Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
radioaktivitás mértékegységei
(abszorbeált dózis, elnyelt sugárzásmennyiség, dózisegyenérték, fajlagos aktivitás, aktivitáskoncentráció, felületi aktivitás)



A radioaktív sugárforrás aktivitásának mértékegysége a becquerel (Bq), 1 Bq =1 bomlás/másodperc.
Az időegységenként azonos számú részecskét kibocsátó különböző sugárforrások nagyon különböző energiával sugározhatnak. Ezt jellemzi a második egység, a gray (Gy), amely a céltárgyba érkező sugárzás energiáját, az abszorbeált dózist (elnyelt sugárzásmennyiség) méri.
A különböző sugárzások különböző mértékben károsítják az élő szervezeteket, még akkor is, ha az elnyelt sugárzás energiája azonos pl. egy Gy alfa-sugárzás hússzor annyi károsodást okoz mint 1 Gy béta-sugárzás.
A károsító hatás mértékét fejezi ki a dózisegyenérték, egysége a sievert (Sv), amely a grayben kifejezett abszorbeált dózis és a relatív biológiai hatékonyság (relative biological effectivenes, RBE) faktor szorzata.
A munkahelyeken és a környezetben megengedhető sugárzás mértékét sievertben adják meg.

A mértékegységek neve és definíciója:

fajlagos aktivitás: tömegegységre jutó bomlások száma másodpercenként (Bq/g, Bq/kg stb.),
aktivitáskoncentráció: térfogategységre eső aktivitás (Bq/m3, Bq/l stb.),
felületi aktivitás: felületegységre eső aktivitás (Bq/cm2, Bq/m2 stb.).
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Semmi irónia nincs benne. Ha nagy léptékben elkezdené az emberiség kivonni az uránt a tengerből, akkor a földkéregből valamennyire pótolódna. Jelentősége nincs, mert a Th-ból civilizációs léptékben végtelen mennyiség van.
Wow. Csak nagyon kockás emlékeim vannak valami olyanról, hogy az urán az aranyhoz hasonlóan mélységből feltörő hévforrásokból szeret kiavászkodni, lerakódni, betemetődni, hogy utána ki lehessen ásni.
Tóriumról már többször hallottam (asszonynak is kellett alap núkos vizsgát tennie, meg a 2003-as EFOTT-on második nap volt szerencsém meghúzni a bal lábamat - mindig azzal a szemétládával van a baj - és akkor kiolvastam a Paksi erőmű honlapját. is.), sokkal egyszerűbb lenne vele az élet valóban. Viszont nem lehet belőle bombát építeni, ami hátrány. Felesleges infrastrukturális párhuzamosságokat az iparban meg ki szeretne?
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
http://www.smithsonianmag.com/smart-news/how-many-birds-do-wind-turbines-really-kill-180948154/
https://blnnews.com/2012/10/09/liberal-minds/
http://www.birdsandblades.com/the-wind-turbine-masters-seek-greater-profits-greater-towers/
hogy ez sok-e? talán nem:

http://orendaenergy.com/does-wind-power-kill-birds/

De azért mert én még nem láttam elhiszem hogy volt ember a Holdon...
(A vad zöldeket nem szeretem, de ez nem jelenti azt hogy totál haszontalanok lennének, és ne lehetne sokszor igazuk. Nélkülük már elég sok természeti értékkel lennénk szegényebbek. Csak sajnos nem mindegyikük értelmes és kompromisszumkész.)
Csak annyi hozzáfűzni valóm van: Hány védett madár pusztul el csak Magyarországon a mezőgazdaság fenntartásával kapcsolatban (pl.:mérgezések kapcsán)?
Csak becsült statisztika van róla!
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Itt jellemzően inkább te nézel madárnak mindenkit. Anekdotázgatsz össze vissza, azért sikerül leírni olyan szamárságot, hogy "de hát egyforma sebességgel forognak" Epic...

Ha nem anekdotázgatsz, akkor meg teljesen irreveláns dolgokkat floodolod tele a kommented. LásdA vitorla vizsga...


És annak mi haszna lenne...? Most ilyen elméleti matematikai hülyeségekre vered...? Miért kell szerinted minden nap feltalálni újra a kereket? Ennek megint miféle revelenciája van annál, hogy sikerült félelmetes ökörséget írni azzal, hogy egyforma sebességgel forognak.

Nagyon jó lenne már valami releváns és tartalommal bíró kommentet is posztolni, mert lassan már éves léptékben várunk részedről ezt. Kezd nagyon irritáló lenni ez a kioktató nagypapa stílus, mikor semmi értelmesed nem sikerül mondanod soha...
Ha, egy áramlástani mérnök kezdi fejtegetni a digitális átviteltechnikában csillogtatott interneten szerzett tudását..? Akkor miért nem kérhetem számon minimum a Fourier sorozatot, vagy a fázis vezérelt radarok alapjairól szóló szösszenetét, hogy ne is említsem egy trióda és egy tranzisztor jel/zaj viszonyát? Ja, és egy minimum 34mbit/s adatcsomag összeállítását, küldését és kicsomagolását. Ezzel a tudásoddal, talán a négy tmf-es vitorlás vizsgát leteheted, ha van "puskád" a szél és a vitorla(lapát) viszonyáról! Talán, a szél és vízi malmokról hallottál? Szerinted curvára nem működtek hatékonyan!
Tudod, elég sok közöm volt, és még egy pár embernek, itt Magyarországon, hogy Te használd a mobilodat és felvedd a lekezelő tudásodat az internetről! Már Einsteinek is meg volt a jóslata erről a nemzedékről!
A releváns tartalmat meg ne itt keresd, és én, már jogosan nosztalgiázhatom.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Lehet hülye kérdés lesz, de mi köze egy áramlástani mérnöknek a Dirac deltához? Hogy jön az most ide? Meg egyáltalán levezethető-e egy itteni hozzászólásban a dolog?
Mert ha én le szeretnék írni ide közgazdasági képleteket, akkor az nem sikerülhetne a jelkészlet hiánya miatt.
Meg hát ennyi erővel megkérhetném Akagi-t, hogy bontsa már ki nekem részleteibe egy adott beruházás teljes specifikus életciklus képletét, majd ábrázolja grafikusan a változó kockázati elemek dinamikus figyelembe vételével a kapott eredményeket :rolleyes:
Neked is válaszoltam a Molninak írt válaszomban minden személyeskedés nélkül!
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
Ezt a Dirac-deltázást én sem értem, mivel a stabilitásban ez olyan, mint a beszélgetésben egy kérdés...

Impulzus-szerű bemeneti jelre a rendszer ad egy választ. Ha stabilitást keressük, akkor ott van pl. a Nyquist-kritérium vagy a Leonhard-féle kritérium. Ez egy komoly lineáris egyenlet-rendszer, a Nyquist pedig komplex síkon van ábrázolva, de szerintem ez nem a fórum témája. Vagy nekiállunk Laplace-transzformálni Y-egyenleteket?

Tartsuk meg valamilyen szinten konzisztensnek a témákát, ne lődözzünk be ilyen-olyan fogalmakat, ha nem muszáj. Lassan nőklapjacafe leszünk...
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 479
113
...egy minimum 34mbit/s adatcsomag összeállítását, küldését és kicsomagolását...
Elnézést, a többihez nincs közöm, de ez így értelmetlen.
mbit/s - ilyen mértékegység nincs. Helyesen Mbit/s, amit az adatátviteli sebesség vonatkozásában használunk. Az általad említett adatcsomagnak önmagában nincs sebessége, van viszont mérete, amit legtöbbször byte-ban adunk meg. Nem tudom, hogy mit akartál ezzel a mondattal, de szerintem vagy kimaradt a mondat fele, vagy nem igazán értetted amit ide írtál. Amúgy az OSI modell nem egy rocket science, szóval molnit jó eséllyel nem ezzel fogod falhoz állítani :)
 
M

molnibalage

Guest
Vagy kérlek magyarázd meg te ó meg nem értette zseni, hogy ma miért nem vízi és szélmalmokkal őrőlnek vagy miért nem ez volt a hatékony már a XIX. század végén...

Eszefaszom megáll. De tényleg... Vegytiszta trollkodás, amit előadsz kombinálva a tökéletes meg nem értésével az tech. evolúciónak. A szélenergiát 800 éve használja az ember és ma azért egy rakás szar, mert pont azok a hátrányai, mint régen. Csak akkor nem volt más..
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Ezt a Dirac-deltázást én sem értem, mivel a stabilitásban ez olyan, mint a beszélgetésben egy kérdés...

Impulzus-szerű bemeneti jelre a rendszer ad egy választ. Ha stabilitást keressük, akkor ott van pl. a Nyquist-kritérium vagy a Leonhard-féle kritérium. Ez egy komoly lineáris egyenlet-rendszer, a Nyquist pedig komplex síkon van ábrázolva, de szerintem ez nem a fórum témája. Vagy nekiállunk Laplace-transzformálni Y-egyenleteket?

Tartsuk meg valamilyen szinten konzisztensnek a témákát, ne lődözzünk be ilyen-olyan fogalmakat, ha nem muszáj. Lassan nőklapjacafe leszünk...
No, no, és a mintavételezés? Vagy a tört karakterisztika! Ha, már a digitális alapokról beszélünk.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Elnézést, a többihez nincs közöm, de ez így értelmetlen.
mbit/s - ilyen mértékegység nincs. Helyesen Mbit/s, amit az adatátviteli sebesség vonatkozásában használunk. Az általad említett adatcsomagnak önmagában nincs sebessége, van viszont mérete, amit legtöbbször byte-ban adunk meg. Nem tudom, hogy mit akartál ezzel a mondattal, de szerintem vagy kimaradt a mondat fele, vagy nem igazán értetted amit ide írtál. Amúgy az OSI modell nem egy rocket science, szóval molnit jó eséllyel nem ezzel fogod falhoz állítani :)
Bocsika, ha megsértettelek, hogy kisbetűvel írtam a Mbit/s-t! Az OSI modell(hét réteg)nem a Te szád íze szerint működik, akkor vezesd le 2Mbit/s -ra a riasztást!
Nem akarok senkit hülyének nézni,főleg falhoz állítani!
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 479
113
Bocsika, ha megsértettelek, hogy kisbetűvel írtam a Mbit/s-t! Az OSI modell(hét réteg)nem a Te szád íze szerint működik, akkor vezesd le 2Mbit/s -ra a riasztást!
Nem akarok senkit hülyének nézni,főleg falhoz állítani!
Látom annyira nem érted, hogy azt sem fogtad fel mi szúrta a szememet.
egy minimum 34mbit/s adatcsomag
Ennyi erővel írhattad volna hogy 34 m/s izzó, kb ugyanennyi értelme lenne.

Amúgy meg mit akarsz ezzel a riasztással, miféle riasztás és mi köze az adatátviteli sebességhez...? Ehh... Egymás hegyére hátára dobálsz itt hangzatos fogalmakat, olvasom a hozzászólásaidat, kb fele még önmagával sem koherens, nem értem, de nem úgy nem, mintha az Orosz László előadásán ülnék, hanem úgy nem, mintha a néhai OPNI-ban ülnék.
Tartasz magad körül egy masszív homályt, hogy aztán abból bármit kikiabálhass és ha valaki a legcsekélyebb adatot is kéri tőled, hogy legalább támassz valamit alá abból amit mondasz, rögtön felbúgnak a légószirénák és jön a húúú de nagyon nyugdíjas titkos ember vagyok című előadás.
Nem tudom mi igaz az egészből, csak sejtem, hogy fele se. Lehet hogy sokak bevették itt a titokzatos ködösítő dumáidat, de ideje észrevenni, hogy a király meztelen.
OSI modellből meg ne akarj pont engem kioktatni, elég groteszk lenne.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
Az OSI modell(hét réteg)nem a Te szád íze szerint működik, akkor vezesd le 2Mbit/s -ra a riasztást!
Nem akarok senkit hülyének nézni,főleg falhoz állítani!

ha nem az ő szája ize szerint működik az OSI modell akkor vezesse le a riasztást? :hadonaszos:

Amúgy tényleg mi az a "riasztás"? Nem vagyok networkos, de hálózatok nekem államvizsga tantárgy volt, azaz nem csak Tanenbaumot kellett betéve tudni, de ilyen, hogy terminus technikus, hogy riasztás nem ugrik be. Persze régen volt...
 
T

torsen

Guest
Elnézést, a többihez nincs közöm, de ez így értelmetlen.
mbit/s - ilyen mértékegység nincs.

Aztán már miért ne volna? Fonetikusan: millibitperszekundum. Szabályosan prefixált alapmértékegység.Azt jelenti, hogy egy bit átvágtat az éteren/rézdróton cirka 30 másodperc alatt. Az adatátvitel szokásos mértékegysége a hajózás korai szakaszából, a zászlójelek kezdeti időszakából...
.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
Aztán már miért ne volna? Fonetikusan: millibitperszekundum. Szabályosan prefixált alapmértékegység.Azt jelenti, hogy egy bit átvágtat az éteren/rézdróton cirka 30 másodperc alatt. Az adatátvitel szokásos mértékegysége a hajózás korai szakaszából, a zászlójelek kezdeti időszakából...

Nem mindegy, hogy gizike vagy gőzeke. Ha pedig "fonetikus" akkor igen "millibitperszekundum" az van. de "34mbit/s adatcsomag" na ilyen nincs. Értem én, hogy sejtjük mire gondol ettől még nincs.

"millibitperszekundum. Szabályosan prefixált alapmértékegység.Azt jelenti, hogy egy bit átvágtat az éteren/rézdróton cirka 30 másodperc alatt."

Tehát ha azt modom, hogy 2 millibitperszekundum az azt jelenti, hogy két bit átvágtat az éteren/rézdróton cirka 30 másodperc alatt.

WUT??? :eek: Hát hétfőn lehet, hogy rákérdezek egy networkos kollégánál, hogy ilyenről, illetve ilyenekről hallott e már, mert ehez az én 1félév gráfelmélet +3 félév tanultam hálozatokat kevés. Tény régen volt...
 
T

torsen

Guest
Fade!

Irónia akart lenni... Az adatátviteli sebességben a 34mb/s, az kb. annyira anakronisztikus, mint mondjuk testmagasságban a 34mm. ELVILEG létezhet, gyakorlatilag...Egyébként az általad írt 2mb/s azt jelenti, hogy egy bit 500s alatt vágtat át...a networkos kolléga röhögni fog!
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 479
113
Fade!

Irónia akart lenni... Az adatátviteli sebességben a 34mb/s, az kb. annyira anakronisztikus, mint mondjuk testmagasságban a 34mm. ELVILEG létezhet, gyakorlatilag...Egyébként az általad írt 2mb/s azt jelenti, hogy egy bit 500s alatt vágtat át...a networkos kolléga röhögni fog!
Abban igazad van, hogy elvileg létezhet ilyen prefix, de ez annyira értelmetlen, ha belegondolsz, hogy gyakorlati okokból a legkisebb egységnek a bit/s-t tekintik.