Visszajelzések és javaslatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
(1 szem 8 szemet adott háromnyonásos gazdálkodás mellett), míg kukoricából 1:30, rízsből 1:20
Ezt a részt nagyon kétlem! Mert még, ha rossz évjáratokról beszélnének, mert ilyen volt az ezerhétszázas évek elején. Júniusban esett a hó és nem érett be a búza stb.! A vályog és a zsúptetőnek az alapja!
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 985
19 309
113
Látom a toporzékolás felsőfokon az megy...
Ez nem toporzékolés. Ha ez szakmai fórum, legyen az. Ha nem az, hanem haditechnikai érdeklődésű emberek közössége, akkor pedig ne abszolutista monarchiaként, hanem közösségként tessék viselkedni, és a közösség más tagjait is elfogadni, és egyenlően mérni mindenkinek.
 
M

molnibalage

Guest
Ez nem toporzékolés. Ha ez szakmai fórum, legyen az. Ha nem az, hanem haditechnikai érdeklődésű emberek közössége, akkor pedig ne abszolutista monarchiaként, hanem közösségként tessék viselkedni, és a közösség más tagjait is elfogadni, és egyenlően mérni mindenkinek.
De az. Valamit kimoderáltak, amirt neki sír a szája már megint erre mi a reakciója...? Hogy zárják be azon topikokat, amit szintét az itteni lakók töltenek meg tartalommal, ami se nem HT, se nem biztpol. A repszimes fórumon is van "Free discussion" zóna azért, hogy az adott közösség tagjai másról is beszélgethessenek, mint a fő téma. Érdkes módon moderáció után külföldi fórumon senki nem akarja bezáratni azt. A BMS4 fórumon olyan szigorú moderálás van, hogy azon besírnál öregem. Ami itt van az semmi. Ott polidili nincs is, mint ami itt a kantinban megy...

Bocs, röhögnöm kell. Ez toporzékolás a köbön. Ez kb. olyan, mintha nem megengedett viselkedés miatt téged kibasznáknak a kecsói repnapról, mire a "szigorú moderációra" a válaszod az, hogy akkor zárják be az összes sakklubot. A kettőnek kb. ennyi köze van egymáshoz. Tarzaannak sikerütl fullba tolnia megint...

Olyan szinten szigorú a moderáció (talán balfasz is), hogy leírja az egyik modi, hogy mennyire okos vagyok, hogy nem megyek bele személyeskedésekbe. Erre egy másik modi tiltott ki, fogalmam nincs, hogy miért... Szeritnem szimplán elézte a beszélgetés folyamát, de itt ahhoz képest semmi van.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 697
14 740
113
Látom a toporzékolás felsőfokon az megy...

Nézd, én most egy oylan ember banja miatt vagyok felháborodva, akinek befogott orral szoktam olvasni a kommentjeit, nehogy megcsapjon annak a szaga, ahonnan rendszeresen előbújik

De jómagam a szólásszabadsg voltaire-i értelmezését tartom a magamhoz legközelebbinek, ráadásul a bannoláshoz fűzött moderátori közlemények csak fokoztak a felháborodásomon.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 697
14 740
113
Nem akarok beszállni a copfhúzogatásba, mert az iszapburkózást csak 180 centis jól differenciálható női személyekkel szeretem, de ha már gazdaságtörténet:
Az európai kultúra virágzása azért sok mindenből fakadt:
- rossz volt a búza eltartó képessége (1 szem 8 szemet adott háromnyonásos gazdálkodás mellett), míg kukoricából 1:30, rízsből 1:20. Tehát emberből eleve kevés volt, ami önmagában megalapozott a központi hatalom gyengeségének, majd a rendiség, parlamentarizmus kialakulásának, ami végső soron a jog hatalmát jelenti. Más kontinensen ez nem jött össze.
- a rossz kaja miatt eleve be kellett népesíteni a hegyvidékeket állattenyésztés céljából, más magas kultúránál nem volt ilyen (plusz mindent megeszünk)
- a pocsék klimatikus viszonyok miatt az újkortól az államnak kezelnie kellett a rendkívüli helyzeteket, különben fellázatnak a parasztok/városiak vagy csak boszorkányüldöztek egy jót
- béna volt a gazdaság: az egy dolog, hogy Indiai szubkontinens szempontjából a teljes európai külkereskedelem a belkereskedelem 5%-át tette ki, de miután nem volt olyan termék, amit megvettek volna, nemesfémmel kellett fizetni évszázadokon át
- az egész európai városfejlődés kb 100 ével azután zajlott le, hogy új művelési módok miatt nem halt éhen a paraszt, de a távol-keleten ilyen 20 ezres nagyvárosokkal (Párizs 1200 körül 100 ezres megapolisz a kontinensen) kiröhögtek. Egész Franciaország volt 25 millió 1500-as években.

Szóval ami az (nyugat és közép)európait naggyá tette az az Éhség. És az intézmények. Nem véletlenül emigrált mindenki a gyarmatokra onnantól, hogy ezt megtehették tömegesen. Korszerű mezőgazdaság nélkül, vagy ügyes abszolút uralkodók mellett fele ennyire se vittük volna. Ahol nem volt ekkora nyomás ott meg vagy sárkunyhó vagy túlnépesedett birodalom jött létre.

Források:
Braduel nagy vastag könyve, Klíme kultúrtörténe, meg az a kereskedelemtörténeti könyv, aminek a szerzője se jut estembe

A kiváltó okok másodlagosak, a lényeg, hogy Európában ennek a nyomásnak hála az intelligencia egy kiválasztósási szempont lett, és létrejött egy közel-keletinél magasabb, az afrikainál jóval magasabb átlagos IQ szintű populáció.

Valamiért kelet-ázsiában is.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 985
19 309
113
A BMS4 fórumon olyan szigorú moderálás van, hogy azon besírnál öregem. QUOTE]

Alapvetően engem továbbra sem az a komment zavar, és nem az, hogy van moderáció, hanem annak ad-hoc jellege, és érezhetően ideológiai motivációjú asszimetrikussága (ami nem állítom, hogy szándékos, de létező jelenség). Emellett igen zavaró számomra, hogy nincsenek a szabályok teljesen feketén-fehéren lefektetve. Mik a tiltott szavak? Mik a csak figyelmeztetést kiváltó tiltott szavak? Úgy kel fel maki, hogy rossz napja van, és egyből fajgyűlöletet lát, míg ha panoz vagy ulippo népek kiirtására buzdít, az fel sem tűnik, az olyan önkifejezés, ami nekem is megengedett... Persze a tiltott kifejezések, fogalmak, szavak listázva nincsenek, ezért számon sem lehet kérni a dolgot, és a moderálás után csak egy rövid bejegyzés marad jó esetben, az illető hozzászólás törölve is lesz, és így bizonyíték sincs.

Off:
Nem "sírnék be", mert ismerem annyira anyanyelvünk, hogy tudjam, nem "sírok be" semmin, ahogy az öreged sem vagyok továbbra sem, ahogy ezt már korábban is megjegyeztem. A tömegmédiából Csernus Imre bűne szemeben a be- igekötő helytelen használatának propagálása, amiért 5 év eltöltendő álljunk meg egy szóra ítélem ezennel.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 985
19 309
113
A BMS4 fórumon olyan szigorú moderálás van, hogy azon besírnál öregem.

Alapvetően engem továbbra sem az a komment zavar, és nem az, hogy van moderáció, és azon az a komment fennakad esetleg. Óvatlan fogalmazás volt. A moderáció annak ad-hoc jellege, és érezhetően ideológiai motivációjú aszimmetrikussága (ami nem állítom, hogy szándékos, de létező jelenség). Emellett igen zavaró számomra, hogy nincsenek a szabályok teljesen feketén-fehéren lefektetve. Mik a tiltott szavak? Mik a csak figyelmeztetést kiváltó tiltott szavak? Úgy kel fel maki, hogy rossz napja van, és egyből fajgyűlöletet lát, míg ha panoz vagy ulippo népek kiirtására buzdít, az fel sem tűnik, az olyan önkifejezés, ami nekem is megengedett... Persze a tiltott kifejezések, fogalmak, szavak listázva nincsenek, ezért számon sem lehet kérni a dolgot, és a moderálás után csak egy rövid bejegyzés marad jó esetben, az illető hozzászólás törölve is lesz, és így bizonyíték sincs.

Off:
Nem "sírnék be", mert ismerem annyira anyanyelvünk, hogy tudjam, nem "sírok be" semmin, ahogy az öreged sem vagyok továbbra sem, ahogy ezt már korábban is megjegyeztem. A tömegmédiából Csernus Imre bűne szemeben a be- igekötő helytelen használatának propagálása, amiért 5 év eltöltendő álljunk meg egy szóra ítélem ezennel.
 

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 464
142
63
Alapvetően engem továbbra sem az a komment zavar, és nem az, hogy van moderáció, és azon az a komment fennakad esetleg. Óvatlan fogalmazás volt. A moderáció annak ad-hoc jellege, és érezhetően ideológiai motivációjú aszimmetrikussága (ami nem állítom, hogy szándékos, de létező jelenség). Emellett igen zavaró számomra, hogy nincsenek a szabályok teljesen feketén-fehéren lefektetve. Mik a tiltott szavak? Mik a csak figyelmeztetést kiváltó tiltott szavak? Úgy kel fel maki, hogy rossz napja van, és egyből fajgyűlöletet lát, míg ha panoz vagy ulippo népek kiirtására buzdít, az fel sem tűnik, az olyan önkifejezés, ami nekem is megengedett... Persze a tiltott kifejezések, fogalmak, szavak listázva nincsenek, ezért számon sem lehet kérni a dolgot, és a moderálás után csak egy rövid bejegyzés marad jó esetben, az illető hozzászólás törölve is lesz, és így bizonyíték sincs.

Off:
Nem "sírnék be", mert ismerem annyira anyanyelvünk, hogy tudjam, nem "sírok be" semmin, ahogy az öreged sem vagyok továbbra sem, ahogy ezt már korábban is megjegyeztem. A tömegmédiából Csernus Imre bűne szemeben a be- igekötő helytelen használatának propagálása, amiért 5 év eltöltendő álljunk meg egy szóra ítélem ezennel.
Kérlek izzítsd be a Googlet vagy a Ctrl+F-et aztán mutass egy hozzászólást ahol népek kiirtására agitáltam, hagy szörnyülködjek magamon.
 

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 464
142
63
A fajelméletnek bizony elég komoly tudományos alapjai vannak/voltak, és népszerű is volt a II. vh-ig - valamennyire még utána is - és ez teljesen független attól, hogy neked tetszik-e. Annak, hogy kikerült a mainstreamből kizárólag politikai/ideológiai okai vannak.

Tény, hogy az egyes rasszokat/emberi alfajokat több tízezer év evolúcis fejlődés választja el, ami miatt biológiailag is jelentős eltérések alakultak ki, amik nem csupán a bőrszínben és testalkatban, de pl. az átlagos IQ szintben is megnyilvánultak. Erről egész jó térképek vannak.
Erre mondanék most valamit, csak akkor repülnék én is.

A félember tehát egy oylan ember, aki látszatra akár ember is lehetne, de személyiségében, társadalmi interakcióinak minőségében nem üti meg azt a szintet, amit egy civilizált társadalom joggal elvár tagjaitól.
Ezek szerint mint művelt nyugati civilizációhoz tartozó nemzetként ha elkezdesz náculni, fajelméletezni akkor mindenki éjjal-nappal vetheti rád hogy "félember"?
Mert a magyar standard szerint a fajelméletezés, rasszizmus nem civilizált emberhez illő viselkedési forma.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
Peldaul:
Ha az oroszok és a migránsok kölcsönösen elpusztítanák egymást az eléggé szerencsés kimenetelnek tűnik.
Mekkora felszabadulást jelentene Európának, el se hiszem.
Korabban mar egyszer letagadtad, hogy ezt irtad, pedig megtortent. Sakktabla 1062. oldal.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 697
14 740
113
Erre mondanék most valamit, csak akkor repülnék én is.


Ezek szerint mint művelt nyugati civilizációhoz tartozó nemzetként ha elkezdesz náculni, fajelméletezni akkor mindenki éjjal-nappal vetheti rád hogy "félember"?
Mert a magyar standard szerint a fajelméletezés, rasszizmus nem civilizált emberhez illő viselkedési forma.

Én nem tudok iylen belülről fakadó magyar standardról.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 985
19 309
113
Azért ez messze áll az agitációtól. Se orosz se migráns nem olvassa ezt a fórumot.

Akkor ha zsidó és német nem olvassa a fórumot, akkor lehetne ilyen témában írogatni dolgokat a te véleményed szerint? A Btk szerint ugyanis nem... De a modik szerint tök okés, gondolom.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Ezt a részt nagyon kétlem! Mert még, ha rossz évjáratokról beszélnének, mert ilyen volt az ezerhétszázas évek elején. Júniusban esett a hó és nem érett be a búza stb.! A vályog és a zsúptetőnek az alapja!
Akkor menj el a levéltárakat és túrd át Te is a középkori adószedési papírokat. Braduel és társai megcsinálták szűk 60 éve, de tudtommal azóta sem bukkant fel más vélemény. Ne a mostani hibridekből indulj ki megfelelő tápanyagellátás és jó talajművelés mellett a jó alföldi feketeföldön! (ami egeszen addig jó, amíg nem kell alapot ásni benne, mert akkor elég nyűgös, hogy lassan Kínaban járok és még alig löszös a cumó)
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
A kiváltó okok másodlagosak, a lényeg, hogy Európában ennek a nyomásnak hála az intelligencia egy kiválasztósási szempont lett, és létrejött egy közel-keletinél magasabb, az afrikainál jóval magasabb átlagos IQ szintű populáció.

Valamiért kelet-ázsiában is.
Hát én azért nem lennék ebben olyan biztos. Az a baj, hogy azokon a térképeken csak középértéket használnak, de se szórás, se ferdeség, se csúcsosság. Anélkül meg nehéz megállapítani, hogy ez az "átlagos iq" mennyire reprezentálja a sokaságot, inkább alatts vagy fölötte van nagyobb tömeg és csak az extrémebb értékek viszik félre. A matematikus énem (ezen a téren alkotok) ezt montja.
A pszichológus (ebből kevesebb van) meg azt, hogy sosincs odaírva, hogy milyen mintán vették fel a tesztet, valóban ugyanaz-e a teszt, milyen validációval egyáltalán mit mértek meg? Amit én láttam, azon csak oda volt rakva, hogy "average iq", de a pszichomókus barátaim kivágnának az ablakon, ha ilyen tartalmatlan számokkal kerülnék elébük (hm... pedig akkor jártunk be mindig a Nikihez, aki magas, barna, hosszú hajú és nagyon dekoratív leányzó volt :rolleyes:).
Másik dolog, amit megtanultam még azalatt a 3 év alatt (nem igazán a Nikitől :oops: ), az, hogy egy közösség működését az érzelmi intelligencia (EQ) inkább meghatározza. Pl lehet valaki tök magas IQ-val mérnök, ha az alacsony EQ-ja miatt képtelen közösségben viselkedni. Az intézmény rendszer és a jog hatalmának működését meg inkább ez határozza meg, hogy az egyének mennyire a szabályok szerint játszanak és mennyire kerülik meg őket.
Emiatt a kultúra kutatásoknak (pl Hofstede) már több értelme, jobb összehasonlíthatósága van mint az ilyen iq cuccoknak. Méréstani és relevancia szempontjából is.

Személy szerint nem vagyon elájulva ettől a különbségtől sem, ha bele megyünk az iq-ba. Mióta minimális az analfabetizmus itthon? Az 1920-as évek óta úgy, hogy már Mária Terézia fel akarta számolni? Az Európai Unióban még mindig az emberek 10%-a nem fejezi be a 8 általánost és erre programokat kell indítani 2017-ben?! Nincs legalább a népesség harmadának legalább főiskolai végzettsége (Mo kb 20% masszív munkaerőhiány mellett az ilyen állasoknál)?! Hát pont nem érdekel az, hogy random afrikai országban, ahol még vezetékes víz meg áram sincs nem tudják rendesen oktatni a népességüket, mert mi sem :hadonaszos:
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Akkor menj el a levéltárakat és túrd át Te is a középkori adószedési papírokat. Braduel és társai megcsinálták szűk 60 éve, de tudtommal azóta sem bukkant fel más vélemény. Ne a mostani hibridekből indulj ki megfelelő tápanyagellátás és jó talajművelés mellett a jó alföldi feketeföldön! (ami egeszen addig jó, amíg nem kell alapot ásni benne, mert akkor elég nyűgös, hogy lassan Kínaban járok és még alig löszös a cumó)
  1. A magyar szarvasmarha és a gabona mindig tökéletes exportunk volt. Kivéve, néhány évjáratunkat, ami egy nagy emberünk bukásához vezetett..
  2. Alapot ástam feketeföldön! Tehát ez sem úgy igaz ahogy állítod!
  3. Tudod, a magyar búza sikértartalma ismerős? Nem véletlen volt aranyérmes a második világégés előtt Amerikában.
  4. Az, hogy ki hogyan használja a levéltári kutatásait, az szubjektív dolog!
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
De az. Valamit kimoderáltak, amirt neki sír a szája már megint erre mi a reakciója...? Hogy zárják be azon topikokat, amit szintét az itteni lakók töltenek meg tartalommal, ami se nem HT, se nem biztpol. A repszimes fórumon is van "Free discussion" zóna azért, hogy az adott közösség tagjai másról is beszélgethessenek, mint a fő téma. Érdkes módon moderáció után külföldi fórumon senki nem akarja bezáratni azt. A BMS4 fórumon olyan szigorú moderálás van, hogy azon besírnál öregem. Ami itt van az semmi. Ott polidili nincs is, mint ami itt a kantinban megy...

Bocs, röhögnöm kell. Ez toporzékolás a köbön. Ez kb. olyan, mintha nem megengedett viselkedés miatt téged kibasznáknak a kecsói repnapról, mire a "szigorú moderációra" a válaszod az, hogy akkor zárják be az összes sakklubot. A kettőnek kb. ennyi köze van egymáshoz. Tarzaannak sikerütl fullba tolnia megint...

Olyan szinten szigorú a moderáció (talán balfasz is), hogy leírja az egyik modi, hogy mennyire okos vagyok, hogy nem megyek bele személyeskedésekbe. Erre egy másik modi tiltott ki, fogalmam nincs, hogy miért... Szeritnem szimplán elézte a beszélgetés folyamát, de itt ahhoz képest semmi van.
Én legelőször a gamer magazin fórumába jártam, ott az volt a policy, hogy moderátornak nem pofázunk vissza. Vicces, mert az a korosztály mára tényleg beleöregedett a családapa (vagy kereső felnőtt) korba, amikor már nem ehhez van szokva. De indexes közlekedés topicokból jóval kevesebbért ("topicrombolás") vágnak ki embert.
Én a magam részéről örülök a htka-nak, mert értelmes és nem azért működik, mert a gatyagyár vagy az adófizetők lapátolják bele a pénzt - hanem van egy olyan fanatikus csapat, aki tolja a szekeret. Ha fikakirályt akar játszani calaki, az menjen disqusos helyre, azok pont arra valók, hogy megfelelő pillanatban az ember beröfögje azt, hogy "Trumpliii" "Pincsiii" "Rizseshúús". Jó poén ott, de egy szakmainak mondott fórumon nem illik.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Mióta minimális az analfabetizmus itthon? Az 1920-as évek óta úgy, hogy már Mária Terézia fel akarta számolni?
Ahhoz kellett egy oktatási reform, amit manapság tettek tönkre, mert a "porosz" rendszer.. Kérdez ki egy mai általános iskolás harmadik osztályt végzettet a szorzótáblából! Még matyinak is jó volt, hát még a janinak!
Manapság rehabilitálták a megalkotójának nevét, de piszkosul züllesztik a tudást. Manapság, mire kell a sok értelmetlen, sok egyetemi és főiskolai végzettségű semmire kelő? Nem célzás akart lenni!
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
  1. A magyar szarvasmarha és a gabona mindig tökéletes exportunk volt. Kivéve, néhány évjáratunkat, ami egy nagy emberünk bukásához vezetett..
  2. Alapot ástam feketeföldön! Tehát ez sem úgy igaz ahogy állítod!
  3. Tudod, a magyar búza sikértartalma ismerős? Nem véletlen volt aranyérmes a második világégés előtt Amerikában.
  4. Az, hogy ki hogyan használja a levéltári kutatásait, az szubjektív dolog!
Még egyszer:
a Braduel termésátlaga európai, középkori adat, az 1200-1300 az évekből, kétnyomásos gazdálkodás mellett jött ki az 1:8.

1. A tömeges gabona exporthoz kellett egy vasútépítés és folyamszabályozás. Szóval 1800-as évek második felétől. A szarvasmarha valóban fontos volt az 1500-as évektől. Az 1300-as évektől aranyat exportáltunk európai léptékben.
2. A házunk otthon egy marha nagy aranykoronas fekete föld kupacon áll. Dinnyét termesztettek benne. Pár utcával odébb pl mocsár van, mert az már lejjebb van (ős-Maros), 8 km-vel odébb meg mindenre alkalmatlan szikes puszta. Összes másik irányban vastag feketeföld, búza-napraforgó-kukorica vegetációval. Bárhová megyek az országban, csak hitványabb talajok vannak. Ez van, 300 évre visszavezethetően vagyok paraszt ;) (jó, az őőősöket kihajította a pápista földesúr a Dunántúlról és a falu átköltözött telepesnek emide, mert az új helyen jobban hízik a disznó és magasabb a napsütéses órák meg az egy főre eső viharok száma)
3. Amerikában. Én a középkorról beszéltem. Amikor itt még nem ismerték a paprikás krumplit. Mert marhára nem tudtak átkelni a naaagy vízen.
4. Pont nem. Fószer volt olyan beteg állat, hogy erre áldozta az életét. Még a hadifogoly táborban is azt a könyvet írta. Bőcsészek... Normális ember nem túr önként levéltárat, hátha összefut középkori adószedési papírokkal. Ő meg szépen kigyűjtötte több országra, több időszakra, majd ütköztette más kontinensek adataival. És ez csak egy fejezet. Olykor hasznos olvasni ilyet is, csak úgy árad a tudás az ember fejébe.
(mondjuk nem tudom, mi a betegebb, hogy ő megírta, vagy én elolvastam. Bár itt is fennforgott egy barna hajú hegyes orrú női személy... meg olyan, amelyiknek nem hegyes az orra... meg egy szőke is... :rolleyes:)
 
Status
Not open for further replies.