YF–23 Black Widow II (Northrop)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 084
60 162
113
Klasszikus alapvetés, hogy egy globális kataklizma után az emberiség megmaradt része kb az ipari forradalom elejének szintjéig tudná felhozni magát.
Tehát kb az egyszerű gőzgépeket lehetne valahogy abszolválni a statisztikai értelmeben elérhető kollektív tudás és a rendelkezésre álló újrahasznosítható maradványok alapján.
Ez volna a rövid, de még a középtávó realitás is.
Tehát ennek analógiáján végigmenve lehet spekulálni azon, hogy egyedül, netán kisebb csoportban visszalőve magunkat a középkorba, kb mire jutnánk.
 

bolneroll

Well-Known Member
2014. február 7.
357
553
93
A globális katasztrófa esetén azért elég komoly kérdés, hogy milyen eszközkészlet maradna itt a földön, és ahhoz ki férne hozzá. Mert oké, hogy a tervezést és a gyártást nem tudnánk megoldani, de a szervizelést / kanibalizálást működne, főleg régebbi még szervizelhető cuccok esetében.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Engedelmeddel kiragadtam e mondattöredéket a szövegkörnyezetéből.
Merthogy mostanában azzal a gondolatkísérlettel szórakoztatom magam, s fogom meg a környezetem, hogy képzeljük el, valami baleset folytán (Jöttünk, láttunk, visszamennénk) a középkorban kötünk ki.
Csak egy személy, a korabeli ruhákban, beszédstílusban, tehát tökéletes a mimikri (a szabályokat én alkotom:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:), de a tudás velünk marad az eddigi jelenünkből.

A feladat; a mai átlagember tudásával elindítani, felgyorsítani a gépesítést, hogy könnyebbé váljon az életünk, ha már ott ragadtunk netán sikeres emberek lehessünk a középkorban. ( S megint csak nem foglalkozunk a paradoxonokkal).

Egy pár embert leszámítva (Hol vagy Ozymandias?) a ma embere menne a levesbe, mert hiába lenne a településen (várban) kovács, meg kötélverő stb., egy nyomorult kovát nem ismerünk fel...
Amit hirtelen be tudnék vezetni, az a rulett:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

A ma embere annyit tud, hogy jobban tud applikációt feltelepíteni, videójátékot játszani, jobban eligazodik a csiptuningok, meg a sokcollos kerekek világában, meg eligazodik a mirelit pizzák, hipermarketes akciók világában, mint a többiek.
Orvosok, állatorvosok, vadászok, bizonyos mérnökök, körmönfont jogászok és pénzügyesek, vidéki gazdálkodók úgy hirtelen, akik érnének valamit. (Nyilván jóval több, tetőfedők, stb. de ők is meglennének halva fizikális erőnlétükkel a motoros gépeik nélkül, mint Yehudi Menuhin az étteremasztalnál...)

Egy nyomorult villanymotor megvalósítását nem tudná a ma embere elindítani (Makita, érted!?).

Egyszerűen ennyire fogyasztói lett a többség tudása, s specifikus a szakemberek gyakorlati tudása is.
Ezen én is agyaltam. Azt hiszem, összeszednék egy csomó érdeklődő, okos fiatalt, és elkezdeném nekik megtanítani azt, amire a Természettudományos Kisenciklpédiából, és a Műszaki Kislexikonból emléxem. Nem vitatkoznék. Nem azért mondom, hogy elhiggyétek, hanem, hogy tudjátok. Sokmindenre az lenne a válaszom, hogy nem tudom, de így van.
 
  • Tetszik
Reactions: misinator

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A globális katasztrófa esetén azért elég komoly kérdés, hogy milyen eszközkészlet maradna itt a földön, és ahhoz ki férne hozzá. Mert oké, hogy a tervezést és a gyártást nem tudnánk megoldani, de a szervizelést / kanibalizálást működne, főleg régebbi még szervizelhető cuccok esetében.
Én könyvtárat gyűjtök, csapágyakat, és rugókat.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Egyik sem lenne. Akkora tudásod lenne, hogy kapkodnának utánad az uralkodók. Gondolj bele, a te eü ismereteiddel ott orvosnak számítanál, egy átlag ember műszaki ismereteivel mérnök lenne , az én mezőgazdasagi tudasom is a legjobb földesúrrá tenne (pedig nincs sok). Az ide író embetek hadszervezeti tudása akkoriban a vilag legjobb hadvezérevé tenne bárkit.
Ezen is gondolkodtam. Azt hiszem, egy közepes hadsereg hadtápja itt mindenkinek meghaladná a képességeit. Nem értem, hogy tartották egyáltalán életben Zsigmond király 150ezres seregét?. Ahol azonnali eredményt tudnék elérni, a tengerészek skorbutja, de ez nálunk nem probléma.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Klasszikus alapvetés, hogy egy globális kataklizma után az emberiség megmaradt része kb az ipari forradalom elejének szintjéig tudná felhozni magát.
Tehát kb az egyszerű gőzgépeket lehetne valahogy abszolválni a statisztikai értelmeben elérhető kollektív tudás és a rendelkezésre álló újrahasznosítható maradványok alapján.
Ez volna a rövid, de még a középtávó realitás is.
Tehát ennek analógiáján végigmenve lehet spekulálni azon, hogy egyedül, netán kisebb csoportban visszalőve magunkat a középkorba, kb mire jutnánk.
Pénzzel elég sok minden megoldható. Ha tudod, hogy mire kell fizetni. Pl 100 arany annak, aki jövő ilyenkor a legpontosabb egy lábas esztergát bemutatja. Valaki tudja, csak senkit sem érdekel.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Egyszer megpróbáltam kondenzátort csinálni üveglapból és alufóliából, de nem sikerült. Őskori rádiót próbáltam barkácsolni.
 
  • Hűha
Reactions: fip7
M

molnibalage

Guest
Na, erre kíváncsi leszek.

Hát, sajnos ez is nagy részben dögunalom volt és egy helyen még szerintem kapitális tévedést mondott Paul Metz. Ami inkább kettő volt.

A Ho-229 soha a büdös életben nem úgy tervezett, hogy az RCS-t figyelembe vegyés és soha nem lett volna az. Mert a hajtóműve teljesen hagyományos kialakítású lett volna. Nem azért készült sok nem fém elem felhasználásával, mert az RCS-t csökkentették. Háborús hiánygazdaság volt.

A jenkik csupaszárny kísérleti bombázójánál is véletlen volt az egyes irányból szokatlanul alacsony RCS, nem úgy tervezték. Úgy sikerült.
Senki nem gondolt akkoriban ilyesmire.

De annál a résznél is pislogtam, ahol a Moore törvénye miatt kb. azt mondta, hogy a hosszú fejlesztési idő miatt elavult gépeket gyártanak.
Az "tök jó", hogy a civil ipar és annak voltát hozta be, de a stealth gépek esetén ez 100%-ban hülyeség, mert azok geometriája és repülési teljesítmény bónusza soha nem avul el azért, mert CPU-t és memóriát cserélnek a gépen. Már, ha érthető mire gondolok. Értem én, hogy mire gondolt, de katonai gépeknél az elavulás mértéke egészen más. A civil iparban, ahol a szórakoztatóipar és a R&D viszi a számítási kapacitást ez érhető.

De egy AIM-120 nem lesz fényévekkel másabb akkor sem, ha szuperszámítógép lenne a Raptoron és nem egy PII 233 MHz vagy 500 MHz eq. PC-vem mérhető számítási teljesítmény.

Lehetett volna kérdezni jól és többet a vietnámi SEAD-ről, vagy az, hogy az elvárások és teljesítése mennyire okozott "WOW" érzéstb.

De kb. a két tévedésre emlékszem csak az egészből.
A többi ennyire volt "érdekes".

Nem értem ezeket a csatornákat.
Itt lenne a lehetőség mindenfélét kérdezni, nem csak technikai vonalon.
És az eredmény ez. Nem értem...
 
  • Tetszik
Reactions: Rotten878
M

molnibalage

Guest
Hát, sajnos ez is nagy részben dögunalom volt és egy helyen még szerintem kapitális tévedést mondott Paul Metz. Ami inkább kettő volt.

A Ho-229 soha a büdös életben nem úgy tervezett, hogy az RCS-t figyelembe vegyés és soha nem lett volna az. Mert a hajtóműve teljesen hagyományos kialakítású lett volna. Nem azért készült sok nem fém elem felhasználásával, mert az RCS-t csökkentették. Háborús hiánygazdaság volt.

A jenkik csupaszárny kísérleti bombázójánál is véletlen volt az egyes irányból szokatlanul alacsony RCS, nem úgy tervezték. Úgy sikerült.
Senki nem gondolt akkoriban ilyesmire.

De annál a résznél is pislogtam, ahol a Moore törvénye miatt kb. azt mondta, hogy a hosszú fejlesztési idő miatt elavult gépeket gyártanak.
Az "tök jó", hogy a civil ipar és annak voltát hozta be, de a stealth gépek esetén ez 100%-ban hülyeség, mert azok geometriája és repülési teljesítmény bónusza soha nem avul el azért, mert CPU-t és memóriát cserélnek a gépen. Már, ha érthető mire gondolok. Értem én, hogy mire gondolt, de katonai gépeknél az elavulás mértéke egészen más. A civil iparban, ahol a szórakoztatóipar és a R&D viszi a számítási kapacitást ez érhető.

De egy AIM-120 nem lesz fényévekkel másabb akkor sem, ha szuperszámítógép lenne a Raptoron és nem egy PII 233 MHz vagy 500 MHz eq. PC-vem mérhető számítási teljesítmény.

Lehetett volna kérdezni jól és többet a vietnámi SEAD-ről, vagy az, hogy az elvárások és teljesítése mennyire okozott "WOW" érzéstb.

De kb. a két tévedésre emlékszem csak az egészből.
A többi ennyire volt "érdekes".

Nem értem ezeket a csatornákat.
Itt lenne a lehetőség mindenfélét kérdezni, nem csak technikai vonalon.
És az eredmény ez. Nem értem...

Két érdekes dolog volt benne, amiből az egyiket reggel óta elfelejtettem, de az első felében volt.
A másik az, hogy "elég F-22 van-e" kérdésre adott válasza volt. Idézem.

"No."

Na jó, meg az is jópofa volt, hogy YF-22/23 meccs idején a vezérek megállapodtak valamiért, hogy a vesztes csapat pilótájának a resuméja másnap mára másik asztalán lesz. Így került át Paul Metz az F-22-esre is.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 230
17 090
113
Fb01oYaXoAEylvd
 
M

molnibalage

Guest
  • Tetszik
Reactions: Terminator