[HUN] NASAMS

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 180
113
Már 10+ éve is a 600-asra épült, nem tudom, honnan szeded ezt az 500-ast... a 40km a target detection range, ejjel-nappal (legalábbis a päivä meg pimeä az nappal meg éjjel finnul, úgy tudom.)
Persze mivel a fentiek szerint egy G (?) Mercin van, gondolom, nemigen lehet magasabban 6-8 meternel, ez valószínűleg kevesebb a gyakorlatban.
Jó néhány netes forrás az MSP500-ast mondja...lehet hogy megrendelő dönti el.
A kép alapján: max. 2,5 méter magasan lehet...
Egy dombtetőre kell leparkolni! :D
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Már 10+ éve is a 600-asra épült, nem tudom, honnan szeded ezt az 500-ast... a 40km a target detection range, ejjel-nappal (legalábbis a päivä meg pimeä az nappal meg éjjel finnul, úgy tudom.)

Jó néhány netes forrás az MSP500-ast mondja...lehet hogy megrendelő dönti el.

Egen, ezért is fárasztó @Xpert a "Jó néhány netes forrás" meg @rudi a által tendenciózusan ismételgetett marhaságok...
... mivel korábban már mutattam a NASAMS rendszer fejlődését bemutató rajzot.

evolution.jpg


MSP-500-at a kétezres évek elején használt a korabeli NASAMS, 2010-től az MSP-600 az alap.

Esetleg lehetne értően olvasni, vagy józan paraszti ésszel gondolkozni, különféle internetes források marhaságaival szemben: ha a fél évszázados szovjet fekete-fehér kamera nappal jó időben garantált 25km-t (gyakorlatban előfordult ennek többszöröse is), akkor egy mai modern FLIR-es német cucc tutira csak fele annyit tudhat?
Könyörgöm száljunk már ki néha pár percre az internetből és kezdjünk el néha gondolkozni.
:rolleyes:
 
K

kamm

Guest
Egen, ezért is fárasztó @Xpert a "Jó néhány netes forrás" meg @rudi a által tendenciózusan ismételgetett marhaságok...
... mivel korábban már mutattam a NASAMS rendszer fejlődését bemutató rajzot.

evolution.jpg


MSP-500-at a kétezres évek elején használt a korabeli NASAMS, 2010-től az MSP-600 az alap.

Esetleg lehetne értően olvasni, vagy józan paraszti ésszel gondolkozni, különféle internetes források marhaságaival szemben: ha a fél évszázados szovjet fekete-fehér kamera nappal jó időben garantált 25km-t, akkor egy mai modern FLIR-es német cucc tutira csak fele annyit tudhat?
Könyörgöm száljunk már ki néha pár percre az internetből és kezdjünk el néha gondolkozni.
:rolleyes:
Ezt nem is láttam még... megvan ez olvasható minőségben is?:cool:
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen
T

Törölt tag 1945

Guest
Ezt nem is láttam még... megvan ez olvasható minőségben is?:cool:

1995-2000 NASAMS
TPQ36A Radar
FDC
NTAS-N [EO-Sensor]
Canister Launcher
AMRAAM missiles
Battalion Net Data Link [BNDL]
VSHORAD Integration

2000-2006 Enhanced Distributed Architecture
FDC with COTS base technology and radar centric network
Link 11B
Radio Command Carrier Launcher
Land Navigation Unit LNR [Tactical Missile Map]
Sentinel MPQ-61M1/M2 Radar
MSP-500 [EO Sensor]

2005-2010 Sensor and TDL Integration
Improved Sentinel MPQ-64F1 Radar
Radar processing on Radar [Tactical Mobility]
Radio Linked Radar
Link 16 integration
Tactical Control Center [TCC] / Battalion Operation Center [BOC]

2010-2015 Enhanced LCHR And EO Sensor
Canister Launcher Mk 1C (Tactical Mobility)
MSP-600 [EO sensor]

2015-2020 HML and IP communication
High Mobility Launcher [HML]
'Hardened' IP Communication Network
New Air Defense Center [ADC]
Improved VSHORAD Integration

2020-2025 Multi-Missile Launcher, Sensors and Effectors
AIM-9X Block II
AMRAAM ER
Multi-Missile Canister Launcher
Multi-Missile in ML
New AESA radar
MTS-A [EO Sensor]
CRAM - CLMS effectors

2025-2030 Next Gen NASAMS
Multifunction SW defined apertures
Advanced RF electronics and Lasers
Kinetic and non-kinetic effectors
C-Hypersonic
Distributed Networking

2030-2035 Next Gen+
AI-Machine Learning
Composable Weapons
High-power RF semiconductors
High temperature weapons material
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Egen, ezért is fárasztó @Xpert a "Jó néhány netes forrás" meg @rudi a által tendenciózusan ismételgetett marhaságok...
... mivel korábban már mutattam a NASAMS rendszer fejlődését bemutató rajzot.

evolution.jpg


MSP-500-at a kétezres évek elején használt a korabeli NASAMS, 2010-től az MSP-600 az alap.

Esetleg lehetne értően olvasni, vagy józan paraszti ésszel gondolkozni, különféle internetes források marhaságaival szemben: ha a fél évszázados szovjet fekete-fehér kamera nappal jó időben garantált 25km-t (gyakorlatban előfordult ennek többszöröse is), akkor egy mai modern FLIR-es német cucc tutira csak fele annyit tudhat?
Könyörgöm száljunk már ki néha pár percre az internetből és kezdjünk el néha gondolkozni.
:rolleyes:
Gondolom ez nem csak a kortól, hanem az optika átmérőjétől, és az árától is függ.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
MSP-500-at a kétezres évek elején használt a korabeli NASAMS, 2010-től az MSP-600 az alap.
Basszus...most ezen dolgoztál ennyit hogy bebizonyítsd hogy már nem az MSP 500-as hanem a 600-as.
Bravó...:D (fontosak az apró örömök az életben...)

És...ezzel most mit sikerült bizonyítanod? Szerinted a 600-as messzebbre lát? Mutass légyszíves valami számot! (az orosz technikai adatokkal kérlek ne fárassz...)

Amúgy a dolog semmit nem változtat az alábbi két egyszerű tényen:
- egy dolog hogy a kamera X km-ről érzékel egy egy pixel nagyságú valamit (a tárgy méretének és kontrasztjának a függvényében), DE ennek a távolságnak jellemzően kevesebb mint fele távolságból képes azonosítani a célt.

- a 600-as sem képes átírni a fizikát. Egy EO/IR rendszer mindig is csak szép időben fog érni valamit, feltéve ha a cél hajlandó a felhők alatt repülni.
Esőben, hóban, ködben a rendszer használhatósága szigorúan tart a nullához.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
@rudi marhaságaira meg szerintem ne hallgass.
:hadonaszos:
Finn példa...kiváló ötlet ezzel előjönni.
Volt szerencsém repülni Finnországban és nyáron, hidegfront után a tiszta pormentes levegőben elképesztő látási viszonyok vannak.
A 200 km re lévő fordulópont tisztán látszott és a kumuloszok is a horizontig látszottak...
Símán lehet hogy ellátok a rendszerükkel 40 km re

Volt már Mo.on is hasonló időjáráshoz szerencsém. H.szoboszló 600 m-ről körben látszottak a Kárpátok hegyei (É.on K.en és D.en)

Igen, van néhány ilyen nap az évben. A maradék 360 napon viszont sem Finnországban, sem Mo.on messze nem ilyen az időjárás.
Abból a kivételes néhány napból azt leszűrni hogy egy elektrooptikai rendszerek folyamatosan ellátnak 40 km-re csak gyagyás nyuggereknek juthat az eszébe...
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Az előzőekhez. Az elektrooptikai szenzor közvetlen kábelkapcsolatban van az FDC-vel, kisebb, mint 1 km távolságban, nam az indító állványokkal, nem relézünk ebben az esetben, a légvédelmi konzolról irányítja az FDC az eszközt.

Oké, de ha a FDC viszonylag hátul van, akár 10 kilóméterre az indítóktól, akkor mi értelme az optikának, ami jó időben is csak 10-15 km-ről képes célt azonosítani?
Passzív kisugárzás mentes rakétaindítást tudná segíteni, akkor meg cél szerú lenne az indító vonalába tenni...

Közelítsünk logikai úton a megoldáshoz. Ebben az esetben a hangsúly a passzív -on lesz. Azaz: Rádiófrekvenciás sugárzás - OFF, és "csak" figyelünk" (passzívan).

Azaz leegyszerűsítve, ha rádiós kapcsolat lenne az FDC (vagy valamelyik Node -al) és az EO egység között, akkor az még a legutolsó "csöves" műhold -on is úgy világítanának, mint egy karácsonyfa. Minden lenne, de passzív nem. Rövid életűek lennének (messzebbről agyon lehetne csapni FDC -stül őket, mint ameddig az EO egyáltalán ellát) ...

Bekapcsolt radarnál ez nem annyira érdekes. Hiszen a radarnak önmagában is "szabad szemmel észrevehető" RF kisugárzása van finoman fogalmazva. A rakétás egységgel az aktív kommunikáció leginkább elég akkor, ha kilövés van (akár aktív - akár passzív módban) ... Különösen, ha nem LOS alapú (közvetlen rálátás és irányított antennák. Azt vegyük figyelembe, hogy irányított antennák esetén sem csak a célirányban van kisugárzás, hanem a "mellékszirmok" mentén mindenfelé.) a kommunikáció, akkor kb. a szomszéd galaxisból is pontosan bemérhetőek (nemcsak műholdról pl.) ...
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
M

molnibalage

Guest
Finn példa...kiváló ötlet ezzel előjönni.
Volt szerencsém repülni Finnországban és nyáron, hidegfront után a tiszta pormentes levegőben elképesztő látási viszonyok vannak.
A 200 km re lévő fordulópont tisztán látszott és a kumuloszok is a horizontig látszottak...
Símán lehet hogy ellátok a rendszerükkel 40 km re

Volt már Mo.on is hasonló időjáráshoz szerencsém. H.szoboszló 600 m-ről körben látszottak a Kárpátok hegyei (É.on K.en és D.en)

Igen, van néhány ilyen nap az évben. A maradék 360 napon viszont sem Finnországban, sem Mo.on messze nem ilyen az időjárás.
Abból a kivételes néhány napból azt leszűrni hogy egy elektrooptikai rendszerek folyamatosan ellátnak 40 km-re csak gyagyás nyuggereknek juthat az eszébe...
Basszus akkor az EO rendszerek féktelen hívei döntsék már el, hogy mi a f*szom van. :)

Az F-35 kapcsán már lőelemkézésről meg 70-100 km-ről álmodnak.
Nem minden repcsi repül folyamatosan 8-10 km magasan.
Azoknál is van felhő.

A földi rendszerek számára meg tettem be csak egy 3/10-es felhőzetet és kb. 30 km távolságon csak többször törhetett meg LOS, mint ahány fogam van.

De itt nem arról volt szó, hogy a köd vagy bármi zavarna. Egyesek fejében valami fura módon az a marhaság csapódott le, hogy ma egy EO/IR rendszer nem tudja azt, amit egy 40+ éves szovjet sima TV és optika.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and borisz
T

Törölt tag 1586

Guest
Basszus akkor az EO rendszerek féktelen hívei döntsék már el, hogy mi a f*szom van. :)
Őööö...biztos nekem akartál válaszolni? o_O
Merthogy én nem igazán vagyok az EO rendszerek "féktelen híve".

Csak hogy világos legyen az álláspontom.
A NASAMS mellett egy EO rendszer lehet (!!!) hasznos HA a körülmények épp jól alakulnak.
Magyar körülmények között az év jelentős részében ritkán fognak a körülmények a földi EO rendszerek számára jól alakulni.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage
M

molnibalage

Guest
Őööö...biztos nekem akartál válaszolni? o_O
Merthogy én nem igazán vagyok az EO rendszerek "féktelen híve".

Csak hogy világos legyen az álláspontom.
A NASAMS mellett egy EO rendszer lehet (!!!) hasznos HA a körülmények épp jól alakulnak.
Magyar körülmények között az év jelentős részében ritkán fognak a körülmények a földi EO rendszerek számára jól alakulni.
Általános kérdés volt, azért tettem od a ":)" jelet...

  1. mert egészen mókás látni azt, hogy mennyire képtelenek egyesek minimálisan evolúciósan gondolkodni. Hogy 2020-ban egy rendszer nem tud annyit, mint 40 éve. 15 km táv téveszméje...
  2. A másik oldalon megy a csodafegyver az IR/EO meg stealth breaker és f*szom tudja...
Kicsit nagyon szélső értékek vannak...
OFF

Az IR keresztmetszet csökkentést is ezen vonal mentén elég sokan félreértik.
Az IR rakéták észlelési távolságában semmit nem lehet tenni. Hatása 0. A kérdés inkább az, hogy akkor 10-12 km magasan BVR-nál, akkor mondjuk egy utánégetővel repülő F-15C honnan látszik vagy egy F-22, ami már utánégető nélkül is M1.4 táján röhögve hasít.

Mert nagyon nem mindegy, hogy a csóva mekkora milyen szögből látszik, mert ez a felbontás * érzékenység együttes miatt fontos.
De mégis, n+1 külföldi oldalon olyan faszságokat találni, hogy az IR csökkentés a rakéták szempontjából is számít...

ON
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Közelítsünk logikai úton a megoldáshoz. Ebben az esetben a hangsúly a passzív -on lesz. Azaz: Rádiófrekvenciás sugárzás - OFF, és "csak" figyelünk" (passzívan).

Azaz leegyszerűsítve, ha rádiós kapcsolat lenne az FDC (vagy valamelyik Node -al) és az EO egység között, akkor az még a legutolsó "csöves" műhold -on is úgy világítanának, mint egy karácsonyfa. Minden lenne, de passzív nem. Rövid életűek lennének (messzebbről agyon lehetne csapni FDC -stül őket, mint ameddig az EO egyáltalán ellát) ...

Bekapcsolt radarnál ez nem annyira érdekes. Hiszen a radarnak önmagában is "szabad szemmel észrevehető" RF kisugárzása van finoman fogalmazva. A rakétás egységgel az aktív kommunikáció leginkább elég akkor, ha kilövés van (akár aktív - akár passzív módban) ... Különösen, ha nem LOS alapú (közvetlen rálátás és irányított antennák. Azt vegyük figyelembe, hogy irányított antennák esetén sem csak a célirányban van kisugárzás, hanem a "mellékszirmok" mentén mindenfelé.) a kommunikáció, akkor kb. a szomszéd galaxisból is pontosan bemérhetőek (nemcsak műholdról pl.) ...
Ezt nekem címezted? Mert én nem erről értekeztem.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 180
113
- a 600-as sem képes átírni a fizikát. Egy EO/IR rendszer mindig is csak szép időben fog érni valamit, feltéve ha a cél hajlandó a felhők alatt repülni.
Esőben, hóban, ködben a rendszer használhatósága szigorúan tart a nullához.
Valóban: minden időjárási körülményre nem létezik még megbízható passzív felderítési képesség, attól még tök jó, hogy van ez a passzív EO képesség.
Senki nem mondta, hogy ez "mindenható".

Ha szar az idő akkor radarozni kell, de azt is lehet okosan csinálni.
Oké, tudom : szerinted a drónok minden radart kinyírnak 5 perc alatt. :D
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 773
30 543
113
Valóban: minden időjárási körülményre nem létezik még megbízható passzív felderítési képesség, attól még tök jó, hogy van ez a passzív EO képesség.
Senki nem mondta, hogy ez "mindenható".

Ha szar az idő akkor radarozni kell, de azt is lehet okosan csinálni.
Oké, tudom : szerinted a drónok minden radart kinyírnak 5 perc alatt. :D
Tessek mondani,egy iranyitott mikrohullanu adatkapcsolatott nem lehet ehez a szerkentyuhoz aplikalni?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 773
30 543
113
Nem, nem mindet...
Csak azt ami be van kapcsolva. :D
Idezet a 80as evek legvegerol
Az ADATS rendszer fekrencia savugratasos es szort spektrum (ha tudnam is,mit jelent....) technologiat hasznalo felderito radarjat eszlelni is CSAK veletlenszeruen,bemerni vagy zavarni meg egyaltalan NEM lennenk kepesek.
Es azota 20+ eve megjelent mar az LPI technika is.......Lehet,hogy be lehet merni,csak nem biztos,hogy mindenki kepes ra
 
K

kamm

Guest
Tessek mondani,egy iranyitott mikrohullanu adatkapcsolatott nem lehet ehez a szerkentyuhoz aplikalni?
Fene tudja, mennyire erzekelheto. Én terveztem és epitettem 5GHz point-to-point kapcsolatot két irodahaz koze, gigabitig felment, viszonylag olcson is, egyszerűen is, max mindenfele idojaras elleni cucc kellett az antennakra (Caliban ez mondjuk nem volt túl nagy kihívás), de az csak par km szintig jó, bar az beleolvad a polgari zajba, annyibol kiváló lehet militarynak (amiatt viszont sebezhető is.)
Ha feljebb mesz (20GHz+), akkor nemcsak távolabb visz, de sokkal inkább detektalhato is lesz szerintem.