Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Szóval fiúk, az egész tényleg el van baszva. A 3 narancsgerezd, ami már ott van, mind rossz. Girbe-gurba. Az egyikbe 400 kiló(!) fémet kéne behegeszteni! Szedhetik szét az egészet, amit eddig összeraktak.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

Lupus80

Well-Known Member
2020. december 20.
216
551
93
Szóval fiúk, az egész tényleg el van baszva. A 3 narancsgerezd, ami már ott van, mind rossz. Girbe-gurba. Az egyikbe 400 kiló(!) fémet kéne behegeszteni! Szedhetik szét az egészet, amit eddig összeraktak.
400kiló nem olyan sok önmagában
A feladat kivitelezése sokkal összetettebb.
Kb lehetetlen gazdaságosan kivitelezni
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Érdekes számok arról, hogy mennyivel kevesebb gáz fogyott. Biztos közre játszik az enyhe tél, de szerintem jól mutatja, hogy a meglévő lakásállomány korszerűsítése/szigetelése milliárd köbméterekkel csökkentené az éves gázfogyasztást.
“a 2021-ben még 11 milliárd köbméternyi magyarországi gázfogyasztás tavalyra 9,1 milliárd köbméter körülre esett”
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 368
37 117
113
Érdekes számok arról, hogy mennyivel kevesebb gáz fogyott. Biztos közre játszik az enyhe tél, de szerintem jól mutatja, hogy a meglévő lakásállomány korszerűsítése/szigetelése milliárd köbméterekkel csökkentené az éves gázfogyasztást.
“a 2021-ben még 11 milliárd köbméternyi magyarországi gázfogyasztás tavalyra 9,1 milliárd köbméter körülre esett”
Inkább az emberek elkezdtek spórolni, letekerték a hőmérséklet-szabályzókat - nem szigeteltek le ennyi házat 1 év alatt. Épp ez volt baj a rezsicsökkel, hogy mindenki szart bele az energia hatékonyságba...
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Érdekes számok arról, hogy mennyivel kevesebb gáz fogyott. Biztos közre játszik az enyhe tél, de szerintem jól mutatja, hogy a meglévő lakásállomány korszerűsítése/szigetelése milliárd köbméterekkel csökkentené az éves gázfogyasztást.
“a 2021-ben még 11 milliárd köbméternyi magyarországi gázfogyasztás tavalyra 9,1 milliárd köbméter körülre esett”
Inkább az, hogy 15 fok van nálam, és fával fűtök.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Inkább az emberek elkezdtek spórolni, letekerték a hőmérséklet-szabályzókat - nem szigeteltek le ennyi házat 1 év alatt. Épp ez volt baj a rezsicsökkel, hogy mindenki szart bele az energia hatékonyságba...
Fuss neki még egyszer.. Egy szóval nem mondtam, hogy nagy tömegben elkezdtek az emberek szigetelni. Azt állítottam, ha elkezdenének (akár állami támogatással) sokat lehetne spórolni a gázfogyasztáson...
 
M

molnibalage

Guest
Inkább az emberek elkezdtek spórolni, letekerték a hőmérséklet-szabályzókat - nem szigeteltek le ennyi házat 1 év alatt. Épp ez volt baj a rezsicsökkel, hogy mindenki szart bele az energia hatékonyságba...
Lehetséges, meg az eszementen enyhe "tél".
Idén nem tapasztaltam még az utcán fagypont alatti hőmérsékletet.

Még bőven egyetemista koromban nem volt ritka az a tempós lépdelés haza, mert hideg van.
2008/9 telén, amikor dolgoztam tartósan volt -10 -15 fok reggel.

2014/15 óta nem emlékszem olyan télre, hogy tartósan hideg lett volna a fővárosban. Akkor volt, hogy -9 fokban indultam a lejtőn lefel dolgozni.

Most olyan "hideg" tél van, hogy fűteni nem kell kvázi a lakásban és pólóban ülök, csak este kell pulcsi.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 565
113
Na most kell nézegetni az ukrán importot hogy alakul. Nyugger!

 
  • Tetszik
  • Hűha
Reactions: nyugger and BJani

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 673
55 720
113
november-decemberben az EU gázfogyasztásának a 5-6% származott Orosz forrásból. Erre kb ki lehet jelenteni, hogy elzárták. Most január van. Elzárták a gázt emellett 65eur/mhw az ár. És ami nagyon extra, hogy emellett a betározott mennyiség decemberben nem csökkent hanem nött. Mindez úgy, hogy kb most érkezett megy az első USA LNG tanker Németbe.
A fenti 5-6%ot pedig lazán lehet pótolni a piacról.

btw az EU németekkel és hazánkal az élen irtózatosan megszívta 2022et. De 2023ban akkor se lesz sokk ha Oroszok azt az 5-6%ot elzárják. 2024től pedig nem az Oroszoknál van a fegyver hanem az EUnál. A prémium gázpiacát pedig Oo elbukta. Közben az ural féláron megy el a piacon. Márha elmegy.

Változatos ami EUban megy. Németek továbbra is az ilyen olyan zöldet tolják, Lengyelek atomot és zöldet, Franciáknál nuki reneszánsz lesz... ami fix, hogy brutál összegek lesznek beletolva. Németek... az Orosz gázra építettek volna 2050+ig. Jelenleg a fő cél az Orosz gáz totális kiváltása. A kérdés már nem az, hogy az EU, Németek kibírják e, összeomlanak e ha nincs Orosz gáz, hanem, hogy Oroszo kibírja e, hogy elveszti/elvesztette a legnagyobb és prémium gázpiacát.
Az lehet, hogy csak a gáz 5-6%-át importálja az EU ÁTLAGOSAN az oroszoktól, de pl konkrétan Ausztria esetében ez jelenleg (újsághirek szerint) 40%. Erről nehéz lesz lemondani. Több más országnál is a függőség magasabb, mint az EU átlag.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Erre lett is volna EU forrás is, de pont erre alig költött a kormányzat az utóbbi 10+ évben...
Magyarországon az egész energia politika az elmúlt 30-40 évben teljes zsákutca. Egy valag pénzért elvittük még az utolsó faluba is a gázt, amit szinte teljes egészében külföldről importálunk. Időközben a hazai erőműállomány gyakorlatilag teljesen elöregedett, újak pedig nem is nagyom épültek. Ami épült az is gázos blokk (az utolsó új erőmű még Gyönyű volt 12 éve, az utolsó blokk ami épült meg az hiszem Battán volt, ahol egy régi 220 MW-os Láng turbinát alakítottunk át és kötöttük kombi ciklusba egy Ansaldo gázturbinához na ez is kb 10 éve volt). Mindez oda vezetett, hogy az energia hordozó import mellett az áram importja is jelentős lett... éves szinten 30 százalék. Mátra az utolsó ami még haza forrásból tud menni de az is egy 50 éves erőmű ami igencsak az élettartama végén jár... Ez is úgy lett kezelve mint a honvédelem... szartak az egészre. Paks 2 önmagában pedig nem sokat fog segíteni kb a szarnak egy pofon. Átfogó energiastratégia kéne meg mögé egy valag pénz. Én nem vagyok optimista a dolgokat illetően.
Mindenesre Masterplast vezetők jelentős EU pénzeket/pályázatokat várnak szigetelésre. Én arra leszek kíváncsi ki fogja kapni. A lakosság vagy az állami intézmények?
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 565
113
Magyarországon az egész energia politika az elmúlt 30-40 évben teljes zsákutca. Egy valag pénzért elvittük még az utolsó faluba is a gázt, amit szinte teljes egészében külföldről importálunk. Időközben a hazai erőműállomány gyakorlatilag teljesen elöregedett, újak pedig nem is nagyom épültek. Ami épült az is gázos blokk (az utolsó új erőmű még Gyönyű volt 12 éve, az utolsó blokk ami épült meg az hiszem Battán volt, ahol egy régi 220 MW-os Láng turbinát alakítottunk át és kötöttük kombi ciklusba egy Ansaldo gázturbinához na ez is kb 10 éve volt). Mindez oda vezetett, hogy az energia hordozó import mellett az áram importja is jelentős lett... éves szinten 30 százalék. Mátra az utolsó ami még haza forrásból tud menni de az is egy 50 éves erőmű ami igencsak az élettartama végén jár... Ez is úgy lett kezelve mint a honvédelem... szartak az egészre. Paks 2 önmagában pedig nem sokat fog segíteni kb a szarnak egy pofon. Átfogó energiastratégia kéne meg mögé egy valag pénz. Én nem vagyok optimista a dolgokat illetően.
Mindenesre Masterplast vezetők jelentős EU pénzeket/pályázatokat várnak szigetelésre. Én arra leszek kíváncsi ki fogja kapni. A lakosság vagy az állami intézmények?
Kíváncsi leszek a mátrai blokkok felújítására. Előkapták a terveket a fiókból már.:)
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Azt pont gázosra akarták alakítani azt hiszem - nem lennének vele kisegítve...
Nem nagyon van más választás mert a CO2 kvóta kinyírja a szenes erőműveket (meg az egész nehéz ipart) Nem találsz arra befektető, hogy szenes blokott felhúzz. Inkább arra vannak most nagy EU pénzek, hogy a szenes erőműveket meg a szénbányákat leállítsák a tagállamok. Nekem valamiért a cukorgyárak bezárását juttatja az eszembe az egész.. ott is egy csomó pénz adott az EU, hogy bezárjuk őket aztán most az egész EU cukor importőr...