[HUN] Aero Vodochody / HSC Aerojet Zrt (Hu, 80%) + Omnipol (Cz, 20%)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 449
37 261
113
Egyébként Afrika, már a jelenlegi konstrukciójú gépeket sem kiképzőnek, hanem harci gépnek veszi.
Igen, én is erre gondoltam. Sok nagy ország, kevés erőforrással, semmilyen etnikai-törzsi törésvonalakat figyelembe nevevő államhatárokkal, növekvő népességgel. Garantált az állandó konfliktus és felkelés. Egy "ALCA II" pont ilyen helyre való! :)
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 449
37 261
113
(kábelezés nélkül 25)30-50 -60 kg os légi sar radarokkal (nincsenek egybeépítve az a antenna a géptestel tehát egyszerübben integrálhatóak) 100 km ig simán ellátni és meglátni egy teherautó méretű célt.... nagyhatótávólságú fegyverekből meg 30-100 km ig 100 kg alatt bőven találni a piacon... besugárzásjelőzők csaliszórók eggyütt is 20-30 kg...
Mondj már egy konkrét típust ami beépíthető lenne!
Az orr átmérője kicsi az L39NG-nek a legtöbb radarhoz - ki kellene szélesíteni a törzset mint az ALCA-nál. Ha konténerbe rakod, akkor meg 5 tartóból egyet lefoglalsz...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 578
34 623
113
Mondj már egy konkrét típust ami beépíthető lenne!
Az orr átmérője kicsi az L39NG-nek a legtöbb radarhoz - ki kellene szélesíteni a törzset mint az ALCA-nál. Ha konténerbe rakod, akkor meg 5 tartóból egyet lefoglalsz...
https://www.iai.co.il/p/ell-8265-rwl radar besugárzás jelzőre egy pl 7 kg. legyen belölle 4 db az is 28kg.
https://www.iai.co.il/defense/air/airborne-radars hogy maradjak az izraeli oldalon
de van a törököknek a franciáknak az olaszoknak és még rengeteg mindenkinek. nézz körül... dehogy kell kiszélesíteni sőt akár több antennát is el lehet helyezni még csak nem is feltétlen kell hogy csak az orrba legyen sar radar maga az antenna tizen pár kg ok ... akár a gép oldalaiba is elhelyezhető 1-1 és megvan a 360...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 578
34 623
113
most tartunk ott hogy a precizitásnak köszönhetően rengeteg könnyű nagy hatótávólságú fegyver jelenik meg a piacon olcsó könnyű felderítő éscéladatot szolgáltató eszközzelmpárosúlva csak az olcsó platformok vannak lemaradva...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 449
37 261
113
ez a hordozott fegyver típúsától függ leginkább... PL brimstone 2 vel felszerelve 50-60 km ről aerospikével 30 km ről spear 3 al felszerelve 100-120 km ről képes lehet csapástmérni... ilyen hatótávólságú fegyverek meglétével fölöslegessé vállik bizonyos feladatkörökbe a multirole vadász... egyszerűen kiváltja... a kard erős a pajzs hátérbe szorúl... persze ez a trend 10-20-év múlva lehet fordul megint. a gripen és az alba ng árkülönbözetéből egy támadó funkció esetében jó sok modern fegyver vásárólható.
A radar fontos lenne, de egy lézer megjelölős FLIR mindenképp szükséges a célfelderítéshez.
Izraeli fegyvereket lenne érdemes integrálni a "harci L-39-esre" - Iránt leszámítva bárkinek engedik az exportot az izraeliek. A Spear 3 eléggé drága fegyver, ahogy olvastam: 200 ezer USD/darab az ára...
Hasonló képességű Spice 250-esnek 113 kiló darabja - a belső szárnytartókra rá lehetne rakni 3 darabot, vagyis gépenként 6 darab vihető. (Amúgy Gripenjeinkre is ezt tartanám a legjobb megoldásnak.)
Önvédelemre és helikopter-vadászatra érdemes lehetne a Mistralt intgerálni a helikopterekre szánt ATAM duplaindítóval. Barmi olcsó rakéta (Sidewinderhez, IRIS-T-hez képest mindenképp), külső tartókon 4-et is vihetne a gép, 500-600 km/h-nál indítva talán 10 km hatótávot is megugorhatja. Franciák is eladnak bárkinek bármit - export szempontból is jó lenne ez a megoldás. Hasonlóan Thales / FZ 70mm-es "buta" és lézeres rakétái is simán elférnek akár külső tartókon.
A helikoptereinkhez vett francia NC612 20mm gépágyú konténert is elbírja bármelyik tartó - reakció erőt, hogy viselné a gép az mondjuk más kérdés...
Lézerbomba és butabomba is mehet rá, bár nem sok.

Önvédelemre besugárzásjelző, dipol és infraszóró lenne az "alapelvárás". MAWS és DIRCAM is jó lenne rá ha ráfér/elbírja + EW konténer mehetne a középső tartóra.
Szóval valami ilyesmi felszereltségű lehetne egy export-képes támadó L-39NG / "ALCA II"... :)
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
712
2 692
93
A radar fontos lenne, de egy lézer megjelölős FLIR mindenképp szükséges a célfelderítéshez.
Izraeli fegyvereket lenne érdemes integrálni a "harci L-39-esre" - Iránt leszámítva bárkinek engedik az exportot az izraeliek. A Spear 3 eléggé drága fegyver, ahogy olvastam: 200 ezer USD/darab az ára...
Hasonló képességű Spice 250-esnek 113 kiló darabja - a belső szárnytartókra rá lehetne rakni 3 darabot, vagyis gépenként 6 darab vihető. (Amúgy Gripenjeinkre is ezt tartanám a legjobb megoldásnak.)
Önvédelemre és helikopter-vadászatra érdemes lehetne a Mistralt intgerálni a helikopterekre szánt ATAM duplaindítóval. Barmi olcsó rakéta (Sidewinderhez, IRIS-T-hez képest mindenképp), külső tartókon 4-et is vihetne a gép, 500-600 km/h-nál indítva talán 10 km hatótávot is megugorhatja. Franciák is eladnak bárkinek bármit - export szempontból is jó lenne ez a megoldás. Hasonlóan Thales / FZ 70mm-es "buta" és lézeres rakétái is simán elférnek akár külső tartókon.
A helikoptereinkhez vett francia NC612 20mm gépágyú konténert is elbírja bármelyik tartó - reakció erőt, hogy viselné a gép az mondjuk más kérdés...
Lézerbomba és butabomba is mehet rá, bár nem sok.

Önvédelemre besugárzásjelző, dipol és infraszóró lenne az "alapelvárás". MAWS és DIRCAM is jó lenne rá ha ráfér/elbírja + EW konténer mehetne a középső tartóra.
Szóval valami ilyesmi felszereltségű lehetne egy export-képes támadó L-39NG / "ALCA II"... :)
Mért érzem úgy hogy ezt a gépet akarjátok létrehozni ? :oops:
6824_d725d90ea4f6.jpg
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 449
37 261
113
Mért érzem úgy hogy ezt a gépet akarjátok létrehozni ? :oops:
6824_d725d90ea4f6.jpg
Mert az AERO kb. ennyire képes maximum és a kormányunk nem szeretné őket megrendelés nélkül hagyni a jövőben sem... :D

Ha már szóba került miként lehetne valamennyire életképes támadógépet létrehozni a L-39-esből, ötleteltem egyet... :)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 950
75 235
113
Valószínűleg ezen felül lesz, de azt nem tudjuk, hogy L-39. Csak azt, hogy szubszónikus típus.
Vannak itt fórumon olyanok, akik már több mint egy hónapja azt mondogatják, hogy nem második század Gripen lesz/lett, hanem két századnyi L-39...
A csehek pl bejelentették, hogy az F35 megérkezésekor az egyik Alca századot zárolják. Ennyi erővel a Magyar Légierő akár át is veheti ezt a gépparkot a cseh Griffekkel egyetemben. Nem nagyon valószínű ez a szcenárió, de nem is teljesen kizárt.
Az biztos hogy több olyan döntés is született a cseheknél az utóbbi időben, ami újratervezésre késztetheti a hazai nagy tervek kidolgozóit, mert nem valószínű hogy ezeket akár csak egy évvel is előre látták volna. A cseh légierőnek már nem kell a Gripen / Alca / L-39, a svédek a cseheknek ingyen is adtak volna olyan használt C/D Gripeneket amiért nekünk sokat kellene fizetni...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 449
37 261
113
Vannak itt fórumon olyanok, akik már több mint egy hónapja azt mondogatják, hogy nem második század Gripen lesz/lett, hanem két századnyi L-39...
Szerintem mindkettő lesz: 2 század Gripen, meg 2 század L-39NG / "ALCA II".

"Magyarország továbbra is bizonyította elkötelezettségét a JAS 39 mellett, illetve - a közös fejlesztéseken túlmenően - egy újabb Gripen-század esetleges megalakítása ugyancsak meghatározhatja a jövőbeli együttműködést." RSZR mondta volt.

Ezt második Gripen századot annyiszor mondták már, hogy biztos komoly szándék van mögötte. Vélhetően a háttérben most is folyik az alkudozás, hogy mennyiért mikorra milyen konfigurációban....
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 950
75 235
113
Szerintem mindkettő lesz: 2 század Gripen, meg 2 század L-39NG / "ALCA II".

"Magyarország továbbra is bizonyította elkötelezettségét a JAS 39 mellett, illetve - a közös fejlesztéseken túlmenően - egy újabb Gripen-század esetleges megalakítása ugyancsak meghatározhatja a jövőbeli együttműködést." RSZR mondta volt.
Ti ilyenkor mindig +12 gépre gondoltok, nem pedig a jelenlegi gépállomány +4/+6 gépre és annak a két századra bontására...

Ezt második Gripen századot annyiszor mondták már, hogy biztos komoly szándék van mögötte. Vélhetően a háttérben most is folyik az alkudozás, hogy mennyiért mikorra milyen konfigurációban....
Legalább 6 éve fontolgatják már, de eddig mindig az lett a vége, hogy majd később valamikor egyszer majd talán lesz. Szerintem még lesz pár oldal a
[HUN] Vadászgépek beszerzése 2021 után? topikban, mire erről döntés születik és bejelentik hogy mi és hogy lesz...

(Már megint belinkeltél nekem egy cikket, amit én linkeltem nektek...)
 
  • Tetszik
Reactions: Busho3301

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 119
10 405
113
Leginkább kicsi terhelhetősége a probléma. Valahogy bele kellene szuszakolni egy radart meg önvédelmi rendszereket. 50-60 km-ről akarsz lövöldözni, ahhoz nem árt ha van radarod.

L-39NG függesztmény opciók[1]
1. felfüggesztő2.felfüggesztő3.felfüggesztő4.felfüggesztő5.felfüggesztőMegjegyzés
Terhelhetőség295 kg400 kg275 kg400 kg295 kg
350 literes üzemanyag-tartályok
Mk 81 bomba118 kg tömegű
Mk 82 / GBU-12 bomba227 kg tömegű
70 mm-es rakéta-blokk7 vagy 19 rakétát tartalmazó blokkok
12,7 mm géppuska-konténerEgyidejűleg max. 3 db FN HMP-250 vagy FN HMP-400
gyakorlóbomba-szórók2-4 db BDU-33
Légiharc-rakéta (IR)AIM-9 Sidewinder

Szóval alaposan át kellene dolgozni a gépet, hogy egy "ALCA II" legyen belőle.
Szélesebb törzs, nagyobb szárnyak, talán két hajtómű egymás mellett a nagyobb terhelhetőség és túlélőképesség miatt.
"SZU-25 szintű" gépet össze lehetne rakni modern nyugati elektronikával és fegyverzettel. Megéri-e az más kérdés... talán a "fejlődő világban" lenne piaca egy ilyen gépnek, "nyugaton" nem igazán látom erre az igényt...

Aztán lehet hogy "iparpolitikai okokból" még is fejlesztenek valamilyen harci L-39-est....
Fasza, meg minden.
De miért nem drón?
Nekünk a hon védelmére nem kell szubszonikus harci repülő. Ha 130km-re lévő célokat kell kilőni akkor vegyünk hozzá eszközt a Gripenre, vagy vegyünk földi indítású rakétát. CAS-t meg adjon drón.
Fejlesszen drónt az AERO, a repülőgép része nem egy nagy kaland szerintem még nekik sem.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 449
37 261
113
Ti ilyenkor mindig +12 gépre gondoltok, nem pedig a jelenlegi gépállomány +4/+6 gépre és annak a két századra bontására...


Legalább 6 éve fontolgatják már, de eddig mindig az lett a vége, hogy majd később valamikor egyszer majd talán lesz. Szerintem még lesz pár oldal a
[HUN] Vadászgépek beszerzése 2021 után? topikban, mire erről döntés születik és bejelentik hogy mi és hogy lesz...

(Már megint belinkeltél nekem egy cikket, amit én linkeltem nektek...)
Tudom, hogy te linkelted először, csak "szakszerűen" megadtam az idézet forrását. Nem gondolom hogy te ne ismernéd mit ír az Aranysas... ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 449
37 261
113
Fasza, meg minden.
De miért nem drón?
Nekünk a hon védelmére nem kell szubszonikus harci repülő. Ha 130km-re lévő célokat kell kilőni akkor vegyünk hozzá eszközt a Gripenre, vagy vegyünk földi indítású rakétát. CAS-t meg adjon drón.
Fejlesszen drónt az AERO, a repülőgép része nem egy nagy kaland szerintem még nekik sem.
"Lopkodó" drónt kellene fejleszteni, mert a többi szupergyorsan le lesz lőve egy konfliktusban. Ez lenne igazán komoly export potenciállal bíró fejlesztés - márha az AERO meg tud ugrani egy ilyet...
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 119
10 405
113
Mért érzem úgy hogy ezt a gépet akarjátok létrehozni ? :oops:
6824_d725d90ea4f6.jpg
Haha, ebből a nyüzüge L39NG-ből kettőt alá tudsz kötözni és még úgy is messzebb repül mint egy fegyvertelen L39 póttartályokkal.
A FIAT Panda100Hp is sportautó, meg a Porsche 911is, na de azért más kávéház a végén még is. (nekem persze a Fiat tetszik jobban, de tudom a határait)
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 119
10 405
113
"Lopkodó" drónt kellene fejleszteni, mert a többi szupergyorsan le lesz lőve egy konfliktusban. Ez lenne igazán komoly export potenciállal bíró fejlesztés - márha az AERO meg tud ugrani egy ilyet...
Konfliktusban ha a többi NATO tagállammal együtt megyünk, nekünk nem kell lopakodó drón.
Ha meg egy Bayraktar szintű repcsit gyárt le az Aero nekünk pár tucatot akkor annyi rakétája nincsen kb egyik szomszédunk légvédelmének sem, és a Patriot darabára több mint egy dróné (200 rakétát vettek kb összesen a románok). A szerbek kínai csodája nem tudom mennyibe kerül. A többieknek nincsen nagyobb hatótávolságú légvédelme szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 195
92 587
113
Sztem a 2 Gripen század eldöntőtt tény. De Ruszin nem ezekről beszélt.

Ha a felfegyverzett kisgépek, új repülőt jelent, akkor annak 1 esetben van értelme. Ha a a tervezett gyártási kapacitás növelés Magyarországon lesz és magunknak fogjuk legyártani. Az AV szerint szériában 12 gép legyártása lehetséges bővítés nélkül. Nagyon optimisták a rendelésekkel kapcsolatban és 24re tervezik növelni a kapacitást. Ha meg már magyar tulajdon van, akkor ez adja magát és illeszkedik a hadiipari koncepciónkba. Lásd a Hirtenberger hazai gyára.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Szépen kértem valamit hónapokkal ezelőtt. Hogy ne emlegessétek az ALCA-t.

Nekem az volt a félelmem az új honvédelmi miniszter kinevezésénél, hogy nem fog tudni két székből objektíven látni. Neki kevésbé a második Gripen század a hasznos, sokkal inkább egy Albatrosz század mellé egy ALCA század... és majd utána ha lesz pénz, akkor egy újabb Gripen század. Ennek egyik gyenge pontja, hogy ez így ebben a formában azt jelenti, hogy addig még van még egy választás és az önmagában magában hordozza azt a kockázatot, hogy törlődik a program a végére és lesz egy vadász századunk és két kiképző századunk.
Ha jól emlékszem, akkoriban @Aladeen nal vitáztam, hogy letette nekem a nagy esküt, hogy ez csak egy civil, ez nem ért semmihez, a miniszter személye nem számít. Most meg itt beszélget arról, hogyan kéne kinéznie. Félre értés ne essék! Mindenki más is nekem jött, hogy még hivatalba sem lépett az új miniszter és én már ilyeneket feltételezek róla. Csak az a mindenki más most nem arról beszélget, hogy nekünk a jövő háborújába egy ALCA század még hasznos is lenne...

Én sosem elleneztem, alapvetően jó volt a koncepció, hogy mielőtt a rendszerben megjelenik egy több, mint dupla igény új pilóták kiképzésére, még az előtt jól ütemezve érkezzenek új kiképző gépek. Ha valamikor olcsóbbá akarjuk tenni az új pilóták képzését, mikor máskor, mikor erre egy hatalmas keresletet generál majd az új század felállítása? És mit jelent az, hogy felfegyverzett Albatrosz? A hidegháborús C variáns is tudott gpú-val lőni meg kisebb bombákat dobálni. Ez az AV bevált üzleti stratégiája. Hogy egy háborúban mikor és mire lesz jó, azt majd megtudjuk, meglátjuk. Amikor @Filter felvetette, hogy a francia beszámoló alapján missziós küldetésekben is jó terrorizmus ellenes műveletek támogatására, mindenki fel volt háborodva, hogy papucsos dzsihadisták egy AK-val leszedik ezt a gépet.

Amiről ti beszéltek, az nem ez.

Zlin, Albatrosz, Alca és Gripen század? Lassan a Magyar Légierő cseh tréning gépekből áll és nem Gripen fighterekből. Csak egy kézzel fogható példa. Szerbia aszem tavaly bejelentette igényét, hogy egy század Rafael helyett ő inkább két századot szeretne megszerezni, fegyverben tartani. Külön kikötéssel, hogy a Meteor rakétákat megkapja számukra.
Remélem érezhető az, amiről beszélni akartam. Eddig fél század MIG-29-esük volt+kiképzők, nekünk egy teljes század Gripen C 2 db tréner D-vel. Ha Belgrád sikeresen tárgyal és megszerzi Párizs beleegyezését, akkor egy déli háborúban mi egy század Gripennel Meteor rakétákkal (remélhetőleg) és egy század Alba NG-vel meg egy század AlCA-val 7-10 km MISTRAL rakétákkal megyünk neki két század Rafaelnek, ami "kétmotoros", nagy teherbírású platform... és amely ország gazdasága negyed akkora, mint a miénk. Ja, meg lesz nekik 1 darab kiképző századuk mellette földi célpontok ellen rakétákkal.

De vehetném példának Mordort, aki elbaszta a kiképző gépei upgrade fejlesztését, az IAR gépek jelenleg alkalmatlanok modern gépek pilótafülkéjére való felkészülésre, de azért három használt F-16-osuk lesz pár év múlva. Lehet nem tökéletes a fegyverkezésük ütemezése, lehet megkérdőjelezhető a gépeik műszaki állapota... De ahhoz azért még nekik is volt eszük, hogy légvédelmet fejlesszenek és mennyiséget rakjanak a fighterekből a légierőbe.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 755
2 306
113
Csak kiképzőnek , semmi másra , Izraeltől vennék felderítő/zavaró drónokat!Mi nem Latin-Amerika vagyunk , ahol az Amazonas felett támadják a kormányellenes gerillákat vagy kábítószerellenes műveletekben vennének részt ezek a gépek , hozzáteszem szerintem sikerrel.Én úgy gondolom ha már megvan próbálnak ennek nagyobb létjogosultságot szerezni , az a véleményem teljesen felesleges még egy szd.-ot bespájzolni.Vogonal értek egyet a légvédelmet erősíteni kell plussz Gripen szd.-al/szd.-okal és a légvédelmi rakétarendszerünkhöz egy nagyobb hatótávolságut még.Ez a típus a légvédelmet erősíteni nem fogja az biztos.A szomszédok belecsaptak a lecsóba és most hagyjuk hogy pl.a román F--35 project mennyire reális vagy nem.Erre a típusra a légvédelem 33%-at alapozni esetleg.......