösöket megvételre. Sajnos a jelentés már nem elérhető az interneten, hiába kerestem.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 000
32 364
113
A Gripen beszerzést vizsgáló bizottsági jelentésében volt benne hogy a kanadai védelmi miniszter levélben ajánlotta fel a már kivont CF-5-ösöket megvételre. Sajnos a jelentés már nem elérhető az interneten, hiába kerestem.

Attól még felajánlhatták korábban is.
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

ZsoltHun

Well-Known Member
2018. október 26.
549
1 369
93
Izrael és Szingapur tengerparti országok,hiába kicsik.És kicsinként gazdagabbak.
Egyébként föl volt ajálva nekünk is a az F15.Letárolt F15A gépek korszerűsitve,Boeing ajánlotta.
Jelenleg meg éppen a vajda médiát kéne számonkérned.....
Egyenlőre semmit nem tudunk azon kivűl,hogy 4 db gép jön.Egyenlőre megitélhetetlen,hogy ez milyen üzlet volt.Lehet ez még szódával elmegy,meg éktelen ökörség kategóriájú bolt is.
Van erre forrásod, mert nekem nem rémlik a sztori.
F-15 itt, nálunk igencsak boritott volna a bilin hiába csak egy F-15A lett volna.
Az amcsik figyeltek az ilyenre, hogy azért aránylag nyugi legyen a térségben.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 100
31 047
113
Van erre forrásod, mert nekem nem rémlik a sztori.
F-15 itt, nálunk igencsak boritott volna a bilin hiába csak egy F-15A lett volna.
Az amcsik figyeltek az ilyenre, hogy azért aránylag nyugi legyen a térségben.
Első F16 érdeklődésünket konkrétan ezért utasitotta el az USA.
De később,amikor elkezdődött a "tendereztetés"(valójában nem volt az,csak valami olyasmi),Boeing jelendkezett az ajánlattal.Kb rögtön el lett utasitva,túl drága lett volna nekünk az üzemeltetés (az M2000,F16/18/Gripen összehasonlitáson is az M2000-5 volt a legjobb,csak az ára és az üzemeltetési költsége miatt rögvest ki is esett)
Hát forráshoz végig kéne nyálazni a régi Top Gun,meg Új Honvédségi szemle,és hasonló újságokat.Többen is emlitették anno,mint érdekességet,hogy van ilyen ajánlat is.De senki nem vette komolyan,talán maga a Boeing se.
 
Status
Not open for further replies.