Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 461
46 362
113
az hogy a gönyűi erőmű kap-e gázt, azt rajtunk múlik
befolyásolható
az hogy este süt-e a nap az nem rajtunk múlik
nem befolyásolható
Innen Magyarországról hogyan befojásolod Putyint, hogy küldjön gázt, ha Ő nem akar? Ismersz olyan embert aki még él, és tud róla valami terhelőt?
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 683
113
Pontosan, ezt nem érti meg.
Ha támogatás nélkül csak 10-15 éves megtérülést akar bárki - 0 pénzügyi és egyéb költséggel - akkor olyan 60-70 Ft/kWh eladási árat kéne adni, ha a szabályozás miatt a load facor nem 0.13 lesz, hanem csak 0.10 tája mondjuk. Mert, ha telibasszák a gridet 6 GW kapacitással, de csak 3-ra van igény és ez minden napsütétes napon igaz lesz májustól aug végéig...
Nem baj. Majd lesz pályázat klimatizálásra is, és rögtön nagyobb lesz az igény is a napenergiára!
.
.
Az EU meg az ő elképzelései a “piacgazdaságról” :confused:
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 683
113
Innen Magyarországról hogyan befojásolod Putyint, hogy küldjön gázt, ha Ő nem akar? Ismersz olyan embert aki még él, és tud róla valami terhelőt?
Csupán az elmúlt 20+ év a cáfolat erre.
Mindig szállítottak.
Ha voltak is fennakadások, azokat pont annak a “csapatnak” köszönhetjük, akiket az EU épp most avat szentté.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 683
113
Igen, és akkor még a "csatolt" dolgokról nem is beszéltünk. Ugye a 6 GW értéket nem véletlenül emlegetted - ui. ennyi fotovoltaikus kapacitásra vállaltunk kötelezettséget. Namost ilyen nagyságrendben megújuló beépítése a rendszerbe a grid fejlesztésének igényét is magával hozná. Az átlag ember, ha vetne egy-egy pillantást egyes komponensek áraira, akkor kb. lefordulna a székről olyan szinten "terror" árak vannak. És ezeket úgy kellene szórni, mint a konfettit ...

A másik közkeletű félreértés ami elő szokott jönni az a "negatív áramár". Átlag laikus úgy gondolkodik - de tök jó, ilyenből kellene egy csomó ... A valóságban pedig azt jelenti, hogy a gigászi összegekért előállított megújulóból kellene nagy mennyiségen túladni olyan módon, hogy még mi fizetünk érte csak vigyék. Persze a "ki fizeti a révészt" kérdéskörön ilyenkor elegánsan továbblépünk ... Meg aztán a hülyének is megéri - persze főleg annak ...
Az is érdekes, hogy idehaza a lakossági napelemes pályázatok kizárólag a hálózatos betáplálásról szóltak, mindenkinek úgy adták el, hogy ezzel csökkenthető a villanyszámla.
Arra meg senki nem gondolt, hogy szigetüzemben (is!) működő, komolyabb akkus rendszereket kéne telepíteni inkább :(
 

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
684
2 705
93
Az is érdekes, hogy idehaza a lakossági napelemes pályázatok kizárólag a hálózatos betáplálásról szóltak, mindenkinek úgy adták el, hogy ezzel csökkenthető a villanyszámla.
Arra meg senki nem gondolt, hogy szigetüzemben (is!) működő, komolyabb akkus rendszereket kéne telepíteni inkább :(
Sokan gondoltak rá, de alsó hangon 2,5x drágábbá tenné a beruházást. Gyakorlatilag a soha meg nem térülő beruházás kategóriájába esne. Van a youtube-on pár ember, aki építget bontott akkukból tárolókat, meg kísérletezget, ott azért látni lehet, hogy mi mennyi.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 461
46 362
113
Az is érdekes, hogy idehaza a lakossági napelemes pályázatok kizárólag a hálózatos betáplálásról szóltak, mindenkinek úgy adták el, hogy ezzel csökkenthető a villanyszámla.
Arra meg senki nem gondolt, hogy szigetüzemben (is!) működő, komolyabb akkus rendszereket kéne telepíteni inkább :(
Ott van fentebb az ilyen irányú lépés!
:rolleyes:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 461
46 362
113
Csupán az elmúlt 20+ év a cáfolat erre.
Mindig szállítottak.
Ha voltak is fennakadások, azokat pont annak a “csapatnak” köszönhetjük, akiket az EU épp most avat szentté.
Ugye te is azok közé tartoztál, akik fennen meg voltak győződve arról, hogy az oroszok nem támadják mag Ukrajnát?!
"Hiszen még sosem támadták meg..."
Ahhhaahaha
o_O
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 175
4 982
113
Nem is tudtam, hogy ez a két cég nagyhirtelen jogalkotó lett.
Kb. annyi befolyások van erre, mintha azon repcsi tulajdonosoknak, akinek a repcsijét sanszosan lenyúlják majd az oroszok...
Ne legyenek illúzióink abban hogy a Siemensnek illetve a GE nek mekkora befolyása van a politikusokra. Emlékszem hogy az EU addig akarta csak Paks 2-öt elkapálni amíg ki nem derült hogy német és francia beszállítók is lesznek...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 461
46 362
113
Ez hogy jön ide? Tényszerűen állítottam valamit az oroszok gázszállítási “szokásairól”.

Egyrészt a naiv - technikai, gazdaságossági szempontok szerinti - hozzáállásra akartam rávilágítani. Mert a múltbéli "szokások" manapság semmilyen relevanciával nem rendelkeznek a jövőre nézve a jelen geopolitikai viszonyok között.
Másrészt az orosz gázszállítások jövőbeni sorsával kapcsolatban mi vagyunk a legutolsók, akik befolyasolni tudjuk.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 683
113
Szia,

Szigetuzem ...

Az alaparba beleszamoltad az elektromos halozat kiepitesenek a dijat is?
Illetve hogyan lehet szamszerusiteni az ellatasbiztonsag novekedesenek az erteket?
Igen, ez a megtérülősdi azzal nem tud mit kezdeni, ha az ellátásbiztonság is faktor.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
684
2 705
93
Szia,

Szigetuzem ...

Az alaparba beleszamoltad az elektromos halozat kiepitesenek a dijat is?
Illetve hogyan lehet szamszerusiteni az ellatasbiztonsag novekedesenek az erteket?
Ahol elektromos hálózatot kell kiépíteni, azok jellemzően tanyák. Tanyák esetén szinte 80-100%-os pénzvisszatérítéses pályázatok szoktak lenni és ott ugye bármilyen kevéske "áram" megváltás a 0-hoz képest!

A tároló építése sokakban azért fogalmazódott meg, mert belengették, hogy nem szaldó elszámolás lesz. Aztán mikor kiderül mibe kerül egy kész rendszer (és tudatosul, hogy mire is elég), akkor azért kerekednek a szemek. (Tudom, hogy vannak olyan ügyfelek, akiknek a pincéjébe is lehet napelemet telepíteni, nekik nyilván csak a trend számít...)

Az ellátásbiztonság növekedésének értéke/költsége kb. 200.000,- Ft. Kb. ennyiért kapsz egy olyan aggregátort, hogy elmenjen a hűtőd, laptopod és tölteni tudd a telefonod+világítás. Ebként Mo-on a szolgáltatóknak vannak bizonyos kötelességei, ha azokat megszegik, akkor kártérítési kötelezettségük van.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 683
113
Egyrészt a naiv - technikai, gazdaságossági szempontok szerinti - hozzáállásra akartam rávilágítani. Mert a múltbéli "szokások" manapság semmilyen relevanciával nem rendelkeznek a jövőre nézve a jelen geopolitikai viszonyok között.
Másrészt az orosz gázszállítások jövőbeni sorsával kapcsolatban mi vagyunk a legutolsók, akik befolyasolni tudjuk.
Rendben. Én ezt teljesen máshogy látom.
Ebként Mo-on a szolgáltatóknak vannak bizonyos kötelességei, ha azokat megszegik, akkor kártérítési kötelezettségük van.
Erről tudsz bővebben írni? Azért kérdem, mert kb 2 éve a helyi áramszolgáltató egyhuzamban megpróbált valami 4 nap áramszünetet csinálni (8-16 óráig minden nap, előre bejelentve), és én akkor pont annak akartam utánajárni, hogy egyáltalán lehet-e neki ilyet.
Nem találtam…
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Rendben. Én ezt teljesen máshogy látom.

Erről tudsz bővebben írni? Azért kérdem, mert kb 2 éve a helyi áramszolgáltató egyhuzamban megpróbált valami 4 nap áramszünetet csinálni (8-16 óráig minden nap, előre bejelentve), és én akkor pont annak akartam utánajárni, hogy egyáltalán lehet-e neki ilyet.
Nem találtam…
Lehet tervezett karbantartást csinálnia csak a törvényben leírt módon előre bejelentve.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 683
113
Lehet tervezett karbantartást csinálnia csak a törvényben leírt módon előre bejelentve.
Az volt, oszlopokat cseréltek, csak mindez nyáron történt (=meleg volt, a hűtőből nem tudod kipakolni a cuccot a hidegbe), home office időszak volt bőven (áram nélkül az vicces), és több napig tartott - volna. A bejelentés után sokan betelefonáltak, hogy legalább ne egymás utáni napok legyenek, végül ez segített.

De visszatérve az eredeti kérdésemre: van valamilyen előírt rendelkezésre állása az egyetemes szolgáltatóknak? Értem ez alatt, hogy egy évben maximum hány órát (napot) lehet szüneteltetni a szolgáltatást például TMK miatt?
 

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
684
2 705
93
Az volt, oszlopokat cseréltek, csak mindez nyáron történt (=meleg volt, a hűtőből nem tudod kipakolni a cuccot a hidegbe), home office időszak volt bőven (áram nélkül az vicces), és több napig tartott - volna. A bejelentés után sokan betelefonáltak, hogy legalább ne egymás utáni napok legyenek, végül ez segített.

De visszatérve az eredeti kérdésemre: van valamilyen előírt rendelkezésre állása az egyetemes szolgáltatóknak? Értem ez alatt, hogy egy évben maximum hány órát (napot) lehet szüneteltetni a szolgáltatást például TMK miatt?
Konkrét kérdéssel sztem célszerű a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal-t megkeresni, ti. egy csomó mindent határozatokkal szabályoznak (pl. hogy bizonyos fogalmak alatt, mit értenek) és a szolgáltatóknál is ők a hivatkozási alap.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
807
2 353
93
Az volt, oszlopokat cseréltek, csak mindez nyáron történt (=meleg volt, a hűtőből nem tudod kipakolni a cuccot a hidegbe), home office időszak volt bőven (áram nélkül az vicces), és több napig tartott - volna. A bejelentés után sokan betelefonáltak, hogy legalább ne egymás utáni napok legyenek, végül ez segített.

De visszatérve az eredeti kérdésemre: van valamilyen előírt rendelkezésre állása az egyetemes szolgáltatóknak? Értem ez alatt, hogy egy évben maximum hány órát (napot) lehet szüneteltetni a szolgáltatást például TMK miatt?
Nem friss, de hogy elindulj kutakodni lehet jó.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and cirqle