[HUN] Atlas-2 Mistral

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
695
1 299
93
Sokan kifogasoljak a fórumon ezt az elrendezést.
Szia!

El is hiszem! Mivel átgondolatlan az egész!

1. Az hogy multikár eleve. Hol tud ez közlekedni?
2. Külön a két egység. A radaros s rakétás. ( Valamelyik csak elakad).;)
3. Védelem, repesz, lövedékek ellen nincs!
4. Dupla kommunikációval közvetíti a lehetséges célpontot a lövőnek! (Az állónál van a rádió).
5. 7 Km a hatótávolsága, ez még nem volna rossz.
6. Időjárás: eső, köd, hideg, nyáron nappal szembe!

Ez -Így- nem jó!

- Ám a harci járművekre, egyéni jármű légvédelemnek nagyon is jó volna! Mivel a mai harcokban hamar elválaszthatják egymástól a járműveket. Így nem marad csapat légvédelme, az egyes járműveknek.
- Na de ha van egy saját radarja a járműnek ami 10-15Km kört ellenőriz, akkor már van saját légvédelme!
- Esetlegesen ha van a járműnek egyéb védelme is, akkor a radart azzal a védelemmel is össze lehetne kapcsolni. Riasztaná az egyéb védelmet.
- Talán két motoros légvédelmi 30-35-ös gépágyúra kellene szerelni, így még választási lehetőség is lenne, hogy melyiket használja a légvédelemhez. LvGépágyút, vagy a rakétát, mivel egy UAV-ot nem biztos hogy egy rakétával kellene lelőni.

- Talán újragondolva a rendszert, még hasznos lehet.
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
695
1 299
93
A hátországba alacsonyan belógni szándékozó helikopterek és vadászbombázókat szedik le.
Na de a hátországba bejövő gépet hogyan fogja lelőni? Hokedliről, súgva? :confused: Én a közvetlen automata gépi célpontra irányítást hiányolom! Az hogy a szegény katona ott képzettségétől fogva ott mókuskál, az egy dolog, ám nem ez a megszokott. Tekerje csak azt a rakéta rögzítő alaplapot két motor, ne a katona ügyeskedjen vele! S a radar képét is ugyan az a katona lássa aki a lövést el fogja végezni. - Ez így nudli. -
- Meg ugye mire a multikárokkal (2 db) kirobog a helyszínre, 7 Km távolságra! :p Úgy járunk mint most az Ukrán UAV-val régen átrepült már felettünk, ugye. (S nem tudtam hogy mi a rossebet repked négyszer itt egy katonai helikopter).

- Sajna nem a valóságba használatos eszköz. Még gyakorolni sem jó, mivel nem a valós helyzetet imitálja, csak egy lehetséges beállított helyzetet. Ilyen viszont nincs a háborúba, csak pillanatnyi helyzet!
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: Aladeen and Catles

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Na de a hátországba bejövő gépet hogyan fogja lelőni? Hokedliről, súgva? :confused: Én a közvetlen automata gépi célpontra irányítást hiányolom! Az hogy a szegény katona ott képzettségétől fogva ott mókuskál, az egy dolog, ám nem ez a megszokott. Tekerje csak azt a rakéta rögzítő alaplapot két motor, ne a katona ügyeskedjen vele! S a radar képét is ugyan az a katona lássa aki a lövést el fogja végezni. - Ez így nudli. -
- Meg ugye mire a multikárokkal (2 db) kirobog a helyszínre, 7 Km távolságra! :p Úgy járunk mint most az Ukrán UAV-val régen átrepült már felettünk, ugye. (S nem tudtam hogy mi a rossebet repked négyszer itt egy katonai helikopter).

- Sajna nem a valóságba használatos eszköz. Még gyakorolni sem jó, mivel nem a valós helyzetet imitálja, csak egy lehetséges beállított helyzetet. Ilyen viszont nincs a háborúba, csak pillanatnyi helyzet!
Az hogy nem fogták az ukrán drónt, az nem a Mistral rendszer hibája. Ha berepül a megsemmisítési zónájába és parancsot kap akkor biztos, hogy lelövi. A katonáknak valóban kényelmetlen ez a megoldás - pláne ha sokat kell kint lenni egy területen. Nyilván rotálják őket.
Ezt a rendszer 90-es évek végén rendszeresítettük, akkor ez volt elérhető. Itt most az ATLAS indítóról beszélek, mert maga a rakéta teljesen rendben van: a 3-as szériát használjuk már, ami 2010-es években lett kifejlesztve. Az alapvetően orosz-technikát "kedvelő" szerbek nem rég rendszeresítették a Mistralt - 32. országként.

Jelenleg a franciák már az MCPV rendszerrel kínálják a Mistrált

Várhatóan előbb-utóbb Gidrán alapon nekünk is ez lesz, de más területen nagyobb a lemaradás, szóval oda tolják a pénzt. A Mistral rendszerünk nem rég kapott egy upgradet, ezzel el lesznek az évtized végéig.
A földi légvédelem gerincét úgyis a NASAMS adja majd - a Mistral csak kiegészítés lesz. Az igazán veszélyes helyekre, frontvonalra meg az erősen páncélozott, APS-sel védett Skyranger megy majd.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Szia!

El is hiszem! Mivel átgondolatlan az egész!

1. Az hogy multikár eleve. Hol tud ez közlekedni?
2. Külön a két egység. A radaros s rakétás. ( Valamelyik csak elakad).;)
3. Védelem, repesz, lövedékek ellen nincs!
4. Dupla kommunikációval közvetíti a lehetséges célpontot a lövőnek! (Az állónál van a rádió).
5. 7 Km a hatótávolsága, ez még nem volna rossz.
6. Időjárás: eső, köd, hideg, nyáron nappal szembe!

Ez -Így- nem jó!

- Ám a harci járművekre, egyéni jármű légvédelemnek nagyon is jó volna! Mivel a mai harcokban hamar elválaszthatják egymástól a járműveket. Így nem marad csapat légvédelme, az egyes járműveknek.
- Na de ha van egy saját radarja a járműnek ami 10-15Km kört ellenőriz, akkor már van saját légvédelme!
- Esetlegesen ha van a járműnek egyéb védelme is, akkor a radart azzal a védelemmel is össze lehetne kapcsolni. Riasztaná az egyéb védelmet.
- Talán két motoros légvédelmi 30-35-ös gépágyúra kellene szerelni, így még választási lehetőség is lenne, hogy melyiket használja a légvédelemhez. LvGépágyút, vagy a rakétát, mivel egy UAV-ot nem biztos hogy egy rakétával kellene lelőni.

- Talán újragondolva a rendszert, még hasznos lehet.
Na még egyszer: a Mistral rendszerünk nem "csapat légvédelem" elsősorban. Olyanokat rósz fel neki, vársz el tőle ami nem feladata és épp ezért ezek nem igazán problémák. Alapvetően terület és objektumvédelem a feladata. Nem kísérget csapatokat, így páncélozottság sem annyira fontos!
Valóban kényelmetlen a kezelőknek hóban-fagyben, de mivel pl. a szolnoki repteret kell majd védeniük a helikopteren földhöz tapadva belógni szándékozó "kommandósok ellen", így nem problma ha 2-3 óránként majd váltják őket.

Lesz gépágyús-rakétás "csapatlégvédelmünk" a Skyranger 30 vagy Skyranger 35 formájában. Ez még fejlesztés alatt áll egyelőre.
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
695
1 299
93
Távirányított torony kellene, a technika önmagában modern. Gidrán, mint platform jó lenne.
Sajnos én nem látom olyan jónak a gidránt, mivel rövid. Mivel a tetőn is van gépágyú s annak hely kell. Azzal védekezik a Gidrán a földi ellentől. Ezeket a rakétákat viszont csak hátra lehet-ne elhelyezni.
Ám találtam egy török képet amire esetleg gondoltál.
5f402bac741c4.jpg


Ez linkje
- Én hátra tettem volna, s elől megmaradt volna a gépágyúnak a helye. Ám keveslem az alapgép hosszát. mikor nem kell a rakéta le kellene engedni, s vagy elfér vagy nem. Esetleg újratöltéshez, egy bújónyílás.
Én inkább vagy 6x6 vagy 8x8-as platformra tenném, ami hosszabb.
 
  • Vicces
Reactions: pöcshuszár

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Tavirányított torony kellene, a technika önmagában modern. Gidrán, mint platform jó lenne.

Előbb utóbb ez lesz nálunk is - vélhetően Gidrán alapon. Ráadásul ez a torony egy Rheinmetall termék - az MBDA csak rá integrálta a Mistralt.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Sajnos én nem látom olyan jónak a gidránt, mivel rövid. Mivel a tetőn is van gépágyú s annak hely kell. Azzal védekezik a Gidrán a földi ellentől. Ezeket a rakétákat viszont csak hátra lehet-ne elhelyezni.
Ám találtam egy török képet amire esetleg gondoltál.
5f402bac741c4.jpg


Ez linkje
- Én hátra tettem volna, s elől megmaradt volna a gépágyúnak a helye. Ám keveslem az alapgép hosszát. mikor nem kell a rakéta le kellene engedni, s vagy elfér vagy nem. Esetleg újratöltéshez, egy bújónyílás.
Én inkább vagy 6x6 vagy 8x8-as platformra tenném, ami hosszabb.

Nem kell okoskodni meg feltalálni a "spanyol viaszt". Kész megoldása van az MBDA-nak a MPCV formájában - simán rá megy egy Gidrán méretű járműre. Amikor lesz rá pénz, meg akarat, akkor majd megrendelik. Mivel most költöttek az ATLAS-okra párszáz-milliót, így ez nem mostanság lesz...

 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
695
1 299
93
A földi légvédelem gerincét úgyis a NASAMS adja majd
_mg_1400.jpg
- Ez rendben is van, ám azt nem tudom hogy amire a rakétákat pakolod platform van -e!?
Mivel hiába veszünk X mennyiségű rakétát, ha nincs amiről kilőjük, vagy éppen célozzunk vele.
Értem én hogy van rakétánk.
mh12_nyiltnap01-3.jpg

Itt látszik egy önjáró platform 3 rakétával. Ez viszont nagyon hasonlít a KUB 2K12M -re.
Szerintem a rakétaszállító platform ugyan az lehetne, ha volna még. Esetleg ez is elamortizálódott!?
- Feltételezem ez sincs. - Minek is volna, rozsdás szar! :(:oops: Meg amúgy is a belseje már elavult.
Ez a jóóóóó, méhecskébe vele.:(:(:oops::(:( Veszünk másikat!
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
896
2 202
93
A Mistral is csapatlégvédelem mint a Kub, mivel honi légvédelmünk nincs (azaz van, csak nem lérakos, hanem a Gripenek látják el). Ettől még meglehet hogy a Mistralokra inkább az objektumok, előretolt bázisok stb védelmét bíznák. Már ha van rá lehetőség. Mert jelenleg a 12 Kub csak akkor elég, ha nagyon kicsi az a "csapat" amit védenie kell, nagyobb hadműveleteknél több alegységhez már nem lenne elég kb 3 üteg Kub, muszáj lenne bevonni a Mistralokat, főleg hogy abból jóval több van.

A Mistral paraméterei egészen kiválóak, abszolút csúcstechnika a kategóriában, attól hogy régen elég sokat fikázták.
Pedig nagyon helyesen amint lehetett korszerűsítettük M3 verzióra, ami még jobban védett a zavarás ellen és asszem a hatótávja is nőtt kicsit.

A platformot illető kritikai viszont teljesen jogos és nincs rá mentség, nem lehet szépíteni úgy sz.r ahogy van, nagy szégyene az akkori mh-nak és tipikus példája hogyan lehet idiótán használni egy egyébként nagyon jó fegyvert. Gondolom nem egy valaki tervezte a rendszert, lehettek vagy hárman. Na az egyiket egy téli -20 fokos szeles napra szigszalagoznám a székbe, a másikat a 40 fokos nyári napsütésbe, a harmadikat meg egy laza jégesőbe. Mert nem hogy a repeszek ellen nincs védve a kezelő, hanem még az időjárástól sem, ez meg olyan műfaj hogy folyamatos készenlét is kellhet, akár heteken át. És kimerült, átfagyott, hőgutát kapott kezelővel a legjobb fegyver is veszít a hatékonyságából. Még a Zrínyi elején volt szóbeszéd róla hogy átalakítják a Mistralokat kabinosra vagy valahogy megoldják ezt. Na azóta se hallottunk erről egy szót se.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
- Ez rendben is van, ám azt nem tudom hogy amire a rakétákat pakolod platform van -e!?
Mivel hiába veszünk X mennyiségű rakétát, ha nincs amiről kilőjük, vagy éppen célozzunk vele.
Értem én hogy van rakétánk.
mh12_nyiltnap01-3.jpg

Itt látszik egy önjáró platform 3 rakétával. Ez viszont nagyon hasonlít a KUB 2K12M -re.
Szerintem a rakétaszállító platform ugyan az lehetne, ha volna még. Esetleg ez is elamortizálódott!?
- Feltételezem ez sincs. - Minek is volna, rozsdás szar! :(:oops: Meg amúgy is a belseje már elavult.
Ez a jóóóóó, méhecskébe vele.:(:(:oops::(:( Veszünk másikat!
Te trolkodsz vagy ezt most komolyan gondolod? :D
Semmi értelme annak amit összehordasz, alapjait sem érted a témának...
Milyen platform?! Milyen rakéta?!?


Legalább a wikipédán nézz utána a dolgoknak mielőtt ide írogatsz!
Kezdek már @molnibalage szinten felbaszódni! :D
 
  • Vicces
Reactions: pöcshuszár

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Izé, a "lesz majd" az ugye azt jelenti, hogy még nincs és az sem látszik, pontosan mikor lesz?
Amikor kirohadt az Unimog és elrozsdált az Atlas indító, akkor áttérnek másra... :)
Most költöttek egy valag pénzt az upgradre (pl. hőkamera mind a 45 indítóra), szóval egy darabig ez nem lesz cserélve...
 
  • Tetszik
Reactions: gafzhu

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 444
113
Te trolkodsz vagy ezt most komolyan gondolod? :D
Semmi értelme annak amit összehordasz, alapjait sem érted a témának...
Milyen platform?! Milyen rakéta?!?


Legalább a wikipédán nézz utána a dolgoknak mielőtt ide írogatsz!
Kezdek már @molnibalage szinten felbaszódni! :D
Na akkor már érted, hogy miért javasoltam a visszaolvasást annak idején?
De ez a @Törppapa egy gyöngyszem. Lassan bekövetem, hogy nehogy lemaradjak a marhaságairól.
Maradjunk annyiba, hogy nála már nem fog segíteni a "visszaolvasás"... :rolleyes:
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Na akkor már érted, hogy miért javasoltam a visszaolvasást annak idején?
De ez a @Törppapa egy gyöngyszem. Lassan bekövetem, hogy nehogy lemaradjak a marhaságairól.
Maradjunk annyiba, hogy nála már nem fog segíteni a "visszaolvasás"... :rolleyes:
Szerinte a NASAMS egy rakéta amit KUB "platformra" kellene tenni...ha jól értem! :D
Lehet, hogy nem voltam / vagyok mindenben napra kész, de ilyeneket sosem nyomtam...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 444
113
A Mistral is csapatlégvédelem mint a Kub, mivel honi légvédelmünk nincs (azaz van, csak nem lérakos, hanem a Gripenek látják el). Ettől még meglehet hogy a Mistralokra inkább az objektumok, előretolt bázisok stb védelmét bíznák. Már ha van rá lehetőség. Mert jelenleg a 12 Kub csak akkor elég, ha nagyon kicsi az a "csapat" amit védenie kell, nagyobb hadműveleteknél több alegységhez már nem lenne elég kb 3 üteg Kub, muszáj lenne bevonni a Mistralokat, főleg hogy abból jóval több van.

A Mistral paraméterei egészen kiválóak, abszolút csúcstechnika a kategóriában, attól hogy régen elég sokat fikázták.
Pedig nagyon helyesen amint lehetett korszerűsítettük M3 verzióra, ami még jobban védett a zavarás ellen és asszem a hatótávja is nőtt kicsit.

A platformot illető kritikai viszont teljesen jogos és nincs rá mentség, nem lehet szépíteni úgy sz.r ahogy van, nagy szégyene az akkori mh-nak és tipikus példája hogyan lehet idiótán használni egy egyébként nagyon jó fegyvert. Gondolom nem egy valaki tervezte a rendszert, lehettek vagy hárman. Na az egyiket egy téli -20 fokos szeles napra szigszalagoznám a székbe, a másikat a 40 fokos nyári napsütésbe, a harmadikat meg egy laza jégesőbe. Mert nem hogy a repeszek ellen nincs védve a kezelő, hanem még az időjárástól sem, ez meg olyan műfaj hogy folyamatos készenlét is kellhet, akár heteken át. És kimerült, átfagyott, hőgutát kapott kezelővel a legjobb fegyver is veszít a hatékonyságából. Még a Zrínyi elején volt szóbeszéd róla hogy átalakítják a Mistralokat kabinosra vagy valahogy megoldják ezt. Na azóta se hallottunk erről egy szót se.
Csak jelzem, hogy amikor a Mistrált megvettük, még nem volt RC toronyból való indítási lehetőség...
HJA meg ha lett is volna, akkor sem tudutk volna megvenni, mert momentán kilógott a seggünk a gatyából.