A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Miért is?
Pár óra alatt ott tudnak lenni az országban ha kell.

Egyébként érdemes megfigyelni, hogy legfontosabb hadigyárak és alakulatok mind a Dunától nyugatra vannak és Tiszán-túlon megszinte semmi, mert az a terület totálisan védhetetlen egy keleti támadás esetén.
Ha csak keleti irányúval kalkulálsz...
Még ha az esélye nagyobb is.

Jelzem az Airbus Gyulán van, radaros ceg Nyírtelek, kézifegyverek K.félegyháza, Currus Gödöllő, stb.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Sajnos még a jelenlegi tervekkel együtt is soványak vagyunk.

A választások lementek. Gáspár is szólt, az új repülőgépek bejelentve. Én vártam, hogy valami használt cucc is kerül a partvonal mellett, beszerzésre. Alapvetően az ukrán háború okán. Minden rendben az eddigiekkel, semmi gond. Csupán ez a háború túl korán érkezett. Nem ártott volna a fő nehézfegyverekből valami azonnal használhatót bevonni a struktúrába. Harckocsi, önjáró tarack, gyalogsági harcjármű. Ami aztán mehetett volna lekonzerválásra, vagy a tartalékos erőknek később, mint szoktam ezt írni. Valamint nagy mennyiségű ATGM és MANPAD, felderítő és támadó drón valamennyi, stb. Ilyesmiket azonnal be kellett volna hozni az ország védelmének erősítésére, amikor kitört a háború.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 172
113
A választások lementek. Gáspár is szólt, az új repülőgépek bejelentve. Én vártam, hogy valami használt cucc is kerül a partvonal mellett, beszerzésre. Alapvetően az ukrán háború okán. Minden rendben az eddigiekkel, semmi gond. Csupán ez a háború túl korán érkezett. Nem ártott volna a fő nehézfegyverekből valami azonnal használhatót bevonni a struktúrába. Harckocsi, önjáró tarack, gyalogsági harcjármű. Ami aztán mehetett volna lekonzerválásra, vagy a tartalékos erőknek később, mint szoktam ezt írni. Valamint nagy mennyiségű ATGM és MANPAD, felderítő és támadó drón valamennyi, stb. Ilyesmiket azonnal be kellett volna hozni az ország védelmének erősítésére, amikor kitört a háború.
"Stratégiai nyugalom" van, teccccik érteni? :D
Nem kapkodunk és nem veszünk használt cuccokat. Szerencsére!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 172
113
Van rá példa. Tartalékosok számára, Brit terepjárók, egyenruhák, sisakok, stb. Miért ne lehetne akár valamilyen harcjármű is ilyen alapon ?
Mert nincs rá szükségünk jelenleg. Nincs közvetlen fenyegetettség! Egyelőre az oroszok az ukránokkal alig bírnak, nem hogy egy NATO országot megtámadjanak! Amúgy sem mi vagyunk "bakancslistájuk" elején...
Minél több különféle cuccot tartunk hadrendben az annál drágább, mert bonyolultabb a logisztikája.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
896
2 202
93
Nekem az böki a csőröm hogy a MANPADS képesség szóba sem került. Pedig nagyon nem az a kategória amiről tudomást sem kéne vennünk. Nem is akkora pénz meg nem egy olyan szinten elhúzódó üzlet mint mondjuk a BTR csere, nem igaz hogy ha ennyi mindenre van pénz akkor több tételre leosztva nem tudunk 1-2 ezer Stingert, Gromot vagy mást venni, amikor ennyire szegényes a légvédelmünk és az is marad még pár évig, nem mintha utána ne lenne meg a helye. Lehet nem életbevágó de nem értem hogy amikor annyi mindenre gondolnak ez miért marad ki teljesen.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 301
113
Nekem az böki a csőröm hogy a MANPADS képesség szóba sem került. Pedig nagyon nem az a kategória amiről tudomást sem kéne vennünk. Nem is akkora pénz meg nem egy olyan szinten elhúzódó üzlet mint mondjuk a BTR csere, nem igaz hogy ha ennyi mindenre van pénz akkor több tételre leosztva nem tudunk 1-2 ezer Stingert, Gromot vagy mást venni, amikor ennyire szegényes a légvédelmünk és az is marad még pár évig, nem mintha utána ne lenne meg a helye. Lehet nem életbevágó de nem értem hogy amikor annyi mindenre gondolnak ez miért marad ki teljesen.
mert lessz helyettük más ami dronok ellen is jó. (gidránon is) és onnétol már nem manpads
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 172
113
m
Nekem az böki a csőröm hogy a MANPADS képesség szóba sem került. Pedig nagyon nem az a kategória amiről tudomást sem kéne vennünk. Nem is akkora pénz meg nem egy olyan szinten elhúzódó üzlet mint mondjuk a BTR csere, nem igaz hogy ha ennyi mindenre van pénz akkor több tételre leosztva nem tudunk 1-2 ezer Stingert, Gromot vagy mást venni, amikor ennyire szegényes a légvédelmünk és az is marad még pár évig, nem mintha utána ne lenne meg a helye. Lehet nem életbevágó de nem értem hogy amikor annyi mindenre gondolnak ez miért marad ki teljesen.
mert tervszerint haladnak, és nincs a lista élén. Raytheon 2026-ra ígéri a Stinger váltótípusát - gondolom azt kívárjuk mert a NATO világban nem nagyon van más, ha csak a lengyelektől nem veszünk valamit...

Meg lesz Skyranger SPAAG + valamilyen lézeres gépágyús CRAM rendszer, amit a NATO-ban közösen kikutatunk. A végén szinte biztos hogy az is RM termék lesz.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 471
113
Interjú Lőrincz Gábor dandártábornokkal (2022.04.22.)

Meglepően jó, részletes és őszinte interjú Tatáról. Szerintem érdemes végighallgatni.

Júniusban érkezik az első Pzh2000 és augusztusban lesz a rendszerbe állító lövészet Hajmáskéren.

Egy másik interjú Lőrincz Gábor dandártábornokkal a toborzás nehézségeiről

Kevés a jelentkező és annak is csak a fele alkalmas.
650 Ft/nap/fő-ből kell megoldani egy katona egy napi étkezését?
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 824
4 743
113
Van rá példa. Tartalékosok számára, Brit terepjárók, egyenruhák, sisakok, stb. Miért ne lehetne akár valamilyen harcjármű is ilyen alapon ?
Mikor tavaly írtam, hogy a britek kidobnak egy halom Challenger tankot esetleg rákérdezhetnénk már jött is a kórus, hogy "nem kell használt cucc", "túl drága 2 típus üzembentartása". Igen, drága 2 típus üzembentartása, de legalább nem kell rá 8 évet várni és ha szükség van rá akkor itt van. Most majd megkapják a lengyelek ajándékba. Ott lesz vagy 4-5 típus rendszeresítve, valahogy nem félnek tőle.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Egy másik interjú Lőrincz Gábor dandártábornokkal a toborzás nehézségeiről

Kevés a jelentkező és annak is csak a fele alkalmas.
650 Ft/nap/fő-ből kell megoldani egy katona egy napi étkezését?

Mintha egy határozott fordulat állt volna be a PR-ban. Eddig Maróth Gáspárunkkal és az első katonánkkal együtt mindenki arról áradozott, hogy milyen dinamikusan nő az állomány, az új technika bevonzotta a fiatalokat.
Most meg mintha ki lenne adva a dd-pk úrnak, hogy valahányszor valahol a médiának megszólal, ezt a kevés a jelentkező és szigorú az alkalmasság dolgot kötelező elmondania, hogy érezze a közönség, hogy van még hely.

Vajon tényleg fordulat állt be a toborzásban vagy a toborzás marketingjében állt be csak fordulat? (Én eddig is annak a híve voltam, hogy ne akarjuk belemagyarázni, hogy ha 20 év alatt van egy nekünk szükséges alkalmas újonc mennyiség, akkor 2 év alatt is simán összeszedjük ugyan azt a mennyiséget, mert pusztán beleölünk mindent. Minimum 10 év kell, hogy alkalmas létszám mennyiség összejöjjön, egyszerűen a hadseregnél pláne felértékelődik, hogy motivált-e az állomány vagy csak bejöttek 1-2 évre a plusz pontokért meg a hirtelen ide irányítottak minden munkanélkülit.
Tudom, hogy mindenki azt szeretné, ha itt pánik vásárlás lenne és ha kell, kötéllel fognánk össze hozzá a személyzetet, de ezzel nem fogjuk tudni ellensúlyozni azt, hogy a szomszéd országok olyanokból válogathatnak, akik egész életükben fontolgatták ezt a döntést, legalább érdeklődtek, olvasgattak fegyverek iránt.

Csak egy érdekesség! Nem rég beszéltem egy ismerősömmel az új repülőgépekről. Annyit mondott, hogy régen megszállottja volt a témának, de már jó ideje kigyógyult belőle. A Raptor paramétereit elég mélyen ismerte, de az F-35-ösről meg a SZU-57-esről semmit nem hallott, azt sem tudta, hogy Romániában még repülnek a MIG-21-esek, meg hogy 40 éves F-16-osokra cserélik őket.
Azóta szinte naponta beszélünk ilyesmiről és küldök neki cikkeket is. Egyszerűen el volt fojtva a társadalomban, hogy erről a témáról egyáltalán gondolkodjon. Nézzétek el nekem a szkepticizmusomat, hogy 2 meg 5 év alatt nem lehet kinőni, mintha mi sem történt volna. A legrosszabb lenne, szerintem, ha a jövő tisztjei testnevelésből felmentek közül kerülnének ki és úgy vezetnénk vissza szigorúbb alkalmassági követelményt, és ha nem esik ki a rendszerből, akkor az alkalmatlan is fog fentebb lépni a ranglétrán; ezek mutatnának majd példát a jóval erősebb szelektáláson átesetteknek.

Mikor tavaly írtam, hogy a britek kidobnak egy halom Challenger tankot esetleg rákérdezhetnénk már jött is a kórus, hogy "nem kell használt cucc", "túl drága 2 típus üzembentartása". Igen, drága 2 típus üzembentartása, de legalább nem kell rá 8 évet várni és ha szükség van rá akkor itt van. Most majd megkapják a lengyelek ajándékba. Ott lesz vagy 4-5 típus rendszeresítve, valahogy nem félnek tőle.

Tényleg drága lenne az üzemeltetése. Szerintem nekünk első sorban a megkezdett úton kellene tovább menni. És @Szittya is elmondta, hogy hk ügyében ma még szó szerint építkezünk. Óriási baj lesz az a lengyel tankgyártásnak, hogy ők így kezelik a beszerzéseiket.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Mert nincs rá szükségünk jelenleg. Nincs közvetlen fenyegetettség!

Ez az amit nem tudunk és nem is fogunk tudni, egy közvetlen katonai támadás előkészítésének megkezdéséig. Mint általában minden háborúban, amikor a megtámadott fél, alszik egy nagyot és hatalmasat néz, amikor egy ellensége elkezd felvonulni a határán. Amikor ráébred, hogy a védelemre való felkészüléshez mindössze néhány hete, vagy 1-2 hónapja van, jobb esetben. Még inkább felébred amikor rájön, addig szinte semmit nem tett, katonai védelme érdekében és lényegében a nullán áll. Erre az ukrán háborúra még januárban is csak az amerikai hírszerzésszámított és esetleg az ukránok, de még ők maguk se nagyon. Tessék nézni mi lett a "itt nem lesz háború" naivitásból.