A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 175
10 931
113
Csak elméletben.
Kárpátalja haderő szempontjából kiürükt.
most gesztust tettünk ukrajnának hogy csatlakozhat az eu hoz.
de az orosszal kötött békébe biztos benne fog szerepelni hogy az se eu se nato.

kárpátalján 11 hágó van.
ebből 5 szinte járhatatlan.

6 hágóhoz elég lenne hágónként 2 db leo =12
1 db 72 az összes hágóhoz=11
4 RAJ HÁGÓNKÉNT= 1 szakasz= 11 szakasz
2 cső D20 = 22
1 brdm páncéltörő komplexum hágónként = 11 + 1 db a járhatókra = 17 db
  • 2 raj vegyes tartalékos 2 raj műszaki =1 szakasz = 11 szakasz
  • 2-3 mistral indító.= 22-33 mistral indító.

az összes többi mehet kárpátalja belső területeire.

a fenti erők képesek lennének tartani a kárpátok hágóit.
a KMDD és a felder ZL meg egész biztos hogy biztosítani túdná a gerinceket az esetleges könnyűfegyverzetű beszivárgók elöl.

Tartaléknak még mindig maradhatna 72 es és BTR el felszerelt alegységek + helikopteres és Grif támogatás.

__________________________________________________________________________________________________________________________________

mégegyszer ez csupán elmélet nem kell komolyan venni.

Ember, ne csak sapkatartónak használd a fejed!
Nézd már meg, hogy milyen vesztességeik vannak az oroszoknak!
Nézd már meg a hangulatot Kárpátalján! A lakosok mennek megvédeni Ukrajnát.

Sosem olvastam még ennyire finoman hangolt kommentet tőled.

Biztos vagyok benne, hogy nem ő írta, :D
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 948
18 437
113
vezérkar biztosítása, akár bunkerben, mert ők is 1. célpont

Ott a Bakonyban az az istenverte egykori orosz atom biztos bunkerkomplexum. A teljes déli hadseregcsoport vezetése benne let volna. ha kitör a világháború. Gondolom még honvédségi területen van ma is. Persze, pont az oroszok tudják hol van, de atombiztos egy hely. Kellene rá költeni és ki lehetne alakítani a Honvédség harcálláspontját háború esetére.
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 177
5 018
113
Ott a Bakonyban az az istenverte egykori orosz atom biztos bunkerkomplexum. A teljes déli hadseregcsoport vezetése benne let volna. ha kitör a világháború. Gondolom még honvédségi területen van ma is. Persze, pont az oroszok tudják hol van, de atombiztos egy hely. Kellene rá költeni és ki lehetne alakítani a Honvédség harcálláspontját háború esetére.
Hát erre szerintem ne számolj. Ismerve a komplexumot és az àllapotat nem tudom hogy Magyarországon van e olyan cég aki tudna vele mit kezdeni.

Különösen a szűrő szellőztető berendezések lennének kritikusak.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 501
46 460
113
Még talán ez belefér, nem direkt politika.

OV folyt. kövi

Európa technológiailag fejlett kontinens, ha lenne közös európai védelemipari koncepció, akkor ezt a körforgásos hatást mi is előidézhetnénk. Magyarország szívesen részt is venne egy ilyen kezdeményezésben. Macron elnökkel és más közép-európai vezetőkkel már tárgyaltam a kérdésről, úgy látom, kialakulhat egy francia–közép-európai katonapolitikai együttműködés. Az orosz–ukrán háború még inkább ebbe az irányba terelheti a feleket.
Uhh, ez érdekes lesz.
Kíváncsi leszek, hogy mi sül ki ebből. Mert pont a hadiipar, és a haderőfejlesztés volt az a vonal, amiben eddig nem nagyon "franciáztunk".
A franciák elég speciális dolgokat használnak. És a jelenleg elindult szárazföldi "német" irány nagyon nem illik össze a francia rendszerekkel.
És mivel a haditengerészetből elég kevés van itt Közép-Európában, így csak a légierő, és a különböző rakétatechnikák jöhetnek számításba.
A katonapolitikai együttműködés mondjuk még igen sokminden lehet...
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 381
7 885
113
Hát erre szerintem ne számolj. Ismerve a komplexumot és az àllapotat nem tudom hogy Magyarországon van e olyan cég aki tudna vele mit kezdeni.

Különösen a szűrő szellőztető berendezések lennének kritikusak.
Szerintem csak pénz kérdése lenne. Közvetve magyar cégeknek keresztül biztos lenne rá akár külföldi cég is.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 948
18 437
113
Hát erre szerintem ne számolj. Ismerve a komplexumot és az àllapotat nem tudom hogy Magyarországon van e olyan cég aki tudna vele mit kezdeni.

Különösen a szűrő szellőztető berendezések lennének kritikusak.

Passz, a technológiai oldalához nem értek. De nem ez lenne az egyetlen bunker a világban. Biztos van több cég is, amelyik ilyesmivel foglalkozik, van szakmai tapasztalata és tudása, hogy felújítsa és a kor színvonálán tegye elfogadható vezetési ponttá.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 948
18 437
113
Passz, a technológiai oldalához nem értek. De nem ez lenne az egyetlen bunker a világban. Biztos van több cég is, amelyik ilyesmivel foglalkozik, van szakmai tapasztalata és tudása, hogy felújítsa és a kor színvonálán tegye elfogadható vezetési ponttá.

 

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 540
8 854
113
Szóval csak az a véleményem, és akárhonnan is nézem az MBT kezd olyan lenni a mai háborúban, a mai technikai feltételek mellet, mint a nehézbombázó. Csak kipucolt helyre szabad beengedni. De amíg az égen nem lehet egy db elbújt katona a felhő mögött, addig a földön a bokrok mögött lehetséges, aztán így lesből egy szempillantás alatt hazavágja a több százmilliós technikát. Mert az MBT a fő célpont ha választani lehet.
Pláne mert jelenleg nincs az a védelem ami elégséges lenne a lesből és hátulról támadó katonákkal szemben.
Aztán sík ország lévén – mert az egyetlen hágónak nevezhető útunk az Esztergomból a Pilisen át Bp felé tart – itt az „aljában” pedig ezerrel lehet masírozni keresztbe-kasul,- max az árterek, csatornák akasztanak meg bármiféle manővert - épp ezért szerintem sokkal több taktikai 4x4-esre lenne szükségünk.

Mind támadásban, mind védekezésben.
Seek and Destroy, Hit and run.
Kicsi, jól rejthető/álcázható, és gyors.
Ténylegesen nagy hatótávval.
Úszóképesen, akár hibrid kivitelben is.
Több változatban, föld-levegő, föld-föld, drón indító, felderítő képességgel.
Körben a 12,7 elleni védelemmel, plusz aktív védelemmel.
Cakompakk max 5 férőhellyel

Kb mint a Pars 4x4, vagy kanadai Trexton Commando, a Fennek, vagy a nagyon könnyű Panhard CRAB, vagy lánctalpasban BMD-4 hez hasonló megoldás, vagy a Trexton RIPSAW M5, vagy a szintén Trexton Cottonmouth 6x6 prototipus, féle technika.

Szóval én az MBT rovására kicsit ezt a részt húznám, azok árból sok-sok minden hasznos dolog kitelne.
Ez az én véleményem az Ukrajnában eddig látottak alapján.

Plusz persze a drónok. Mert abból is több kell. Nem tudom mennyi volt tervben, de annál több.

De modern repülőgépből kell a legerősebbnek lennünk.
Mert még mindig légfölény a legfontosabb.
Meg persze az jól képzett katona.

Közben eszembe jutott egy kérdés, a Dunaferrel most mi a helyzet?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 901
91 498
113
Szóval csak az a véleményem, és akárhonnan is nézem az MBT kezd olyan lenni a mai háborúban, a mai technikai feltételek mellet, mint a nehézbombázó. Csak kipucolt helyre szabad beengedni. De amíg az égen nem lehet egy db elbújt katona a felhő mögött, addig a földön a bokrok mögött lehetséges, aztán így lesből egy szempillantás alatt hazavágja a több százmilliós technikát. Mert az MBT a fő célpont ha választani lehet.
Pláne mert jelenleg nincs az a védelem ami elégséges lenne a lesből és hátulról támadó katonákkal szemben.
Aztán sík ország lévén – mert az egyetlen hágónak nevezhető útunk az Esztergomból a Pilisen át Bp felé tart – itt az „aljában” pedig ezerrel lehet masírozni keresztbe-kasul,- max az árterek, csatornák akasztanak meg bármiféle manővert - épp ezért szerintem sokkal több taktikai 4x4-esre lenne szükségünk.

Mind támadásban, mind védekezésben.
Seek and Destroy, Hit and run.
Kicsi, jól rejthető/álcázható, és gyors.
Ténylegesen nagy hatótávval.
Úszóképesen, akár hibrid kivitelben is.
Több változatban, föld-levegő, föld-föld, drón indító, felderítő képességgel.
Körben a 12,7 elleni védelemmel, plusz aktív védelemmel.
Cakompakk max 5 férőhellyel

Kb mint a Pars 4x4, vagy kanadai Trexton Commando, a Fennek, vagy a nagyon könnyű Panhard CRAB, vagy lánctalpasban BMD-4 hez hasonló megoldás, vagy a Trexton RIPSAW M5, vagy a szintén Trexton Cottonmouth 6x6 prototipus, féle technika.

Szóval én az MBT rovására kicsit ezt a részt húznám, azok árból sok-sok minden hasznos dolog kitelne.
Ez az én véleményem az Ukrajnában eddig látottak alapján.

Plusz persze a drónok. Mert abból is több kell. Nem tudom mennyi volt tervben, de annál több.

De modern repülőgépből kell a legerősebbnek lennünk.
Mert még mindig légfölény a legfontosabb.
Meg persze az jól képzett katona.

Közben eszembe jutott egy kérdés, a Dunaferrel most mi a helyzet?
Vmi ruszki (állami?) bank, cég birtokolja. De van 1 kisebbségi ukrán tulajdonos. Kábé olyan jóban vannak, amit m9lost Kijevben látsz. Féllegitim vezetőség van. De egy jogi káosz az egész. Vmi alku lehetett, mert az utóbbi időben átmenetileg rendeződtek a likviditási gondjai. Sztem a szanciók fenyegetését kihasználva meg lehetne próbálni visszavenni. De alapvetően úgy latom a kormány nagyon rázósnak találja a jogi helyzetet és nem számol vele. Azaz azzal számol, hogy becsődöl, nem lehet megmenteni és alternatív koreai munkahelymegmentő beruházásokat hoz a környékre.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 588
8 197
113
Hát erre szerintem ne számolj. Ismerve a komplexumot és az àllapotat nem tudom hogy Magyarországon van e olyan cég aki tudna vele mit kezdeni.

Különösen a szűrő szellőztető berendezések lennének kritikusak.
Uhh, ez érdekes lesz.
Kíváncsi leszek, hogy mi sül ki ebből. Mert pont a hadiipar, és a haderőfejlesztés volt az a vonal, amiben eddig nem nagyon "franciáztunk".
A franciák elég speciális dolgokat használnak. És a jelenleg elindult szárazföldi "német" irány nagyon nem illik össze a francia rendszerekkel.
És mivel a haditengerészetből elég kevés van itt Közép-Európában, így csak a légierő, és a különböző rakétatechnikák jöhetnek számításba.
A katonapolitikai együttműködés mondjuk még igen sokminden lehet...
Airbus nagyrészt francia meg német.
 

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
677
1 878
93
Hát erre szerintem ne számolj. Ismerve a komplexumot és az àllapotat nem tudom hogy Magyarországon van e olyan cég aki tudna vele mit kezdeni.

Különösen a szűrő szellőztető berendezések lennének kritikusak.
Jártam ott töbször is! Es a pápa melleti földalatti komplexumban is. Mindkettőre érvényes szerintem, hogy csak akkor atombiztosak, ha kb 50km-el mellélőnek. Pár méter föld van felettük. Ma még vicc kategóriának sem mennének el. Azt sem értettem sosha, hogy tényleg komolyan gondolták-e, hogy ezeket védett helyeknek szánták. Egy nagyonb emeletesház pncéje biztonságosabb!