[HUN] Honvédségi kézifegyverek és fegyver kiegészítők

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 012
113
Ez milyen hülye kritérium?
Ülj le fiam 1-es ! Tudod a lövés állóság és az állíthatósági tartomány két olyan sarokpontja egy céloptikának amik eleve meghatározzák az alkalmazhatóságát ! Egy .50BMG 12000J-20000J E0-t tud egy 308 meg 3600J E0 ! Kurvára nem mindegy mi rugdossa a céltávcsövet egy 10000J feletti kaliberre még a szerelék se mindegy ! A cső tubusa meg meghatározza , hogy mekkora távolságot lehet korrigálni az irányzó jelen szerelék módosítás nélkül mert a lövedék ballisztikája csak egy bizonyos tartományban állítható céltávcsővel követni és a 34mm-es tubus nyújtja a legnagyobb értéket !
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 216
4 440
113
A Meopta hivatalos beszállítója a cseh hadseregnek.A Swarovski nem rég kialakította a katonai vonalát, a Khales is kiváló van katonai vonala egyik sem Kínában készül.
Láttad már azt a Meoptat amit használnak?? Egy vicc... annál.mar az Optika 6osok is sokkal jobbak!! Amúgy a March oknak vannak a legpontosabb tornyai és ha hadi távcső akkor PMII nem is kérdés :)
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 724
2 268
113
A kérdés az , hogy milyen kaliberekhez ? A Meopta egy erős közepes cső , szeretem ! A Swaro a céloptikák Mercedese , a Khales most kezdi el felvenni a 20 éve elejtett fonalat ! Az , hogy valamit kineveznek hadi célra alkalmasnak az még nem jelenti , hogy meg is állja a helyét ! Az általam nevezett 3 márka már bizonyított a többi meg még előtte áll !
MeoTac 3-12×50 34mm 1000× inkább mint a Nightforce-t
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 012
113
Láttad már azt a Meoptat amit használnak?? Egy vicc... annál.mar az Optika 6osok is sokkal jobbak!! Amúgy a March oknak vannak a legpontosabb tornyai és ha hadi távcső akkor PMII nem is kérdés :)
Pontosan ! 6000j-ig sok jó céltávcső van még a megfizethető kategóriában is ! De olyan 8000j a vízválasztó ami meg bír akár 20000j-t is az nem kérdéses ! Jó optikát képalkotásilag már sokan tudnak készíteni de lövés és időállót már csak kevesen !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 012
113
MeoTac 3-12×50 34mm 1000× inkább mint a Nightforce-t
Mindenkinek legyen a hite szerint ! Hívőkkel nem lehet vitatkozni ! De még egy kérdés hol is bizonyított ez a Meopta és mióta gyártják hadi célra ? Mondom ezt úgy vadászati célból teljesen korrektnek tartom a Meo-t .
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 657
3 982
113
Ez új de biztos van ilyen , olyat már láttam hogy pl. oldalra lehajtható mondjuk 1-4×20- as céltávcső előtte red dot.Gépkarabélyon.
Szia,

Biztos van ilyen, ha lattad; de sokkal elterjedtebb az, hogy az oldalra lehajthato fix nagyitasu, hiszen nincs semmi ertelme letekerni 1-re, ha ki is lehet hajtani oldalra. Es a legtobbszor ez nem is igazi celtavcso, csak egy nagyito, mivel nincs benne szalkereszt (a red-dot-tal celoz ugyis az ember).

Nekem konkretan egy 3x nagyitasu olcso (UTG) ilyen nagyitom van (de amire valo, arra a dragabb se lenne jobb), itt irtam errol is reszletesen (nyilvan a cikkben szereplo arak 9 evvel ezelottiek, mas nem valtozott azota se).
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 724
2 268
113
Szia,

Biztos van ilyen, ha lattad; de sokkal elterjedtebb az, hogy az oldalra lehajthato fix nagyitasu, hiszen nincs semmi ertelme letekerni 1-re, ha ki is lehet hajtani oldalra. Es a legtobbszor ez nem is igazi celtavcso, csak egy nagyito, mivel nincs benne szalkereszt (a red-dot-tal celoz ugyis az ember).

Nekem konkretan egy 3x nagyitasu olcso (UTG) ilyen nagyitom van (de amire valo, arra a dragabb se lenne jobb), itt irtam errol is reszletesen (nyilvan a cikkben szereplo arak 9 evvel ezelottiek, mas nem valtozott azota se).
Bocsánat neked van igazad ; fix nagyítású volt!!!!Tévedtem.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and bel

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 925
15 502
113
Ezzel az egy mondatoddal nem tudok egyet érteni ! 4x-es nagyítás max 100-150m-ig releváns és persze fontos az irányzó jel és az optika minősége is ez az szvd PSO-járól nem mondható el .

Ez nem annyira magánvélemény, csak azt mondom amit ez a Henry nevű (‘civilben’ asszem mesterlövész) faszi csinál - különösebb gond nélkül 800 yardig stabilan eltalálja a gongot a kínai SzVD klónnal, a 4x-es távcsővel (ugyenez a faszi a 80 éves K98-al meg egy hasonló korú vintage 4x távcsővel és sima bajor szálkeresztel módszeresen kongatja a gongot 1100 yardról. Tud lőni, na).

Ebből azért annyit le lehet vonni, hogy azért nem teljesen alkalmatlanok a célre ezek az eszközök sem. Persze, jó ha besegít a technika.

Hadi felhasználásnál azonban elég a mellalak stabil eltalálása, nem a bolha tökén pattanást precíziós lövészet a cél. Oda, vagy tényleges mesterlövész feladatra mehet a minnél nagyobb csillagvizsgáló menjen - na de egy egyszerű DMR fegyverre, aminek kb annyit kell tudnia hogy 600 méterre ki tudjon vele nyúlni egy jobb képességű lövész? Amit ütnek-vernek a sárban, veri az eső, cipelni is kell?

Biztos hogy ilyen körülmények közé a legfejlettebb távcső kell és nem egy olyan ami egyszerűen csak jól és megbízhatóan működik? Arra nem jobb választás egy jó minőségű, egyszerű de masszív felépítésű, strapabíró, relatív olcsó (nem 100 embernek legyen marha drága csúcstávcsöve, hanem minden rajban legyen egy jó lőképességű lövész szükséges és elégséges technikával!), céltávcső, lehetőleg nagy látószöggel, jó fényáteresztéssel?

Ugyanis ha ezek a kívánt paraméterek akkor oda nem biztos hogy csillagvizsgálót raknék fel. Nehéz, drága, kényes, műszakilag meg ‘overkill’.

Az optikai alapigazság, hogy minnél nagyobb a nagyítású és/vagy a variábel a távcső, annál több lesz a lencsetag, több lehet az optikai hiba, torzítás, annál érzékenyebb az egész szerkezet lövésállósága a külső behatásokra, gyengébb a fényáteresztés - azonos gyártástechnológiai szinten persze - és annál nehezebb az egész szerkezet.

Csoda nincs, a soktagos, nagyzoomos optikák mindig nehezek és bizonyos kompromisszummal terheltek, hiszen nem lehet minden állásban tökéletes a rendszer, valahol torzítani fog.

A legkiválóbb gyártók ezt már jól ki tudják kompenzálni, na de milyen áron? Hosszasan válogatják, párosítják össze a legjobb minőségű, közel hibamentes lencséket, közben ezrével kellene a céltávcső a DMR fegyverekbe…

A kérdés inkább az, hogy mi a kitűzött feladat, és mi ahhoz a megfelelő (nem feltétlenül az elérhető csúcskategórias) eszköz?

Tudom láttam én is olyan fickókat akik jól lőttek ezzel a kombóval csak 7.62x54R-el de messze nem kielégítő még egy alsó kategóriás 3-10x 42-es cső is messze jobban használható az S&B , NF stb meg teljesen más univerzum !

A magánvélemény része - a saját, vállaltan karcsú - tapasztaltaimból hogy a számok (nagyítás) nekem legalábbis annyira nem fontosok egy céltávcsövön, sokkal inkább hogy torzításmentes, éles, világos célképet lássak (a számokkal szemben bizonyos betűkombinációk jelenlége esetén ennek nő az esélye).

Hogy mekkora a nagyítás a képminőséghez képest másodlagos számomra. Van még 2,5 x 17-esem is, ami papíron nem egy nagy truváj, de ha belenézek a kép kristálytiszta és kb 250 méterig eléggé jól látnám is vele a célt, az adott célkép elég hozzá (nem mai fröccsöntött hanem antik darab, az üveg és acél elmúlt világából).

A részleteket nem feltétlenül kell látnom nagy nagyításban - a legegyszerűbb, de stabil és tiszta optikai képpel rendelkező 4x-essel meg lehet lőni 150 méterről az 1 MOA-t egy jó napon, látni a becsapódott lövéseket is (azt nem, hogy cakkos-e a széle),. Precíziós lövészethez ez lehet kevés, de hadifelhasználásra untig elég. A lövés pontossága nem attól fog függeni, hogy milyen nagyban látom a célt, hiszen a fegyver nem lesz semmivel sem stabilabb, a sütés nem lesz jobb.

Ami viszont nekem elvárás a távcsővel hogy betonstabilan tartsa a belőtt pontot. Ha ezt a legfontosabbat nem tudja, szemétre való, szerintem ebben messzemenőkig. Az már részben ízlés kérdése, hogy milyen távolságra ki, mit tart megfelelőnek, egyéni ízlés kérdése, kompromisszum az is (súlyban, célkép minőségben - méretben).
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 419
14 510
113
A részleteket nem feltétlenül kell látnom nagy nagyításban - a legegyszerűbb, de stabil és tiszta optikai képpel rendelkező 4x-essel meg lehet lőni 150 méterről az 1 MOA-t egy jó napon, látni a becsapódott lövéseket is (azt nem, hogy cakkos-e a széle),
Èn aránylag sokat lőttem szvd-vel. Ezzel az optikával.
Ès alapvetően jónak tartom.
Amiket leírtál kritèriumnak dmr optikának egyet is èrtek.

De volt egyetlen problèmám vele ami kicsit árnyalja a kèpet.

Már 100m-en sem biztos hogy láttad hová lőtèl.

Voltam olyan versenyen ahol 2 nappal előtte összelőttem a fegyvereket. Kb akkor volt először kezemben örömlövèszeten kívül.
Alapvetően 100-on ment 5 lövèsből 4 majdnem èrintette egymást. Álltalában 5-ből egyet húztam el kicsit.

Másnap megjött az állomány aki ment a versenyre.
Èlünkön egy "nagytudású" elöljáróval.

Jeleztem neki összelőttem a fegyvereket.
Hát mondta ja persze. Majd ma. Oldalán saját HK usp. Kezèben saját lèzertávmèrő. Vállán special forces felirat.
Testèn saját bevallása szerint kfor-ból hazalopott rabintex.


Elvonultunk a szomódi lőtèr bal szèlère.

Precízen lemèrte a 100m-t.
Elkezdtünk lőni.
Állítottunk minden optikán.
Mind fölè hordott.
Ügyes vagy jól belőtted őket megjegyzès után fèlszeg próbálkozásomra, hogy most lefelè lövünk egy lejtőn csak elhajtott. Beleállt mèg 1-2 emberbe aztán vègeztünk.

Másnap kamaraerdőtöl nem messze rendőrsègi lőtèr.
Első feladat.
100m. Körkörös lőlap.
Nem tudom milyen típus. Kb 20cm átmèrőjű.

5 lövès.

A negyediknèl vettem èszre a kialakuló fekete foltot pont a cèl alatt.
Feljebb emeltem kb annyival. Utolsó lövès.

Mikor kimentünk megnèzni lőttem 1 tízest. 4 aláment.
De ezt nem láttam. Mint ahogy a kistársaim sem hogy hová csapódik.

Ráadásul nagyobb távra(pl600m) sem ártana egy kicsit nagyobb nagyítás.

Szeretem a csatornát amit beraktál.
Jó megnèzni úgymond pártatlanul mi mire kèpes.

Megjegyzem ott van egy "spotter". Aki azèrt besegít a srácnak.
Ami amúgy egy dmr fegyver mellett álltalában nincs.

Ès ahogy írtad ha "civilben" mesterlövèsz akkor is az átlag dmr kezelő fölött van tudásban.

Szóval a 4*est picit kevèsnek tartom.

Nekem amúgy a nèmet módi a + redot szimpi.
Bár mèg sosem használtom ilyet.

(A nagytudású 5 feladatból 2 alkalommal találta el a cèlt. :rolleyes: Otthagyott minket mint eb azt a valamit. Nem várta meg az eredmènyhirdetèst)
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 657
3 982
113
Ami viszont nekem elvárás a távcsővel hogy betonstabilan tartsa a belőtt pontot. Ha ezt a legfontosabbat nem tudja, szemétre való, szerintem ebben messzemenőkig. Az már részben ízlés kérdése, hogy milyen távolságra ki, mit tart megfelelőnek, egyéni ízlés kérdése, kompromisszum az is (súlyban, célkép minőségben - méretben).
Szia,

Ezzek tokeletesen egyetertek!
Es pont ezert a kedvencem a NightForce: van olyan tavcso, ami optikailag jobb (pl. nem 8-szoros, hanem 9-szeres zoomos), de nagyon massziv es eros felepitesu, nagyon jol birja a strapat. Talan lattad mer ennek a fotonak a parjat:
midi_p1190282.jpg


A 2 kozul fenti tavcso nem "demo peldany", hanem eles bevetesen lottek szet: utana nem lehetett vele nagyitast allitani, de ettol eltekintve mukodokepes maradt, a bevetes vegeig (meg 3 napig) hasznaltak gond nelkul. Talan itt jobban latszik:
midi_p1060338.jpg
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 012
113
Szia,

Ezzek tokeletesen egyetertek!
Es pont ezert a kedvencem a NightForce: van olyan tavcso, ami optikailag jobb (pl. nem 8-szoros, hanem 9-szeres zoomos), de nagyon massziv es eros felepitesu, nagyon jol birja a strapat. Talan lattad mer ennek a fotonak a parjat:
midi_p1190282.jpg


A 2 kozul fenti tavcso nem "demo peldany", hanem eles bevetesen lottek szet: utana nem lehetett vele nagyitast allitani, de ettol eltekintve mukodokepes maradt, a bevetes vegeig (meg 3 napig) hasznaltak gond nelkul. Talan itt jobban latszik:
midi_p1060338.jpg
Erről beszélek a puding próbája az evés ! A papír és a reklám anyag sok mindent elbír de amikor élesben kell bizonyítani az az igazi !
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 079
36 538
113
Azt lehet tudni, hogy nálunk milyen kaliberben lesz rendszeresítve a Unique Alpine TPG 3 puskája?
Elég nagy a választék: 338 Lapua Mag. / .300 Win. Mag. / .308 Win
@krisss ?

Másik ezen a fórumon fontos kérdés: milyen lesz a színe? :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 676
77 689
113
Az kéne még nekünk, hogy .308-as mesterlövész puskát rendszeresítsünk.