Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Igen UK láthatóan nuki+széllel/megujulokkal akarja megoldani az UK áramtermelés gerincét. Drukkolok nekik. :)
Az őrület sajátos formája, amikor az ember ugyanazt csinálja és más végeredményre számít. A németek megmutatták, hogy hova vezet ez az ötlet. Úgy látszik, ma divat ostobának lenni és más 500 mrd EUR-os hibájából sem tanulni.

Emberiség, itt lesz véged. Az ostobák diadala, a kommunikációs bullshit űbereli a fizikát és a józan észt...
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Az őrület sajátos formája, amikor az ember ugyanazt csinálja és más végeredményre számít. A németek megmutatták, hogy hova vezet ez az ötlet. Úgy látszik, ma divat ostobának lenni és más 500 mrd EUR-os hibájából sem tanulni.

Emberiség, itt lesz véged. Az ostobák diadala, a kommunikációs bullshit űbereli a fizikát és a józan észt...

Nem érted, hogy nem német, hanem UK. Semmi más nem számít csak az, hogy most van egy hely a Földön amivel lehet példát hozni.
 
M

molnibalage

Guest
Nem érted, hogy nem német, hanem UK. Semmi más nem számít csak az, hogy most van egy hely a Földön amivel lehet példát hozni.
UK magasabb szélességi körön van. Szuper...
UK beépítettségét nézzed már meg, hogy hova mehet. Segítenek, Energy Without the Hot air. Ha így sem megy, akkor nem segíthetek.

Milyen más adottságai vannak UK-nak, amitől más lenne a végeredmény? Segítek. Semmi.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
Nem érted, hogy nem német, hanem UK. Semmi más nem számít csak az, hogy most van egy hely a Földön amivel lehet példát hozni.

Nem érti. Zöld/megujuló energia = bullshit, hoax, majomkodás. Hiába ott a plda, hogy a világ 5.legnagyobb gazdaságának áramtermelésének 30% megujuló, hogy Kína a világ top áramtermelője 25%on áll az csak hoax, majomkodás ő jobban tudja. kucc kucc.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
UK magasabb szélességi körön van. Szuper...

Milyen más adottságai vannak UK-nak, amitől más lenne a végeredmény? Segítek. Semmi.

Annyira nem értesz az egészhez, hogy az valami elképesztő. De csak tolod a semmin neme alapuló és már bocs de szart se érő véleményed.

Nesze
4-2.jpg

és ami térkéen nem látszik pedig az egyik legfontosabb: offshore.

"Milyen más adottságai vannak UK-nak, amitől más lenne a végeredmény? Segítek. Semmi."
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 634
1 384
113
Ezen annyit latunk, hogy a szarazfoldon kb. a hazaival azonos szamokat produkalhat, bar nem tudom, hogy a full load hours az maxon mukodest jelenti vagy az van konvertalva (utobbi estben husz szazalek korulinek saccolnam a megtermelt energia mennyiseget a beepitett kapacitashoz kepest. Javitsatok, ha tevedek.

Egyebkent a danoknal vannak a legjobb mutatok offshore temaban.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
Igen a danoknal nagyon jok a mutatok egyszer volt hogy 100% ba szelenergiabol lattak el az orszagot. /utanna hetekig semmit se termeltek mert az osszes szelrturbina lapatozasa megserult./tudom mert kint voltam akkor./ meg ugye a sok szemetegeto /vala!i ugyeskedes van veluk azt tudom./ de az adja az elektromos halozatuk gerincet. /mindent elegetnek ami egheto./ ez egyebkent lathato is szelcsendesebb idobe estefele az ilyen eromuvek kornyezetebe./ aramkimaradas nem volt jellemzo de olyan valami furvsasagbol adodoan tobszor elofordult hogy delutan kettokor meg egtek az utcai lampak meg olyan is hogy minden 3. Egett csak.../volt olyan hogy mozgaserzekelos modba mukodtek ami autoval jo de bringaval kicsit zavaro volt./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
Ez a fenyes nappali utcavilagitas egybkent nem volt ritka... Statisztikaba viszont biztos szepen mutat meg ha folosleges es igazabol kartekony ha csak az anyagi oldalt nezzuk az izzok elettartamanak csokkenese szempontjabol./
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and antigonosz
M

molnibalage

Guest
Annyira nem értesz az egészhez, hogy az valami elképesztő. De csak tolod a semmin neme alapuló és már bocs de szart se érő véleményed.

Nesze
4-2.jpg

és ami térkéen nem látszik pedig az egyik legfontosabb: offshore.

"Milyen más adottságai vannak UK-nak, amitől más lenne a végeredmény? Segítek. Semmi."
Napenergiát is tolni akarják.
Ezen felül a szélsebességnél már mondtam. Kurva szép a térkép, de talán mellé kéne tenni, hogy hova nem lehet tenni, hiába fúj a szél. Azért, mert már lakott, van ott más épület, természetvédelmi terület, zavarja a hajózást vagy légiközlekedést.

Az offsore említése vicces, mert kb. 3-10-szer drágább úgy, hogy a load factora legfeljebb 1,5-2-szer, ha jobb, 0.5 fölé ott sem mész.

Olyannyira nem értesz hozzá, hogy az valami elképesztő...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 676
113
A tengeri szelturbinak karbantartasa meg kesz remalom /joval nagyobbak is mint a szarazfoldiek./ a szarazfoldieknek se egyszeru daruskocsi egy tucat ember teherauto amivel a tollveget viszik./ na mimd ezt hajoval a tengeren... Nemtudom mennyire gazdasagos. Eleg sokat kell karbantartani javitani foleg a lapatok veget. /szereti eldobni van hogy tobb szaz m re repiti./ na abba a korzetbe a szarazfoldon nem lehet haz./
 
M

molnibalage

Guest
Igen a danoknal nagyon jok a mutatok egyszer volt hogy 100% ba szelenergiabol lattak el az orszagot. /utanna hetekig semmit se termeltek mert az osszes szelrturbina lapatozasa megserult./tudom mert kint voltam akkor./ meg ugye a sok szemetegeto /vala!i ugyeskedes van veluk azt tudom./ de az adja az elektromos halozatuk gerincet. /mindent elegetnek ami egheto./ ez egyebkent lathato is szelcsendesebb idobe estefele az ilyen eromuvek kornyezetebe./ aramkimaradas nem volt jellemzo de olyan valami furvsasagbol adodoan tobszor elofordult hogy delutan kettokor meg egtek az utcai lampak meg olyan is hogy minden 3. Egett csak.../volt olyan hogy mozgaserzekelos modba mukodtek ami autoval jo de bringaval kicsit zavaro volt./
Azért égtek sanszosan, mert már semmit sem tudtak csinálni a túltermeléssel és/vagy gradienssel.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 350
10 739
113
Most átolvastam az utolsó pár oldalt itt is, amiben elmaradtam...
...szóval nem ilyeneket kéne a nicknevek alá írni, hogy Active Member, meg Well-Known Member, hanem hogy szakmunkás, érettségizett, diplomázott.

Ugyanis egyre erősebb bennem a gyanú, hogy rendre nem korrelál a pl. a felfogóképesség, a szövegértés, a belátóképesség a végzett iskolai fokozatokkal.
S igen; nem várom el egy 8 általánost végzett embertől, hogy átlásson komplex összefüggéseket, de igenis elvárom - mindegy hogy milyen szakon végzett - vélhetően diplomás embertől, hogy maximum egy oldalnyi - józan paraszti ésszel már felfogható - érvelésből értsen.

misinator
Csak egy szakmai érettségi

Ui. Akinek nem inge, ne vegye magára


 
M

molnibalage

Guest
Annyira nem értesz az egészhez, hogy az valami elképesztő. De csak tolod a semmin neme alapuló és már bocs de szart se érő véleményed.

Nesze
4-2.jpg

és ami térkéen nem látszik pedig az egyik legfontosabb: offshore.

"Milyen más adottságai vannak UK-nak, amitől más lenne a végeredmény? Segítek. Semmi."

A könyv, amit írt az meg ingyen van. Linkeltem már többször.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 862
15 262
113
https://m.portfolio.hu/vallalatok/m...e=index.hu&utm_medium=doboz&utm_campaign=link

Hogy mik vannak... Tegye fel a kezét, akit ez meglepetésként ért. Jó, ha már nyújtva van a karod, akkor most vágd fejbe magad és talán elmúlikna zōdenergia-eufória és megérted, mirōl is tépjük a szánkat hónapok/évek óta..

Nem teljesen értem, mit is igazol a cikk? Vagy a szelektív olvasás esete?

Nekem úgy tűnik hogy sikerült piaci alapra helyezniük a szabályozást, és a finanszírozást is, ami a leggázabb részét (ti. állami/lakossági támogatással életképes) pénzügyileg is rentábilissá tenni az ágazatot.

Az meg egy másik része a dolognak hogy a szektor kicsit túlpörgött, a hálózat fejlődése ezt nem tudta / ruha majd lekövetni ezért jogi korlátot kapott a fejlődés üteme - következésképpen pedig a korábbi fejlődési boomra (túl)méretezett beszállítói lánc (turbinagyártók stb) most korrigálhat, visszafejlesztik.

Ezen én nem látok semmi meglepőt, azt leszámítva hogy piaci (licit) alapon is elég életképes ahhoz, hogy jogi gátakkal kell lefolytani a rendszer organikus fejlődését, hogy a hálózatok is utol tudják érni...
 
M

molnibalage

Guest
Nem teljesen értem, mit is igazol a cikk? Vagy a szelektív olvasás esete?

Nekem úgy tűnik hogy sikerült piaci alapra helyezniük a szabályozást, és a finanszírozást is, ami a leggázabb részét (ti. állami/lakossági támogatással életképes) pénzügyileg is rentábilissá tenni az ágazatot.

Az meg egy másik része a dolognak hogy a szektor kicsit túlpörgött, a hálózat fejlődése ezt nem tudta / ruha majd lekövetni ezért jogi korlátot kapott a fejlődés üteme - következésképpen pedig a korábbi fejlődési boomra (túl)méretezett beszállítói lánc (turbinagyártók stb) most korrigálhat, visszafejlesztik.

Ezen én nem látok semmi meglepőt, azt leszámítva hogy piaci (licit) alapon is elég életképes ahhoz, hogy jogi gátakkal kell lefolytani a rendszer organikus fejlődését, hogy a hálózatok is utol tudják érni...
Nem, azt mutatja, hogy ilyen rendszer mellett senki nem épít már semmit, mert

  1. a jobb load factoros és magasabb átlagszeles helyeken már vannak erőművek...
  2. ekkora licit mellett várjál pár évet és látod majd bedőlni az egészet...
A legprimitívebb modell is azt hozza ki, hogy ezzel még nullszaldóra sem jön ki a befektetés 15 év alatt sem 0 karbantartással... Nem merő passzióból volt ekkora a támogatási zsé. Ha ez kiesik, akkor game over, csak nem 1 nap alatt, kicsivel hosszabb idő kell.

Ez akkora bukta, mint ide Jeruzsálem...
 
  • Tetszik
Reactions: notaricon

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 378
7 866
113
Most átolvastam az utolsó pár oldalt itt is, amiben elmaradtam...
...szóval nem ilyeneket kéne a nicknevek alá írni, hogy Active Member, meg Well-Known Member, hanem hogy szakmunkás, érettségizett, diplomázott.

Ugyanis egyre erősebb bennem a gyanú, hogy rendre nem korrelál a pl. a felfogóképesség, a szövegértés, a belátóképesség a végzett iskolai fokozatokkal.
S igen; nem várom el egy 8 általánost végzett embertől, hogy átlásson komplex összefüggéseket, de igenis elvárom - mindegy hogy milyen szakon végzett - vélhetően diplomás embertől, hogy maximum egy oldalnyi - józan paraszti ésszel már felfogható - érvelésből értsen.

misinator
Csak egy szakmai érettségi

Ui. Akinek nem inge, ne vegye magára

Akkor az enyém alá mehet a szakmunkás :)
Azzon kivül ( textilipari szakmunkás, gumiipari képzés az alaptol a technikusig, targonca A tól Z ig. Angol alapfok, Környezetvédelem vízgazdálkodási technikusi, Minőségbiztosítás terén különböző belső és külső képzések még van egy pár :) Ja mindben dolgozzok vagy dolgoztam. Csak már diploma hiányzik :)
Visszatérve. Csak az elmúlt hetekben az áramingadozások miatt volt 4 db állásunk. És ezekben nincs benne a vihar miatti feszültségtörések.
Az eon szabolcsban valami 2,5-3 milliárdot fordít hálozatfejlesztés cimszó alatt. Nos ez a keret ló....ra elég. Inkább marketing fogás. Beszélve az energiásokkal itt nyíregyen legalább 1-2 nagyteljesítményű transzformátor telepet kellene teljes mértékben felújítanni. A belépő nagy teljesítményű hálozatrol nem is beszélve. Ez magában több milliárdos tétel. És ez csak nyíregy. Kíváncsi leszek rá hogy a leendő BMW gyár igényeit hogyan fogják tudni megoldani? Külön erőművel vagy erre a jó 21 ik századi szinvonalú hálozatra lesz építve?
 
  • Tetszik
Reactions: misinator
T

torsen

Guest
Akkor az enyém alá mehet a szakmunkás :)
Azzon kivül ( textilipari szakmunkás, gumiipari képzés az alaptol a technikusig, targonca A tól Z ig. Angol alapfok, Környezetvédelem vízgazdálkodási technikusi, Minőségbiztosítás terén különböző belső és külső képzések még van egy pár :) Ja mindben dolgozzok vagy dolgoztam. Csak már diploma hiányzik :)
Visszatérve. Csak az elmúlt hetekben az áramingadozások miatt volt 4 db állásunk. És ezekben nincs benne a vihar miatti feszültségtörések.
Az eon szabolcsban valami 2,5-3 milliárdot fordít hálozatfejlesztés cimszó alatt. Nos ez a keret ló....ra elég. Inkább marketing fogás. Beszélve az energiásokkal itt nyíregyen legalább 1-2 nagyteljesítményű transzformátor telepet kellene teljes mértékben felújítanni. A belépő nagy teljesítményű hálozatrol nem is beszélve. Ez magában több milliárdos tétel. És ez csak nyíregy. Kíváncsi leszek rá hogy a leendő BMW gyár igényeit hogyan fogják tudni megoldani? Külön erőművel vagy erre a jó 21 ik századi szinvonalú hálozatra lesz építve?
A Merci így csinálja (8. oldal)
http://bkmkh.hu/uploads/kornyezetve...Manufacturing_Hungary_Kft._Energiakozpont.pdf
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo