A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
o_O

apkws-in-pickup-truck.jpg
60_Thales%20FZ275%20LGR%20-%20Semi-Active%20Laser%20Guided%20Rocket%2070mm%20-%202.75in.png
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 884
7 102
113
Inkább ezzel házaljál! :D
Ez már kialakult, nem erre gondolok. Goddamit miért nem ért engem ez a fórum, :( a hadsereg csak a leltárban szereplő korlátozott számú helikopterben akarja használni a leltárban lévő lézervezérelt 70 mm-es rakéták nagy számát, miért nem kapják meg a szárazföldi erők ezt a képességet.

1.gif
2.gif
3.gif
4.gif
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 202
113
Ez már kialakult, nem erre gondolok. Goddamit miért nem ért engem ez a fórum, :( a hadsereg csak a leltárban szereplő korlátozott számú helikopterben akarja használni a leltárban lévő lézervezérelt 70 mm-es rakéták nagy számát, miért nem kapják meg a szárazföldi erők ezt a képességet.

1.gif
2.gif
3.gif
4.gif
vélhetően ezekből lézeres rakétákból is kisebb mennyiség lesz: néhány százas mennyiségre tippelek - örülnek ha a helikopterekhez lesz elég.
 
  • Tetszik
Reactions: Vlad

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 440
113
Sikeres behatoló akció után tudósítok a légierős rendezvényről.

  • Kilián Nándor szakmai életútja (Krasznodarban is tanult, ahol svab magyapja malenkij robotban elhunyt)
  • Szentkirályszabadján drón egység lesz, de előtte Szolnokon lesz.
  • C-RAM kepesség létrehozása (részleteket nem.közölt)
  • Pooling and Sharing rendszer az alkatrész ellátásban.
  • Elindultak a +4 (legalább!) gripen beszerzésre irányuló tárgyalások. 12+2 nem elég. Együléses gépek.
  • Meteor tárgyalasok elindultak
  • 2026 utáni logisztikai tárgyalasok elindultak (gripen)
  • Óriasi gond a pilóták utánpótlása! Szem es gerincproblémák a fiataloknál (kütyüzés)
  • Svednek nem kell a Gripen F
  • Szerinte a Gripen E nem 4+, hanem 5- generációs.
  • L-39 NG: teljes csomag alkatrdszek + kiképzés. 8 pilóta 48 műszaki
  • Airbus, Falcon:
  • Ftx önvedelmi rendszer 2022-ben beépítve Falconokra. Airbusokra 2024ben
  • Kc-390: 8 pilóta 26 műszaki. Lesz Link16 benne.
  • H145M: 70mm es lézervez rakéta beszerzés folyamatban van. Eddig 20000 repóra teljesítve.
  • H225M: lihivas az iptr kialakítása (mondtam, hogy francia parasztvakítás!). Hangárkomplexum kialakítása márciusban kellett volna kezdődnie, de egy kapavágás sem történ. Ezeket nem lehet sátorba tarolni, mint a H145M-et. Szimulátor nagyon kéne, de nem lesz az első etapban (akkor mi a fenét mutogattak a TV-ben!?)
  • ACCS egyseges NATO vezetési rendszer: szfi és légi integrálása. Par éven belül lehetőleg lesz. Nagyon sokat költött rá a NATO.
  • Légvédelem Győrből széttelepül
  • NASAMS: 95-97% megsemmisítési valószínűség
  • Mistral: MCP modernizáció folyamatban
  • Kecskemét kettős hasznosítás: katonai részről mindent megtettünk
  • NFTC: ilyen minőségi képzést magyar pilóta még nem kapott! Utolsó hallgatók vannak Kanadában.
  • Új külföldi képzés usa, ita keresése. Olaszoknal minden megvan Szardíniaban, ez az esélyes 2025-től. Usába is megy 1-2 pilótanövendék.
  • Zlin143: 2db 242: 6 db. Modernizáció folyik fél-glass cockpitre.
Bakke,r kezdek félni tőled. Jó gép a Viking! Nekünk is kell.... csak én ne legyek érintett a bahatoló akcióba! :)
 
  • Vicces
Reactions: SilvioD

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 440
113
Szentkirályszabadján drón egység lesz, de előtte Szolnokon lesz.
Ezt én nagyon éreztem, hogy azt a repteret, - közvetlenül a hatalmas gyak. tér mellett - nem szabad elereszteni. :)
A Szolnokról meg már beszéltünk is a drónok kapcsán.
Szerintem meg még talán egész jó állapotban is lehet. Erről a cikkről én annak idején teljesen lemaradtam.
C-RAM kepesség létrehozása (részleteket nem.közölt)
Szerintem itt azért borítékolható több típus is.
Elindultak a +4 (legalább!) gripen beszerzésre irányuló tárgyalások. 12+2 nem elég. Együléses gépek.
Na itt a lényeg: Legalább!
  • Meteor tárgyalasok elindultak
  • 2026 utáni logisztikai tárgyalasok elindultak (gripen)
Ez borítékolható volt.
Szerinte a Gripen E nem 4+, hanem 5- generációs.
...és a tábi bácsi szerintem kicsit jobban belelát az E képességeibe! :cool:
H145M: 70mm es lézervez rakéta beszerzés folyamatban van.
Nyilvánvaló volt, hogy ez így van, de kell a népnek az ilyen dörzsölgetés.
Légvédelem Győrből széttelepül
Nőni fognak, mert nőniök kell. Muszáj is.
Mi-24-eseket akár 2032-33 is lehetne fizikailag üzemeltetni az oroszok szerint.
De nagyon bizonytalan az alkatrész biztosítása.
Ez eddig is sejthető volt, hogy a 2024-es dátum nem a vége a dolognak.
Tik-tak... Fogy az idő. Szerintem ez egy olyan kérdés, amit piszok gyorsan el kell döntenünk, hogy mi legyen velük.
Most PÉNZT lehet értük kapni. Később (már a nagyjavításuk is kihívás lesz 2024-ben) meg csak a baj lesz velük.
Ha sikerül olcsón megoldást találni a nagyjavításra, modernizálásra, akkor legyen, és kapjanak Spike-ot. Akárhogy is nézzük, ez még 10 éves kifutást jelent.
Ha meg nem akarunk kockáztatni, akkor menjenek a szerbeknek. Talán az egyetlen olyan ország, ahova még engednék is eladni az oroszok.
De ehhez is nagyon gyorsan kell dönteni!
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 511
72 513
113
Mi-24-eseket akár 2032-33 is lehetne fizikailag üzemeltetni az oroszok szerint.
De nagyon bizonytalan az alkatrész biztosítása.
Még ő írta alá azt a szerződést ami szerint az oroszok 2025-ig biztosítják az alkatrészellátást az orosz helikopterekhez, de a háború miatt a helyzet megváltozott (ez probléma a cseheknél, horvátoknál is), így elég bizonytalannak látja az alkatrészellátást, ezért valószínűleg csak addig repülhetnek amíg még van alkatrész.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 567
113
Még ő írta alá azt a szerződést ami szerint az oroszok 2025-ig biztosítják az alkatrészellátást az orosz helikopterekhez, de a háború miatt a helyzet megváltozott (ez probléma a cseheknél, horvátoknál is), így elég bizonytalannak látja az alkatrészellátást, ezért valószínűleg csak addig repülhetnek amíg még van alkatrész.
Itt hozzá kell tennem, hogy ezt egy újabb pár éven belül esedékes nagyjavítás utánra mondták. Mobilról gépeltem, csak a legfontosabbakat írtam le.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Egy hangár megépítése tervezéssel, engedélyezéssel együtt max 4-5 hónap. Mit balfaszkodnak?

A közigazgatás is kurva lassú, katonáék meg még rátesznek pár lapáttal.
Arról is papírt írnak, hogy papírt írnak, és így tovább.

Katonaságnál be próbálkoztam de mivel -0.5os a szemem ezert korlátozást kaptam es mondtak csak irodai/vagy valami mas en meg mondtam h vagy lövész vagy ittse vagyok masnap mentem haza Szentendre rol :(:(

Kretének...

Melyiknek kell többet fizetni egy magyar vagy egy olasz oktató pilótának? Hol lesz nagyobb a rezsióradíj?

Egy gép bekerülési költségéből egy busznyi hajózót kiképeznek.
És nem csak a gépet kell fenntartani, hanem szerelőt, raktárkészletet, kurva sok papírt kell gyártani hozzá.
Afrikaiak meg inkább ne jöjjenek, így is túl sok van. Nézz szét ne cask Budapesten, de mondjuk Debrecenben, meg más egyetemvárosokban.
Csak a gond lenne.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 440
113
Itt hozzá kell tennem, hogy ezt egy újabb pár éven belül esedékes nagyjavítás utánra mondták. Mobilról gépeltem, csak a legfontosabbakat írtam le.
Pont ezt írtam, hogy 2024-ben esedékes egy követekező nagyjavítás, de az összes eddigi műhely engedélye vissza lett vonva. Ha akarjuk, akkor a saját szakállra megcsináltathatjuk a lengyelekkel, de ott azért lehetnek jogi problémák, és a pótalkatrész sem fog felvetni bennünket.
A szerbek viszont mostanában szerezték meg a jogokat az oroszoktól....
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 511
72 513
113
Megújul a Magyar Honvédség

Milyen új parancsnokságok alakultak november elsejével❓

Miért volt erre szükség, és mit vár ettől a Magyar Honvédség❓

Milyen fázisai vannak az átalakításnak❓

Mik a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program következő állomásai❓

A válaszokat csütörtökön hallgathatod meg a Spirit FM Katonadolog című műsorában, 14:30-kor Sándor Zsolt altábornagytól, a Magyar Honvédség parancsnokának helyettesétől ️

„Minden egyes felkészített, szakképzett altisztre, tisztre, katonára szükségünk van”

A Magyar Honvédség szervezeti átalakulásáról beszélt Sándor Zsolt altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnokának helyettese a Spirit FM „Katonadolog” című műsorának vendégeként december 8-án, csütörtökön...

 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 527
8 080
113
Szerintem se Mi-24 javításra, se L-39 NG-re nem volt igazán szükségünk.
Az oroszoknak adtunk zsét, cserébe kaptunk egy javított szart (mint a hármas metró), meg bevásároltuk magunkat egy cseh szarba, aminek nemigen van valós jövőképe. Nyugati pilótaképzés kell nekünk, nem más.