Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Értem. Tehát nem fogyaszt kevesebbet az importból? :D
Értő olvasás. Kevesebbet fogyaszt az importból. Az írtam nem pont ugyan annyival kevesebbet mint amennyivel a személyes fogyasztása csökken. Ő ezt állította.
Az államnak sokkal hatékonyabb lenne azt támogatni, hogy szigeteljen a lakosság mint, hogy akkupakkokat kezdjen el vásárolni, már ha a cél a földgáz import csökkentés.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 064
4 021
113
Értő olvasás. Kevesebbet fogyaszt az importból. Az írtam nem pont ugyan annyival kevesebbet mint amennyivel a személyes fogyasztása csökken. Ő ezt állította.
Az államnak sokkal hatékonyabb lenne azt támogatni, hogy szigeteljen a lakosság mint, hogy akkupakkokat kezdjen el vásárolni, már ha a cél a földgáz import csökkentés.
Aláírom, hogy a szigeteléssel kellett volna kezdeni, de az 5X annyiba került volna, és nem tartozom az "elithez", így nem engedhettem meg magamnak!
Az elektromos-napelemes fűtéshez pedig alapból megvannak a Split klímák, amiknek ugyebár egyre nagyobb hasznát vesszük nyáron is!
Az állam pedig nem arról híres, hogy osztogatja a milliárdokat a korszerűsítésre!
Még a napelemekre, az első fordulóra beígért pénzeknek is csak a töredékét kezdték el utalni, sokan már inkább visszaléptek!
Még jó, hogy én nem vártam a 2. fordulóra!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 456
46 351
113
Értő olvasás. Kevesebbet fogyaszt az importból. Az írtam nem pont ugyan annyival kevesebbet mint amennyivel a személyes fogyasztása csökken. Ő ezt állította.
Az államnak sokkal hatékonyabb lenne azt támogatni, hogy szigeteljen a lakosság mint, hogy akkupakkokat kezdjen el vásárolni, már ha a cél a földgáz import csökkentés.
Hova akarsz még szigeteltetni, meg milyen további támogatással? Valami 2014 óta folyamatosan megy az otthon melege program. Volt intézményi támogatott program. Panel felújítási program. Volt a gyermekesek otthon felújítási programja. A falusi CSOK, meg a rendes is.
Az új építésben igen komoly szabványoknak kell már megfelelni. De szerintem különben sincs olyan új építésű ingatlan már jó régen, amelyiket csak úgy csupasz téglára vakoltak volna be.
Aki akart szigetelni, az már szigetelt. De az állam nem állhatja fullban a teljes felújítást, legalább is nem feltételek nélkül.
De, te láttod magad előtt azt a közös halmazt, amelyikben olyan tulajdonos vannak, amelyek még nem szigetelték a lakásukat, de inkább akkupakkot szeretnének? :)
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Hova akarsz még szigeteltetni, meg milyen további támogatással? Valami 2014 óta folyamatosan megy az otthon melege program. Volt intézményi támogatott program. Panel felújítási program. Volt a gyermekesek otthon felújítási programja. A falusi CSOK, meg a rendes is.
Az új építésben igen komoly szabványoknak kell már megfelelni. De szerintem különben sincs olyan új építésű ingatlan már jó régen, amelyiket csak úgy csupasz téglára vakoltak volna be.
Aki akart szigetelni, az már szigetelt. De az állam nem állhatja fullban a teljes felújítást, legalább is nem feltételek nélkül.
De, te láttod magad előtt azt a közös halmazt, amelyikben olyan tulajdonos vannak, amelyek még nem szigetelték a lakásukat, de inkább akkupakkot szeretnének? :)
Hát ennek se füle se farka, én nem ismerek senkit aki CSOK-ból szigetelt volna használt ingatlant. Márpedig az ingatlan állomány átlag életkora olyan 40-50 év. Az a pár új építésű ingatlan ami évente épül ezen nem sokat segít hisz a megújulási ráta 2019-ben volt 0,63y Országos átlagban a családi házak 20-25 százaléka van szigetelve, olvass utánna. Sok panel még nem vett részt a panel programban, nem tudom te merre fele járkálsz. Persze amíg olcsó volt a gáz addig a szigetelés relatíve drága dolognak tűnt. Ezért azt gondolom a jelenlegi gázártámogatás sem fenntartható hosszú távon. Egyébként most aztán megleptél. Sokat hallgatok podcastok-at mindenféle önjelölt energatikai szakemberektől és kb abban értenek mind egyet, hogy szigetelésben még óriási potenciál van. Meg hogy energiahatékonyság szempontjából az épület állomány csapnivaló.
Ha a te logikádat követem arra jutok a már eleve szigetelt házakra rakok napelemet meg akupakkot állami támogatással. Szerintem ez járna összeségében a legkevesebb megtakarítással az ország szempontjából.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 064
4 021
113
Persze amíg olcsó volt a gáz addig a szigetelés relatíve drága dolognak tűnt.
Az most drága is, nem csak annak tűnik!
Sokat hallgatok podcastok-at mindenféle önjelölt energatikai szakemberektől és kb abban értenek mind egyet, hogy szigetelésben még óriási potenciál van.
Hát persze, kár hogy az emberek pénztárcájában nincs akkora potenciál!
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Hát persze, kár hogy az emberek pénztárcájában nincs akkora potenciál!
Akkor miért lenne jó ötlet akku pakkot támogatni annak aki tud önerőből telepíteni napelemet ahelyett, hogy azt támogatnánk akinek nincs pénze szigetelni?
Nem tudom fel tűnt-e de körbe-körbe megyünk... én itt befejeztem. Legyen igazad. Az állam a hibás amiért nem fizeti ki az akupakkod 30 százalékát.
 

Lupus80

Well-Known Member
2020. december 20.
211
527
93
Akkor miért lenne jó ötlet akku pakkot támogatni annak aki tud önerőből telepíteni napelemet ahelyett, hogy azt támogatnánk akinek nincs pénze szigetelni?
Nem tudom fel tűnt-e de körbe-körbe megyünk... én itt befejeztem. Legyen igazad. Az állam a hibás amiért nem fizeti ki az akupakkod 30 százalékát.
4éve rendelgetek akkupakkokat ide oda
Egy 15kwh szett 30hónapja olyan nettó 1.3milla volt.
Most (szerdai ár) a vezérléssel együtt 3.3nettó.
Még talán megérte volna egy fullos házhoz rendelni 3éve de ma már....
Luxus a köbön
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 064
4 021
113
Akkor miért lenne jó ötlet akku pakkot támogatni annak aki tud önerőből telepíteni napelemet ahelyett, hogy azt támogatnánk akinek nincs pénze szigetelni?
Nem tudom fel tűnt-e de körbe-körbe megyünk... én itt befejeztem. Legyen igazad. Az állam a hibás amiért nem fizeti ki az akupakkod 30 százalékát.
Nem kell, hogy a szigetelés helyett az akkupackomat támogassák! Megoldom majd magamnak, csak így kicsit később!
Annyi, hogy addig használom a "rezsicsökkentett" gázt, amit az állam megtámogat nekem, kicsit drágábban! És itt a kör bezárul! Erről irogatok, így érted már?
Viszont az általad is említett 80%-nyi korszerűtlen ház/lakás szigetelése szerinted mennyibe kerül? Látsz rá egy fikarsznyi esélyt is, amikor a háztartások energetikai korszerűsítésére adott EU pénzt is, a lakosság helyett magára költötte az állam?
Belerángattak egy csomó embert a napelembe, sokszor az utolsó fillérjüket beleölve a rendszerbe, aztán rájöttek, hogy el sem bírja a rendszer? Hát kik ülnek a minisztériumokban, focisták?
Én nem fogok belerokkanni, de aki hitel felvételre kényszerült, mikor fog megtérülni neki az új feltételekkel?
Nekik lesz valaha esélyük az akkupackra, támogatás nélkül?
Elmondjam, hogy kik kaptak a magánszektorban milliárdokat napelemre, szigetelésre, fűtés korszerűsítésre? Szállodák, gazdag panziótulajdonosok! Na ők tényleg nem voltak rászorulva a támogatásokra!
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 175
4 982
113
Értő olvasás. Kevesebbet fogyaszt az importból. Az írtam nem pont ugyan annyival kevesebbet mint amennyivel a személyes fogyasztása csökken. Ő ezt állította.
Az államnak sokkal hatékonyabb lenne azt támogatni, hogy szigeteljen a lakosság mint, hogy akkupakkokat kezdjen el vásárolni, már ha a cél a földgáz import csökkentés.

Két megjegyzés a vitátokhoz:

1. szigetelés támogatása csak bizonyos esetekben éri meg. Pl panelházak, társasházak. A régi kádár kocka meg a. kilencvenes években épült hatalmas családi házakat még nem nagyon mert abban általában egy két- általában- nyugdíjas él. Náluk nem valószínű hogy kifizetődne. Ráadásul az önrész kifizetése se lenne egyszerű illetve kivitelezőt találni is mission impossibe.

A másik probléma hogy mi alapján döntöd el hogy Piri néni kapja Mikekarácsonyfán vagy Pista bácsi Karancslapujtőn?

2. Hogy drága a megújuló energia az tény. Ha magadnak telepítesz napelemet az nagyon jó nyáron mert nem fogod használni az erőműveket. Azonban tèlen meg rossz időben ugyanúgy ki kell hogy szolgáljanak így pont ugyanannyi erőművet kell építeni amelyeknek a megterülesi ideje hosszabb ergo drágítja az áramot.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Na erre hozzál egy hiteles friss linket!

Ez az össz épületarányra vonatkozik családi es társas házak. Még úgy is hogy a részlegesen szigetelt panelokat is úgy vesszük mint ha teljesen szigeteltek lennének, a panelok fele szigeteletlen.


“2020-ban a családi házak és a tíz lakásosnál nagyobb társasházak 63 százalékának nem volt hőszigetelése, a kis társasházaknál még rosszabb, 77 százalékos az arány, a paneleknél pedig 52, ráadásul a fennmaradó ingatlanok között vannak részlegesen hőszigetelt épületek is”

Ez a vidéki falvakban városokban jellemző kádár kockákra.

“Már az első adatok is döbbenetes lemaradást mutatnak az európai (pl. osztrák, német) átlaghoz képest, hiszen a széles, egész országra kiterjedő kínálatban mindössze a házak 27 százaléka rendelkezett szigeteléssel. Ez az arány egy évvel ezelőtt 25 százalék volt, azaz egy év alatt mindössze 2 százalékot emelkedett a szigetelt házak aránya. Viszont a felújított házak ára a 2020-es pandémiát követő őszi árakhoz képest 2021 szeptemberére 29 százalékkal lett drágább országszerte.”
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
4éve rendelgetek akkupakkokat ide oda
Egy 15kwh szett 30hónapja olyan nettó 1.3milla volt.
Most (szerdai ár) a vezérléssel együtt 3.3nettó.
Még talán megérte volna egy fullos házhoz rendelni 3éve de ma már....
Luxus a köbön
Azok a kezdeti occó noname pakkok se érték meg az árukat ritkán birnak 2-3 évnél többet . A mostani árak nem csak a gazdasági helyzet miatt nőttek hanem a műszaki tartalom és minőség miatt is. Bár most felfüggesztették az FRR-t de szerintem ez csak időleges . Ránk fogják kényszeríteni a dràga tározókat kétséged ne legyen és igen már most is luxus a köbön !

A jól szigetelt alacsony energia fogyasztású ház a megoldás. Korszerű gépészet és jó szigetelés minden téren !
 
  • Tetszik
Reactions: Shadow

Lupus80

Well-Known Member
2020. december 20.
211
527
93
Azok a kezdeti occó noname pakkok se érték meg az árukat ritkán birnak 2-3 évnél többet . A mostani árak nem csak a gazdasági helyzet miatt nőttek hanem a műszaki tartalom és minőség miatt is. Bár most felfüggesztették az FRR-t de szerintem ez csak időleges . Ránk fogják kényszeríteni a dràga tározókat kétséged ne legyen és igen már most is luxus a köbön !

A jól szigetelt alacsony energia fogyasztású ház a megoldás. Korszerű gépészet és jó szigetelés minden téren !
Huawei, LG és Ag(Samsung) volt mind1ik.
De sztem simán nem érte meg akkor sem.
Aki még meg tudja venni az nem szorulna rá.
Olyan inkább mintha egy divathullám lenne bizonyos vagyoni szint felett, máshogy mondva kivagyiság.
Amibe kerül, abból évekig lehetne fizetni a villanyt. Vagy tetőt szigetelni. Netán lábazatot.
Akármi.
Saját tapasztalatom szerint (20éves ház, 38as porotherm, 100mm grafit homlokzatival, kondenzációs kazán, napelem 4.4kw, 160L hőtároló) most már meg se közelítem (alulról ) semmiféle limitet.
A szomszédjaim meg 10-15kw napelem rendszer miatt vesznek fel hitelt, miközben átfolyós vízmelegítő és max.30mm homlokzati szigetelése van. Mért? Mer a szomszédnak is van, azé....
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Álmodik a nyomor!
Persze nem rád gondolok, hanem a magyar emberek túlnyomó többségére!
Nem álmodni kell hanem meg kell oldani. Nekem se segített senki . A modern jól átgondolt gázfűtéses rendszer azt eredményezte nálunk , hogy homogén 22C fok a 150m2-es emeletes házban és kijövünk a rezsicsökkentéses gázadagból most ebben az enyhe télben de eddig is az évi 2100m3 megállította de ebben benne volt a kisház (60m2) időszakos fűtése is . Ha a jóisten megsegít a 30-as gázszilikát kap 10cm szigetelést az éven és lemegyünk évi 1500m3 környékére .
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 634
3 914
113
De sztem simán nem érte meg akkor sem.
Aki még meg tudja venni az nem szorulna rá.
Olyan inkább mintha egy divathullám lenne bizonyos vagyoni szint felett, máshogy mondva kivagyiság.
Amibe kerül, abból évekig lehetne fizetni a villanyt. Vagy tetőt szigetelni. Netán lábazatot.
Szia,

Egy hibrid vagy szigetuzemu napelem olyat ad, amit a halozat soha: halozati aramszunet eseten is ad aramot.
Ez eddig is volt valamekkora ertek, varhatoan egyre nagyobb lesz.

Az mas kerdes, hogy a legvaloszinubb idotavban egy egyszeru benzin agregator sokkal olcsobb (cserebe oda kell figyelni a benzin rendszeres cserejere).
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 064
4 021
113
Nem álmodni kell hanem meg kell oldani. Nekem se segített senki . A modern jól átgondolt gázfűtéses rendszer azt eredményezte nálunk , hogy homogén 22C fok a 150m2-es emeletes házban és kijövünk a rezsicsökkentéses gázadagból most ebben az enyhe télben de eddig is az évi 2100m3 megállította de ebben benne volt a kisház (60m2) időszakos fűtése is . Ha a jóisten megsegít a 30-as gázszilikát kap 10cm szigetelést az éven és lemegyünk évi 1500m3 környékére .
Akkor nagyjából egyforma méretű házban lakunk.
Nálunk nagyjából 1700m3 volt az éves gázfogyasztás.
Mellette esténként a vegyestüzelésű kazánban fával is tüzeltünk, éves szinten kb. 100.000ft. értékben.
Viszont nem fűtjük teljesen az egész házat, mert csak ketten vagyunk rá.
3 szoba, ebédlő, fürdő, WC van fűtve központi fűtéssel, a konyha pedig csak akkor ha kell, árammal. A padlásszobákban csak kb. 5-10C° van, de akármikor rányithatóak jobban a radiátorok, ha szükséges!
Ha működik a 4kwh-s napelem, az kb. a téli hónapokban is fedezni fogja a jelenlegi áram igényünket, de azt inkább a fa, gáz kiváltására fogjuk használni, fűtésre.
Jelen állás szerint, amíg marad a havi szaldó, nem eröltetjük az akku pakkot.
Aztán utána majd meglátjuk.
Egyébként kora este gyújtunk be a vegyestüzelésű kazánba, ami lefekvésig tartja nagyjából a 24C°-ot, aztán éjszaka gázzal kb. a 20-at.
Aztán ha meglesz az engedély a napelemre, amikor az termel, fűtünk a split klímákkal, ha kell a norvég panellal, amíg süt a nap. Ha csak napi 6 órát tudok ezekkel fűteni, már azzal is előrébb leszünk.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 955
19 252
113
2. Hogy drága a megújuló energia az tény. Ha magadnak telepítesz napelemet az nagyon jó nyáron mert nem fogod használni az erőműveket. Azonban tèlen meg rossz időben ugyanúgy ki kell hogy szolgáljanak így pont ugyanannyi erőművet kell építeni amelyeknek a megterülesi ideje hosszabb ergo drágítja az áramot.
és télire ugyanannyi gáztározó kell áthidalni a szűkös hónapokat...
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 456
46 351
113
Ez az össz épületarányra vonatkozik családi es társas házak. Még úgy is hogy a részlegesen szigetelt panelokat is úgy vesszük mint ha teljesen szigeteltek lennének, a panelok fele szigeteletlen.


“2020-ban a családi házak és a tíz lakásosnál nagyobb társasházak 63 százalékának nem volt hőszigetelése, a kis társasházaknál még rosszabb, 77 százalékos az arány, a paneleknél pedig 52, ráadásul a fennmaradó ingatlanok között vannak részlegesen hőszigetelt épületek is”

Ez a vidéki falvakban városokban jellemző kádár kockákra.

“Már az első adatok is döbbenetes lemaradást mutatnak az európai (pl. osztrák, német) átlaghoz képest, hiszen a széles, egész országra kiterjedő kínálatban mindössze a házak 27 százaléka rendelkezett szigeteléssel. Ez az arány egy évvel ezelőtt 25 százalék volt, azaz egy év alatt mindössze 2 százalékot emelkedett a szigetelt házak aránya. Viszont a felújított házak ára a 2020-es pandémiát követő őszi árakhoz képest 2021 szeptemberére 29 százalékkal lett drágább országszerte.”
Országos átlagban a családi házak 20-25 százaléka van szigetelve, olvass utánna.
Akkor ehhez még adj hozzá minimum 2x2%-ot. Mivel 2 éves az adat. De szerintem inkább 3x, mert a statisztikai adatok minimum 1 éves lemaradásban vannak.
Nem gondolom, hogy a jelenlegi szintnél jobban fel lehetne gyorsítani a szigetelés folyamatát. Hiába öntenek rá a szegmensre irgalmatlan összegeket, sem az alapanyag gyártók, sem a kivitelezők nem tudnak egyszerűen többet megcsinálni.
Ígyhát, marad a más irányú energia és energia megtakarítás megtakaritás.
Szerintem jó az, hogy minél több iparág bevonásával próbálnak minél több import szénhidrogént kiváltani.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Hiába öntenek rá a szegmensre irgalmatlan összegeket, sem az alapanyag gyártók, sem a kivitelezők nem tudnak egyszerűen többet megcsinálni.
Ígyhát, marad a más irányú energia és energia megtakarítás megtakaritás.
Szerintem jó az, hogy minél több iparág bevonásával próbálnak minél több import szénhidrogént kiváltani.
Elvileg épp most állítottak le egy csomó állami beruházást. Nekem sok rokonom dolgozik az építőiparban és azt mesélik elindultak a leépítések mert nagyon sok nagy megrendelés leállt. Ezek alapján szerintem éppenséggel még segítene is egy ilyen program, lökne egyet a gazdaságon. De biztos van itt olyan aki jobban képben van az építőipari rendelés állománnyal mint én.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz