A II. világháború (1939 - 1945)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 552
4 345
113
Ahogyan valamiért belülről 360 fokos parancsnoki kupola is van azóta minden harckocsin. A mondóka az, hogy a Shermanek túlnyomó részén nem volt, periszkópokkal szarakodott mindenki, a parancsnok is! A Pantherben az irányzónak volt csőlátása, egy óraszámlap alapján kereshette nagyjából a célt, a Shermanben mindenkinek, a parancsnokot is beleértve! (kivéve a ritka 76 mm-es változatokat, és a háború legvégén gyártott modelleket, azoknak már volt parancsnoki kupolája).
Érezzük a különbséget a szívószálon átnéző panther irányzó csőlátása, és a forgatható, nagy látószögű M4 parancsnok csőlátása közt?


Minden "ritka" (lol) 76-ossal szerelt hk-n többprizmás kupola volt, a kései gyártású 75-ösökre is a gyárban szerelték, illetve mikor lett belőle elég küldték a csapatokhoz is tábori körülmények közt történő felszerelésre. A britek is szerelték a shermanjeikre a saját fejlesztésű kupoláikat.
ShermanVcup+001d.jpg


XgQJhPk.jpg

Természetesen nem az összes 75-ösre jutott de a törekvés volt az ellátásukra, csak hát véget ért a buli.
 
  • Tetszik
Reactions: Galthran

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 552
4 345
113
Az Uránusz hadművelet, hadműveleti térképekkel és magasabbegység parancsnokok gondolataival és beszélgetéseivel.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
W

Wilson

Guest

Az 505. nehézharckocsizászlóalj elhagyott tigrise Fehéroroszországban.​

1043

1944. július 7-én tizenkét meghibásodott Tigris tankot a visszavonulàs során otthagyott az 505. zászlóalj, ezek szovjet csapatok kezébe kerültek Fehéroroszországban. A képen ezek közül látható egy.

Colonelcassad
 
W

Wilson

Guest

Légvédelmi lövedék talált el egy német Ju-87-est Kronstadt bombázása közben...​


6437881_900.jpg


Egy légvédelmi lövedék találta el a német Ju-87-est Kronstadt bombázása közben.

Fénykép egy terijoki (Zelenogorszk) ház tetejéről készült, 1941 őszén.


Colonelcassad
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
1944 július, Csendes-óceán, Wake sziget.
A 20 éves George W. Bush három személyes torpedóvető gépét lelőtték a jappánok. Ő valahogy kimászott, de a két társa meghalt. Még ők jártak jobban, ugyanis az aznap fogságba esettek közül a jappánok négyet befalatoztak. Akadozhatott az ellátás.
 
W

Wilson

Guest
"Én, Heinrich Tivel, azt a célt tűztem ki magam elé, hogy ebben a háborúban 250 oroszt, zsidót és ukránt kiirtok"........

6442026_900.jpg


1941.10.29.: Heinrich Tivel, egy katona, ezt írta a jegyzetfüzetébe: "Én, Heinrich Tivel, azt a célt tűztem ki magam elé, hogy ebben a háborúban 250 orosz, zsidó és ukrán embert pusztítsak el, válogatás nélkül. Ha minden katona ugyanannyit öl, akkor egy hónap alatt kiirtjuk Oroszországot, és minden hozzánk, németekhez kerül. Én, a Führer felhívását követve, minden németet erre a célra hívok...".

Colonelcassad
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 821
31 817
113
Igen. El kellett volna foglalni Moszkvát (bár Lenin
grádot sem tudták). Hogy az lett volna vég, az kérdéses szerintem. Elvesztek volna a németek a nagy orosz "föld oceánban",elég lett volna, ha az oroszok visszavonulnak párszáz km-t. Kevesebb lett volna a szovjet emberáldozat is.

Hát korábban olyan érveket olvastam, mikor erről volt szó, hogy Moszkva olyan közlekedési és ipari csomópont volt, aminek elvesztése döntő lett volna. Persze visszavonulhattak volna a Volgáig-Urálig, de onnét már nehezen tudtak volna offenzívát indítani. Ha elvágják az iráni és az északi kikötőkből érkező szövetséges szállítmányok útját, csak a szibériai útvonal maradt volna. Esetleg a japók partraszállnak ott is egy-két kikötőben, és akkor az sem.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 603
113
Hát korábban olyan érveket olvastam, mikor erről volt szó, hogy Moszkva olyan közlekedési és ipari csomópont volt, aminek elvesztése döntő lett volna. Persze visszavonulhattak volna a Volgáig-Urálig, de onnét már nehezen tudtak volna offenzívát indítani. Ha elvágják az iráni és az északi kikötőkből érkező szövetséges szállítmányok útját, csak a szibériai útvonal maradt volna. Esetleg a japók partraszállnak ott is egy-két kikötőben, és akkor az sem.
Mint minden ilyen képzelgés, abból, a teljesen elszállt ötletből indul, hogy elfoglalják egy csettintéssel Moszkvát. Miközben a lényegesen kisebb Sztálingráddal se jutottak dűlőre.
Innentől kezdve nem tudom, hogy akarták volna kivitelezni.
 
M

molnibalage

Guest
Mint minden ilyen képzelgés, abból, a teljesen elszállt ötletből indul, hogy elfoglalják egy csettintéssel Moszkvát. Miközben a lényegesen kisebb Sztálingráddal se jutottak dűlőre.
Innentől kezdve nem tudom, hogy akarták volna kivitelezni.
Menetből akarták elfoglalni gyanítom.
Kijev sem volt egy kisváros már akkor sem gondolom és az is elesett.
Ebből álmodhattak nagyot.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 603
113
Menetből akarták elfoglalni gyanítom.
Kijev sem volt egy kisváros már akkor sem gondolom és az is elesett.
Ebből álmodhattak nagyot.
Ezzel az a bajom, hogy a Kijevi hadművelet július 7.-étől szeptember 26.-áig tartott, ebből Kijev ostroma augusztus 12.-én indult, egy a 42-esnél összehasonlíthatatlanul gyengébb VH ellen. Ehhez mérten kellene nézni a moszkvai csata idő és emberigényét. Nem hiszem, hogy valami esélye is lenne annak, hogy más vége legyen mint Sztálingrádnak.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and aquarell

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 503
54 442
113
Nyilvánvaló, hogy Moszkva elfoglalásának tervezésében a német vezérkar nem állt hivatásànak csúcsán. :)
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 244
24 249
113
Mint minden ilyen képzelgés, abból, a teljesen elszállt ötletből indul, hogy elfoglalják egy csettintéssel Moszkvát. Miközben a lényegesen kisebb Sztálingráddal se jutottak dűlőre.
Innentől kezdve nem tudom, hogy akarták volna kivitelezni.
Én úgy tudom, hogy Leningrádot nem is akarták elfoglalni, hogy a lakosságot ne kelljen etetni. Gyakorlatilag körbezárva éhhalálra ítélték L. lakosságát, ezzel is csökkentve a város termelési kapacitását.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 357
113
Mint minden ilyen képzelgés, abból, a teljesen elszállt ötletből indul, hogy elfoglalják egy csettintéssel Moszkvát. Miközben a lényegesen kisebb Sztálingráddal se jutottak dűlőre.
Innentől kezdve nem tudom, hogy akarták volna kivitelezni.
akkora környezetben SZU legyőzése nem egészen volt eszement ötlet, gondolj bele hogy a kis Finnország is azért elcicázott velük egy darabig,ott volt a Great Purge-nek a hatása is meg hát a tipik ruszki mentalitás, akkor ez nem volt olyan nagy hülyeség ám...
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 603
113
akkora környezetben SZU legyőzése nem egészen volt eszement ötlet, gondolj bele hogy a kis Finnország is azért elcicázott velük egy darabig,ott volt a Great Purge-nek a hatása is meg hát a tipik ruszki mentalitás, akkor ez nem volt olyan nagy hülyeség ám...
Ott volt halhin gol, meg a japán határháborúk. Egyáltalán nem gondolnám, hogy a szovjetek lenézése indokolt volt. De összességében itt most, engem ez a Moszkvát egy csettintéssel zavar. Az első év végén véres fejjel takarodtak vissza a francba. 1 évvel később, meg az erősebb VH ellen majd simán? Nem tudom. Nekem ez erős.
Én úgy tudom, hogy Leningrádot nem is akarták elfoglalni, hogy a lakosságot ne kelljen etetni. Gyakorlatilag körbezárva éhhalálra ítélték L. lakosságát, ezzel is csökkentve a város termelési kapacitását.
Kuss, én így szállok le a bicikliről. Hogy egy klasszikust idézzek.