[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 475
31 882
113
Előbb veszünk F-35 öst, sőt talán SU-57-est is (LOL) mint Kfirt - nem tudom mért nem engeded már el...
MG még egyik pólójára is ráírta hogy nemlesz Kfir! :D
Spec nem láttam.Ami azt illeti,párat megnézztem,de nem találtam túl érdekfeszitőnek a riportjait.
Egyébként az F35 az igazi,hosszútávú megoldás.De nincs rá pénzünk.
 
W

Wilson

Guest
Nyugodtan lehet két géptipust párhuzamosan rendszerben tartani.Még kis légierők is csinálják.Románok is terveznek egy ideig párhuzamos üzemelést.Gripen E egyszerűen nem éri meg az árát.Gripen C beszerzésének az árát meg egyszerűen nem tudjuk.
Ilyen kérdések eldöntésére találták ki a tendert,a versenytárgyalást,de az államunk és pártunk működésével ugye nem kompatibilis.
Szerintem meg abszolút nem gazdaságos a dolog a Románok sem a jó kedvükből csinálják ráadásul ami most a Románoknál van az nem az amiről én beszéltem, ami meg a Gripen E és az elbukott tendereket illeti azért annyira objektívnak kell lennie az embernek szerintem ,hogy kimondja , hogy ezeknél a tendereknél nagyon erősen érvényesülnek a politikai szempontok is.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 099
36 581
113
Spec nem láttam.Ami azt illeti,párat megnézztem,de nem találtam túl érdekfeszitőnek a riportjait.
Egyébként az F35 az igazi,hosszútávú megoldás.De nincs rá pénzünk.
Nem csak a pénz miatt nem lesz F-35: Orbán nem bízik az amerikaiakban, Tusványoson előadta hogy az USA össze fog omlani 2030-ra - szerintem ez baromság, de ő így gondolja. Szóval a kormány nem számol azzal, hogy az amcsik megvédenek vagy segítenek abban hogy magunkat megvédjük. Ezért a gépeink sem kellenek, mert nem lesz hozzá support.

Az alábbi képen MG neked üzen... :p

nemlesz-kfir.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 667
46 813
113
Leirtam.2019ben 35millió dollárért ajánlották,2022es szállitással.10000dodós repült óra költséggel üzemeltethetően.Ennyit a Kfir NG költségeiről.
Gripen E minden egyes tendert elbukott az F35el szemben,többek között a nagyobb élettartam költsége miatt.
Egyik 4. generációs gép harcértéke sincs fasorban sem,az 5. generációs f35höz képest.
Gripen E a leggyangébb teljesitményű 4.generációs új (nyugati) gyártású gép.És ehez képest drága.Nem véletlen bukta el lényegében minden tenderét.Braziloknál nem volt rendes tender (ahogy anno nálunk se....)
Ezt már mind leirtam.....Ha ezek után sem megy a megértés,öszinte részvétem.
images
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 475
31 882
113
Nem csak a pénz miatt nem lesz F-35: Orbán nem bízik az amerikaiakban, Tusványoson előadta hogy az USA össze fog omlani 2030-ra - szerintem ez baromság, de ő így gondolja. Szóval a kormány nem számol azzal, hogy az amcsik megvédenek vagy segítenek abban hogy magunkat megvédjük. Ezért a gépeink sem kellenek, mert nem lesz hozzá support.

Az alábbi képen MG neked üzen... :p

nemlesz-kfir.jpg
Valójában mivel nem csinálunk mélyebb javitást,nagyjavitást,csak napi karbantartásnál alig többet,nem jelent különösebben nagy költséget több géptipus üzemeltetése.Eucvador 3 szuperszónikus tipust tart párhuzamosan üzemben,és nem egy olajsejkség.(Mirage F1,Kfir,Super Cheetah,a 4. Jaguart kivonták)
Khm.Mo katonai doktrinája igy szól:a NATO majd megvéd.NATO=USA.Az egész Zplan egy NATO követelményeknek megfelelő NATO segéderőről szol,ami honvédelemre alkalmatlan.Szóval az egész csak egy szokásos fikuszos pofátlan néphülyitő hazudozás.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 431
14 559
113
Valójában mivel nem csinálunk mélyebb javitást,nagyjavitást,csak napi karbantartásnál alig többet,nem jelent különösebben nagy költséget több géptipus üzemeltetése.Eucvador 3 szuperszónikus tipust tart párhuzamosan üzemben,és nem egy olajsejkség.(Mirage F1,Kfir,Super Cheetah,a 4. Jaguart kivonták)
Khm.Mo katonai doktrinája igy szól:a NATO majd megvéd.NATO=USA.Az egész Zplan egy NATO követelményeknek megfelelő NATO segéderőről szol,ami honvédelemre alkalmatlan.Szóval az egész csak egy szokásos fikuszos pofátlan néphülyitő hazudozás.
A javítás nem most lényeg.
Hanem egy esetleges konfliktusban.


Azt se felejtsd el kb a nulláról indul a sereg újjáépítése.
Hisz magasról leszarták.
Konkrétan a gripenen kívűl, semmilyen normális technikája nem volt a seregnek.(ès mivel azt sem repültèk kellő mennyiségben/fegyverzet alig volt hozzá az sem èrt sokat)

Ès normális mennyiségű ès minőségű állomány sincs.
(Igen mélyen a fidesz sara is, mint az összes párté aki az elmúlt 30 èvben beleszólhatott a sereg alakulásába.)

Ezt nem lehet pár èv alatt rendberakni.


Lessz(van) benne korrupció?
Biztos.
De legalább elindult valami.

Nato-nak kell megfelelni?
Ha komolyan vesszük a szövetsèget, akkor igen.
Utána lehet továbbmenni.

De konkrétan most kb zászlóalj harccsoport amit fel tudunk mutatni.
Egy kis különleges mazzal ha harcolókrol beszélünk.


Szóval kb semmit. o_O

Hálisten a környező országok jelentős része is hasonló cipőben jár.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 070
6 624
113
Ez abszolút nem pontos. A csehek kaptak ajánlatot Gripen E megszerzésére, de ez azt hiszem, a saját sajtójukban sem jött le, hogy pontosan mennyi volt. De elvileg van olyan ember, aki tudja, mert volt ilyen.

Azt meg kérném, hogy felejtsük el, hogy legyártatjuk az új gépet a svédekkel, 10 évig béreljük, de előre szólunk, hogy nekünk 10 év múlva, 2035 környékén úgy is F-35 kell, csak addig nincsen pénzünk rá! Ha én svéd király lennék, elzavarnálak rövid időn belül ahonnan jöttél a hülyeségeiddel. Ha én Saab vezérigazgató lennék, akkor meg nagyon jó barátok lennénk. 10 évre megkapod bérelve a gépet a teljes vételárral és miután kifizetted nem csak a gyártást, de a profitot is, megkapom tőled ingyen. Cégvezérként semmi bajom nem lenne az ötleteddel, de állami vezetőként elküldenélek a fenébe.
Elnézést kérek, hogy csak most válaszolok, de egyébként nem értek egyet.

Az állítólagos cseh ajánlat egy pletyka, amit többször cáfolták, ment az egymásra mutogatás, meg az üzengetes, de soha nem mutatott senki egy valós, kézzel fogható ajánlatot, és lehetetlen is lett volna, mert egy komoly ajánlathoz sokkal több idő és egyeztetés kell.

Mi és a csehek eddig lizingeltuk a gépeket és nem hallottam róla, hogy a lizinggel akár nekünk akár a svédeknek bármi problémája lett volna, ezért szerintem az újabb gépeknél akár az E-knel is lehet gondolkozni lízingben. Vagy most már csak venni lehet tőlük?

Ha lehet lízingelni, akkor miért ne lehetne 10 év után vissza adni, ha 10 évesek a hosszabbítások? A C/D-ket is vissza adhattuk volna akár mi akár a csehek, ha nem hosszabbítunk. Egyébként meg 10 éves használt gép könnyebben elpasszolhato, mint a csehek 25 éves gépei, amikor majd vissza fogják adni.

A svéd király meg nem hiszem, hogy beleszolna, inkább azt mondaná, hogy döntsék el a SAAB vezetői, meg a gazdasági szakemberek.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 475
31 882
113
Hanem egy esetleges konfliktusban.
Nincs javitóbázisunk,nincs már PG.Amit a reptéri javitószolgálat nem tud helyrepofozni,annak alma.
Egyébként ha két különböző géptipus van szolgálatba,az konfliktushelyzetben csökkenti az egyoldali utánpótlás függést.Arra kell ügyelni,hogy a gépek kiszolgáló eszközök és fegyverzet terén kompatibilisek,és hadműveleti rendszerben együtműködő képesek legyenek.NATO szabvány lényegében erről szol.
Azt se felejtsd el kb a nulláról indul a sereg újjáépítése.
Én nem felejtem el.Pontosan ezért szajkozom,hogy nincs pénzünk komoly légierőre.Nem én mondogatom,hogy arra van pénz,amire csak akarjuk......
Lessz(van) benne korrupció?
Ha az ilyen csövekbe visz minket,mint a Gripen,ami veszélyezteti a hadműveleti alkalmasságot,akkor bizony komoly probléma.(anno a sereg a F16ADF gépeket szerette volna,2 századnyi mennyiségben.Korrupció hozta nyakunkra a Gripen A-t,amit át kellett épiteni C-vé,ami elszivta az amugy is kevés forrásokat.A többi meg már történelem-csak tanulni kéne belőle)
Nato-nak kell megfelelni?
NATO(USA) majd megvéd.Ez a tényleges védelmi doktrinánk.Az idióta politikai propival van tele a hócipőm,amit itt a fórumon is folyton hangoztatnak az olvtársak.
De konkrétan most kb zászlóalj harccsoport amit fel tudunk mutatni.
Tudom.Oláh topikba le is irtam,hogy igen idióta dolog lenézni az oláh sereget.Ők ki tudnak állitani 3 működő dd-t,amikből 1 dd korszerűsitett fegyverzettel van felszerelve.Mi meg ki tudunk állitani 1(egy) zlhcs-ot,elavult,korszerűsitetlen eszközökkel,harmatgyenge tüzérséggel,meg pár zl könnyűpáncélos gépesitett zl-at,elavult harcjárművekkel,minden támogatás nélkül......(és ha valaki azt hiszi,hogy ezen a Zplan alapvetően változtatni fog,az alighanem téved.Ők is fejlesztenek közben)
De ez van.A fórumon politikai/kereskedelmi propi,és idióta lózungok mentén megy többnyire a "gondolkodás".
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 431
14 559
113
Nincs javitóbázisunk,nincs már PG.Amit a reptéri javitószolgálat nem tud helyrepofozni,annak alma.
Egyébként ha két különböző géptipus van szolgálatba,az konfliktushelyzetben csökkenti az egyoldali utánpótlás függést.Arra kell ügyelni,hogy a gépek kiszolgáló eszközök és fegyverzet terén kompatibilisek,és hadműveleti rendszerben együtműködő képesek legyenek.NATO szabvány lényegében erről szol.

Én nem felejtem el.Pontosan ezért szajkozom,hogy nincs pénzünk komoly légierőre.Nem én mondogatom,hogy arra van pénz,amire csak akarjuk......

Ha az ilyen csövekbe visz minket,mint a Gripen,ami veszélyezteti a hadműveleti alkalmasságot,akkor bizony komoly probléma.(anno a sereg a F16ADF gépeket szerette volna,2 századnyi mennyiségben.Korrupció hozta nyakunkra a Gripen A-t,amit át kellett épiteni C-vé,ami elszivta az amugy is kevés forrásokat.A többi meg már történelem-csak tanulni kéne belőle)

NATO(USA) majd megvéd.Ez a tényleges védelmi doktrinánk.Az idióta politikai propival van tele a hócipőm,amit itt a fórumon is folyton hangoztatnak az olvtársak.

Tudom.Oláh topikba le is irtam,hogy igen idióta dolog lenézni az oláh sereget.Ők ki tudnak állitani 3 működő dd-t,amikből 1 dd korszerűsitett fegyverzettel van felszerelve.Mi meg ki tudunk állitani 1(egy) zlhcs-ot,elavult,korszerűsitetlen eszközökkel,harmatgyenge tüzérséggel,meg pár zl könnyűpáncélos gépesitett zl-at,elavult harcjárművekkel,minden támogatás nélkül......(és ha valaki azt hiszi,hogy ezen a Zplan alapvetően változtatni fog,az alighanem téved.Ők is fejlesztenek közben)
De ez van.A fórumon politikai/kereskedelmi propi,és idióta lózungok mentén megy többnyire a "gondolkodás".
Nem lehet hipp-hopp ütőképes sereget csinálni.
Ha először a NATO elvárásokat teljesítjük, az meg nem baj.

Ha a huszonX ezres honvédség egytizede a honvèdkórház létszáma, mit szeretnénk?

Vizfej? Az is az.


Persze nincs mindenre is pénz, de valljuk be a Kfir maniáddal aminek realitása nincs, sok embert hasbaakasztasz.


A gripen beszerzés mindkèt oldal korrupciós csúcsa volt.
Nem véletlenül nem abajgatták egymást ezzel.


A Zrínyi kifutását meg nem tudjuk.
Hisz minden olyan titkos.

Ha meg jó üzlet is lessz, nem fog megállni.


Èn már annak is örülök, ha csak egy-kèt beszerzés kèrdőjeles szakmailag.
 
W

Wilson

Guest
Nincs javitóbázisunk,nincs már PG.Amit a reptéri javitószolgálat nem tud helyrepofozni,annak alma.
Egyébként ha két különböző géptipus van szolgálatba,az konfliktushelyzetben csökkenti az egyoldali utánpótlás függést.Arra kell ügyelni,hogy a gépek kiszolgáló eszközök és fegyverzet terén kompatibilisek,és hadműveleti rendszerben együtműködő képesek legyenek.NATO szabvány lényegében erről szol.

Én nem felejtem el.Pontosan ezért szajkozom,hogy nincs pénzünk komoly légierőre.Nem én mondogatom,hogy arra van pénz,amire csak akarjuk......

Ha az ilyen csövekbe visz minket,mint a Gripen,ami veszélyezteti a hadműveleti alkalmasságot,akkor bizony komoly probléma.(anno a sereg a F16ADF gépeket szerette volna,2 századnyi mennyiségben.Korrupció hozta nyakunkra a Gripen A-t,amit át kellett épiteni C-vé,ami elszivta az amugy is kevés forrásokat.A többi meg már történelem-csak tanulni kéne belőle)

NATO(USA) majd megvéd.Ez a tényleges védelmi doktrinánk.Az idióta politikai propival van tele a hócipőm,amit itt a fórumon is folyton hangoztatnak az olvtársak.

Tudom.Oláh topikba le is irtam,hogy igen idióta dolog lenézni az oláh sereget.Ők ki tudnak állitani 3 működő dd-t,amikből 1 dd korszerűsitett fegyverzettel van felszerelve.Mi meg ki tudunk állitani 1(egy) zlhcs-ot,elavult,korszerűsitetlen eszközökkel,harmatgyenge tüzérséggel,meg pár zl könnyűpáncélos gépesitett zl-at,elavult harcjárművekkel,minden támogatás nélkül......(és ha valaki azt hiszi,hogy ezen a Zplan alapvetően változtatni fog,az alighanem téved.Ők is fejlesztenek közben)
De ez van.A fórumon politikai/kereskedelmi propi,és idióta lózungok mentén megy többnyire a "gondolkodás".
Az az egy dandár amiről beszélsz távolról sincs teljes mértékben korszerűsített fegyverzettel felszerelve.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 475
31 882
113
Az az egy dandár amiről beszélsz távolról sincs teljes mértékben korszerűsített fegyverzettel felszerelve.
Nincs,de annyira igen,hogy az az 1 dd kb megegye az MH-t reggelire.....
Nem lehet hipp-hopp ütőképes sereget csinálni.
Ha először a NATO elvárásokat teljesítjük, az meg nem baj.

Ha a huszonX ezres honvédség egytizede a honvèdkórház létszáma, mit szeretnénk?

Vizfej? Az is az.


Persze nincs mindenre is pénz, de valljuk be a Kfir maniáddal aminek realitása nincs, sok embert hasbaakasztasz.


A gripen beszerzés mindkèt oldal korrupciós csúcsa volt.
Nem véletlenül nem abajgatták egymást ezzel.


A Zrínyi kifutását meg nem tudjuk.
Hisz minden olyan titkos.

Ha meg jó üzlet is lessz, nem fog megállni.


Èn már annak is örülök, ha csak egy-kèt beszerzés kèrdőjeles szakmailag.
Ha nagyon visszalapozol,volt pár olyan hsz-om,hogy nekünk elösszőr egy Mcnamara kellene,ki a szervezetrendszert rázza gatyába....És lásd alant Perjés Géza idézetet.
Persze nincs mindenre is pénz, de valljuk be a Kfir maniáddal aminek realitása nincs, sok embert hasbaakasztasz.
Unortodoksz?Az,de mégsem.A lehető legkevesebb pénzért a legtöbb harcérték,ennyiről szol a kefirmániám.Ha mondjuk az usákok a Red Hawkbol csinálnának egy életképes,olcsó,megfelelő harcértékű és ár/harcérték arányú,teljesitőképes könnyűvadászt,akkor talán arra szavaznék.Feltéve,hogy a gazdasági/műszaki/harcászati számitások azt hozzák ki a legjobb megoldásnak.

Bocs,de a többire nem lehet pár mondatos választ adni.De mondjuk úgy,hogy erősen fejvakarós módon mennek a dolgok.
 
  • Vicces
Reactions: kiskrumpli

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 119
9 170
113
Nem csak a pénz miatt nem lesz F-35: Orbán nem bízik az amerikaiakban, Tusványoson előadta hogy az USA össze fog omlani 2030-ra - szerintem ez baromság, de ő így gondolja. Szóval a kormány nem számol azzal, hogy az amcsik megvédenek vagy segítenek abban hogy magunkat megvédjük. Ezért a gépeink sem kellenek, mert nem lesz hozzá support.

Az alábbi képen MG neked üzen... :p

nemlesz-kfir.jpg
Lehet, hogy 24 után újra elkezd bízni az amcsikban, ha Trump papa kerül az elnöki székbe.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Abban az esetben, ha az a jelenlegi kormányzati koncepció, hogy 2035-37 körül váltunk 5 v 6 gen gépre és ha úgy döntenek, hogy 4-5 éven belül egy újabb vadászgép századot akarunk felállítani, akkor értelemszerűen nem sok logika van a Gripen E rendszeresítésében mivel szerintem szinte biztos, hogy nem fogunk egy 4gen és 5 gen vadászgépet párhuzamosan 10-15 évig rendszerben tartani, ebben az esetben a kézenfekvő választás a Gripen C

Igen. Amit például Negan nem ért meg, hogy mi a különbség eközött a hsz között, hogy adunk egy időhorizontot és aközött, hogy "ár/harcérték arány", meg hogy ebben az én sosem létezett papírtigrisem a legjobb az F-35-ös után. (De konkrét pénzösszegeket te sem írsz, azt is oda kell majd költenünk.)

Nekem itt van előttem jelenleg egy honvédelem.hu cikk 2013. szept. 3-án jelent meg. Miért ez? A Magyar Honvédség sajtója megemlékezik a thai légierő Griff madár beszerzésének lezárultáról az utolsó megvásárolt gép beérkezésével. Szerintem ez igen releváns infókat tartalmazó kis írás számunkra egy hitelesnek elfogadható médiából. Ugyanis vásároltak még két darab AWACS gépet is mellé. Így kilenc évvel ezelőttről van számunk, mit jelent megvásárolni nagyjából azt a csomagot, amit most megvásárolni szeretnénk.
Csak közben senki nem néz utána a számoknak. Mindenki ideológiai alapon mond magában egy hozzávetőleges értéket, hogy szerinte minek mi az aránya a másikhoz. Nem azt kérem, hogy parlamenti felszólalásban kérdezzétek meg Varga Mihályt, hogy mit tartalmaz a 2040-es magyar költségvetés 123. paragrafusa, teljesen nyílt forrásból elérhető, hogy kb mennyibe kerül egy új építésű Gipen C század 2 svéd korai figyelmeztető géppel és a finn pályázati ajánlásból az, hogy mennyibe kerül kb egy század Gripen E 'néhány' légtérkontroll géppel.
De amúgy senki nem ezt csinálja. Egyébként még Kammm sem konkrét számokkal érvel a C vs. E vitában a másik oldalról.

Tudjuk egyébként az eredeti Gripen A ezredfordulós ajánlati/vételi árát. És pár évvel később a Gripen C árát. Ebből Negan nagyjából tisztában lenne vele, hogy mennyit ér harcértékben a Kfir és miért nincs most az izraeli légierőben. Meg mennyi lenne nagyjából az ára a Kfir NG-nek, ha úgy írnánk ki "a nagyon átlátható versenypályázatot", hogy ennek az NG verziónak jobbnak kellene lennie a Gripen E-nél. És nem beszélne hülyeségeket.
Annyi a különbség, hogy a Gripenre az első Orbán kormány idején 110%-os ellentételezést kaptunk vissza az árából a magyar gazdaság növekedésének támogatására. Amerikaiak meg nem adtak volna semmit, csak használt gépeket, amiket azóta már selejteznünk kellett volna. A kormányváltás, a szerződésmódosítás, meg főleg a megvalósulás... ne beszéljünk róla egyelőre!

Elnézést kérek, hogy csak most válaszolok, de egyébként nem értek egyet.

Az állítólagos cseh ajánlat egy pletyka, amit többször cáfolták, ment az egymásra mutogatás, meg az üzengetes, de soha nem mutatott senki egy valós, kézzel fogható ajánlatot, és lehetetlen is lett volna, mert egy komoly ajánlathoz sokkal több idő és egyeztetés kell.

Mi és a csehek eddig lizingeltuk a gépeket és nem hallottam róla, hogy a lizinggel akár nekünk akár a svédeknek bármi problémája lett volna, ezért szerintem az újabb gépeknél akár az E-knel is lehet gondolkozni lízingben. Vagy most már csak venni lehet tőlük?

Ha lehet lízingelni, akkor miért ne lehetne 10 év után vissza adni, ha 10 évesek a hosszabbítások? A C/D-ket is vissza adhattuk volna akár mi akár a csehek, ha nem hosszabbítunk. Egyébként meg 10 éves használt gép könnyebben elpasszolhato, mint a csehek 25 éves gépei, amikor majd vissza fogják adni.

A svéd király meg nem hiszem, hogy beleszolna, inkább azt mondaná, hogy döntsék el a SAAB vezetői, meg a gazdasági szakemberek.

Ez már megint mesedélután, csak nem izraeli népmese, hanem magyar gyűjtemény. Igen, béreltük. Mennyibe is került? 10 év alatt 20 milliárd volt a költségük és nem került a tulajdonunkba. Az ezredfordulón mennyi dollárba is került 20 milliárd forint? (18 milliárd egyébként a pontos ár.) Azt hasonlítsd össze a mostani gépvásárlások becsült költségeivel! És nem megvettük, hanem 10 évre béreltük.
Érted, hogy mi a probléma? Miért írtam az előző hsz-emben neked azt, amit? Hogy nem az volt a lényeg, hogy bérelhetjük-e vagy sem. Hanem az, hogy akkor az volt a leghangsúlyosabb, hogy a Gripen A-k árának 110%-át visszakaptuk szerződés szerint magyar gazdaságot növelő viszonzásként. És azt a pénzt így is-úgy is el kellett volna költenünk a magyar fejlődés támogatására. Hogy a C-knek az árát nem ilyen arányban kaptuk vissza, de annak is több, mint 50%-át. És a hadsereg jobb gépet kapott, ami ma is veri a környező országokat. Szóval még mindig egy jó üzlet volt (papíron, ne a megvalósulást nézzük) az alapján, hogy fegyvert is kaptunk, meg a gazdasági ellentételezésnek köszönhető, hogy most majdnem 200 milliárd dollár 2%-át osztogathatjuk szét a hadseregre és nem 50 milliárd USD-t egy évben. (Megjegyzem a szlovákok pont ugyan ezt csinálják a CV90 kapcsán. Egy teljesen elfogadható fegyver és még egy Volvo gyárat is kapnak ingyen. Annak az odatelepítését majd fizesse a svéd állam! És pont ezért jajong @arcas az F-16-on, mert ő semmit nem kapott vissza annak az árából. A CV90-ből a jelek szerint igen.)

@kelepisti t meg megkérdezném, hogy szerinte Thaiföld által fizetett árból mennyit tudnánk spórolni, ha discont áron tudnánk megvásárolni a C-k vázát? (Ahogy most a dolgok haladnak, azon sem csodálkoznék, ha azok pár év múlva Ukrajnában kötnének ki, 1 század Gripen C-jük lenne meg 3 század F-16.)
Meg tényleg még egyszer, érdekelne az infó, hogy mennyibe kerülne a cseh gépek maradványértéke, ha tud valaki erről valamit.
 
K

kamm

Guest
Brazil-zsidó tescogazdaságos AWACSel mi van?Nem hallani róla semmit.Kútba eset?
Szerintem első lépésben lufiradar kéne,azt meg tudjuk fizetni,üzemeltetése is olcsó.Persze az se csodaszer,de szegény ember vizzel főz.Nomeg ha a zsidóknak megfelel,akkor szerintem nekünk is.Aztán ha lesz rá keret,lehet kisebb,olcsóbb AWACS gépekkel kiegésziteni-de ez a jövő zenéje.Most bizton nincs rá keret.
@kamm hülyeségeivel meg ne foglalkozz.Alighanem az ágy felett is Gripen poszter van,meg a párnája alatt is Gripen fotó,gatyájába meg Gripen lenyomat.Ahoz meg kevés esze,hogy felfogja,a softwer nem tudja megbaxni a fizikát.Radarhorizont meg fizikai dolog,igy kivűl esik a felfogóképességén.
Ohh, pls, meselj még - te, mint a semmiből végtelenül felkeszult teherautósofőr, aki egyetlen qrva szot nem ert semmilyen nyelven, nem vagy sem mérnök, sem semmiféle műszaki ember, nincs a világon egy épkézláb vegzettseged, plane nincs gyakorlatod, sem uzemeltetesben, sem mgmt, sem gyartas teruleten, sot, meg katona sem voltal baszki.

Igaz, a parnad alatt ott az az 50+ evvel ezelőtt kiadott tiszti kézikönyv, ami a már akkor is szánalmasan inkompetens nephadsereges "hadműveleti" és egyeb doktrinakat taglalja, biztosan sokat segít nap mint nap.

Halovanylila fogalmad nincs semmiről, ami elektronikus. Mondjuk analógról sem, ez a fuel cell kapcsan nagyon vicces modon derult ki. :D

Highly opinionated but barely educated a 'jelenséged' neve külföldi közösségekben, FYI.

Na megyek, mert No Man's Sky este lesz a kisebbikkel, már most is sokkal komolyabb társaság nálad szoftverek keg általában technológia területén... :p
 
  • Vicces
Reactions: Negan
K

kamm

Guest
Abban az esetben, ha az a jelenlegi kormányzati koncepció, hogy 2035-37 körül váltunk 5 v 6 gen gépre
Ez egy hülyeség. Valtani nem valtunk semmire, mert nem lesz gép 2040 előtt. Rendelni lehet, de azon nem repulsz.
és ha úgy döntenek, hogy 4-5 éven belül egy újabb vadászgép századot akarunk felállítani, akkor értelemszerűen nem sok logika van a Gripen E rendszeresítésében mivel szerintem szinte biztos, hogy nem fogunk egy 4gen és 5 gen vadászgépet párhuzamosan 10-15 évig rendszerben tartani,
Mert miert nem? Megis mi a lofasz penne a koncepcio akkor szerintetek: mimden generacio kozott eles valtassal kibaszarintjuk az előzőt? Csak mert ti ezt itt kitalaltatok? :D

ebben az esetben a kézenfekvő választás a Gripen C
Ez az az illogikus zoldseg, amit hajtogattok... Mi a banattol oenne logikusabb egy meg regebbi, addigra teljesen elavult tipust választani...? :D

Komolyan, olyan, mintha valamifele alternatív kaeuropai logikai dimenzioban gondolkodnatok.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74
W

Wilson

Guest
Ez egy hülyeség. Valtani nem valtunk semmire, mert nem lesz gép 2040 előtt. Rendelni lehet, de azon nem repulsz.
Ha tételezzük fel 2035-ben F-35-t rendelünk akkor az 2042-ben rendszerbe áll ,lásd a lengyelek.Minden ellenkező híresztelés ellenére ezt a verziót sem zárta ki (F-35) Maróth
Mert miert nem? Megis mi a lofasz penne a koncepcio akkor szerintetek: mimden generacio kozott eles valtassal kibaszarintjuk az előzőt? Csak mert ti ezt itt kitalaltatok? :D
Nem erről beszélek és nem is arról, az esetről amikor a meglévő gépeket cserélik le egy újabb generációs gépre és egy ideig még együtt üzemeltetik őket, lásd Románok , hanem arról, hogyha az a lehetőség valósul meg ,hogy 4-5 éven belül egy új vadászszázad felállításáról döntünk , és az a koncepció ,hogy 2035-2040 körül generációt váltunk akkor nem logikus Gripen E venni mivel akkor akár több évtizedig együtt üzemeltetnék 4 gen és 5/6 gen gépeket amelyet gazdaságilag nem hiszem, hogy beválalunk.
Ez az az illogikus zoldseg, amit hajtogattok... Mi a banattol oenne logikusabb egy meg regebbi, addigra teljesen elavult tipust választani...? :D

Komolyan, olyan, mintha valamifele alternatív kaeuropai logikai dimenzioban gondolkodnatok.
Abban az esetben logikusabb ha mint fentebb írtam 2035-2040 körül váltunk 5/6 gen gépekre mivel olcsóbb a beszerzésük a Gripen E-l

Kamm ha szétszeded a hozzászólásomat akkor kicsit más kontextusba kerül a mondanivalóm, szerintem szerencsésebb egyben idézni mivel az általad kiemelt részek összefügnek és egymásból következnek.

De már elmondtam többször ez amit felvázoltam csak egy lehetőség és azon alapul amit Maróth többször is elmondott miszerint .Nem biztos, hogy ez a verzió valósul meg.

"Maróth Gáspár hangsúlyozta, hogy többek közt azért sem vásárolnak most új vadászgép típust, mert az iparági szakemberek

2030-40-re technológiai ugrást várnak."


Tehát van olyan lehetőség, hogy ebben az időszakban generációt váltunk, és mivel a jelenlegi Gripenek maradnak azoknak az utódairól valahol a legkésőbb 2035 körül döntést kell hozni, ebbe még bekavar, hogy az asztalon van egy második vadászszázad felállítása , de erről még hivatalos döntés nem született, legalábbis még nem hozták nyilvánosságra....
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 475
31 882
113
Ha tételezzük fel 2035-ben F-35-t rendelünk akkor az 2042-ben rendszerbe áll ,lásd a lengyelek.Minden ellenkező híresztelés ellenére ezt a verziót sem zárta ki (F-35) Maróth

Nem erről beszélek és nem is arról, az esetről amikor a meglévő gépeket cserélik le egy újabb generációs gépre és egy ideig még együtt üzemeltetik őket, lásd Románok , hanem arról, hogyha az a lehetőség valósul meg ,hogy 4-5 éven belül egy új vadászszázad felállításáról döntünk , és az a koncepció ,hogy 2035-2040 körül generációt váltunk akkor nem logikus Gripen E venni mivel akkor akár több évtizedig együtt üzemeltetnék 4 gen és 5/6 gen gépeket amelyet gazdaságilag nem hiszem, hogy beválalunk.

Abban az esetben logikusabb ha mint fentebb írtam 2035-2040 körül váltunk 5/6 gen gépekre mivel olcsóbb a beszerzésük a Gripen E-l

Kamm ha szétszeded a hozzászólásomat akkor kicsit más kontextusba kerül a mondanivalóm, szerintem szerencsésebb egyben idézni mivel az általad kiemelt részek összefügnek és egymásból következnek.

De már elmondtam többször ez amit felvázoltam csak egy lehetőség és azon alapul amit Maróth többször is elmondott miszerint .Nem biztos, hogy ez a verzió valósul meg.

"Maróth Gáspár hangsúlyozta, hogy többek közt azért sem vásárolnak most új vadászgép típust, mert az iparági szakemberek

2030-40-re technológiai ugrást várnak."


Tehát van olyan lehetőség, hogy ebben az időszakban generációt váltunk, és mivel a jelenlegi Gripenek maradnak azoknak az utódairól valahol a legkésőbb 2035 körül döntést kell hozni, ebbe még bekavar, hogy az asztalon van egy második vadászszázad felállítása , de erről még hivatalos döntés nem született, legalábbis még nem hozták nyilvánosságra....
De,sajnos ez ma realitás.A román haderő ki tud állitani egy olyandd harccsoportot,ami egymagában nagyobb ütőerőt képvisel,mint a komplett MH.Mennyiségi és minőségi fölényben vannak.
@kamm simán csak hozza a szokásos szinvonalát.Igazábol nem is érdemes rá válaszolni.Amig azt az aprócska tényt sem veszi figyelembe,hogy a fizikát nem tudja felülirni semmiféle softwer,addig miféle értelmes vitát akarsz vele folytatni?
@Vogon ,légy ój jó,és arra reflektálj amit leirtam.Ne arra,amit úgy gondolod,hogy leirtam.
Kezdjük ott,hogy a Gripen C harcértékét haladná meg egy Kfir NG harcértéke,a Gripen E valószinűleg egy kicsit meghaladná azét.Viszont többszörös áron.A becsléseket különben nem én csináltam,utánaolvastam a dolognak.Nem is tudnák ilyen becsléseket csinálni.
Anyagiak összehasonlitása meg baromira nem egyszerű.Mert van üres gép vételár,rendszeresitési ár,üzemelési napi költség,üzemelési időszakra vetitett költség,élettartam költség.Gripen E napi üzemköltsége példul jóval kisebb,mint az F35é,mégis a svájci és a finn tenderek nyilvános értékelésében is szerepel,hogy élettartam költségre drágább a svéd,mint az usák.
Ár/harcérték arány meg egyértelműen az F35 elsőségét hozza ki.Aki ezt vitatja,azzal egyszerűen nem érdemes vitatkozni,mert nem a realitás talaján áll.
Használt,illetve letárolt Gripen C gépek beszerzési ára meg ismeretlen.
Pl a letárolt Gripen C sárkányok üres,konzervált sárkányok.Mennyibe kerül azokat mai szintre hozva tartalommal feltölteni?Fogalmunk sincs.De mennyire különbözik mondjuk a dél afrikai Gripen a miénktől?Mennyire más a felszereltsége,milyen az állapota?Mennyibe kerülne egy közös modernizációs programban a mi vegyesfelvágott gépeinkkel egy szintre hozni?Fogalmunk sincs.Egyedűl a Kfir NG-ről van egy 3 éves nyilatkozat,hogy 35milkáért 3 éven belül szállitják,és a vételár tartalmazza az üzemeltető személyzet felkészitését a tipusra,valamint egy inditó logisztikai csomagot.(hogy ez mit tartalmaz,azt nem részletezik.Ez lehet akár pótgumi,égőkészlet,biztositék készlet szintű minimálhülyeség is,sztóval pontos tartalom nélkül értékelhetetlen nyilatkozat).De mivel közben volt COVID,most ineg más gazdasági bajok,infláció megy ezerrel,az akkori ár ma biztosan nem érvényes.
Gripen E pontos ára is ismeretlen,csak nagyságrendileg tudjuk belőni.F35 üres db-ára ismert,dehogy nekünk a rendszeresitése mibe kerülne,azt megin csak nagyságrendileg becsülni tudjuk.Tendernek meg az volna az értelme,hogy egy közös szempontrencer alapján lennének tényszerűen összehasonlithatók a gépek mind technikai,mind anyagi-pénzügyi tekintetben.Nem lehetne játszani a szempontrendszerek kritériumaival.Pl üzemeltetési költségmeghatározásnál fixen meg lehet adni,hogy miket tekintünk beletartozónak,és a gyárak egyforma kritériumok alapján,ellenőrizhető módon lennének kénytelen megadni az információt.
 
W

Wilson

Guest
De,sajnos ez ma realitás.A román haderő ki tud állitani egy olyandd harccsoportot,ami egymagában nagyobb ütőerőt képvisel,mint a komplett MH.Mennyiségi és minőségi fölényben vannak.
Ezt nem tudom miből gondolod, mert a tények ezt nem erősítik meg , remélem nem egy cujka gőzös román hozzászólaásból szűrted le . Csak egyetlen tény 20 db körül van azoknak a TR-85 harckocsiknak a száma amelyek azonnal bevethető állapotban vannak azokat hurcolják a különböző hadgyakorlatokra.Román forrasok szerint még egyszer ennyit tudnának összekaparni, arról nem is beszélve, hogy a román légierő nem lenne képes jelenleg semmilyen támadó hadműveletet lefolytatniy hiszen az F-16-k még a Román légteret sem képesek ellenőrizni.