Vontatott és önjáró lövegek, lőszerek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Megnéztem ezt a videót a Bofors 155 mm-es vontatott(önvánszorgó) lövegéről. Ami leginkább lekötött, hogy a showban résztvevők vajon katonák, az egész csak poén akart lenni, vagy egy ekkora balfasz retek idióta a parancsnok, aki erre a hülye mozgásra kényszerítette őket? :D Vicces, de ha nem viccből nyomják így, akkor remélem, hogy egy falatka patkánymérget csempésztek a parancsnok ebédjébe, vagy rejtélyesen agyonverődött egy sötét estén...

Nem látod , hogy Indiai (vagy valamelyik hasonló színtársulat) katonái bohóckodnak !
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
764
1 898
93
Megnéztem ezt a videót a Bofors 155 mm-es vontatott(önvánszorgó) lövegéről. Ami leginkább lekötött, hogy a showban résztvevők vajon katonák, az egész csak poén akart lenni, vagy egy ekkora balfasz retek idióta a parancsnok, aki erre a hülye mozgásra kényszerítette őket? :D Vicces, de ha nem viccből nyomják így, akkor remélem, hogy egy falatka patkánymérget csempésztek a parancsnok ebédjébe, vagy rejtélyesen agyonverődött egy sötét estén...

Köszi, hogy újra megnézhettem. Már rég láttam.
Ismét könnyesre röhögtem magamat rajta. Mintha Paprikajancsi ország hadserege lenne. :D
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 976
113
Megnéztem ezt a videót a Bofors 155 mm-es vontatott(önvánszorgó) lövegéről. Ami leginkább lekötött, hogy a showban résztvevők vajon katonák, az egész csak poén akart lenni, vagy egy ekkora balfasz retek idióta a parancsnok, aki erre a hülye mozgásra kényszerítette őket? :D Vicces, de ha nem viccből nyomják így, akkor remélem, hogy egy falatka patkánymérget csempésztek a parancsnok ebédjébe, vagy rejtélyesen agyonverődött egy sötét estén...

Ezek ilyenek, indiaiak.
 
  • Vicces
Reactions: Pogány

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Megnéztem ezt a videót a Bofors 155 mm-es vontatott(önvánszorgó) lövegéről. Ami leginkább lekötött, hogy a showban résztvevők vajon katonák, az egész csak poén akart lenni, vagy egy ekkora balfasz retek idióta a parancsnok, aki erre a hülye mozgásra kényszerítette őket? :D Vicces, de ha nem viccből nyomják így, akkor remélem, hogy egy falatka patkánymérget csempésztek a parancsnok ebédjébe, vagy rejtélyesen agyonverődött egy sötét estén...

Faszom se állna mellé, amikor így pörög, mint majom faszán a stanecli.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 453
113
Az Indonéziai Tengerészgyalogság nagyobb tüzérségi lövegeket akar a 105-ös LG1-hez képest, ezért várhatóan kerekes önjáró tüzérségbe fognak fektetni.
Ennek kapcsán az armyrecognation lehozott egy kis összehasonlítást a kelet-európai megoldásokból:
  • CAESAR 8x8 (28.4 to 32 tins, range 40 to 42 km, 3- to 5-man crew)
  • Kryl 6x6 (23 tons, range 30 km, 5-man crew) made in Poland, (ez ugye az ATMOS lengyel iterációja)
  • Bohdana 6x6 (28 tons, range 35-40 km, 5 people) made in Ukraine,
  • DITA 8x8 (29 tons, reach 39 km, 2-man crew) made in Czech,
  • Suzana 2 8x8 (28.5 tons, 39.6 km range, 3-man crew) made in Slovakia,
  • EVA 8x8 (28.1 tonnes, 41 km range, 3-man crew) made in Czech-Slovak,
  • Aleksandar 8x8 (34 tons, range 37.5 km, 3-man crew) made in Serbia,

Szerintem ők eléggé bennfentesnek számítanak, úgyhogy szerintem ezek gyártói adatok. Tegyük még hozzá, hogy azon típusok, amelyek 5-nél kevesebb személyzetet igényelnek, azok automata töltésűek. A többiek vagy kézi, vagy félautomata töltésűek.

Még egy érdekes dolog. Gyorsan megnéztem az EVA alapját adó Tatra T815 dupla kabinos páncélozott kivitelének súlyadatait, és abból nekem az jött le, hogy pl. az EVA a 8x8-as kialakítás esetén nagyon nincsen a konstrukció fizikai határain. Elvileg az alváz 38t-ig bírná, de ezzel szemben az EVA csak 28,1t.
Ez azért érdekes, mert ezek szerint, tudna magával vinni jóval több lövedéket és kivető töltetet, de valami miatt ezt nem tartották fontosnak.
Jelenleg ugye 12 lőszer van tárban + 12 a jármű közepén elhelyezett tárolóban. (a lővedék és a kivetőtöltet a jármű 2 oldalán elkülönítve).
Egy kis áttervezéssel simán el lehetne érni, hogy a tár utántöltésére 20-24db lőszer is rendelkezésre állhasson.
OK, ez összesen még mindig nincs a PZH 60db-os mennyiségéhez képest sem sehol, de ugyanakkor lényegesen nem változtatná szerintem a hordozó jármű menetteljesítményeit. Kb. 1t plusszt jelentene a 10-12db töltésnyi lőszer.
 
R

Ruby de Puteaux

Guest
2S22 Bohdana lőszerszállító járműve. Tetszik ez a megoldás az egyszerűsége végett.

EyTLN67XMAAheKv


EyTLPIsXMAQ3bKx


EyTLQIdXEAcndco


EyTLRQEXMAYKn4W
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
R

Ruby de Puteaux

Guest
Mondjuk ez ha bekap egyet, a dogcédulát sem találják meg a soforbol...
Jó esetben ezek úgy működnek hogy a fronttól hátrébb, biztonságos távolságban ledobják a konténert aztán szépen a tüzérek kézzel bepakolják az önjáró lövegük lőszertárolójába.

Ha egy páncélozott verziót kap el egy Spike NLOS vagy valami komolyabb öngyilkos drón az is pukkan mert maximum repeszek meg gyalogsági lőszer ellen méretezik a páncéljukat.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 027
66 480
113
Ászak-Korea csöves tüzérségi eszközei.

 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Ez nagyon nem új, de nem találtam neki jobb helyet. A 60-as években volt a szovjeteknek önjáró aknavetőjük vagy önjáró lövegük?