[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 048
92 072
113
A jelenlegi C / D tipus mellé - teljesen logikus módon - nem fognak egy újabb tipust rendszerbe állítani.
Az E / F teljesen új típus....
továbbá: minek vennénk most vadonat új gépeket amikor nem egész 20 év múlva flotta cserét tervezünk? 20 év múlva ismét csak nem lenne túl logikus párhuzamosan 6. és 4. gen. gépeket üzemeltetni, sem kidobni az akkor épp félidős 4. gen. gépeket.

ergo, 99% hogy a második század is C / D lesz..

Magánvélemény: ha Február végén ismét szomszédságba kerülünk az Oroszokkal akkor egy új helyzet fog előállni és minden amiről eddig beszélgettünk itt, felejtős.
Akkor nem új repülő századokban, hanem ezredekben fogunk gondolkodni...:rolleyes:
Értem és logikus. De költségszempontból, akkor hirtelen 203x-ben kell 24 új gép. Ha egy modernebb E századot veszünk, ők velünk maradhatnak 204x-ig. A 12 C-t elküldjük pihenni 2035-ben, és nem kell ráterhelni 24, csak 12 új gépet az akkori honvédelmi költségvetésre. Vmivel nő a fenntartási költség, de folyamatosabb a fejlődés és hosszabb távon jobban eloszlik a vadaszgépbeszerzés költsége.
 
W

Wilson

Guest
Értem és logikus. De költségszempontból, akkor hirtelen 203x-ben kell 24 új gép. Ha egy modernebb E századot veszünk, ők velünk maradhatnak 204x-ig. A 12 C-t elküldjük pihenni 2035-ben, és nem kell ráterhelni 24, csak 12 új gépet az akkori honvédelmi költségvetésre. Vmivel nő a fenntartási költség, de folyamatosabb a fejlődés és hosszabb távon jobban eloszlik a vadaszgépbeszerzés költsége.
Szerintem abszolút nem logikus második századnak Gripen E venni. Ha lesz második század az nagy valószínűséggel modernizált C/D lesz annál is inkább mert azokat biztos, hogy jutányos áron tudjuk beszerezni a svédektől.....
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 635
46 608
113
Értem és logikus. De költségszempontból, akkor hirtelen 203x-ben kell 24 új gép. Ha egy modernebb E századot veszünk, ők velünk maradhatnak 204x-ig. A 12 C-t elküldjük pihenni 2035-ben, és nem kell ráterhelni 24, csak 12 új gépet az akkori honvédelmi költségvetésre. Vmivel nő a fenntartási költség, de folyamatosabb a fejlődés és hosszabb távon jobban eloszlik a vadaszgépbeszerzés költsége.
Szerintem még mindig a csehekre, és a Saab C/D+ csomagjára várunk. Továbbá arra, hogy megjöjjenek az EU-s visszatartott pénzek.
A csehek döntése befolyásolja majd a rendelkezésre álló gépek mennyiségét.
Ha visszaadják a Gripenjeiket, akkor eggyel jobb helyzetből alkudozhatunk a Svéd Légierővel. Ha meg nem, akkor elmegyünk a félig kész gépekért. Esetleg felajánljuk a cseheknek a mi gépeinket jutányosan, majd mi E-re váltunk.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 763
14 880
113
Összességében a Gripen E/F milyen területen és mekkora előre ill. hátralépést jelent az általunk megrendelt ill. a potenciálisan képben levő legjobb C/D modernizációhoz képest?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Értem és logikus. De költségszempontból, akkor hirtelen 203x-ben kell 24 új gép. Ha egy modernebb E századot veszünk, ők velünk maradhatnak 204x-ig. A 12 C-t elküldjük pihenni 2035-ben, és nem kell ráterhelni 24, csak 12 új gépet az akkori honvédelmi költségvetésre. Vmivel nő a fenntartási költség, de folyamatosabb a fejlődés és hosszabb távon jobban eloszlik a vadaszgépbeszerzés költsége.
ha most vennénk vadonat új gépeket akkor azoknak nem 204x-ig hanem annál jóval tovább, 205x ig kellene velünk maradnia.
továbbá egy vegyes 4.gen - 6.gen vegyes üzemeltetésnél a költségek nem csak valamivel, hanem sokkal, sokkal magasabbak lennének.

Az hogy a cash flow összejöjjön tudatos tervezéssel és jó szerződéssel lehet elérni.
Az új 6.gen tipusról a döntést pár éven belül meg kell hozzni és el kell kezdeni tartalékot képezni rá a költségvetésben jó időben,
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson and Catles

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 413
31 802
113
del

Átmásoltam a Gripen topikba.
Minden tekintetben jobb lenne egy E,mint egy fullra modernizált C-csak nem annyival,mint amennyibe a rendszeresitése kerülne.Mert jóval többe kerülne,mint amennyi pluszt ad.
Nem csak az amcsi lobby miatt nyer mindenütt az F35,hanem az ár/(harc)érték arány miatt is.
 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 119
36 604
113
Ha a költségvetés engedi, és a teljesen homogén légierő mellett tesszük le a voksunkat a plusz e/f század helyett, akkor reális lehet 16/2 c/d beszerzése? 28 db modernizált c már szép ellensúly volna a románokkal szemben.
Szerintem 2027-28 előtt nem lesz második század, mert sok pénzt elvisz a többi fegyvernem fejlesztése. Akkor meg már inkább E/F.
Hátha sikerül egy jól lízinget kötni rájuk mint a C/D gépekre...
 
W

Wilson

Guest
Szerintem 2027-28 előtt nem lesz második század, mert sok pénzt elvisz a többi fegyvernem fejlesztése. Akkor meg már inkább E/F.
Hátha sikerül egy jól lízinget kötni rájuk mint a C/D gépekre...
Szerintem Gripen E beszerzésre nem fog sor kerülni, a C/D gepeinket már egy minimum 5. de szerintem inkább egy 6. generációs gép fogja váltani valahol 2040 körül.....
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 551
74 511
113
Ez után én biztosraveszem, hogy új század esetén a svédektől veszünk át c/d-et.
Csak azt remélem bő század lenne, azonos konfigra hozva az összes, bőven ellátva fegyverzettel, és mihamarabb meghozva a döntést.

"a katonai tervekben szerepel egy újabb harci repülőszázad létrehozása a honvédségen belül, de erről még döntés nem született."

A második század már 2017-ben is említve volt, mint terv. 2019-ben kértek ajánlatot a svédektől a gépek számának bővítésére. Erre a svédek adtak egy ajánlatot. Amire ezek szerint az a döntés született, hogy akkor egyenlőre nem lesz második század, csak upgrade. De továbbra is "tervben van" és itt is "várják a technológiai ugrást".
 
H

Hummen23

Guest
"a katonai tervekben szerepel egy újabb harci repülőszázad létrehozása a honvédségen belül, de erről még döntés nem született."

A második század már 2017-ben is említve volt, mint terv. 2019-ben kértek ajánlatot a svédektől a gépek számának bővítésére. Erre a svédek adtak egy ajánlatot. Amire ezek szerint az a döntés született, hogy akkor egyenlőre nem lesz második század, csak upgrade. De továbbra is "tervben van" és itt is "várják a technológiai ugrást".
A technológiai ugrást örökké várhatjuk passzív szemlélőként.
Viszont az elmúlt napok eseményei, a nato kardcsörgetése, a hadihajók fekete tengerre való vezénylése, különleges alakulatok ukrajnába való telepítése, a több száz tonnányi fegyverszállítmány, az oroszok egyre tisztább követelései mind-mind azt az érzést keltik bennem, hogy bizony nem kellene a legújabb technológiai vívmányokra várni.
Úgy sejtem a döntéshozóink is vakarhatják a fejüket.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A technológiai ugrást örökké várhatjuk passzív szemlélőként.
Viszont az elmúlt napok eseményei, a nato kardcsörgetése, a hadihajók fekete tengerre való vezénylése, különleges alakulatok ukrajnába való telepítése, a több száz tonnányi fegyverszállítmány, az oroszok egyre tisztább követelései mind-mind azt az érzést keltik bennem, hogy bizony nem kellene a legújabb technológiai vívmányokra várni.
Úgy sejtem a döntéshozóink is vakarhatják a fejüket.
Egyetertek.
Csak hogy világos legyen...
Egy a kubai rakéta válsággal összemérhető nagyságú nemzetközi válság zajlik a közvetlen szomszédunkban.
Illúzió azt hinni hogy kimaradhatunk belőle, vagy a rövid-hosszú távú hatásai nem fognak begyűrűzni..

De igen, be fognak gyűrűzni.

Még ha a válság meg is oldódik háború nélkül (szerintem >50% az esély rá) az teljesen bizonyos K,Eu.i fegyverkezési verseny hiper sebességre fog kapcsolni.

It most már nem az lesz a kérdés hogy a védelmi költségvetés el fogja e érni a 2% ot, hanem az hogy 10% alatt marad e?

Az én jóslatom az hogy az elkövetkezendő hónapokban a Magyar döntéshozók nem azt fogják mérlegelni hogy Gripen C/ D vagy E /F legyen e a 2. század, hanem azt hogy a Ny.Eu.i 6. gen. gépek helyett inkabb azonnali hatállyal 2 század F-35A gépet rendeljenek.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 048
92 072
113
Csak hogy világos legyen...
Egy a kubai rakéta válsággal összemérhető nagyságú nemzetközi válság zajlik a közvetlen szomszédunkban.
Illúzió azt hinni hogy kimaradhatunk belőle, vagy a rövid-hosszú távú hatásai nem fognak begyűrűzni..

De igen, be fognak gyűrűzni.

Még ha a válság meg is oldódik háború nélküé (szerintem >50% az esély rá) az teljesen bizonyos K,Eu.i fegyverkezési verseny hiper sebességre fog kapcsolni.

It most már nem az lesz a kérdés hogy a védelmi költségvetés el fogja e érni a 2% ot, hanem az hogy 10% alatt marad e?

Az én jóslatom az hogy az elkövetkezendő hónapokban a Magyar döntéshozók nem azt fogják mérlegelni hogy Gripen C/ D legyen e a 2. század, hanem azt hogy a Ny.Eu.i 6. gen. gépek helyett inkabb azonnali hatállyal 2 század F-35A gépet rendeljenek.
Ha1% esély is lesz rá, mi ki fogunk belőle maradni. Legalabbis most ez az irány.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 920
12 538
113
It most már nem az lesz a kérdés hogy a védelmi költségvetés el fogja e érni a 2% ot, hanem az hogy 10% alatt marad e?

Az én jóslatom az hogy az elkövetkezendő hónapokban a Magyar döntéshozók nem azt fogják mérlegelni hogy Gripen C/ D vagy E /F legyen e a 2. század, hanem azt hogy a Ny.Eu.i 6. gen. gépek helyett inkabb azonnali hatállyal 2 század F-35A gépet rendeljenek.
Oroszok ellen akarsz elkezdeni fegyverkezni? Annak meg mar mi ertelme lenne?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 119
36 604
113
Pont 0% az eselye annak hogy kimaradjunk. Sajnos...:(
Biztos hogy kimaradunk mert nem lesz mivel részt venni benne! :p
Majd küldjük a viztisztó brigádot meg az orvosokat aztán reméljük a legjobbakat!

2025-26 előtt nem lesz normális, bevethető alakulatunk. BTR-ekkel meg T-72-vel meg nem kellene NATO műveletbe menni, mert kicsit sok lenne a "baráti tűz" + ezek nem sokat érnének az oroszok ellen...

(A legtöbb NATO harckocsizó úgy van vele, hogy "szögletes torony" barát, "kerek-torony" tűz!)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 413
31 802
113
Egyetertek.
Csak hogy világos legyen...
Egy a kubai rakéta válsággal összemérhető nagyságú nemzetközi válság zajlik a közvetlen szomszédunkban.
Illúzió azt hinni hogy kimaradhatunk belőle, vagy a rövid-hosszú távú hatásai nem fognak begyűrűzni..

De igen, be fognak gyűrűzni.

Még ha a válság meg is oldódik háború nélkül (szerintem >50% az esély rá) az teljesen bizonyos K,Eu.i fegyverkezési verseny hiper sebességre fog kapcsolni.

It most már nem az lesz a kérdés hogy a védelmi költségvetés el fogja e érni a 2% ot, hanem az hogy 10% alatt marad e?

Az én jóslatom az hogy az elkövetkezendő hónapokban a Magyar döntéshozók nem azt fogják mérlegelni hogy Gripen C/ D vagy E /F legyen e a 2. század, hanem azt hogy a Ny.Eu.i 6. gen. gépek helyett inkabb azonnali hatállyal 2 század F-35A gépet rendeljenek.
Túlzás.Atomhatalmak.
 

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
518
1 732
93
It most már nem az lesz a kérdés hogy a védelmi költségvetés el fogja e érni a 2% ot, hanem az hogy 10% alatt marad e?

Az én jóslatom az hogy az elkövetkezendő hónapokban a Magyar döntéshozók nem azt fogják mérlegelni hogy Gripen C/ D vagy E /F legyen e a 2. század, hanem azt hogy a Ny.Eu.i 6. gen. gépek helyett inkabb azonnali hatállyal 2 század F-35A gépet rerendeljenek.
Izrael költ cca 5-6%-ot GDP arányosan a haderejére, így a 10%-os szintet kicsit eltúlzottnak érzem. Illetve ebben a történetben szerintem nem mi leszünk a mérleg nyelve.