Egyetertek.
Csak hogy világos legyen...
Egy a kubai rakéta válsággal összemérhető nagyságú nemzetközi válság zajlik a közvetlen szomszédunkban.
Illúzió azt hinni hogy kimaradhatunk belőle, vagy a rövid-hosszú távú hatásai nem fognak begyűrűzni..
De igen, be fognak gyűrűzni.
Még ha a válság meg is oldódik háború nélkül (szerintem >50% az esély rá) az teljesen bizonyos K,Eu.i fegyverkezési verseny hiper sebességre fog kapcsolni.
It most már nem az lesz a kérdés hogy a védelmi költségvetés el fogja e érni a 2% ot, hanem az hogy 10% alatt marad e?
Az én jóslatom az hogy az elkövetkezendő hónapokban a Magyar döntéshozók nem azt fogják mérlegelni hogy Gripen C/ D vagy E /F legyen e a 2. század, hanem azt hogy a Ny.Eu.i 6. gen. gépek helyett inkabb azonnali hatállyal 2 század F-35A gépet rendeljenek.
Én azokkal értek egyet akik a C-D bővítést valószínüsítik, az F35-nek semmi értelme, azon kívül, hogy "jó lenne". Nekünk nem a nagyhatalmakkal , meg az ő képességeikkel kell magunkat összemérni, hanem a potenciális veszélyforrásokkal, azok pedig a szomszédságainkban keresendők és mivel minden szomszédunk a használt vagy új, 4 vagy 4+ generációs légierő mellett kötelezte el magát így nekünk nincs értelme drágán kihajítani a Gripenjeinket és még drágábban beszerezni - például most F35-t - csak azért mert tartunk valami agressziótól aminek egyébként nincs realitása. Valaki itt az orosz szomszédságot említette, háááát ha az orosz medve közös osztrák határra vágyik akkor teljesen mindegy , hogy az a max 2 tucat repülőnk az Gripen vagy F35 az osztrák határt az alföldi tájainkon keresztül pont olyan sebességgel érnék el, amennyivel a T72-80-90 hordák haladni bírnak. Nekünk a szomszédainkra kell figyelni, azoktól meg inkább messzebb került az 5. generáció mintsem közeledett volna.
Szlovákia még csak most költekezik ki 3 évtizedre az F16 Viperekkel, már náluk is sok hang kritizálja a döntést, mer ha már váltanak akkor miért nem F35, mert az F16-ok 2050-es években már annyira lesznek csak potensek mint most egy F4 Phantom.
Horvátország a 4 milliós lakosságával kb erre képes, hogy hasznát, de potens Rafale-ket vegyen, a gépeikben 20 év még benne van, nem sanszos hogy belátható időn belül váltanának.
Szerbia az orosz vonalra ült, bár kacérkodik az akár használt nyugati technika beszerzésével, nekik esélyük sincs 5 generációhoz jutni
Ausztria megégette magát az Typhoonokkal, náluk kimondott csapásirány az olcsósítás, nem valószínnű az 5. generáció, jobban járnának használt Gripenekkel ők is.
Ukrajna orosz technikával repül, valahol 70 db környékén van a működőképes gépeik száma, mind korszerűtlen elagott orosz vas, a jelenlegi légierőnknek sem kormányoznák neki a gépeiket, nemhogy ha bővítenénk. 5. generációhoz esélyük nincs hozzájutni, levetett vagy új 4-4+ gépeket szeretnének kapni.
Románia nyíltan kijelentette az F35 irányt, de a gazdasághoz mérten túlméretezett F16 légierőbe úgy néz ki beleszorulnak, csak a párhuzamos üzemeltetés jönne ki nekik matekban amire meg pláne nincs pénzük, miattuk 2040 - ig biztosan ráérünk az 5.gen-ba lépni. Velük szemben elégséges a jelenlegi C-D flotta bővítése.
Szlovénia nem rendelkezik harci repülőkkel, velük inkább a légterük védelmében kellene tovább mélyíteni az (anyagi) együttműködést.
A szomszédságban tehát nincs realitása az 5. generáció megjelenésének legalább 2040-ig, addig meg pont kitartanak a Gripenjeink. A környékünk fegyverkezésével szemben pedig bőven elegendő a jelenlegi C-D+ - ra frissítés és a flotta remélt bővítése, nincs reális kényszer a sokkal drágább generációváltásnak, időben, tempóban így jövünk ki jól. A vágyálom az F35-re remélhetőleg csak az marad, mert nyilván potens és elrettentő erő lenne minden szomszédunknak, de felemésztené a fejlesztési forrásokat és más területekre nem jutna pénz, az elrettentést ugyanúgy el tudjuk érni a C-D flotta tempós bővítésével töredék áron.