A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 980
30 835
113
Orbán török verziója? :eek:
A legutóbbi bázisugrásból is kiderült, hogy M.G. olvas minket, de nem hinném hogy kommentel is.
Szerintem csak csendben mosolyog vagy épp rázza a fejét... :D
Vagy potyognak a könnyei. :oops:
Csak a videó konkrétan semmi érdemlegeset nem mond.
Kihagyott ziccer sajnos egy jó éves összefoglaló videóra....
De a Gestamen fegyverek benne vannak!:rolleyes:
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 450
120 991
113
Amúgy mi velük a baj szakmai szempontból? Tehát nem a finanszírozást meg az országos kapacitásokat stb. tekintve, hanem lövészként?
Azt senki se tudja még mivel nyúzópróbák se voltak, jelenleg kb ott tart hogy működik de senki se tudja milyen üzembiztosan. Nem végleges a külső dizájn sem. Ha nem lesz szar akkor az max javít a helyzeten de semmiképpen sem lesz kevésbé faszság.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 400
10 190
113
2 kiképzési rendszer, 2 kiképzési infra, 2 pótalkatrész lerakat. Ha eldöntöttük hogy rendszeresítünk egy kézifegyver családot ellátási és kiképzési szempontból kurva nagy luxus és évek kidobása a semmibe.
Értem. Akkor még kérdeznék
-Mit takar a kiképzési rendszer? (AK-nál ez egy oktatóábrát meg az oktatást takarja, nem? Elég egyszerű.)
-Mit takar a kiképzési infrastruktúra, mi kell hozzá?
-Mi tart évekig egy ilyen folyamaton, miből áll össze? (Onnan, hogy lezajlott az előszériás csapatpróba, indulhat a gyártás, mindenki rábólintott.)
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 579
18 749
113
2 kiképzési rendszer, 2 kiképzési infra, 2 pótalkatrész lerakat. Ha eldöntöttük hogy rendszeresítünk egy kézifegyver családot ellátási és kiképzési szempontból kurva nagy luxus és évek kidobása a semmibe.
Ismervén a véleményedet erről a fegyvercsaládról, jó érzéssel tölt el a tudat, hogy te sem tudsz mindent! Mert hogy ez neked is ködös mit terveznek ezzel, az biztos! :)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 450
120 991
113
Értem. Akkor még kérdeznék
-Mit takar a kiképzési rendszer? (AK-nál ez egy oktatóábrát meg az oktatást takarja, nem? Elég egyszerű.)
-Mit takar a kiképzési infrastruktúra, mi kell hozzá?
-Mi tart évekig egy ilyen folyamaton, miből áll össze? (Onnan, hogy lezajlott az előszériás csapatpróba, indulhat a gyártás, mindenki rábólintott.)
2017-ben kezdtük a cz rendszeresítést és nincs kész... Számolj egyet..
Az állomány átképzése, fegyvermesterek átképzése, kezelési és szakutasítások kidolgozása, fegyverszobák felkészítése, átépítése, pótalkatrész lerakatok, fegyvertisztító kiegészítő készletezése.

Belövő padok, metszet fegyver, gyakorló fegyver(airsoft, festéklövedékes stb)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 450
120 991
113
Ismervén a véleményedet erről a fegyvercsaládról, jó érzéssel tölt el a tudat, hogy te sem tudsz mindent! Mert hogy ez neked is ködös mit terveznek ezzel, az biztos! :)
A szakmai oldal velem ért egyet a kérdésben vagy vakarózik, hogy mi a fasz.

Az igény erre az egészre nem katonai részről érkezett.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 400
10 190
113
2017-ben kezdtük a cz rendszeresítést és nincs kész... Számolj egyet..
Az állomány átképzése, fegyvermesterek átképzése, kezelési és szakutasítások kidolgozása, fegyverszobák felkészítése, átépítése, pótalkatrész lerakatok, fegyvertisztító kiegészítő készletezése.

Belövő padok, metszet fegyver, gyakorló fegyver(airsoft, festéklövedékes stb)
Számolok, ha tudom, hogy mennyi ideig tart (külön-külön):
-egy raj, szakasz oktatása az új fegyverre (vagy nagyobb alegység kapja meg egyben?)
-fegyvermesteri képzés vizsgával (gondolom van)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 450
120 991
113
Számolok, ha tudom, hogy mennyi ideig tart (külön-külön):
-egy raj, szakasz oktatása az új fegyverre (vagy nagyobb alegység kapja meg egyben?)
-fegyvermesteri képzés vizsgával (gondolom van)
De amúgy a teljes átállas minden szarral együtt a cz alapján 5-6 év
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 386
8 932
113
Amit nem értek a gépkarabély témakörben (ez lesz a leginkább lényeges kategória meg talán a géppuska), hogy miért olyan nagy probléma.

Értem ez alatt, hogy ez már a "régi" időkben is megoldott volt. Pl. AMD-65 vs. AK-63D. Mielőtt jön a hülye kérdés - igen, pl. válltámasz, cső, csőszájfék stb. nem ugyanaz. Alegység szinten legalább különválasztva. A kiképzéssel sem volt gond - pl. alapkiképzésen az előbbi - a "végleges" alakulatnál utóbbi. Nem egy ördöglakat azért ...

Aztán nézhetjük a jelenlegi helyzetet - AK-63D és CZ Bren -ek (és akkor a KRD egyéni cuccairól nem is beszélve). Még a lőszer sem ugyanaz - semmi. OK, átmeneti állapot stb. Valahogy meg van oldva azért.

Amit nem tudok, hogy tár szerint a Bren meg a Gestamen kompatibilis lesz? A lőszer után ezt raknám második helyre a prioritásban. Ezen kívül mást nem is érzek annyira lényegesnek - harctéri körülmények között amúgysem cserélgetünk karabélycsövet - mint ahogyan kaliberváltás sincs ott már. Minden más meg megoldott lesz alegység szinten ...

Az anyagiak terén lehet "alkualap" egy esetleges következő adag Bren -nél - lehet már itt visszajön az ára. Azt, hogy máshova el lehet adni - azzal ne is foglalkozzunk (esetleg majd az illetékesek, akik kiszámolták). Egyébként, hogy lennének elosztva. Pl. Szittya -k Gestamen - mindenki más CZ? Ilyen szinten pl. kezelhető lenne a dolog azért ... Elméletileg jelentősen is olcsóbb lehet - saját felhasználásra is ...

Sokkal nagyobb hülyeségnek tartom a harcjármű kezszem -nek a géppisztoly logikát. Súlyra, méretre kb. ugyanaz mint egy rövidcsövű CZ Bren ... Itt ugye a lőszertől kezdve a minden másnak is teljesen más a logisztikája. A kiképzésben is nagyobb a különbség, mint két 5.56 -os gépkarabélynál. A kezszem -nek meg a jármű deszantjával is teljesen más a logisztikája ...
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 400
10 190
113
Nagyobb alegység kapja egyben.
De semmi értelme elbaszunk 40 milliárd forintot cz re azt meg kidobjuk?
Na jó de mennyi idő a fegyvermesteri meg az átképzés?
De lehet mindegy is, amiket felsoroltál nem kellene, hogy (akár nagyon kényelmes tempóban is) egy évnél tovább tartsanak összesen. Nekem ez kissé körülményeskedésnek tűnik, mármint haderő szinten. (Mintha idegenkedne a vezetés a fegyverektől, mindig azok vannak minden végére hagyva, ha rendszeresítünk akkor is felemásan (H145M fegyverzete, Bren kiegészítők, 9mm-es vállfegyver 2021-ben...). Nem értem.)

Ha 40 milliárdért rendeltek, akkor az nem egy nagy darabszám (tudom a pontos darabárat), van még helye a rendszerbe többnek is.
Amúgy szerintem a CZ kb. 20%-ot elvisz az itthon gyártott fegyverek után is, ez lehet a megoldás kulcsa.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 450
120 991
113
Na jó de mennyi idő a fegyvermesteri meg az átképzés?
De lehet mindegy is, amiket felsoroltál nem kellene, hogy (akár nagyon kényelmes tempóban is) egy évnél tovább tartsanak összesen. Nekem ez kissé körülményeskedésnek tűnik, mármint haderő szinten. (Mintha idegenkedne a vezetés a fegyverektől, mindig azok vannak minden végére hagyva, ha rendszeresítünk akkor is felemásan (H145M fegyverzete, Bren kiegészítők, 9mm-es vállfegyver 2021-ben...). Nem értem.)

Ha 40 milliárdért rendeltek, akkor az nem egy nagy darabszám (tudom a pontos darabárat), van még helye a rendszerbe többnek is.
Amúgy szerintem a CZ kb. 20%-ot elvisz az itthon gyártott fegyverek után is, ez lehet a megoldás kulcsa.
Ez amúgy így van, én is tudom a darabárat. Kurva egyszerű amúgy a képlet, nincs pénz.

Amúgy az, hogy mindenki a kórházban, határon, meg a rendőrség mellett bassza a rezet kiképzés helyett nem segít a dolgon.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 390
31 713
113