[HUN] Honvédségi kézifegyverek és fegyver kiegészítők

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 699
15 222
113
ha figyelmesen olvastad amit írtam és nem akadsz fent ocsesz kostólgatásán láthatod hogy nem csak szolnokra értettem
Miről beszélsz?


véletlenűl se forduljon elő olyan hogy olyanok igényei alapján legyen kiválasztva a jővőbeni géppuska ami a seregnek csak kis hányada és nagy valószínűséggel ők mégsem azt használják majd a jövöbe amit ők választanának ki másokra de az ő igényeiket fiyelembe véve.)

Végig szolnokra célozgattál. Nem dudiékra, egyel feljebb.


Melyik más alakulat az ami válogathat fegyverek közt? És mást használnak esetleg?
A honvédzenekar?

Egyedül a kmz.

Legalább állj bele a saját hülyeségedbe. Ne másra fogd.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 891
35 360
113
Miről beszélsz?




Végig szolnokra célozgattál. Nem dudiékra, egyel feljebb.


Melyik más alakulat az ami válogathat fegyverek közt? És mást használnak esetleg?
A honvédzenekar?

Egyedül a kmz.

Legalább állj bele a saját hülyeségedbe. Ne másra fogd.
ki kellene probálni mindet csapatoknál de nem egy magasabb egységnél vagy tesztcsapatnál.
hisz a választott géppuskának a jövöben az összes alakulatot ki kell hogy szolgálja. Tehát nem szabad sem a könnyü sem a közép sem a nehéz lövészek véleményére adni sem a feldderítőkére 100% ba hanem azt kell választani ami a töbségnek megfelel. teljesen jó nem lessz mindenkinek hisz mások az igények és mások aprioritások. de általános géppuskának az a lényege hogy általános legyen és ne speciálisan valakik igényére kiválasztott.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 891
35 360
113
Miről beszélsz?




Végig szolnokra célozgattál. Nem dudiékra, egyel feljebb.


Melyik más alakulat az ami válogathat fegyverek közt? És mást használnak esetleg?
A honvédzenekar?

Egyedül a kmz.

Legalább állj bele a saját hülyeségedbe. Ne másra fogd.
hidd el hogy nem szokásom célozgatni szemtől szembe sem egy forumon meg pláne nem. Leszarom más lelkivilágát magasról hogy célozgassak.
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 699
15 222
113
hidd el hogy nem szokásom célozgatni szemtől szembe sem egy forumon meg pláne nem. Leszarom más lelkivilágát magasról hogy célozgassak.
Akkor lègyszíves írd már le melyik alakulat az a magyar honvèdsègben aki nagy hatással lessz a kiválasztásra.
Olyat választanak ami nekik lenne jó.
Ès aztán nem azt használják.
Köszi.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi and efott1974

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 161
38 652
113

CZ BREN 2 PPS vs SVD DRAGUNOV - összehasonlítás


Valaszínű a pct. lőszer miatt, de BREN úgy át visz a célként szolgáló acél lemezt, hogy csak na! :)
A Dragunové megfelkenődik rá...300 méteren már jelentősen látszik, hogy mennyivel nagyobb a SVD szórása.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 750
4 163
113

CZ BREN 2 PPS vs SVD DRAGUNOV - összehasonlítás

Valaszínű a pct. lőszer miatt, de BREN úgy át visz a célként szolgáló acél lemezt, hogy csak na! :)

A Dragunové megfelkenődik rá...300 méteren már jelentősen látszik, hogy mennyivel nagyobb a SVD szórása.
Szia,

Szerintem barmelyikbe barmilyen fajta lovedekkel szerelt loszer teheto, de attol meg 10-20%-kal gyengebb a .308 azonos lovedek eseten, szoval ez a resze csak "parasztvakitas". Konkretan az MFS fejlesztett volframmagvas loszert is 7.62x54R-ben (gyk. Dragunovhoz).

Az viszont nagyon komoly elony egy tamogato (rajmesterlovesz) puskanal, ha pontosabb, mint a masik; szoval ez erdemi elorelepes.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 754
80 160
113
Szia,

Szerintem barmelyikbe barmilyen fajta lovedekkel szerelt loszer teheto, de attol meg 10-20%-kal gyengebb a .308 azonos lovedek eseten, szoval ez a resze csak "parasztvakitas". Konkretan az MFS fejlesztett volframmagvas loszert is 7.62x54R-ben (gyk. Dragunovhoz).

Az viszont nagyon komoly elony egy tamogato (rajmesterlovesz) puskanal, ha pontosabb, mint a masik; szoval ez erdemi elorelepes.
Nagy előrelépés a jobb optika lesz, meg a hangtompító ha lesz.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 699
15 222
113

CZ BREN 2 PPS vs SVD DRAGUNOV - összehasonlítás


Valaszínű a pct. lőszer miatt, de BREN úgy át visz a célként szolgáló acél lemezt, hogy csak na! :)
A Dragunové megfelkenődik rá...300 méteren már jelentősen látszik, hogy mennyivel nagyobb a SVD szórása.
Annyi igènyessèg azért lehetett volna egy ilyen összehasonlító lövészeten, hogy ugyan olyan célt rakjanak ki. :D

De ne tévessz meg senkit, nekünk elvileg nem pont ilyenünk lessz. Hanem BR.
Rövidebb csövű.
Talán nagyobb tarakkal.
Krisss szerint már egy rakat van raktáron. Csak optikára várnak.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 089
16 395
113

CZ BREN 2 PPS vs SVD DRAGUNOV - összehasonlítás


Valaszínű a pct. lőszer miatt, de BREN úgy át visz a célként szolgáló acél lemezt, hogy csak na! :)
A Dragunové megfelkenődik rá...300 méteren már jelentősen látszik, hogy mennyivel nagyobb a SVD szórása.

Azért ez nagyban függ a használt lőszer (sima hadi vagy precíziós/verseny) és magának a fegyvernek a minőségétől, elhasználtságától is, a huzagolás és a lövedék mennyire szereti egymást, a lövészhibákról (=messze a legnagyobb tényező) nem is beszélve.

Henrynek a Practical accuracy csatornán egyébként van egy nagyon érdekes hozzátennivalója, hogy az orosz SVD huzagolása nem a lehető legnagyobb pontosságra van kitalálva, hanem hogy minnél több fajta (pct, robbanó, gyalogsági géppuskához való) lőszert tudjon a lehető legszélesebb körben alkalmazni (eredetileg más, adott mesterlövész lőszerhez ideális huzagemelkedést akartak). Hadifegyvernél, DMR puskánál nem hülyeség, ha a raj mesterlövésze a géppuskásktól kapott marék lőszert, a hadtáptól jobb híján kapott világháborús lőszert is kielégítő hatásossággal tudja használni a fegyverében.

A 4x PSO optikáról viszont csak jókat mond, nagyjából 700 méterig nincs is semmi gondja (kínai ‘licenc’, .308-ast lövő svd-t használ).

 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 227
4 697
113
Annyi igènyessèg azért lehetett volna egy ilyen összehasonlító lövészeten, hogy ugyan olyan célt rakjanak ki. :D

De ne tévessz meg senkit, nekünk elvileg nem pont ilyenünk lessz. Hanem BR.
Rövidebb csövű.
Talán nagyobb tarakkal.
Krisss szerint már egy rakat van raktáron. Csak optikára várnak.
Szerintem ez egy BR nem?? Ebből nincs rövidebb csövű, és valszeg azért hasznal 10es tarat mert a 20as nem férne el a bipod alatt, földre érne....
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 227
4 697
113
Elvileg a pps tokja a hosszabb és jobban takarja a csövet.
Szerintem a kettő ugyanaz... Battle Rifle, de gondolom valamiért atnevezték PPSre.. nem látom mi lenne a különbség. Az mondjuk furcsa hogy csak egy max 10x nagyításu optikat használnak hozzá, azzal már 600 méterre puttyogni pontosan nehézkes.... mondjuk a pso is max 6x volt de szerintem kellene rá mondjuk egy jó PMII. 25xig :)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 033
123 989
113
Szerintem a kettő ugyanaz... Battle Rifle, de gondolom valamiért atnevezték PPSre.. nem látom mi lenne a különbség. Az mondjuk furcsa hogy csak egy max 10x nagyításu optikat használnak hozzá, azzal már 600 méterre puttyogni pontosan nehézkes.... mondjuk a pso is max 6x volt de szerintem kellene rá mondjuk egy jó PMII. 25xig :)
A raj hatásos tűzrendszeréhez van igazítva.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 754
80 160
113
Szerintem a kettő ugyanaz... Battle Rifle, de gondolom valamiért atnevezték PPSre.. nem látom mi lenne a különbség. Az mondjuk furcsa hogy csak egy max 10x nagyításu optikat használnak hozzá, azzal már 600 méterre puttyogni pontosan nehézkes.... mondjuk a pso is max 6x volt de szerintem kellene rá mondjuk egy jó PMII. 25xig :)
Minek?
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 770
2 335
113

CZ BREN 2 PPS vs SVD DRAGUNOV - összehasonlítás


Valaszínű a pct. lőszer miatt, de BREN úgy át visz a célként szolgáló acél lemezt, hogy csak na! :)
A Dragunové megfelkenődik rá...300 méteren már jelentősen látszik, hogy mennyivel nagyobb a SVD szórása.
Plussz azért a két céltávcsô mellett se menjünk el szó nélkül.
Szerintem a kettő ugyanaz... Battle Rifle, de gondolom valamiért atnevezték PPSre.. nem látom mi lenne a különbség. Az mondjuk furcsa hogy csak egy max 10x nagyításu optikat használnak hozzá, azzal már 600 méterre puttyogni pontosan nehézkes.... mondjuk a pso is max 6x volt de szerintem kellene rá mondjuk egy jó PMII. 25xig :)
Egy .308-hoz , felesleges.10×- es bőven jó.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 699
15 222
113
Szerintem ez egy BR nem?? Ebből nincs rövidebb csövű, és valszeg azért hasznal 10es tarat mert a 20as nem férne el a bipod alatt, földre érne....
Ennek 18 colos a csövet. A br-nek 16. Nem a br rövidebb. Ez hosszabb.

Én ennyit találtam róla különbséget különböző oldalakon. Amúgy talán koppra ugyanaz.
Azt sem találtam a pps minek a mozaikja.

A cz oldalán a br van csak fent. Így hogy pps nincs.
De kisebb tár sincs. Csak a 25-ös. Pedig látjuk hogy van.

Igen mintha egyszer olvastam volna talán kelepistitől a hosszú tár problèmát.
Van fent videó ahol bipodal azzal lőnek.
Az biztos ha kicsit felfelé kell lövést leadni az lábbal nem nagyon menne. Így logikus a kisebb tár.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 754
80 160
113
Csak nézd meg a HK G28on mi fityeg.... és kérdezd meg hogy de miért?? :) meg az új Sako M23ason.... ezek a legujabb DMRek, ezekre már nagyobb optikakat raknak valamiért....
Nekünk lesz rajta red dot? Nem hiszem, tehát nekünk olyan optika kéne ami tud 1x-es nagyítást.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 750
4 163
113
Egy .308-hoz , felesleges.10×- es bőven jó.
Szia,

Alapvetoen DMR (tamogato lovesz/raj mesterlovesz) szerepkorben a gyors celzas es a pontos talalatot lehetove tevo reszletgazdag kep a 2 szempont, ami elvarhato egy tavcsotol (a nyilvanvalo mukodokepessegen kivul).

A gyors celzast az segiti, ha kicsi a nagyitas, mert minel kozelebb van az 1-hez a nagyitas, annal gyorsabb.
De szerintem ha 100 m-en belulre akarnak loni, akkor hasznaljanak kiegeszito piros-pontot, vagyis tavcsovel ezen belulre nem akarnak loni, es ilyen tavon a 3-5x nagyitas mar boven eleg gyors celzast tesz lehetove. De mar 2016-ban is a 2. vonalbeli (pl. Magyarorszagon gyartott) tavcsovek is tudtak egy 4-szeres zoomot, vagyis mar ezek is kepesek voltak 3-12x kozotti nagyitasra:
midi_p1210350.jpg

Viszont a csucs optikai minosegu tavcsovek ennel sokkal nagyobb zoomtartomanyt tudtak, pl 3-27x:
midi_p1210362.jpg

Vagy az optikailag kicsit gyengebb, de nagyon eros szerkezetu 5-25x-ek, amik raadasul nagyon gyorsan hasznalhato szalkeresztel vannak ellatva (loszer ballisztikajahoz igazitva, igy allitas nelkul, celpontathelyezessel is lehet celozni, ami ugyan kicsit pontatlanabb, de cserebe sokkal-sokkal gyorsabb, es a szalkereszt minden nagyitason egyarant hasznalhato):
midi_p1210365.jpg


Vagyis a gyors celzas nem indokolja a max nagyitas 10-re korlatozasat (ha van red-dot is a fegyveren).

Ezzel szemben a reszletgazdag latvany igen fontos ahhoz, hogy pontos lovest lehessen leadni (sot, ahhoz meg fontosabb, hogy a celt felismerni es azonositani lehessen, hiszen nem minden ellenseg rohan szazad kotelekben felenk, viszont egy alcaruhas embert tobb szaz meterrol felismerni mar kell a nagy nagyitas - igaz ezt sosem probaltam). Nagyjabol 32x nagyitasig egyertelmuen minel nagyobb a nagyitas, annal pontosabban lehet loni (e felett egyre gyakrabban okoz problemat a szallo por es a remegve felszallo meleg levego - mirage, amiknek a zavaro hatasat is felnagyitja a tavcso, ezert pl. 42x nagyitas sokszor nem jol hasznalhato, erdemesebb lejjebb tekerni).

Osszefoglalva: szerintem nagyon elavult nezet, hogy eleg a max 10-szeres nagyitas egy tamogato puskan, inkabb 25-32 korul van az idealis max nagyitas, mikozben 3-5 kozott a min. nagyitas, plusz melle egy kiegeszito red-dot (ami nyilvan nagyitas nelkuli).

ui. a hozzaszolasban megtalalhato minden foto sajat keszitesu. :)