Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Az oroszok űr atomreaktorról fantáziálnak.
A negyedik bolygóra repüléshez szükséges vegyi hajtóművekhez – bármilyen váratlanul is hangzik – egy atomreaktor odaszállítására van szükség. Ráadásul olyat, amilyennel az Egyesült Államok még nem rendelkezik, és amelyet a legkönnyebb a Rosatom számára kifejleszteni. Nem valószínű, hogy Moszkva és Washington a közeljövőben meg tudjon állapodni erről. Tehát a Mars valódi felfedezése egy "hullámvasúthoz" fog hasonlítani - nemcsak hullámvölgyek, hanem teljes pályája teljes kiszámíthatatlansága is. A Naked Science megpróbálta kitalálni ennek a történetnek a részleteit.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 085
10 252
113
Ez az élelmiszer zárt ciklus engem nagyon érdekel!
Hol van még további forrás ezekről a kisérletekről?

A kísérletben résztvevők maguk által termesztett zöldségeket fogyasztottak, búzát gyűjtöttek és őröltek, és kenyeret sütöttek belőle. Így napi 300 gramm kenyeret és 400 gramm zöldséget kaptak. Állati fehérje "bionauták" biztosították a konzerveket és a fagyasztva szárított húst. A folyamatos orvosi megfigyelések azt mutatták, hogy az ilyen étrend, valamint a feldolgozott és tisztított víz és levegő nem befolyásolta hátrányosan az önkéntesek egészségét.

A kísérlet mindössze hat hónapig tartott. Egyértelművé vált, hogy nincs értelme folytatni: a BIOS-ban létrehozott zárt életfenntartó rendszer hibátlanul működik. A víz, oxigén és élelmiszer előállításához mesterségesen létrehozott szállítószalag nem hibázik. Persze feltéve, ha nagy mennyiségű áram érkezik kívülről, de ez a probléma az űrben vagy bármelyik bolygón könnyen megoldható egy atomerőmű vagy napelemek segítségével.
Köszi!
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 379
24 796
113
Amikor anno elkezdtem csillagász szakkörbe járni még csak 9 volt...... o_O
A korábbi hozzászólásai alapján már gyanús voltál nekem, hogy Te is fertőzött vagy csillagászatilag. :D

Én úgy jártam, hogy a földrajz szakos oszifő 5. osztályban felvitte az osztályt a miskolci csillagdába. A bemutató végén én kértem, hogy a bemutató távcsővel hagy keressem már meg az Androméda galaxist. Mivel már igen kikupálódott voltam, így rögtön megvolt. Ezek után én is jártam szakkörbe. A legnagyobb csillagászati élményeim közé sorolom, hogy láttam a Holdon tranziens jelenséget és a Neptunusz megkeresését.

Rengeteg csodálatos élményem fűződik a csillagászathoz, remélem Neked is. :)
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 839
35 413
113
A fejlesztő elmondta, mikor lesz a "Robot-Leonov" készen az űrre
Fejlesztő Dudorov: A "Robot-Leonov" az űrre 2022 végére készen áll
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 085
10 252
113
A korábbi hozzászólásai alapján már gyanús voltál nekem, hogy Te is fertőzött vagy csillagászatilag. :D

Én úgy jártam, hogy a földrajz szakos oszifő 5. osztályban felvitte az osztályt a miskolci csillagdába. A bemutató végén én kértem, hogy a bemutató távcsővel hagy keressem már meg az Androméda galaxist. Mivel már igen kikupálódott voltam, így rögtön megvolt. Ezek után én is jártam szakkörbe. A legnagyobb csillagászati élményeim közé sorolom, hogy láttam a Holdon tranziens jelenséget és a Neptunusz megkeresését.

Rengeteg csodálatos élményem fűződik a csillagászathoz, remélem Neked is. :)
Igen! :)
A 60' évek végén kezdtem, Vizsgáztam Kulin Györgynél bemutató csillagászatból. Voltam Országos találkozón, itt a legnagyobb élmény az volt, hogy bezárták a kollégiumot mikorra vége lett az előadásoknak! :) Egész éjjel dumáltunk az utcán!
A csepeli munkás otthon 50 cm tükrös távcsövével nézegettünk, de nem sok mindent lehetett, mert már akkor is nagy volt a fényszennyezés.
Egyenesben láttam a holdraszállást, katonaként a Farkas Berci fellövését, 2011-ben véletlenül láttam ahogy elhúz az ISS és az Atlantis, már eltávolodva egymástól.
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 379
24 796
113
Igen! :)
A 60' évek végén kezdtem, Vizsgáztam Kulin Györgynél bemutató csillagászatból. Voltam Országos találkozón, itt a legnagyobb élmény az volt, hogy bezárták a kollégiumot mikorra vége lett az előadásoknak! :) Egész éjjel dumáltunk az utcán!
A csepeli munkás otthon 50 cm tükrös távcsövével nézegettünk, de nem sok mindent lehetett, mert már akkor is nagy volt a fényszennyezés.
Egyenesben láttam a holdraszállást, katonaként a Farkas Berci fellövését, 2011-ben véletlenül láttam ahogy elhúz az ISS és az Atlantis, már eltávolodva egymástól.
Vannak élményeid bőven. Az 50 cm-es távcső azért adta magát biztosan, Miskolcon 30 cm-es van.

A holdraszállást a jósvafői csillagászati táborban néztük, Gyuri bácsi távcsővel nézte a TV-t, mert a rossz szemével így tudta korrigálni a látását. A tábor ideje alatt a pesti srácok kikezdtek a településen a csajokkal. Egyik este a több falubeli srác vasvillával jelent meg az iskolában levő szállásunkon. Volt nagy megijedés a fiatalabbak között pláne. :( Az alap csillagaszati vizsgákat én is letettem. :)
A középiskola után már nem voltam igazán aktív amatőrcsillagász.
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 379
24 796
113
5ZUaQLCEKiG8kz8dhArg88-1024-80.jpg.webp

"A NASA újonnan felbocsátott röntgen-űrteleszkópja készen áll a kozmosz megfigyelésére"

 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Ez az élelmiszer zárt ciklus engem nagyon érdekel!
Hol van még további forrás ezekről a kisérletekről?


Köszi!
Én sem tudom.
Hanem a ruszkik lenyomattak néhány teljes idejű mars utazás pszihó kisérletet is. Bezárták az utazó közönséget egy űrhajópótlóba, és 500 napig nem engedték őket ki. Ez volt a Marsz 500, ha jól emléxem. Volt egy szerencsétlen, aki meg több, mint egy évet töltött egy űrállomáson. Utána embernek is alig volt alkalmas, nemhogy mars utazónak.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A negyedik bolygóra repüléshez szükséges vegyi hajtóművekhez – bármilyen váratlanul is hangzik – egy atomreaktor odaszállítására van szükség. Ráadásul olyat, amilyennel az Egyesült Államok még nem rendelkezik, és amelyet a legkönnyebb a Rosatom számára kifejleszteni. Nem valószínű, hogy Moszkva és Washington a közeljövőben meg tudjon állapodni erről. Tehát a Mars valódi felfedezése egy "hullámvasúthoz" fog hasonlítani - nemcsak hullámvölgyek, hanem teljes pályája teljes kiszámíthatatlansága is. A Naked Science megpróbálta kitalálni ennek a történetnek a részleteit.
Olvasd el az egészet. Jó 5 oldal.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 003
113
Az első hivatalos képek a SIMONA tengeri indítóplatformról.

Az olasz haditengerészet Garibaldi C551 repülőgép-hordozóját haditengerészeti műholdkilövő platformmá alakítják át, hogy Olaszországnak stratégiai és független nemzeti hozzáférést biztosítanak a világűrhöz.
Minden valószínűség szerint egy Vega rakéta verziójával használnák a rendszert.


Elég meglepő döntésnek tűnik, hiszen ott az egyenlítői Francia Guiana port, és gondolom nem lesz olcsó a hajó átalakítása-üzemben tartása...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Az olasz haditengerészet Garibaldi C551 repülőgép-hordozóját haditengerészeti műholdkilövő platformmá alakítják át, hogy Olaszországnak stratégiai és független nemzeti hozzáférést biztosítanak a világűrhöz.
Akkor ezek szerint a kenyaiakkal nem jututtak dűlőre a tárgyalások Broglio Space Centre szerződés megújításáról?
Az Olaszoknak ugyanis volt saját offshore indító létesítményük - Broglio Space Center - a kenyai partok mellett.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 003
113
Akkor ezek szerint a kenyaiakkal nem jututtak dűlőre a tárgyalások Broglio Space Centre szerződés megújításáról?
Az Olaszoknak ugyanis volt saját offshore indító létesítményük - Broglio Space Center - a kenyai partok mellett.
Ez a két opció közül alighanem az úszó platformmal tényleg jobban járnak. Ha már mindkettőre úgyis költeni kell, ez legalább 'otthon' van.
A Vega meg szilárd hajtóanyagú, tehát nem kell komoly folyékony tüzelőanyag ellátó rendszer.
...bár ez pont egy kiszuperált hordozón talán nem is lenne akkora gond.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Azért egy költségszámításra kíváncsi lennék, hogy mekkora hasznot hoz az a hajó alapú indítás.
Úgy, hogy Olaszország Európa egyik legdélibb országa, tehát egy Dél-Olaszországi szárazföldi vagy tengerparti indítóállás jelentene a Vegának mondjuk 5%-os teljesítményvesztést Kourou-hoz képest...
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 379
24 796
113
Az oroszok űr atomreaktorról fantáziálnak.
Nagyon érdekes cikk. Nekem az jön le, hogy még sok idő fog eltelni, amíg az emberes Mars utazás megvalósul, oly nagyok a megoldandó problémák. Hacsak kamikaze űrhajósok nem lesznek az elején.
 
  • Tetszik
Reactions: gafzhu and gergo55